Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Whiplash

New member
Bez reklam
No niestety jest takie dziwadlo ktore nie da sie w zaden sposob wytlumaczyc i co mu zrobisz hehe.

Panowie, wracajc do kalibracji. Powiedzmy ze zrobie ja w 6 pkt tak jak podaje instrukcja. I teraz tak, pierwszy pomiar to jest w glownym miejscu tam gdzie zazwyczaj siedze, a nastepne 5 robic w kolejnosci najbardziej wysuniety na rog kanapy i stopniowo zblizac sie do glownej pozycji czy np. raz z lewej strony raz z prawej? Ma jakies znaczenie kolejnosc pomiarow?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Whiplash, powiedz Ty mi czy znasz angielski, wrzuce linka Ci po ktorym bedziesz wiedzial wszystko dot. ustawiania mikrofonu, pierwszej pozycji w kontekscie oparcia/scian, blednych pomiarow, odbic itp.
 

hans2

Banned
z tego linka co wczesniej podawalem naprawde polecam uklad nr 8 czyli wide 1h.
odstepy male czyli MAX 10cm i 20cm moim zdaniem najlepiej sie spisuja.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Kuzwa, czytalem juz wczesniej ten link ale malo rozumiem ;) Za wiele informacji a moj angielski jest co najwyzej na poziomie komunikatywnym ;) W instrukcji do Denona nie mam nic o kalibracji tak jak w tej od onkyo ktora jednak podaje kolejnosc pomiarow w danym miejscu wiec chyba cos jest na rzeczy?

Czyli reasumujac, mam 6 pomiarow i odstepy co 10-15cm gora tak wychodzi najlepiej?
 

hans2

Banned
juz tyle razy bylo mowione ze te instrukcje bardzo czesto wprowadzaja w blad...
w instrukcji onkyo to jest tylko przyklad.

w tym faq kolo obrazka masz opis, 3in = 3cale
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W przypadku kalibracji Audyssey, instrukcje od ampli mozna schowac do szafki.
Odleglosci zalecane przy poszczegolnych pomiarach to: +/- 50/60cm-1m
Bardzo istotne jest prawidlowe umiejscowienie mikrofonu (glownie chodzi o pierwszy pomiar) czyli ten w ktorym sa liczone odleglosci, poziomy itp., nalezy zwrocic tez uwage na umiejscowienie mikrofonu, czy nie jest za blisko oparcia wersalki/sofy (odbicia), nie wspominajc juz o scianie, w przypadku jak wersalka jest dosunieta do samej sciany. Wysokosc na poziomie ucha. To wszystko moze miec niebagatelny wplyw na pomiar.
howtomulteq300.png
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Czyli co, mam rozumieć że jak wykonamy kilka pomiarów tak jak przedstawia rys., to siedząc z boku kanapy bedę miał tak samo dobre efekty jak siedząc w pozycji centralnej? Jeżeli przy pierwszym pomiarze sa wyliczane odległości itp, to siadając z boku jeden głośnik będę miał np. 50cm od uszu a drugi 2m, więc podejrzewam że poziomy głośności poszczególnych kolumn też w tym miejscu będą różne?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To jest fizycznie nie mozliwe, dodatkowe pomiary to tez dodatkowe informacje dla glownego miejsca odsluchu. Jak chcesz miec takie same poziomy glosnosci, jak siadziesz 50cm od kolumny, a druga bedzie 2m dalej? ;)
 

hans2

Banned
Czyli co, mam rozumieć że jak wykonamy kilka pomiarów tak jak przedstawia rys., to siedząc z boku kanapy bedę miał tak samo dobre efekty jak siedząc w pozycji centralnej?

tak samo dobre? raczej nie. oba miejsca pewnie sie poprawia (jedno wiecej inne mniej) ale nie az tak jak mogloby sie poprawic centralne miejsce gdyby skupic sie tylko na nim.

Jeżeli przy pierwszym pomiarze sa wyliczane odległości itp, to siadając z boku jeden głośnik będę miał np. 50cm od uszu a drugi 2m, więc podejrzewam że poziomy głośności poszczególnych kolumn też w tym miejscu będą różne?

no fizyki nie przeskoczysz.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Teoretycznie Krzychu tak moze by bylo ( choc osobiscie nie wierze ), a praktycznie daje dobra whiski ze bedzie to roznie w zaleznosci kto jaki sprzet posiada i jakie ma pomieszczenie pod wzgledem akustyki. Tym bardziej ze z ta glosnoscia to roznie sobie mierzy mikrofonik i generalnie jak bralem wiecej pomiarow to gorzej to wychodzilo niz przy np. tylko trzech pomiarach. Ale probowac zawsze mozna:).
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No i oczywiscie zobaczcie na obrazku jak idealnie ustawiony jest caly zestaw, kto w domu ma osobny pokoj na takie ustawienie? Chyba nikt, to skoro moj audyssey ma max. 6 pomiarow to sugerujac sie tym rysunkiem Aramniq mam zrobic 3 pomiary na kanapie (po 1 na kazde siedzisko) i kolejne 3 przed kanapa, skoro nigdy tam nie slucham?

Generalnie wydaje mi sie Krzysiek ze kino w domu czy stereo to dosc egoistyczny zestaw bo de facto po ustawieniu kolumn, odp. skreceniu ich itd najlepsze brzmienie jest tylko w jednym miejscu, kolumny mamy skierowane na siebie, osoba siedzaca z boku kanapy np. nie slyszy polowy basu. U mnie tak jest, tam gdzie ja siedze :D mam super bas, scene a Ci co siedza na rogach kanapy nie slysza juz takiego fajnego basu itd.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No i oczywiscie zobaczcie na obrazku jak idealnie ustawiony jest caly zestaw, kto w domu ma osobny pokoj na takie ustawienie? Chyba nikt, to skoro moj audyssey ma max. 6 pomiarow to sugerujac sie tym rysunkiem Aramniq mam zrobic 3 pomiary na kanapie (po 1 na kazde siedzisko) i kolejne 3 przed kanapa, skoro nigdy tam nie slucham?

Dokladnie! Malo kto ma tak rozmieszczone kolumny, pisalem Ci wlasnie o tym pare watkow wczesniej.
Dlatego pytalem czy znasz angielski . Ten temat mozna rozwinac, ale... ;)
Zacytuje:
" In an ideal system the triangle is equilateral (60° angles) and your speakers are at ±30° from the center. But, in most home situations that can't always be the case. So, it's best to start with the mic in the center of your seating area and then follow the pattern shown in the diagram above."
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ogrom informacji z linka z paternami mnie przytloczyl, mimo szczerej checi za duzo nie rozumiem. Reasumujac, lepiej zrobic 6 pomiarow na kanapie czy te 3 przed nia tak jak podaje obrazek? Problemem staje sie ustawienie mic. na kanapie stawiam na taborecie i jest na wys. uszu a jak postawie taboret na podlodze przed kanapa to wys. juz sie nie bedzie zgadzac.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja nie podawalem ostatnio zadnego linka dot.kalibracji, wiec nie bede sie odnosil do informacji z innych stron. Ja w przypadku kalibracji postepowalem zgodnie z zrodlem, a w przypadku Audyssey jedynym zrodlem jest audyssey.zendesk.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No dlatego Panowie do tego zmierzam, czy warto w Naszych warunkach wykonywać te 3/6 pomiarów w różnych miejscach czy lepiej w jednym? Z tymi odległościami mi chodzi o to, że mając 3 pomiary w jednym centralnym punkcie mam idealnie ustawione odległości od poszczególnych kolumn, więc po pierwszym pomiarze przestawiając mikrofon 50cm w lewo, czy te idealne pomiary mi się trochę rozjada czy nadal pierwszy pomiar będzie traktowany jako to docelowe miejsce odsłuchu? Jeżeli tak by było, to kumpel siedzący 50cm z lewej bedzie bardziej słyszał lewy tył i front niż po stronie prawej. Więc jaki sens jest wykonywania pomiarów w różnych miejscach? W niewielkiej przestrzeni te 50cm w prawo lub lewo to już spory przeskok.
 
Do góry