kable - prawda czy fałsz

redlum

New member
Bez reklam
dzięki za odpowiedź - przed chwilą przeglądałem specyfikacje TMDS - trochę już mi się rozjaśnia w tej sprawie. Dzięki takim dyskusjom można wywnioskować które przekłamania mogą wystąpić - a które są wymysłami ludzi.

PS Jak długie masz kabelki YPbPr - że wpinasz je do TV w innym pomieszczeniu? Czy może YPbPr jest krótszy - a HDMI masz dłuższe?
PS2 nSplitter - czy on wzmacnia sygnał? Chodzi mi czy mogę podłączyć do niego z dwóch stron dwa długie kanele HDMI?

EDIT Na drugie pytanie już znalazłem odpowiedz i chyba już znalazłem pomysł jak puszczać sygnał do projektora - bez zmiany amplitunera na taki z dwoma wyjściami HDMI
 
Ostatnia edycja:

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Smołek- Test zrobił kiki rok temu i jest dostępny na tej stronie. Nie będę wstawiał tu jego zdj. które są normalnie dostępne po uiszczeniu opłaty ale powiedziałem o które fragmenty mi chodzi.
Pierwszy test z czcionką książki, zdj ewidentnie się różnią pomiędzy najtańszym i najgorszym, nie ten kontrast.
Również test z zielenią, widać jej inny odcień. Zaznaczam że nie wiem jaki w tym udział zrobienia zdj. i czy faktycznie tak to wyglądało na żywo, jeśli jednak tak to różnice są widoczne.
 

JackS.

New member
Bez reklam
dzięki za odpowiedź - przed chwilą przeglądałem specyfikacje TMDS - trochę już mi się rozjaśnia w tej sprawie. Dzięki takim dyskusjom można wywnioskować które przekłamania mogą wystąpić - a które są wymysłami ludzi.

PS Jak długie masz kabelki YPbPr - że wpinasz je do TV w innym pomieszczeniu? Czy może YPbPr jest krótszy - a HDMI masz dłuższe?
Kable component mam 5-cio metrowe. Przy takiej długości gdy kable mają, tak jak powinny, impedancję falową 75 ohm nie ma żadnej straty jakości. Kabel iHDMI mam 20 m, a iHDMI plus CEC - 1.8 m. Oba są na tyle dobrej jakości, że żadnych przekłamań obrazu nie wprowadzają. Ten 20-metrowy jest bardzo gruby - mierzyłem rezystancję jego żył TMDS - i wygląda, że jest zrobiony na miedzi AWG24.

PS2 nSplitter - czy on wzmacnia sygnał? Chodzi mi czy mogę podłączyć do niego z dwóch stron dwa długie kanele HDMI?
Tak. Do 20 m (przy kablach bazujących na miedzi AWG24) z każdej strony - do tej długości testowałem.
 
Ostatnia edycja:

tattoomaniac

New member
Nie dodałem jeszcze najważniejszej rzeczy (a część forumowiczów nie załapie o co chodzi) a mianowicie tej, że kolega tattoomaniac napisał w tej sprawie w innym temacie.pt:
- " warto czy nie warto? czesc mam pytanie czy warto wymienic kabel sieciowy w subwooferze? czy zostawic zwykly??zmieni ta wymiana cos?

z góry dziekuje za odpowiedzi:hmm:"
mianowicie pisalem o sieciowce do amplitunera. kolega to powinien chyba wcyrku wystepowac
 

PeterMac

New member
Bez reklam
Kable component mam 5-cio metrowe. Przy takiej długości gdy kable mają, tak jak powinny, impedancję falową 75 ohm nie ma żadnej straty jakości. Kabel iHDMI mam 20 m, a iHDMI plus CEC - 1.8 m. Oba są na tyle dobrej jakości, że żadnych przekłamań obrazu nie wprowadzają. Ten 20-metrowy jest bardzo gruby - mierzyłem rezystancję jego żył TMDS - i wygląda, że jest zrobiony na miedzi AWG24.

Tak. Do 20 m (przy kablach bazujących na miedzi AWG24) z każdej strony - do tej długości testowałem.

Potwierdzam to co pisze kolega :) również mam kabel iHDMI 20m połączony dodatkowo z kabelkiem 3m razem 23m, testowane również w 1080p wraz z dźwiękiem DTS-HD, wszystko gra i buczy jak sie należy.
 

pkomp

New member
tattomaniac xxxxxxxxxxxxxxx jakbyś miał pojecie o budowie zasilaczy to byś nigdy nie odważył się takich bzdur pisać

to taki audiofilski xxxxxxxxxxx- zmiana kabla zasilajacego gdy sieć zasilajaca jest do kitu robi cuda podobnie jak odwrócenie wtyczki w gniazdku o 180 stopni by faza się zgrywała...sory kolego ale takie bajki to w piaskownicy rozdawaj
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

redlum

New member
Bez reklam
tattomaniac xxxxxxxxxxxxxxx jakbyś miał pojecie o budowie zasilaczy to byś nigdy nie odważył się takich bzdur pisać

to taki audiofilski xxxxxxxxxxx- zmiana kabla zasilajacego gdy sieć zasilajaca jest do kitu robi cuda podobnie jak odwrócenie wtyczki w gniazdku o 180 stopni by faza się zgrywała...sory kolego ale takie bajki to w piaskownicy rozdawaj

bo nie zrozumiałeś kolegi - on przekuł cały dom i tam zmienił kabel sieciowy, a potem dalej ulicami aż do źródełka
 

SamurayX

New member
Może ktoś z was próbował podłączyć 2 komputery kablem rj45 (lub podciągnąć internet od sąsiada)nieda sie najtańszym kablem, (na krótko niema znaczenia) jednak przy większych odległościach kabel musi być lepszy bo cyfrowy sygnał zniknie.... i komputery się nie dogadają. .
Akurat pracowałem w branży LAN i tylko przy naprawdę fatalnych kablach z totalnego złomu były problemy. Jeżeli kabel miał odpowiednią klasę czyli UTP 5e na przykład, to nawet jak kabel był po 2 PLN za metr wszystko grało nawet na granicznych odległościach ...
 

Mrówka33

New member
Kolego Samuray, kable llan-owe po 2 zł już powinny być przyzwoitej jakości. Albo przepłacałeś o 1,2 zł (najzwyklejsze kable kat5 są po 0,8 zł, a wcześniej były tańsze), albo nawet nie wiedziałeś co kupujesz :). Ma również znaczenie jakie użądzenia podpniesz po obu stronach kabla.
 

redlum

New member
Bez reklam
ahh jaki ten nasz HDMI jest beznadziejny - skoro na kablu sieciowym cat6a (po max 2 zł za mb) można puścić 10Gb na 100M - a tutaj HDMI za 200zł nie potrafi puścić sygnału 1080p na 10m
 

pkomp

New member
mrówa weź zainwestuj w naukę języka ojczystego lepiej....i jakież to ma znaczenie urządzenie?jak obsługuje standardy to musi działać i tyle
 

milewski81

New member
Jestem nowy na tym forum i czytam te posty i nie wierze w to co widzę. Twierdzicie że nie ma różnicy miedzy kablami? to chyba jakieś żarty. Miałem do czynienia tylko z kablami RCA i głośnikowymi i uważam (bo słyszałem) że różnica między kablem za 40 a 200 zł chodzi o RCA to jest ogromna różnica. Przy głośnikowych za 40 a 300 zł też. Może nie mam super sprzętu bo Cambridge Audio i głośniki AE Aelite ale slychać różnicę i nie trzeba być nie wiem jakim wyrafinowanym audiofilem. Nie wiem jak z kablami za 1000 ale wyjade mi się że przy drogim sprzęcie będzie też słychać róźnicę. A jak kogoś nie stać żeby posłuchać muzyki przyjemniej niech załuje. To tyle z mojej strony.
 

pkomp

New member
a ty wracaj do instrukcji dziecko jak sobie nie radzisz z podłączeniem monitora z komputerem

a jak masz poważny problem to kup sobie hdmi w cenie swojego komputera i wylewaj łzy w poduszeczkę że dalej ci sie obraz nie miesci

kolego milewski - sprzet to nie kable - żródło->przedwzmacniacz w źródle->kabel->przedwzmacniacz we wzmacniaczu->wzmacniacz->kabel->zwrotnica->głośnik

teraz sobie przestudiuj właściwości każdego elementu, jakie rzeczy maja na to wpływ, jakość obwodów, wewnętrznych połączeń, styków(one też maja wpływ!!!)obudowę, zakłócenia, zasilanie, filtracja, pojemności w zasilaniu, parametry głośników i ich materiał itp....a ty jak reszta sądzisz że byle kablem cuda zdziałasz....to conajmniej naiwne
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
beztlenówka choć pewnie nie najwyższej czystości ale to tylko KD
stereo na symetrykach Cordiala o wysokiej czystości bo to mikrofonowe (koltz'a miałem za krótkie)
 

Smołek

New member
kupiłem właśnie kabel hdmi 1.4 (55zł za 10 metrów firma hentek i w razie czego mogę zwrócić).
Czy możecie podpowiedzieć jak go najlepiej przetestować i najlepiej podać linki do jakiś filmów itp?
(zakładam że przy samym pulpicie nie będzie błędnych pixeli ale może przy większych ilościach danych przestanie wyrabiać i zacznie siać artefaktami- np przy materiale 3D)

Przy okazji może ktoś się orientuje jak w kablu hdmi 1.4 działa ethernet? Czy łącząc z kompem można jakoś przepchnąć pakiety jak normalną skrętką, czy jest to jakiś ograniczony ethernet?
 
Ostatnia edycja:
Do góry