Kalibracja kina domowego - dyskusja.

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Zostawiłbym ustawienia kalibracji. System sam wykryje, przetestuj. Ewentualnie coś zmienisz jak będzie nie tak.
 

katka10

New member
Co oznacza i jak się odnieść do ustawienia w denonie funkcji przypisanej do Audyssey Dynamic EQ >> Offset poz. odn. i dostepne podziałki 0dB, 5dB, 10dB?? Czemu to służy??
 

popej

New member
Dynamic EQ ustawia barwę dźwięku, tak żeby sprzęt grał jak przy referencyjnej głośności nagrania. Dla muzyki na CD nie ma zdefiniowanej głośności referencyjnej i trzeba sobie dopasować Dynamic EQ, żeby brzmienie było poprawne. Zdaje się, że im większy offset tym mniejszy wpływ Dynamic EQ na barwę dźwięku.
 

katka10

New member
Panowie moje pytanie z prośbą o wytłumaczenie różnic dotyczące kalibracji KD:
-dlaczego w układzie 5.1 ustawiamy wszystkie kolumny jako SMALL a jak to sie ma gdy wybieram funkcję STEREO bez suba, to nalezy zmienić na Large czy nie??
-Bass Mode ustawiamy LFE (nie LFE plus MAIN) wtedy bass jest duzo mniejszy i mniej słyszalny- domyslam się że tylko rozszerza pasmo w dół.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Panowie moje pytanie z prośbą o wytłumaczenie różnic dotyczące kalibracji KD:
-dlaczego w układzie 5.1 ustawiamy wszystkie kolumny jako SMALL a jak to sie ma gdy wybieram funkcję STEREO bez suba, to nalezy zmienić na Large czy nie??
-Bass Mode ustawiamy LFE (nie LFE plus MAIN) wtedy bass jest duzo mniejszy i mniej słyszalny- domyslam się że tylko rozszerza pasmo w dół.

W kinie to sub zajmuje się reprodukcją basu i lepiej sobie z tym radzi niż kolumny. Pomijam kwestię sporych kolumn, które "zejdą" równie nisko jak subwoofery. Odcinając kolumny odciążasz je od niskich częstotliwości i tym samym bas przekierowujesz na suba, który gra mocniej. Zobacz, że ustawiając fronty jako duże, czy kierując bas na fronty i suba, subwoofer gra słabiej niż jak tylko on będzie się zajmował basem. Dla mnie przy referencyjnych ustawieniach wszystko gra zwiewniej, bardziej słyszę te niuanse w filmie. Gdy ustawiłem bas na kolumny + sub, wszystko tak się kotłowało i nakładało, chociaż w pierwszej chwili można stwierdzić że basu jest więcej i gra to wszystko bardziej efekciarsko.
 

katka10

New member
W kinie to sub zajmuje się reprodukcją basu i lepiej sobie z tym radzi niż kolumny. Pomijam kwestię sporych kolumn, które "zejdą" równie nisko jak subwoofery. Odcinając kolumny odciążasz je od niskich częstotliwości i tym samym bas przekierowujesz na suba, który gra mocniej. Zobacz, że ustawiając fronty jako duże, czy kierując bas na fronty i suba, subwoofer gra słabiej niż jak tylko on będzie się zajmował basem. Dla mnie przy referencyjnych ustawieniach wszystko gra zwiewniej, bardziej słyszę te niuanse w filmie. Gdy ustawiłem bas na kolumny + sub, wszystko tak się kotłowało i nakładało, chociaż w pierwszej chwili można stwierdzić że basu jest więcej i gra to wszystko bardziej efekciarsko.
Jeżeli dobrze rozumuję to w takim razie do muzyki stereo bez suba powinienem przełączyć Fronty na duże a do filmów na małe?
Ale musze to przetestować u siebie na płycie z filmikami testowymi..
dzieki za wyjaśnienie nurtującej mnie kwestii.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tak jak piszesz Krzychu można to poczytać w sieci ... tylko trzeba mieć w miarę przyzwoite kolumny i w miarę mocny amplituner///
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Oczywiście, odpowiedni dobór sprzętu to podstawa. Nie mówię o przypadkach podpięcia ogromnych kolumn do jakiegoś mikrego wzmacniacza.
 

Sektor7

New member
Potwierdzam to co mówi Krzysiek, w kinie fronty na small i cały bas tylko na suba, efekt jest rewelacyjny. Kiedyś przed przeczytaniem całego tego wątku fronty zawsze miałem large i double bass i fakt niskich tonów było dużo, ale mało czysto i klarownie, jeden wielki młyn, w ustawieniu wszystko na small jest poprostu pięknie. Do muzyki niestety trzeba zmieniac fronty na large, ale nie jest to jakoś bardzo kłopotliwe, przywykłem już.
 
Ja nigdy nie ustawiałem frontów na small, robiłem to na centralnym i tyłach.
Ustawiałem na nich dodatkowo odcięcie na 160Hz i to już mi wystarczyło.
Po kalibracji i tak miałem sub na -8, podkręcałem do max.0 i miałem dość.
Tak było przy głośnikach JBL-a, teraz zrobiłem przesiadkę na B&W . Przód i centralny jest large, w Oppo mam odcięcie zwrotnicy na 120Hz i powiem szczerze sub mi nie jest potrzebny. Zostały mi jeszcze do kupna tyły, kupię
prawdopodobnie model 685 S2 i ustawie też na large. Wtedy też powinno jeszcze być go więcej, oczywiście cały bas jest przekierowany na głośniki.
W oppo i amplitunerze muswzę mieć sub wyłączony, wtedy idzie wszystko na głośniki. Bas z głośników jest według mnie lepszy, oczywiście robi to klasa głośników JBL to nie B&W. Szczerze mówiąc raczej nie wrócę do suba.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Bo subwoofer trzeba odpowiednio dobrać i uważam że to jest najtrudniejsze w KD. Jak masz kiepską akustykę czy go źle ustawisz, a później skalibrujesz to nie ma co się dziwić że kolumny Ci lepiej grają:) Z tego co piszesz to widzę że całkowicie ustawiasz po swojemu, a suba po kalibracji już nie powinno się podgłaśniać czy przestawiać. Chcialem Ci się jeszcze spytać, co Ty w Oppo odcinałeś, bo przecież kolumny podłączasz pod amplituner?
 
Bo subwoofer trzeba odpowiednio dobrać i uważam że to jest najtrudniejsze w KD. Jak masz kiepską akustykę czy go źle ustawisz, a później skalibrujesz to nie ma co się dziwić że kolumny Ci lepiej grają:) Z tego co piszesz to widzę że całkowicie ustawiasz po swojemu, a suba po kalibracji już nie powinno się podgłaśniać czy przestawiać. Chcialem Ci się jeszcze spytać, co Ty w Oppo odcinałeś, bo przecież kolumny podłączasz pod amplituner?

Kolumny po prostu grają lepiej bo są lepsze, może jak kiedyś zabraknie mi basu to sobie do kupie
sub do kompletu moich obecnych głośników. Co do Oppo, nie wszystkie głośniki są podłączone do
amplitunera, fronty są podłączone do końcówki mocy. Ustawienia amplitunera są na zero, wszystkie
ustawienia robię w Oppo.Poprzez Oppo robię kalibrację,mam specjalną płytkę do tego, jest w nim ustawienie odcięcie zwrotnicy w przedziale 40Hz-250 Hz,czym wyżej przytnę tym mam więcej basu.
Obecnie mam ustawione na 120Hz i jest ok,do muzyki stereo chyba to nie działa ale to by było zrozumiałe bo Oppo ma oddzielny tor audio stereo. Do stereo muszę zmieniać wejście we wzmacniaczu oczywiście mogę słuchać stereo tak jak odtwrzam filmy ale są to zupełnie dwa światy. Nie używam połączeń hdmi do toru audio,całe audio idzie po analogu.
Po hdmi idzie tylko obraz, pomału myślę jak tu w ogóle wywalić amplituner i jechać na zasadzie
oppo-przedwzmacniacz-końcówka mocy .
 
Ostatnia edycja:

veltinss

New member
Ja mam takie pytanko ... mam od paru dni vsx-930 i jamo 628 tylko nie wiem co nie tak mam w ustawieniach bo w zasadzie nie ma basu. Wlasciwie to glosniki na przedniej sciance daja wiecej basu niz te boczne glosniki niskotonowe. Sprawdzałem przykladajac ucho do tych bocznych i niby bass troche slychac ale uwazam ze jak juz slucham powiedzmy na poziomie -40db i wiecej to juz jakis ruch membran bocznych powinien byc.
Czy ktos moze wie na czym moze polegac blad w ustawieniach ?
 

marstef

Member
Bez reklam
Ja mam takie pytanko ... mam od paru dni vsx-930 i jamo 628 tylko nie wiem co nie tak mam w ustawieniach bo w zasadzie nie ma basu. Wlasciwie to glosniki na przedniej sciance daja wiecej basu niz te boczne glosniki niskotonowe. Sprawdzałem przykladajac ucho do tych bocznych i niby bass troche slychac ale uwazam ze jak juz slucham powiedzmy na poziomie -40db i wiecej to juz jakis ruch membran bocznych powinien byc.
Czy ktos moze wie na czym moze polegac blad w ustawieniach ?

Robiłeś kalibracje MCACC? Jeżeli tak, to podejrzewam że obcięła na EQ niskie częstotliwości i stąd ten efekt.
 

veltinss

New member
Robiłeś kalibracje MCACC? Jeżeli tak, to podejrzewam że obcięła na EQ niskie częstotliwości i stąd ten efekt.
Tak robiłem i w zasadzie tylko wysokie tony teraz słyszę a w ustawieniach mam coś takiego :
 

Attachments

  • 20150630_174953.jpg
    20150630_174953.jpg
    576,4 KB · Wyś: 72
  • 20150630_175019.jpg
    20150630_175019.jpg
    565,1 KB · Wyś: 59
  • 20150630_175035.jpg
    20150630_175035.jpg
    573,1 KB · Wyś: 79
  • 20150630_175054.jpg
    20150630_175054.jpg
    541,3 KB · Wyś: 59
  • 20150630_175142.jpg
    20150630_175142.jpg
    490,4 KB · Wyś: 60
Ostatnia edycja:

marstef

Member
Bez reklam
Mocno obcięte 63Hz we frontach. Podejrzewam problemy z akustyką pokoju. Mikrofon pomiarowy nie jest za blisko ściany? Sprawdź jeszcze Channel Level.
 

veltinss

New member
Channel level miałem na -3 i juz wcześniej zmieniłem wszystko ma +6 bo uważałem ze jest zbyt cicho. Pokój 16m2. Możliwe ze przy pierwszym podłączeniu zbyt chaotycznie rozmieścilem kolumny. Czyli jak we frontach wyrównam na EQ te poziomy na 0 to bass będzie dużo lepszy ?
 
Do góry