jakie kable?

gevarra

New member
powoli układam sobie wszystkie wiadomosci od was >za które dzieki> w temacie kina domowego i mam nadziej ze w koncu uda mi sie je kupic ale nie pytałem o kable , jakie , gdzie i za ile , jesli moglibyscie cos doradzic w tym temacie to byłbym dzwieczny.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
Odpowiem tak
kable - tylko firmowe - wiadomo im lepszy tym droższy
np ProfiGold
a gdzie - gdzie znajdziesz najtaniej np allegro

pozd
 

jarwisz

New member
Bez reklam
kable są dobre ale ceny już mniej - szczególnie to łączone tl.srebra
to już lepiej kup kable ProfiGold - na pewno nie są gorsze a to uznana marka
 

masaj007

New member
Qed to bardzo dobra i uznana marka. Jest pytanie do jakiego sprzetu ma być ten kabel.
Profigold zgarnąlł sporo nagród i też go posiadam. Jak bym miał teraz wybierac to za 100zł chyba nic lepszego nie ma
 

henio21

New member
witam
..to ja jeszce troche pociągne temat troche tak z boku..zatem . Mam juz zestaw kina ampli Pioneer 415 DVD Pioneer 393 i zestaw głosników Infinyty Beta HCS..juz gra wcale niezle ..tylko chcodzi mi po głowie jeszce wymiana kabli dodam ze wszystko na tych chodzi co były w zestawie. Na allegro jest tego i pewno Profigold sie znajda ..tylko jaki przekrój ..własnie jest front ..tył..i central ..a sub...podpowiedzcie jaki przekrój kabelki powinny miec ..czy powinny byc równe ,...czy różny przekrój ..pewno im gróbsze to lepsze ale moize nie warto ....a sub..chodzi na ogrinalnym ..czy trzeba wymienic...troche duzo tych pytan pewno wiele dkla was oczywiste odpowiedzi ..tylkoze ja nie wiem ...z góry dzieki za pomoc..
pozdr
henio21
 

masaj007

New member
henio21 jeżeli mówisz o głośnikowych to dosyć tanie są Real Cable BM 250 będą optymalne. Lepszych nie ma co stosować. Moimz daniem nawet kabelki OFC starczą. Ten zestaw nie ma wyraźnie wyróżnionych frontów więc nie ma co stosowac na przednie lepsze kable
 

henio21

New member
witam
..o juz dobrze ..zatem nie ma co szukac dziury w całym i kupic kabelki takie troche lepszej jakosci od tych co dali w zestawie ..no to zapisze nazwy i parametry ..bo na allegro nie moze znależć i popatrze w MM albo w jakim tam innym sklepie..a co do długosci ..to powinny byc jak najkrótsze..i do pary równe czy to nie ma znaczenia...
henio21
 

jas

New member
Plątanina kabli

Chaos i gonitwa myśli trwa dalej. Mam już JBL Silver Pack (E80, E20, EC25 i E150P). Stoi i...czeka na zamówiony set Onkyo ( TX RS-674 i DVD SP-404). Trzeba będzie czymś to spiąć razem.
Ma to wszystko działać z TV Sony KDF-E50A11E oraz tunerem SAT Ferguson AF 6318CR (Cyfra+). Mam nadzieję go zmienić go na tuner HDTV, jeśli stanie się to powszechnym standardem i..spadną ceny.
Jeśli nie nadużywam cierpliwości forumowiczów, to jako wciąż "zielony" nieśmiało zapytałbym, czym i jak...?
1) Firmowymi Profigold, Tech+Link, Real Cable, Nakamichi, Monster Cable, Oehlbach czy jeszcze coś tam. Są z miedzi beztlenowej i srebrne! 2) A jaka przewodów średnica na fronty, na centrala i tył surround, co dla subwoofera?! Czy ma to być średnica czystej jednej wiązki (żyły), czy sumaryczna przewodu? Max pobór mocy amplitunera to 630W. Pomieszczenie dedykowane do A/V ma wymiary 3,3 na 5,7 m.
3) Czy przy wyborze np. srebrnych przewodów, można zmniejszyc ich średnicę i czy w ogóle jest opłacalne inwestowanie w srebrne przewody.
4) Czym najlepiej podpiąć przewody do sprzętu, czy wtykami bananowymi, czy szpilkami, czy widełkami?
5) Czy dublować połaczenia przez kable HDMI komponentem, zarówno z DVD do amplitunera i następnie z ampli do TV? Z drugiej strony po co dźwiek po HDMI do TV, skoro dźwięk zwykle "pójdzie" przez amplituner? Głośniki w TV można wyłączyć.Tak samo z wyjściem koaksjalnym dźwięku.W tej chwili TV jest podłączony do bardzo marnego DVD (CyberHome) poprzez component.
6) Czy ma sens połączenie tunera Sat z ampli poprzez coaxial i wyj.video (chyba RCA) aby puścić sygnał przez upscaler amplitunera. Tuner SAT teraz podłączony jest do TV przez SCART.
7) Głosnik centralny ma niestety otwór bassreflex z tyłu obudowy. Na ile trzeba dosunąć go do ściany korzystając z uchwytu. Czy lepiej podnieść TV jakąś nadstawką i umieścić go pod TV?
8) Czy subwoofer musi stać w linii frontów czy można go nieco wystawić do przodu i umieścić pod boczną ścianą.
9) Czy głośniki surround mają być zwrócone do środka pomieszczenia, czy wzdłuż osi. Wiem już, że muszę kupić podstawki do tych głośników. Nie będę teraz korzystał z systemu 7.1, pomieszczenie jest chyba za małe.
Reasumując, będę niezmiernie wdzięczny za rozwianie, choćby w części moich wątpliwości.
Nie chciałbym przeinwestować w niepotrzebne, czy zbyt kosztowne przewody, ale zapewnić optymalne działanie tego systemu. Zdaje sobie sprawę, że elementy jakie wybrałem to taka "nisoka middle class", ale i tak pod wpływem opinni tego forum przekroczyłem znacznie założone wydatki na ten cel. Zapewne nie tylko ja...
Pozdrawiam
jas
 

masaj007

New member
1)Pytanie ile chcesz na to wydać? Są już fajne kabeli za 30zł/mb a są i takie za 1000zł/mb. Ja bym dał na ftontu 4mm na centralny też a na surrounfy 2mm. Do subwoofera są specjalne kabelki.
2)Nie zmniejszysz średnicy. Moim zdaniem przewody tyły XLO ER14 oraz RealCable BM250 spokojnie wystarcza a nie są srebrne. Można także Kimber Kable uzyć jak masz trochę więcej pieniędzy
3)Jak nie będziesz często przełączał to wystarczą gołe kable. Wygodnie jest użyć widełek lub banaów do podłaczania
4)Po co dublować?
5)Oczywiście, że ma sens. Wtedy programy w DD będziesz miał tak słyszalne w domu
6)Lepiej było by go pod TV dac ale nie wiem na jakiej wysokości TV stoi. Na wieszaku raczej go nie montuj
7)Nie musi. Nie musi stac nawet z przodu. Poeksperymentuj trochę
8)Mają być skierowan w miejsce odsłuchu
 

jas

New member
Fronty+centralny

Nie wiem, czy Real Cable BM250 nadaje się na fronty, zdaje się, ze srednica przewodów jest trochę z za mała (2,5mm2). Czy "poszłoby" na Real Cable BM400?
Czy moze coś z tego;
http://www.allegro.pl/item128802571_kabel_glosnikowy_klotz_twinax_highflexible_2x4mm.html
http://www.allegro.pl/item128138979_profigold_przewod_glosnikowy_4_0mm2_pgc_7404_.
htmhttp://www.allegro.pl/item129084503_kabel_glosnikowy_monitor_atmos_air_309_nowy_.
htmlhttp://www.allegro.pl/item129372891_img_kable_glosnikowe
high_end_ixos.htmll
http://www.allegro.pl/item129445573_kable_glosnikowe_6mm2_5n_zlocone_wtyki_srebro.html
Może jeszcze coś innego, jakiś link, czy oferta...
Pozdrawiam
jas
 

p00h

Member
jas napisał:
Nie wiem, czy Real Cable BM250 nadaje się na fronty, zdaje się, ze srednica przewodów jest trochę z za mała (2,5mm2). Czy "poszłoby" na Real Cable BM400?

To chyba zależy ile metrów masz od ampli do frontów ... w typowych zastosowaniach (<20m) 2.5mm spokojnie wystarczy.

A poza tym polecałbym przed wydaniem pieniędzy na drogie kable kupić 'zwykły' kabel 2,5mm w OBI i sprawdzić jak będzie chodził... najprawdopodobniej okaże się, że kabel 10 razy tańszy brzmi identycznie jak drogie top-hi-fi rozwiązanie.
 

masaj007

New member
p00h niestety im lepsze zestawy tym przewaga porządnych kabli jest większa. Sam mam OFC bo mój sprzęt lepszych nie potrzebuje ale gdyby brać coś lepszego to zdecydowanie lepsze kabelki też trzeba zakupić
 

p00h

Member
masaj007 napisał:
p00h niestety im lepsze zestawy tym przewaga porządnych kabli jest większa. Sam mam OFC bo mój sprzęt lepszych nie potrzebuje ale gdyby brać coś lepszego to zdecydowanie lepsze kabelki też trzeba zakupić

Zgoda, ale 'porządny kabel' to taki który ma po prostu odpowiednią średnicę do długość*moc. Szlachetne materiały w kablach mają jedną przewagę nad miedzią/żelastwem: nie korodują. Żeby istotnie poprawić właściwości elektryczne trzeba by robić kable chyba z czystego złota, ale efekt i tak byłby równoważny zastosowaniu grubszego miedzianego kabla (a cena niewspółmiernie wyższa).

W zestawach kina domowego, wystarczy 2.5mm(4mm2) na odległości do 10-20m, powyżej, lub przy bardzo mocnych głośnikach warto użyć grubszych. Porządnie zrobiony, podwójnie ekranowany kabel OFC (8mm2) kosztuje do kilknuastu zł za mb. Osobiście uważam, że OFC w zupełności wystarcza, ale jeśli już wchodzić w droższe, to jakiś sens mają jeszcze kable OCC (8mm2 do 50zł/mb), powyżej 50zł/mb zaczyna się fantastyka.
 

masaj007

New member
Zartujesz sobie. Naprawdę dobre kable to nie tylko średnica ale też wykoannie oraz technologia. Wiem, ze to brzmi jak jakieś nieprawdopodobne rzeczy ale naprawde istotnie poprawia lub pogarsza dźwięk. Potrafi taże zmienić charakterystykę.
Ale naprawdę to nie jest fantazyska. Nie wiem jaki masz sprzęt ale podłączenie kolumn za około 2 ys i wzmacnzem za podobną kwotę przez rózne kable daje zmianę dźwięku
 

ThYX

New member
masaj007 napisał:
Nie wiem jaki masz sprzęt ale podłączenie kolumn za około 2 ys i wzmacnzem za podobną kwotę przez rózne kable daje zmianę dźwięku

Można też piniądze przeznaczyć na lepsze kolumny i wtedy efekt będzie jeszcze lepszy. Co do kabli to różnice są a nawet je usłyszysz ale pytanie czy warto akurat te pieniądze przeznaczać na kable ? :)
 

p00h

Member
masaj007 napisał:
Zartujesz sobie. Naprawdę dobre kable to nie tylko średnica ale też wykoannie oraz technologia. Wiem, ze to brzmi jak jakieś nieprawdopodobne rzeczy ale naprawde istotnie poprawia lub pogarsza dźwięk. Potrafi taże zmienić charakterystykę.
Ale naprawdę to nie jest fantazyska. Nie wiem jaki masz sprzęt ale podłączenie kolumn za około 2 ys i wzmacnzem za podobną kwotę przez rózne kable daje zmianę dźwięku

Mam zestaw kina Yamahy (CinemaStation, polecam, choć teraz robią trochę inne, ja mam bez wbudowanego DVD jeszcze) spięty kablami miedzianymi (zwykłymi z OBI, bo przy odległości 2m do frontów i 8m do surroundów nie robi to żadnego znaczenia). Grają super i w pomieszczeniu 16m^2, w którym stoją większa moc zdecydowanie nie jest potrzebna. Przed instalacją wymieniałem firmowe kable z zestawu (były za krótkie) i porównywałem jak grają na różnych kablach, nie udało mi się stwierdzić _żadnych_ różnic.

Może ja głuchy jestem albo nieczuły na wrażenia akustyczne, za to trochę jeszcze kojarzę podstawy fizyczne tego całego interesu i nie przychodzi mi do głowy zbyt wiele możliwości tzw. zmiany charakterystyki dźwięku.
Gdyby te super-kable rzeczywiście coś dawały/psuły to recenzenci zamiast opisywania 'głębszych basów' i 'wytłumionego środka' oraz moich ulubionych 'wyeksponowanych szczegółów' opisywaliby - technicznie - zniekształcenia wprowadzane przez dany kabel w określonych zakresach częstotliwości.
Nie da się ? Pewnie, że się da. Zmierzenie tego na kablu jest dziecinnie proste, wystarczy przecież choćby podpiąć taki kabel z dwóch stron do PCta ze studyjną kartą dźwiękową i zapuścić test na pętli.

Inna sprawa, jeśli tylko wierzyć własnym uszom - bo uszy podatne są na manipulację psychologiczną. Chcesz wierzyć w to, że droższy kabel jest lepszy, więc wydaje ci się, że brzmi lepiej.
Jeśli się mylę i potrafisz mi naukowo wyjaśnić zmiany dźwięku (oraz 'charakterystyki') wprowadzanej przez kable to proszę bardzo, chętnie się czegoś dowiem.
 

masaj007

New member
ThYX ale czymś musisz spiać. Trzeba rozróżnic zestawy budżetowe do których starczy OFC a lepsze zestawy gdzie kupno kabla nie ejst dużym wydatkiem a wpłynie dodatnio. Nie ma sensu kupowac kina domowego za 2 tys i do tego kabli za 500zł. Ale jak już mamy kino za 5-6 tys to można zwrócić uwagę na kable.
p00h ja u sibie po wymianie kabli OFC na Kimbery 4Pr tez róznicy nie słyszałem bo mam po prostu za słby sprzęt. Jak już pisałem nie można dawać super kabli do tanutkiego kina.
Co do samej produkcji kabla to ważne sa nawet lutowania bo tam tez można stracić na jakości. Poza tym sama budowa kabla może być rózna. Są takie jak kimbery z wieloma żyłami i każda jest izolowana. Są również wszystkie w 1 kablu poprzedzielanie dielektrykami. Co do kabelków to zobacz testy w gazetach jak Hi-Fi i Muzyka. Nie musza być testy samych kabli ale zobacz czym są pospinane zestawy na których się testuje. Sądzisz, ze gdyby nie było róznicy to ktoś by się w to bawił?
 

p00h

Member
masaj007 napisał:
Co do samej produkcji kabla to ważne sa nawet lutowania bo tam tez można stracić na jakości. Poza tym sama budowa kabla może być rózna. Są takie jak kimbery z wieloma żyłami i każda jest izolowana. Są również wszystkie w 1 kablu poprzedzielanie dielektrykami. Co do kabelków to zobacz testy w gazetach jak Hi-Fi i Muzyka. Nie musza być testy samych kabli ale zobacz czym są pospinane zestawy na których się testuje. Sądzisz, ze gdyby nie było róznicy to ktoś by się w to bawił?

Myślę, że nie ma różnicy a ktoś się w to bawi bo mu za to płacą.

BTW Ceny które podawałem były za kable _firmowe_ Catharsis, podwójnie ekranowane (każdy kabel osobno + drugi ekran wspólny). Można pewnie znaleźć podobne, nie-firmowe, trochę tańsze.

Nie-ekranowane kable _mogą_ rzeczywiście być bardziej podatne na zakłócenia, ale też dość łatwo zrobić kabel który oferuje idealny przesył dźwięku, wynalazki Hi-Fi pewnie coś tam zmieniają w strukturze kabla i właściwości elektryczne ale nie mają już żadnego realnego wpływu na dźwięk, gdyby jakiś był, to producenci informowaliby co i w jakim stopniu poprawia dany kabel. Przekonaj się sam. Znajdź proszę choćby jeden test kabli audiofilskich w którym ktoś zbadał ich parametry technicznie, nie odsłuchowo. Bo co mieliby pisać? Przecież każdy z tych kabli tak naprawdę gra tak samo.

Mi udało się znaleźć np. porównanie _odsłuchowe_ kabli zasilających:
http://mysite.wanadoo-members.co.uk/hificabletest
z którego wynika, że różnic nie ma. Testów _technicznych_ znaleźć się jakoś nie da. Dziwne, prawda? Skoro to tyle daje?
 
Do góry