jak sobie radzicie z formatowaniem w SD?

skylla1

Member
Bez reklam
Testowałem dziś dość długo dwa modele Sony 32: v4000 i w4000.
Strasznie nie podoba mi się formatowanie obrazu SD w odu telewizorach.
Domyslnie właczony jest tryb "smart", który zawsze obcina trochę obraz z dołu i góry (tak że nie widać przesuwających się pasków z napisami np: na tvn meteo, czy tvn24) i rozciąga obraz nieco po bokach, co zniekształca ten obraz oczywiście. Gdy program jest w 4:3 ale 16:9LB, tak jak teraz nadaje w większości np. TVN i jak lepca wszystkie prawie seriale, oba telewizory robiły to samo, przez co zostaje połowa czarnych pasków na dole i u góry i obraz jest zniekształcony. Panasonic w takim wypadku wycina całe czarne pasy i zoouje obraz bez rozciagania. W Sony, aby całkowicie usunąc te pasy trzeba w menu wybrać tryb "zoom". Podobnie aby mieć cały obraz 4:3 trzeba w menu wybrać 4:3. jest jeszcze 14:9, gdzie góra i dół sa jak w "smart" ale po bokach czarne paski i obraz nieznieksztacony.
Aby jednak ręcznie zmienić formatowanie, trzeba wejśc w menu i to ze 3-4 poziomy w dół. Do bani to!
Bardzo to wkurzające, bo każdy kanał SD ma obecnie inny obraz 4:3 (z pasami lub bez) i albo w trybie smart cały czas ogląda się obraz rozciągnięty po bokach, czyli zniekształcony - ja osobiście nie cierpię! - albo trzeba non stop zwiedzać menu.
Więc jak to jest? Może jednak jest jakiś patent, aby to uprościć?
 

majk!

New member
Format zmienia się jednym klawiszem na pilocie, nie trzeba wchodzić do menu. Obraz można dowolnie przesuwać, więc jak nie widzisz paska na TVN24 przesuwasz sobie trochę obraz do góry i gotowe. Wszystko za pomocą kliknięcia parę razy na jeden klawisz na pilocie. Bardzo proste.
 
Ostatnia edycja:

skylla1

Member
Bez reklam
majk! napisał:
Format zmienia się jednym klawiszem na pilocie
Sciągnałem manual PDF i rzeczywiście jest. Widzę teraz, ze w sklepie miałem pilota od innego tv, a obsługa była bardzo "kompetentna".
Cóż, w tej sytuacji problem nie jest aż tak istotny, choć nadal wolę tryb auto Panasonica o smartu Sony...
 
Ostatnia edycja:

skylla1

Member
Bez reklam
Robertus64 napisał:
to kup Panasonica.
Trafiłeś w sedno:).
Sony ma lepszą czerń i kolory i ładniejszą obudowę, Panas lx85 ma 100Hz i martycę IPS. Oba są za < 2000... Trudny wybór?
A propos - jak Twój v4000 sprawuje się w sporcie SD, np. mecze piłkarskie czy siatkówka na Eurosport lub TVP?
 

majk!

New member
To prawda, że tryb "smart" w Sony nie jest najlepszym rozwiązaniem wśród telewizorów. Oprócz W4000 mam jeszcze Philipsa i on znacznie lepiej radzi sobie z formatowaniem SD. Jednak obsługa tak jak pisałem jest bardzo prosta, a myślę że kolory i czerń wynagradzają gorsze formatowanie. Mój W4000 to też 50 Hz, oglądam piłkę, siatkówkę i boks i radzi sobie wyjątkowo dobrze. Jedyne smużenie jakie zauważyłem w tym TV to w grze Mirror's Edge na PS3 i to też nie zdarza się często. Pewien nie jestem, ale myślę że V4000 radzi sobie podobnie. Jeśli chodzi o HD to naprawdę jeden z lepszych TV z jakimi miałem do czynienia. Nigdy nie byłem miłośnikiem Sony, ale nowe Bravie naprawdę robią wrażenie.
 

ernet

Active member
Bez reklam
skylla1 napisał:
Testowałem dziś dość długo dwa modele Sony 32: v4000 i w4000.
Strasznie nie podoba mi się formatowanie obrazu SD w odu telewizorach.
Domyslnie właczony jest tryb "smart", który zawsze obcina trochę obraz z dołu i góry (tak że nie widać przesuwających się pasków z napisami np: na tvn meteo, czy tvn24) i rozciąga obraz nieco po bokach, co zniekształca ten obraz oczywiście. Gdy program jest w 4:3 ale 16:9LB, tak jak teraz nadaje w większości np. TVN i jak lepca wszystkie prawie seriale, oba telewizory robiły to samo, przez co zostaje połowa czarnych pasków na dole i u góry i obraz jest zniekształcony. Panasonic w takim wypadku wycina całe czarne pasy i zoouje obraz bez rozciagania. W Sony, aby całkowicie usunąc te pasy trzeba w menu wybrać tryb "zoom". Podobnie aby mieć cały obraz 4:3 trzeba w menu wybrać 4:3. jest jeszcze 14:9, gdzie góra i dół sa jak w "smart" ale po bokach czarne paski i obraz nieznieksztacony.
Aby jednak ręcznie zmienić formatowanie, trzeba wejśc w menu i to ze 3-4 poziomy w dół. Do bani to!
Bardzo to wkurzające, bo każdy kanał SD ma obecnie inny obraz 4:3 (z pasami lub bez) i albo w trybie smart cały czas ogląda się obraz rozciągnięty po bokach, czyli zniekształcony - ja osobiście nie cierpię! - albo trzeba non stop zwiedzać menu.
Więc jak to jest? Może jednak jest jakiś patent, aby to uprościć?

Zgadzam się w zupełności. Sam miałem napisać o tym na Forum. Odpowiedź niżej.
 

ernet

Active member
Bez reklam
majk! napisał:
Format zmienia się jednym klawiszem na pilocie, nie trzeba wchodzić do menu. Obraz można dowolnie przesuwać, więc jak nie widzisz paska na TVN24 przesuwasz sobie trochę obraz do góry i gotowe. Wszystko za pomocą kliknięcia parę razy na jeden klawisz na pilocie. Bardzo proste.

WCALE NIE ! ... bo wtedy tracisz część górną obrazu ( co można zauważyć, że w podanym przez Ciebie sposobie , że nie widać/ lub tylko częściowo/ logo stacji albo głowa jest "obcięta " od góry). Baaaaardzo niekomfortowa sytuacja. Przy okazji zauważcie, żę loga różnych stacji są w róznych miejscach ( w pionie ). Np. Polsat i TVP 1/2 mają je umieszczone bardzo u góry ekranu, a np. TVN dużo niżej. Efekt jest taki, żę jak ustawisz sobie dobrze TVN, TVN24, to prawie nie widać loga Polsat i TVP 1/2 ( aby przyjąć jakiś punk odniesienia ). Cholernie jest wkurzające. Ja spędziłem nad tymi ustawieniami prawie dwa dni i wcale nie jestem zadowolony z efektów. Mój poprzedni TV ( KDL- 40D3000 ) radził sobie ze "skalowaniem " obrazu w trybie "Smart" o wiele lepiej. Rozmawiałem o tym z przedstawicielem Sony, który powiedział, żę zmieniono technikę "skalowania " w ostatnich modelach. Dodam od siebie; na dużo gorsze.
I na koniec; aby ustawić optymalne ustawienia, TRZEBA bezwzględnie wejść w menu obrazu i tam w opcje "przesunięcia " obrazu w pionie + dalsze ustawienia obrazu. I ja także potwierdzam, że mam je ustawione (nie wszystkie - bo przesunięcia poziome ustawiłem tylko nieznacznie ) ale POZOSTAŁE są nawet na (-) minus 4. ! Tym sposobem ustawiłem obraz optymalnie ( co nie znaczy,żę jestem zadowolony ) tak,że widać (prawie ) całą 'górę" i" dół. Aha, do porównań użyłem standardowego ( nie panoramicznego ) telewizora stawiając go obok mojego W4500. Zróbcie tak, a wtedy sami się przekonacie i le obrazu tracicie ( nie widzicie ) w ustawieniach Smart !!!!! :twisted:

Wkurza mnie to cały czas, trudno się przyzwyczaić, że trzeba aż tak radykalnych zmian w Menu aby oglądać PEŁEN obraz nadawcy programów.
 
Ostatnia edycja:

areckis69

Member
no to ześ mnie ernet zasmucił ta informacją :( nosiłem się z zamiarem kupna sony 32 v4500 lub w400 ale widze, że jednak chyba jakiś model sharpa będzie lepszy, zaznaczam ze inne firmy mnie nie interesuja, przetestowałem sporo tv i i zostały mi dwie firmy wyżej wspomniane. Jeżeli rzeczywiście tak jest z tym smartem w sonym to tragedia, ponieważ moj father ma kineskopa philipsa pixel plus 2 32 cale i jest to samo, do d...y takie ogladanie a sharpy jak ogladałem to nie zauwazylem takiego problemu. Wiec moja walka z nowym tv widze ze zaczyna sie od nowa
 

majk!

New member
ernet napisał:
Wkurza mnie to cały czas, trudno się przyzwyczaić, że trzeba aż tak radykalnych zmian w Menu aby oglądać PEŁEN obraz nadawcy programów.
To po co kupowałeś telewizor w formacie 16:9 do zwykłej telewizji??? Przecież to oczywiste, że zawsze będą zniekształcenia lub straty w obrazie na sygnale nadawanym w 4:3. Poza tym jak pisałem wcześniej: nie musisz wchodzić do menu żeby przesunąć obraz w pionie!!!!
 
Ostatnia edycja:

piqs

New member
Doczytałem się w manualu, że w nowych modela (4500) jest ponoć możliwość korekty opcji "Smart", tj. ustalić "Rozmiar pionowy" tak aby było widać wszystko co trzeba. Czy ktoś z Was widział jak to działa?? Czy ta funkcja ogranicza problemy z formatowaniem? Pytam bo rozważam zakup W4500 (w konkurencji jeswt Sharp XL2E, może jeszcze JVC V80 i Samsung 856).

Pozdrawiam,
 

Robertus64

New member
Bez reklam
Coś za coś , ja lubię tryb smart za to że twarzyczki aktoreczek wyglądają normalnie a nie jakby były opuchnięte po ciężkiej nocy:-D
 

majk!

New member
piqs napisał:
Doczytałem się w manualu, że w nowych modela (4500) jest ponoć możliwość korekty opcji "Smart", tj. ustalić "Rozmiar pionowy" tak aby było widać wszystko co trzeba. Czy ktoś z Was widział jak to działa?? Czy ta funkcja ogranicza problemy z formatowaniem? Pytam bo rozważam zakup W4500 (w konkurencji jeswt Sharp XL2E, może jeszcze JVC V80 i Samsung 856).

Pozdrawiam,

Jest taka opcja, również w W4000.
 

ernet

Active member
Bez reklam
majk! napisał:
To po co kupowałeś telewizor w formacie 16:9 do zwykłej telewizji??? Przecież to oczywiste, że zawsze będą zniekształcenia lub straty w obrazie na sygnale nadawanym w 4:3. Poza tym jak pisałem wcześniej: nie musisz wchodzić do menu żeby przesunąć obraz w pionie!!!!

Czytaj uważnie, co napisałem.
,że w poprzednim modelu ( KDL-40W3000 ) Sony 16:9 nie miałem tego i takiego problemu ! Więc mogłem przypuszczać, że w tym także go nie będzie !
2) Powtarzam; samo przesunięcie w pionie, o którym piszesz nie jest rozwiązaniem, bo albo tracisz część obrazu na górze albo na dole.
 
Ostatnia edycja:

ernet

Active member
Bez reklam
areckis69 napisał:
no to ześ mnie ernet zasmucił ta informacją :( nosiłem się z zamiarem kupna sony 32 v4500 lub w400 ale widze, że jednak chyba jakiś model sharpa będzie lepszy, zaznaczam ze inne firmy mnie nie interesuja, przetestowałem sporo tv i i zostały mi dwie firmy wyżej wspomniane. Jeżeli rzeczywiście tak jest z tym smartem w sonym to tragedia, ponieważ moj father ma kineskopa philipsa pixel plus 2 32 cale i jest to samo, do d...y takie ogladanie a sharpy jak ogladałem to nie zauwazylem takiego problemu. Wiec moja walka z nowym tv widze ze zaczyna sie od nowa

Modele, które Cię interesują są nieco starsze i mogą nie mieć tej-jak ja to okreslam istotnej dla mnie - wady, więc sprawdź to na 2 sopsoby:
- odbiór SD z kablówki
- odbiór SD z kablówki, sygnał cyfrowy z dekodera ( ja tak mam ).
Ja testowałem tak; TVN24 - musi być widać i pasek informacyjny, i logo stacji. Potem przełaczyłem na TVP1 i Polsat, i .... wtedy zaczęła się jazda :twisted:

Dwie dobre informacje :)
1) Nie ma tego problemu w odbiorze 16:9
2) Do KAŻDEGO SYGNAŁU WEJŚCIOWEGO ( KABEL sd, KABEL sd CYFROWO .. ITD ) możesz ustawić parametry obrazu osobno
 
Ostatnia edycja:

majk!

New member
ernet a tak z innej beczki, jak oceniasz W4500 w porównaniu do D3000? Widać duży postęp? Ja przed zakupem W4000 również zastanawiałem się nad serią D, ale w były już ciężko dostępne i poszedłem z duchem czasu.
 

misiomw

New member
lol o czym wy w ogole mowicie. do wyboru jest az 5 trybow, ktore da sie zmienic kilkajac jednym przyciskiem: wide, zoom, 14:9, 4:3, smart. wiec zadnego problemu z czarnymi pasami powinno nie byc, bo zawsze jeden z tych formatow bedzie pasowal. wiec nie wiem o co ta spinka.
 

skylla1

Member
Bez reklam
A o tym, że na każdym kanale trzeba ręcznie korygowac obraz, bo tryb smart praktycznie nigdy nie zadziała dobrze. To mało?
 

majk!

New member
Ja jakoś nie mam z tym problemów. Raz ustawiłem i wszystko ładnie gra. Jak nadają program z pasami u góry i na dole to klikam na pilota i opcja zoom dopasowuje obraz do ekranu. Proste jak drut.
 
Do góry