Humax HDCI 2000

Lech

New member
Bez reklam
Judash napisał:
Panowie, czy u was na progrmach Sat1 i Pro7 obraz jest obciety po bokach?Moze to tylko wina mojego tv 4:3?

Jak jest nadawany 'prawdziwy HD' to nie ma pasków, patrz na Canal+sport i Canal+sport HD to jest analogiczna sytuacja!

Jeżeli chodzi o własne listy kanałów to sprawa jest prosta wchodzisz do nenu, następnie do edytuj własne listy. Tam z lewej pokazuje się lista główna a z prawej w "spinaczu" możesz tworzyć własną listę wybierając kanały z lewej strony. Na górze masz kolorowe klawisze z opisem co który klawisz wykonuje. Jak wybierzesz już "swoje" kanały to możesz je nazwać. Później już w czasie normalnej pracy odbiornika zielony przycisk wywołuje Twoją listę kanałów.
 
Ostatnia edycja:

maszek

New member
Bez reklam
Lech napisał:
Jak jest nadawany 'prawdziwy HD' to nie ma pasków, patrz na Canal+sport i Canal+sport HD to jest analogiczna sytuacja!.
No właśnie Lech, wynika z tego, że nie tylko ja widzę te paski po lewej i prawej stronie ekranu. U mnie wygląda to tak, że humek na stałe ma ustawiony tryb 16:9. I faktycznie jeśli C+HD lub np. SAT1HD nadają program w HD to obraz jest ok. Kiedy natomiast widzę obraz okrojony (najczęsciej na C+HD), po przestawieniu humka na format 4:3 a format wyświetlania na wyśrodkowany widze wówczas obraz na pełnym ekranie. Stąd wnioskowałem, że w przypadku transmisji programu nie w HD, nie tylko cyfra ale i inni nadają w formacie 4:3. Gdzieś wcześniej o tym pisałem ale mówiłeś, że u Ciebie coś takiego nie występuje bo dany program wyświetlany jest jednocześnie na pełnym ekranie zarówno na kanale HD jak i SD. Ciekawe?

Lech napisał:
Jeżeli chodzi o własne listy kanałów to sprawa jest prosta wchodzisz do nenu, następnie do edytuj własne listy. Tam z lewej pokazuje się lista główna a z prawej w "spinaczu" możesz tworzyć własną listę wybierając kanały z lewej strony. Na górze masz kolorowe klawisze z opisem co który klawisz wykonuje. Jak wybierzesz już "swoje" kanały to możesz je nazwać. Później już w czasie normalnej pracy odbiornika zielony przycisk wywołuje Twoją listę kanałów.
Judash pytał pewnie o edycję listy na PC. Może jutro się pobawię, to dam znać.
pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Lech

New member
Bez reklam
maszek napisał:
No właśnie Lech, wynika z tego, że nie tylko ja widzę te paski po lewej i prawej stronie ekranu. U mnie wygląda to tak, że humek na stałe ma ustawiony tryb 16:9. I faktycznie jeśli C+HD lub np. SAT1HD nadają program w HD to obraz jest ok. Kiedy natomiast widzę obraz okrojony (najczęsciej na C+HD), po przestawieniu humka na format 4:3 a format wyświetlania na wyśrodkowany widze wówczas obraz na pełnym ekranie. Stąd wnioskowałem, że w przypadku transmisji programu nie w HD, nie tylko cyfra ale i inni nadają w formacie 4:3. Gdzieś wcześniej o tym pisałem ale mówiłeś, że u Ciebie coś takiego nie występuje bo dany program wyświetlany jest jednocześnie na pełnym ekranie zarówno na kanale HD jak i SD. Ciekawe?
Mój tv i humax są połączone wyłącznie przez HDMI. Przy takim połączeniu tv automatycznie ustawia się na odbiór 16/9 lub 4/3 a inne opcje są zablokowane. Jeżeli dany program jest nadawany wyłącznie w formacie SD to na równoległym kanale HD są obcięte boki obrazu. Gdy w menu tv wejdę w podgląd formatu, to tv "mówi" że odbiera format 16/9. Mogę zmusić tv do wyświetlania w 4/3, ale efekt jet taki, że tv jeszcze mocniej przycina boczne krawędzie. I teraz już wiem że przycięte krawędzie na kanale oznaczonym jako HD ni mniej ni więcej świadczą o tym, że nadawany materiał jest w jakości SD po upscalingu .


maszek napisał:
Judash pytał pewnie o edycję listy na PC. Może jutro się pobawię, to dam znać.
pozdrawiam

Obawiam się że taka opcja nie jest dostępna w oprogramowaniu humaxa. Dlaczego? Już odpowiadam. Tworząc listę programów np. zatytuowaną "Cyfra" odbiornik nie układa wybranych przez Ciebie kanałów w kolejności porządkowej, tylko przyporządkowuje im numery zgodne z ich mumerami z listy głównej. Jaśniej - jeżeli na liście głównej kanał ma numer 151, to na Twojej "Cyfra" będzie miał też numer 151 choć jest umieszczony przez Ciebie na pozycji nr 1. Mój poprzedni odbiornik "Radix" już programowo miał listę zatytułowaną "CYFRA+" i tam dodawane kanały automatycznie dostawały numery zgodne z Twoją wolą. Znaczy to, że dodając kanał nr 151 z listy głównej do "CYFRY+" na pozycję nr 1 , był wyświetlany jako nr. 1. Również każde przesunięcie kanału w obrębie "CYFRY+" skutkowało automatyczną zmianą numeru w kolejności porządkowej tej listy.
 
Ostatnia edycja:

yetti

New member
Ja wolę tak żeby kanał miał jeden unikalny numer na listach głównej i ulubionych. Oddzielna numeracja na każdej liście to raczej nie jest porządek. Jak chcesz żeby było po kolei możesz poukłądać listę główną i wtedy maż numerację jak chcesz. Jak chodzę po liście ulubionych i widzę kanał 151 to zawsze mogę sobie wskoczyć na listę główną na kanał 151 i bez problemu sprawdzić np. co jest na tym samym transponderze np. na kanale 150 czy 152. Poza tym w domu dorobiliśmy się już kilku list bo jest kilku chętnych do układania i na każdej liście wiem przynajmniej że uruchamiam ten sam kanał 151. A przy kilkudziesięciu kanałach na liście ulubionych oddzielnej numeracji nie potrzebuję. Chyba, że była by to numeracja np 1/151 czyli kanał 1 na liście moich ulubionych ale 151 na liście głównej.
Na liście głównej jest też możliwość ułożenia kanałów alfabetycznie (tej opcji czasem używam szukając np czegoś na L) i jeszcze ze 4 inne opcje porządkowania listy. Ideałem było by gdyby lista układała się sama i to tak jak sobie wymyślimy, ale dedektory fal mózgowych to dopiero w filmach sceincef, albo takie rzeczy to tyko w erze:cool: jak kto woli
 

maszek

New member
Bez reklam
Judash i ja mówimy o wgraniu do tunera Humax tzw. settingu czyli gotowej listy kanałów. Takie pliki można znaleźć w necie. Opisałem kłopoty związane z używaniem "Formula NH1.01" - programu oficjalnie preferowanego przez Sensor do edycji listy kanałów dla Humaxa 2000.
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=71006#post71006
Humax Polska odpowiedział mi na zapytania
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=71228#post71228
ale to nie wyczerpuje tematu ponieważ zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją i niestety bez spodziewanego efektu.
Humax Polska napisał coś ciekawego "Gotowe listy kanałów czasem mogą nie działać, jeśli mamy problem z dokładnością naszego konwertera. Bywa że jego oscylatory nie do końca zgadzają się z tym co być powinno. Wtedy należało by stwierdzić ile wynosi ten błąd i zmienić ustawienia kanałów o kilka MHz. Ale to raczej rzadki problem".
Jestem w stanie się z nim zgodzić. Przy zakupie humka w Centrum Cyfra+ , sprzedawca podłączył tuner do swojej anteny i wyszukał kanały z HotBirda i Astry. Na mojej antenie przy przełączaniu kanałów dosyć często pojawiał się znany komunikat "kanał jest kodowany lub niedostępny". Kiedy wyczyściłem listę kanałów i wyszukałem je ponownie problem praktycznie zniknął.
Edycja kanałów w Formule nie nastręcza problemów. Nawet po zaladowaniu listy do humka kolejność kanałów mam taką samą, jaką ustawiłem w programie. Natomiast ta kolejność nie jest widioczna po naciśnięciu OK. Wówczas lista nie jest wyświetlana wg ustawionej kolejności ale tzw "bez ładu i składu". Nadal nie mam odpowiedzi od Humax Polska na ten post http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=71238#post71238

ps Lech i Judash: u mnie humek też jest podłączony do TV poprzez HDMI. Telewizor w opcjach dla każdego z dwóch wejść HDMI ma ustawienie rozmiaru na auto. Ale tak jak napisałem wcześniej, te marginesy pionowe znikają wówczas, gdy przełączę humka w jego menu na tryb 4:3 z wyświetlaniem wyśrodkowanym. Wówczas mam obraz na pełnym ekranie. Judash, prośba do Ciebie - sprawdź czy masz tak samo jak u mnie? Dam też znać, jak coś wykombinuję z edycją listy kanałów.;)
3manko
 

Lech

New member
Bez reklam
maszek napisał:
ps Lech i Judash: u mnie humek też jest podłączony do TV poprzez HDMI. Telewizor w opcjach dla każdego z dwóch wejść HDMI ma ustawienie rozmiaru na auto. Ale tak jak napisałem wcześniej, te marginesy pionowe znikają wówczas, gdy przełączę humka w jego menu na tryb 4:3 z wyświetlaniem wyśrodkowanym. Wówczas mam obraz na pełnym ekranie. Judash, prośba do Ciebie - sprawdź czy masz tak samo jak u mnie? Dam też znać, jak coś wykombinuję z edycją listy kanałów.;)
3manko

U mnie takie opcje w tv są zablokowane i w HD jeżeli to prawdziwe HD nie ma pasów bocznych, a jeżeli jest upscaling to są pasy i nic nie poradzę. Natomiast co do list programów to Humax powinien zaprogramować "CYFRA+" i "POLSAT" jako kolejne "Listy główne" i było by po sprawie - tak jak robią to inni producenci sprzętu.
 

Kamjas

New member
WItam wszystkich. Mam pytanko zwiazane z aktualizacja softu Humaxa HDCI -2000. Na razie nie posiadam kabla do polaczenia komputera z tunerem .Czy jest mozliwosc zainstalowania najnowszego softu bezposrednio z satelity (jakie parametry trzeba podac przy aktualizacji)? Drugie pytanie wiaze sie z przelaczaniem kanalow ,czasami trzeba czekac kilka lub kilanascie sekund na pojawienie sie obrazu :confused: (najczesciej na Pro 7 HD i Sat 1 HD ,na innych rzadzej ale czasami to wystepuje). Czy to wina starszego softu ? Tuner zakupilem 30 grudnia z modulem Cyfry +. Jest polaczony z TV kablem HDMI.
 

Adam Dydo

New member
Czankra napisał:
Yanky - no i co z tym testem Topka? Ja jestem szczególnie ciekaw, czy ma "wszędzie" polskie czcionki, czego - na razie - u Humka brak.
Cześć Czankra..
Jeżeli pozwolisz to odpowiem na twoje pytanie. Na Topku TF 7700 HSCI na obecną chwilę nie zaobserwowałem żadnych niedopatrzeń ze strony producenta. Jak najbardziej polska czcionka jest i to nawet z naszymi pięknymi ogonkami. Można być zadowolonym z tego sprzętu!
 

Adam Dydo

New member
Lech napisał:
U mnie takie opcje w tv są zablokowane i w HD jeżeli to prawdziwe HD nie ma pasów bocznych, a jeżeli jest upscaling to są pasy i nic nie poradzę. Natomiast co do list programów to Humax powinien zaprogramować "CYFRA+" i "POLSAT" jako kolejne "Listy główne" i było by po sprawie - tak jak robią to inni producenci sprzętu.
Jeśli chodzi o te pasy po bokach, to starałem się sprawę wyjaśnić w C+. Odpowiedź była prosta, tak jest nagrany program, właśnie w formacie 4:3. ???
Do formatu 16:9 dokonywane są zmiany komputerowo. (????) Właśnie takie informacje otrzymałem od konsultanta w telecentrum C+.
 
Ostatnia edycja:

maszek

New member
Bez reklam
Kamjas napisał:
WItam wszystkich. Mam pytanko zwiazane z aktualizacja softu Humaxa HDCI -2000. Na razie nie posiadam kabla do polaczenia komputera z tunerem .Czy jest mozliwosc zainstalowania najnowszego softu bezposrednio z satelity (jakie parametry trzeba podac przy aktualizacji)?
Z tego co mówili mi w Sensorze nowy soft do Humka jest w opracowaniu
(m.in. poprawne wyświetlanie EPG) a wersję 08Beta_Test możesz pobrać tylko na ich stronie. Kabelek, standardowy RS po obu stronach "żeński"
np. w MM można go kupić za 10 zł

Kamjas napisał:
Drugie pytanie wiaze sie z przelaczaniem kanalow ,czasami trzeba czekac kilka lub kilanascie sekund na pojawienie sie obrazu :confused: (najczesciej na Pro 7 HD i Sat 1 HD ,na innych rzadzej ale czasami to wystepuje). Czy to wina starszego softu ? Tuner zakupilem 30 grudnia z modulem Cyfry +. Jest polaczony z TV kablem HDMI.
Jesli tuner ma naklejke gwarancyjną Sensora, to powinieneś mieć soft ver.08. U mnie na początku przełączanie na tych kanałach też tak wyglądało - pomogło wykasowanie listy kanałów i ponowne ich wyszukanie na własnej antenie.
 
Ostatnia edycja:

yetti

New member
Kamjas napisał:
WItam wszystkich. Mam pytanko zwiazane z aktualizacja softu Humaxa HDCI -2000.Czy jest mozliwosc zainstalowania najnowszego softu bezposrednio z satelity (jakie parametry trzeba podac przy aktualizacji)? Drugie pytanie wiaze sie z przelaczaniem kanalow ,czasami trzeba czekac kilka lub kilanascie sekund na pojawienie sie obrazu :confused: (najczesciej na Pro 7 HD i Sat 1 HD ,na innych rzadzej ale czasami to wystepuje).

Z tego co piszą na stronie soft jest beta więc raczej nie dadzą go na satelitę, sądzę że na satelicie będzie pełny soft po wszystkich aktualizacjach, ponoć jeszcze w styczniu.
Najlepszą metodą na kanały włączające się zbyt wolno jest skasowanie ich z listy i wyszukanie na nowo. Często nadawca zmienia jakiś drobiazg w strumieniu i potem kanał się nie wyświetla albo wyświetla się po długim czasie.
Wersje softu sprawdzasz w odbiorniku w menu bodaj pierwsza plansza przy górnej ikonce menu. Tam będzie jakoś 1.00.08 czyli wersja 08.
Kabel warto kupić bo jak sobie wyszukasz wszystko to możesz zgrać do kompa poukładać wygodnie i wgrać do tunera. Zaoszczędzisz parę godzin, a kabel się przyda bo prawie wszystkie tunery mają taki sam.
Schemat kabla masz tutaj http://www.humax.com.pl/modules.php?name=Technika&file=program
można go nawet wylutować samemu ale to jak bardzo lubisz lutownice. Ja kupiłem za dychę.
 

Rob_Maczug

New member
obecnie można już kupić hUMAXA2000 za 1099,zł, czy ktoś może doradzić czy przy wyborze od kogo go kupić , powinno się na coś zwrócić uwagę,żeby nie wpakować się w jakieś urządzenie nie działające poprawnie, bo np było przygotowane na Zjednoczone Emiraty....
 
J

Judash

Guest
Wystarczy popatrzec na Allegro i poczytac komentarze osob ktore kupily ten tuner.Spokojnie bez paniki ;).Ja kupilem u przedstawiciela Canal + za 1099 zlotych.
 
Ostatnia edycja:

maszek

New member
Bez reklam
Rob_Maczug napisał:
obecnie można już kupić hUMAXA2000 za 1099,zł, czy ktoś może doradzić czy przy wyborze od kogo go kupić , powinno się na coś zwrócić uwagę,żeby nie wpakować się w jakieś urządzenie nie działające poprawnie, bo np było przygotowane na Zjednoczone Emiraty....
Kupując sprawdź, czy na tylnej ściance tunera jest naklejka gwarancyjna SENSOR-a (główny dystrybutor na Polskę). Nie będzie wówczas problemów z gwarancją. Najlepiej kupić tuner z modułem w lokalnym Centrum Cyfry Plus (jak doradza Judash). Aktywują kartę na HD Sport i załatwiają wszelkie formalności na miejscu. Jeśli nie jesteś abonentem C+ możesz załawtwic temat u dealera C+ (sprzedają tunery z modułami w promocji ale przy podpisaniu nowej umowy).
pozdrawiam
 

małgosia

New member
Mam pewien problem.
Zamówiłam sobie paczkę Discovery i chyba humax ma problemy ze zmianą uprawnień - ciągle nie mam dostępu do nowych kanałów. Przy podobnej operacji na mediasacie nie było problemu. Próbowałam go włączać i wyłaczać - ale nie przynosi to skutku. Może ktoś mial podobny problem ???

Operator chyba dokonał zmiany prawidłowo, bo logując się w ICA widzę ten nowy pakiet.

Z innej beczki - poza oczekiwaniem na zmiany w EPG (zapowiadany przez Humaxa nowy soft) - mam nadzieję również na inne zmiany w dalszej przyszłości ;)
Chodzi o telegazetę. Brakuje mi takich możliwości jakie dawała mi obsługa teletekstu w telewizorze. Po pierwsze można było włączyć telegazetę na połówce ekranu, a po drugie można było swobodnie przechodzić między podstronami (strzałką w bok). W Humaxie nie ma takiej możliwości i ogląda się tylko biężącą podstronę.

I jeszcze się pochwalę - zamiast 4 pilotów mam tylko 1 - Logitech 525. Jego funkcjonalność jest na medal, szkoda tylko że nie jest lepiej wykonany (np. klawisze).
 

maszek

New member
Bez reklam
Z nieoficjalnego źródła: użytkownicy Humaxa 2000 pod Cyfrą+ będą bardzo mile zaskoczeni tym, co zaoferuje nowy soft do tego tunerka.;)
 

chrisco48

New member
Witam użytkowników Humacsa 2000. Też miałem problemy z nowym softem. wysłałem humcia wraz z modułem do Sensora TNT tam od ręki w ciągu kilkunastu minut za darmo uaktualnili mi softy obu urządzeń. Następnego dnia sprzęt był u mnie. Wszystko jest OK. Polecam to rozwiązanie.
 
Do góry