Jaki zestaw KD do 3000zł - kolumny 2.0 + amplituner AV + kable

MisieX

New member
Witam!

Przymierzam się do kupna wszechstronnego zestawu audio i potrzebuje pomocy. Na początek może parę niezbędnych informacji:

- wielkość pomieszczenia to 15m^2 - niedużo, ale po pierwsze jest to pokój przejściowy (2 korytarze) i z aneksem kuchennym (dodatkowe 5m^2), po drugie w niedalekiej przyszłości będę zmieniał mieszkanie na większe a sprzęt ma być na lata
- zastosowanie to w przybliżeniu 50% KD (DLNA/USB z TV, sporadycznie laptop), 35% muzyka (DLNA/USB z TV), 15% radio
- podłączone będą: dekoder z kablówki, TV (Panasonic P50ST60) - też jako źródło obrazku/dźwięku, np. z app youtube, sporadycznie laptop (HDMI), w przyszłym roku dojdzie prawdopodobnie PS4/XBO
- amplituner będzie pod telewizorem, tuż obok routera, więc z ethernetem nie będzie problemu, kolumny będą oddalone od niego po ~1m po obu stronach
- kolumny będą stały tuż pod ścianą (~5cm odstępu), więc bass-reflex raczej z przodu
- jeśli chodzi o amplituner, to zależy mi na tym, żeby dobrze integrował się z DLNA oraz ethernetem/wifi. Mile widziana obsługa z androida (wiem, że onkyo, yamaha i denon mają swoje apki, nie wiem jak reszta). WiFi nie musi być, zwłaszcza jeśli będzie dobra integracja po Ethernecie + android poza tym zawsze mogę łączyć się z TV który ma WiFI (jeśli to ma sens, nie wiem na którym etapie amplituner powinien działać :)...)
- jeśli miałbym w przyszłości rozbudowywać zestaw to prędzej do 2.1 niż 5.0. 7.1 na pewno w ciągu najbliższej dekady nie będę robił.
- jak napisałem - amplituner musi mieć tuner FM (ale to chyba standard?)
- HDMI z przodu byłoby super i ułatwiało podłączanie laptopa (chyba że znowu - pod TV a nie do ampli)
- jeśli chodzi o kable, to potrzebuję kabli do kolumn, kabli HDMI mam zapas ;)
- muzyka każda - od klasycznej, przez jazz, po metal i dubstep

Co rozważam:

Amplituner:
- Onkyo TX-NR 626
- YamahaRX-V773
- Pioneer VSX-923
- Denon AVR-X2000
- Denon AVR-2113

Nie wiem, czy potrzebuję w tym budżecie i potrzebach aż takiego sprzętu i czy nie lepiej szukać w sprzęcie model niższym tzn. np. Denon X1000 zamiast X2000, Onkyo 525 zamiast 626 etc.

Kolumny:
- Taga Harmony 606
- Yamaha NS-50
- Taga Harmony 806 (z tańszym amplitunerem)
- Jamo S 718 (chociaż kolor mi nie pasuje)

Zastanawiam się też, czy takie proporcje są dobre, czy nie wyjdzie mi lepiej np. oszczędzić na amplitunerze i wziąć lepsze kolumny w stylu M-Audio MR4 czy Taga Harmony Platinum F.

Na kablach się nie znam, ale tutaj chciałbym włożyć tylko tyle, żeby nie zepsuć.

Z góry dzięki za pomoc :)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ze względu na ograniczony budżet na bym kupił tańszy amplituner i lepsze kolumny. Np. Denon X1000, Harman avr170 lub avr161, Pioneer 828, Onkyo 525 . Kolumny mogłyby być te co wymieniłeś. Ewentualnie do listy bym dopisał z przednim bass reflexem Kef C5/C7, Indiana Line Nota 550,
 

collider

New member
Bez reklam
Myślę, że lepiej jak postawisz na lepsze głośniki a słabszy ampek. Bo po kupnie wyżej wymienionych na dobre głośniki za dużo nie zostanie.
 

MisieX

New member
Nie znam się w temacie, więc poprawcie mnie jeśli się mylę, ale myślałem, że przy tych pułapach cenowych lepiej jest dołożyć do amplitunera niż do kolumn. Tzn, że np. lepiej zagra Onkyo 626 + Taga Harmony 606, niż Onkyo 525 + Taga Harmony 906 oraz że ten pierwszy zestaw będzie bardziej przyszłościowy.

Mógłbym prosić o jakieś konkretne propozycje? Jeszcze jedno pytanie - czy głośniki w zakresie cenowym 450-750 różnią się między sobą na tyle, że warto próbować załatwiać sobie odsłuch, czy wystarczą recenzje/opinie i "wygląd"? :)

Wydaje mi się również, że większe/mocniejsze głośniki (w stylu Taga 806/906) będą za duże jak na ten pokój.

Wychodzi na to, że mam dwie opcje do wyboru:

1. wziąć Onkyo 625 albo Denona X2000 albo Pioneera 923 i do tego Taga 606 lub Taga 806 (warto doplacic do 806???)
2. wziąć Pioneera 528 albo Yamaha 475 albo Onkyo 525 albo Denona X1000 i do tego nieco lepsze głośniki tzn. Taga Harmony TAV-906F albo Indiana Line Nota 550, ewentualnie Monitor Audio MR4, gdybym dostał jakiś lepszy upust przy kupnie z amplitunerem.

Byłbym wdzięczny za podanie najlepszych kombinacji w opcji 1 i opcji 2, będzie mi łatwiej zdecydować :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

hans2

Banned
do yamahy indiany na pewno nie beda pasowac (za duzo gory).
do onkyo tez mam watpliwosci ale posluchaj i ocen sam.

wydaje mi sie ze na mr4 dostaniesz lepsza cene niz na indiany pomimo tego ze to dosc podobne brzmieniowo kolumny.

edit: indiany, podobnie jak mr4 nie sa bardzo dynamicznymi kolumnami, takze ze wzgledu na rozmiar.
bas w nich schodzi dosyc nisko (jak na ten budzet), nizej niz w mr4 na moje ucho ale nie na tyle zeby w dubstepie bylo idealnie (znowu: jak na ten budzet).
do klasyki, jazzu jak najbardziej. do dubstepu to chyba sub bylby potrzebny pozniej.

edit2: no i zeby bylo wiecej basu z kolumn to raczej nie x1000 (bas wymaga prądu, i to dużo).
z denonow to 2113, x2000. albo inny producent ampli. zobacz np z onkyo ale jak juz onkyo to ja bym bral cos z audyssey multeq xt czyli 626.

edit3: przypomnialo mi sie ze slyszalem ze PODOBNO seria X denona na rok 2013 ma wiecej gory niz poprzednie modele, takze to tez moze nie byc najlepsze spasowanie. najlepiej posluchac.
 
Ostatnia edycja:

MisieX

New member
Tak jak napisałem - biorąc X2000 albo 626 tak jak proponujesz, jedyne kolumny na które mi zostanie to Taga 606 lub Taga 806, a nie indiany

Dlatego pytałem która z dwóch opcji lepsza (i jaka kombinacja z tych opcji)
 

quasimodek

Member
Bez reklam
W tej konfiguracji ja skłaniałbym się ku X2000 ale najpierw posłuchaj.
626 to wykastrowana 609/616, która aktualnie bardziej stoi obok 515 z poprzedniego rocznika.
 

collider

New member
Bez reklam
A to ciekawe rzeczy opowiadasz. A w czym jest gorsze 626 od 616? Brakiem napisu THX?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

quasimodek

Member
Bez reklam
Patrzę na tą stronę i widzę masę błędów w specyfikacjach... Wg tej strony to 609:
- nie ma wejścia słuchawkowego
- ma wbudowane wi-fi
- nie ma certyfikatu DLNA
- nie obsługuje kodeka DTS.... wtf?
itd... Jeden wielki bullshit...
 

collider

New member
Bez reklam
Pomijając tą stronę to porównując oba modele to naprawdę trudno stwierdzić, który jest lepszy. 626 ma wbudowane WI-FI i Bluetooth, 4K Passthrough, ma wejście na gramofon. 616 ma troszkę więcej wejść, napis THX :), zone 3. Czyli tak naprawdę każdy ma funkcje, które mogą się okazać dla kogoś bardziej przydatne. Kwestia wyboru, ale nie stawiałbym 616 wyżej od 626.
 

quasimodek

Member
Bez reklam
4K i HDMI passthrough jest również w 609. Jedyne zauważalne różnice, które mogą przyciągnąć klientów do 626 to wbudowane wi-fi i BT, które wbudowano kosztem czegoś innego. + za drugie wyjście HDMI w 626. Certyfikat THX nie jest dawany za samą opłatę licencyjną, sprzęt musi spełniać normy firmy Lucasfilm, to o czymś świadczy. Wiem, że sam ampli z certyfikatem to dopiero początek, ale zawsze coś. Brak podświetlenia gałki, które świadczyło o troszkę wyższej klasie sprzętu. No i najważniejsze, samo Onkyo wycenia nowość 626 o parę stów taniej niż 616... a to już dobitnie o czymś świadczy. W korporacjach księgowi raczej nie wyciągają ręki do klientów :) chyba że po ich pieniądze...
 

MisieX

New member
Aurat z żadnego z " WI-FI i Bluetooth, 4K Passthrough, wejście na gramofon" i tak nie będę korzystał. Bardzo prosiłbym o pomoc w wyborze między tymi 4 budżetowymi amplitunerami:

Pioneer 528 albo Yamaha 475 albo Onkyo 525 albo Denon X1000

Byłbym wdzięczny również za jakiekolwiek oponie na temat Taga Harmony 806 i 906

Dyskusje 616vs626 sobie darujmy, bo i tak żadnego z nich nie będę raczej brał.
 

quasimodek

Member
Bez reklam
Myślałem, że chodzi Ci o upscaling do 4K. To mają wszystkie :)
4K Passthrough to pieśń przyszłości. Uważasz, że ktoś, kogo stać na TV 4K, który aktualnie kosztuje min. 10 000 PLN (Thomson 55") kupuje budżetowy ampli, żeby puszczać przez niego materiał, którego nawet nie ma jeszcze na rynku, poza demówkami? Proszę Cię, zejdźmy na ziemię.

A wracając do wyborów kolegi MisieX, ja rozważałbym do posłuchania:
opcja nr 1 to X2000 + Taga 606 lub 806
opcja nr 2 to X1000 / Onkyo ale 515 + Indiany / Tagi 906
 

hans2

Banned
x1000 bedzie za slaby do indian (4 ohm), moze sie wylaczac.
jak juz to onkyo bo chyba ma mocniejsze zasilanie.

oczywiscie zrobisz jak chcesz ale ja bym ampli bez co najmniej multeq xt nie kupil
 

MisieX

New member
Mam jeszcze jedno pytanie - czy standardem jest dla amplitunerów przekazywać obraz i dźwięk przez hdmi gdy urządzenie jest wyłączone/uśpione? W porównywarce pioneera uwzględniają taki parametr i nie wszystkie modele go mają.

Nie chciałbym nabić sobie rachunku za prąd tylko dlatego, że muszę włączać amplituner nawet do obejrzenia wiadomości.
 

quasimodek

Member
Bez reklam
Ja mam podłączony TV do ampli optykiem (TV nie obsługuje ARC) więc włączam go tylko wtedy kiedy chcę obejrzeć film z dobrym dźwiękiem. Normalnie ampli jest wyłączony i dźwięk idzie z TV.
 
Do góry