hd ready do n-ki

Eddi23

New member
Witam
Mam pytanie jak w tytule. Czy do n-ki wystarczy hd ready czy trzeba się wysilić na full hd.

Jakie masz warunki - pokój w formie prostokąta, 3,5x5 m
Preferowana wielkość matrycy – 50"
Preferowane marki - Samsung , Panasonic
Jaki sygnał – PC po HDMI, N po HDMI
Czy siedzisz na wprost telewizora czy również z boku? – na wprost
Jaka odległość od ekranu – 2,5-3
Jakie urządzenia do podłączenia - PC po HDMI, N HDMI
Jaka klasa cenowa – do 3000 PLN
Więcej oglądasz w dzień czy w nocy – o każdej porze
Jakie masz nasłonecznienie pokoju – okno na wschód, na ścianie na której ma zawisnąć telewizor w odległości około 3 m (południe)
Ile osób zasiada przed telewizorem – najczęściej 1, więcej rzadko
Jaki masz ulubiony program – wszelkie discovery, planet,
Oglądasz przy włączonym świetle czy bez światła - i tak i tak
Ma stać czy wisieć - wisieć
Czy ma być HD Ready czy Full HD – i to jest właśnie pytanie
Pozdrawiam
Eddi
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Jak do ''n''-ki,to FHD.Po nowym roku nowe kanały HD,więc będzie już ich całkiem sporo.
 
Ostatnia edycja:

Eddi23

New member
Ale z n-ki sygnał jest 720p lub 1080i i tu mam problem bo podłączyłem kiedyś monitor samsung lcd sm245 24'' i obraz 1080i był wyraźnie gorszej jakości niż 720p, ''mruganie i linie przeplotu''.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Ale z n-ki sygnał jest 720p lub 1080i i tu mam problem bo podłączyłem kiedyś monitor samsung lcd sm245 24'' i obraz 1080i był wyraźnie gorszej jakości niż 720p, ''mruganie i linie przeplotu''.
Wszystkie kanały HD wchodzące w skład oferty n-ki są nadawane w formacie 1080i50, żaden w 720p50.
 

digitalus

Banned
Ale z n-ki sygnał jest 720p lub 1080i i tu mam problem bo podłączyłem kiedyś monitor samsung lcd sm245 24'' i obraz 1080i był wyraźnie gorszej jakości niż 720p, ''mruganie i linie przeplotu''.
zrobilbym tak
wypal na plyte dwa pliki z tego linku
fragment tvn 24 i kanalu nrj hits. sprawdzisz co jest lepsze, telewizor full -hd czy hd ready 1024 x 768
http://www.hdtv.com.pl/forum/597948-post56.html
zabierz plyte do sklepu,popros sprzedawce aby podlaczyl dvd do telewizora przez wyjscie component(moze byc dvd-manta, odtwarza mpeg2 lub pioneer ale starszy model dv 300) ocen jakosc obrazu sd w telewizorze full-hd i hd-ready.
w TX-P50X20 o rozdzielczosci 1024 x 768 na pewno bedzie lepsza jakosc obrazu sd.
kanaly hd beda prezentowac sie dobrze w telewizorze full-hd i hd ready
przyklady
http://www.hdtv.com.pl/forum/429315-post80.html
TX-42PV10E to telewizor full-hd. jesli mamy porownanie do innego telewizora to zauwazymy roznice
http://www.hdtv.com.pl/forum/533036-post341.html
 
Ostatnia edycja:

Perkoz_1

New member
Odpowiem na podstawie swoich własnych obserwacji i obiektywnych porównań z którymi oczywiście każdy ma prawo się nie zgodzić, ale zarazem nie ma prawa od razu mnie opluwać, gryźć czy wyzywać od najgorszych co często i gęsto spotyka sie na tym Forum. Sam od niedawna jestem posiadaczem 42" plazmy Panasonica HD Ready. Sygnał odbierany to wszystkie możliwe pakiety nTV z normalnego białego tunera HD( nie recordera). Jakość obrazu na kanałach HD - wyśmienita. Oczywiście są róznice ale wynikają one z nadawanego materiału a nie z wad telewizora czy tunera. Najlepsze kanały HD to jak dla mnie :Eurosport, HBO, nFilm, BBC, Discovery oraz REFERENCYJNE TVP HD.
Miałem przyjemność ostatnio porównywać ( znajomi i rodzina) ten sam sygnał z nTV na dwóch innych telewizorach tylko, że Full HD. Jeden to jakaś 42" najnowsza plazma Panasonica 3D za ok. 5 tys. zł. a drugi to 40" Samsung LCD za prawie 2,5 tys.. I powiem szczerze - ja nie widzę absolutnie ŻADNEJ różnicy w jakości obrazu pomiędzy moim HD Ready( oglądam z odległości 3 metry) a tymi dwoma telewizorami. Mało tego - nawet właściciel tej plazmy 3D stwierdził, że programy HD z nTV prezentują się lepiej na mojej plaźmie HD Ready niż na jego FHD 3D. Nie wiem z czym to jest związane, być może z tunerem i jego oprogramowaniem bo on ma najnowszy turborecorder 500GB.U niego wszystkie kanały sa jakieś takie rozmyte z wyblakłymi kolorami. I nic nie pomaga strojenie TV.
Reasumując: przy sygnale z nTV nie ma absolutnie żadnej róznicy w jakości obrazu pomiędzy HDR a FHD. A co kupić? Nie doradzę, ponieważ ceny telewizorów obydwu technologii w tej chwili są już tak wyrównane, że kupisz to co ci będzie najbardziej odpowiadało. Oczywiście bardziej perspektywicznym rozwiązaniem jest FHD ale tylko w tym przypadku jeśli będziesz korzystał z Blu-ray lub PS3. Choć i w tym przypadku mam małe wątpliwości, gdyż z mojego BR Panasonic DMP BD60 obraz na mojej plaźmie HDR jest POWALAJĄCY.To jaki może być na FHD? Być może lepszy.

PS. Poniższy post potwierdza w całości niektóre moje spostrzeżenia:
http://www.hdtv.com.pl/forum/429315-post80.html
I o co tutaj chodzi?
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
Odpowiem na podstawie swoich własnych obserwacji i obiektywnych porównań z którymi oczywiście każdy ma prawo się nie zgodzić, ale zarazem nie ma prawa od razu mnie opluwać, gryźć czy wyzywać od najgorszych co często i gęsto spotyka sie na tym Forum. Sam od niedawna jestem posiadaczem 42" plazmy Panasonica HD Ready. Sygnał odbierany to wszystkie możliwe pakiety nTV z normalnego białego tunera HD( nie recordera). Jakość obrazu na kanałach HD - wyśmienita. Oczywiście są róznice ale wynikają one z nadawanego materiału a nie z wad telewizora czy tunera. Najlepsze kanały HD to jak dla mnie :Eurosport, HBO, nFilm, BBC, Discovery oraz REFERENCYJNE TVP HD.
Miałem przyjemność ostatnio porównywać ( znajomi i rodzina) ten sam sygnał z nTV na dwóch innych telewizorach tylko, że Full HD. Jeden to jakaś 42" najnowsza plazma Panasonica 3D za ok. 5 tys. zł. a drugi to 40" Samsung LCD za prawie 2,5 tys.. I powiem szczerze - ja nie widzę absolutnie ŻADNEJ różnicy w jakości obrazu pomiędzy moim HD Ready( oglądam z odległości 3 metry) a tymi dwoma telewizorami.
Przecież w tym nie ma nic dziwnego. Aby dostrzec szczegóły obrazu o rozdzielczości 1920x1080 na telewizorze 42" musisz oglądać obraz z odległości nie większej niż 170 cm. Skoro siedzisz prawie 2 razy dalej, to nie masz szans dostrzec różnicy. Siądź jeszcze 2 razy dalej, a oglądając obraz SD i HD na Twoim telewizorze stwierdzisz, że niczym się od siebie nie różnią. Więc po co w ogóle telewizory HD skoro na SD obraz wygląda tak samo? ;-)

Pobaw się konifiguratorem reklamowanym przez Panasonica, który pokazuje jak duży powinien być telewizor do HD 1920x1080, w zależności od odległości z jakiej będziemy go oglądać.
 

Perkoz_1

New member
Przecież w tym nie ma nic dziwnego. Aby dostrzec szczegóły obrazu o rozdzielczości 1920x1080 na telewizorze 42" musisz oglądać obraz z odległości nie większej niż 170 cm. Skoro siedzisz prawie 2 razy dalej, to nie masz szans dostrzec różnicy. Siądź jeszcze 2 razy dalej, a oglądając obraz SD i HD na Twoim telewizorze stwierdzisz, że niczym się od siebie nie różnią. Więc po co w ogóle telewizory HD skoro na SD obraz wygląda tak samo? ;-)

Pobaw się konifiguratorem reklamowanym przez Panasonica, który pokazuje jak duży powinien być telewizor do HD 1920x1080, w zależności od odległości z jakiej będziemy go oglądać.

Ja to rozumiem. Ta teorię też znam i nie muszę wcale sie bawić konfiguratorami. Tylko, że praktyka jest całkiem inna od tych teorii. Bo kto o zdrowych zmysłach i posiadający odrobinę tzw. uczuć i odruchów prorodzinnych siedzi przed 42" w odległości 1,7 metra bo tak zalecają? Chyba takich "aspołeczniaków" jest mało. Ja osobiście nie wyobrażam sobie jak moja czterosobowa rodzina ma zmieścić się w takiej odległości przed naszą plazmą:idea: Natomiast co do porównań HD vs SD to też to co piszesz nie do końca jest prawdą, bo ja widzę kolosalną różnicę nawet z odległości ponad 3 metry. KOLOSALNĄ.

PS. Wczoraj na HBO HD o 20:10 leciała "Alicja w Krainie Czarów" jako premiera. I z odległości moich 3 metrów oczy wypadały od jakości obrazu na mojej plaźmie 42" HD Ready. Wspaniała uczta dla oczu.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Ja to rozumiem. Ta teorię też znam i nie muszę wcale sie bawić konfiguratorami. Tylko, że praktyka jest całkiem inna od tych teorii. Bo kto o zdrowych zmysłach i posiadający odrobinę tzw. uczuć i odruchów prorodzinnych siedzi przed 42" w odległości 1,7 metra bo tak zalecają? Chyba takich "aspołeczniaków" jest mało. Ja osobiście nie wyobrażam sobie jak moja czterosobowa rodzina ma zmieścić się w takiej odległości przed naszą plazmą:idea:
Nikt Ci nie zaleca siedzenie przed telewizorem bliżej niż to wynika z układu Twojego pokoju. Jedyne co zalecają producenci telewizorów to wybór właściwej wielkości telewizora lub ekranu projektora w zależności od tego jak daleko będziesz od niego siedział.

Natomiast co do porównań HD vs SD to też to co piszesz nie do końca jest prawdą, bo ja widzę kolosalną różnicę nawet z odległości ponad 3 metry. KOLOSALNĄ.

PS. Wczoraj na HBO HD o 20:10 leciała "Alicja w Krainie Czarów" jako premiera. I z odległości moich 3 metrów oczy wypadały od jakości obrazu na mojej plaźmie 42" HD Ready. Wspaniała uczta dla oczu.
Siądź sobie 4 - 4.5 metra od tego telewizora i poproś kogoś, aby przełączał Ci przy takim programie wyjście HDMI dekodera satelitarnego pomiędzy rozdzielczościami 1080i (lub 720p) a 576p. Ciekawe czy wtedy rozpoznasz kiedy do telewizora idzie obraz HD, a kiedy SD. Myślę, że nie. W każdym razie osoba o przeciętnym wzroku nie jest już w stanie z tej odległości dostrzec szczegółów odróżniających obraz HD od SD.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
- Nk'a bardzo słabe 1080i, do tego nie opłaca się kupować specjalnie panelu fullHD

Mogę się wypowiedzieć o Plazmie X10 (HD ready) w stosunku do V20 (FULLHD).
Platforma testowa Nka, obraz z HD ostrościowo taki sam na obydwu, kolorystycznie jednak klase lepszy na v20, czerń i biel, to widać. Kanały SD, te dobrej jakości na X10, z odpowiedniej odległości, prawie jak HD. Na v20 ostrość, kontur drugiego planu minimalnie rozmazany ale w połowie nie wygląda to tak źle jak na LCD full HD. Sama zaś kolorystyka widocznie lepsza na v20. Także wnioski takie, masz kasę na V20 to bierz v20 (super kolory i zawsze lepszy na przyszłość), stać cię zaś tylko na x10 to bierz te x10 (zawsze optymalna ostrość z Nk'i, kolory nienaganne).
 

JackS.

New member
Bez reklam
- Nk'a bardzo słabe 1080i, do tego nie opłaca się kupować specjalnie panelu fullHD

Mogę się wypowiedzieć o Plazmie X10 (HD ready) w stosunku do V20 (FULLHD).
Platforma testowa Nka, obraz z HD ostrościowo taki sam na obydwu,
Co to znaczy "ostrościowo taki sam"? Jeśli masz na myśli ilość szczegółów, to przecież na panelu, który nie ma 1920x1080 pikseli nigdy nie zobaczysz tylu szczegółów ile możesz zobaczyć na panelu wyświetlającym cały nadawany obraz.
 

JackS.

New member
Bez reklam
No właśnie o to chodzi. Nie o różnicę SD a HD tylko o różnicę HD ready a FHD.
Różnica w ilości szczegółów między ekranami FHD a najpopularniejszymi HD ready 1366x768 jest niewiele mniejsza niż między ekranami HD ready a SD. Ekran FHD wyświetla 2073600 pikseli, HD ready 1049088, a SD 442368. 2073600/1049088 = 1,98, a 1049088/442368 = 2,37.

Są też telewizory HD ready, które mają jedynie 1024 x 768, czyli 786432 pikseli. W tym wypadku różnica ilości wyświetlanych szczegółów między FHD a nimi jest większa niż między nimi a telewizorami SD. 2073600/786432 = 2,64, a 786432/442368 = 1,77.
 
Ostatnia edycja:

Perkoz_1

New member
No właśnie o to chodzi. Nie o różnicę SD a HD tylko o różnicę HD ready a FHD.

Kapral_Hicks bardzo dokładnie to wytłumaczył w swoim ostatnim poście. Na nTV NIE MA ŻADNEJ RÓZNICY pomiędzy obrazem na panelu HDR a FHD. Różnica będzie kiedy odtworzysz jakiś obraz z Blu-ray. W swoim pierwszym poście określiłeś z jakiej odległości będziesz oglądał. Podałeś, że z ok.3 metrów. Z tej odległości tym bardziej nie będzie różnicy w obrazie na n-ce obojętnie czy będziesz miał TV FHD czy HDR. I dlatego jeszcze raz napiszę - kupuj TV oczami a nie czyimiś sugestiami.Każda sroka swój ogon chwali. Różnica w cenie pomiędzy HDR a FHD juz teoretycznie dawno nie istnieje.Z tym, że FHD jest przyszłościowo rozsądniejszym wyborem jak kogoś jest stać dopłacić parę groszy.

PS. JackS. - będzie róznica w szczegółach ale przy odpowiednim sygnale. Z jakiejkolwiek platformy cyfrowej takiej różnicy nie będzie bo absolutnie żadna nie nadaje w technologii FullHD. I ilośc pikseli przy takim sygnale nie odgrywa żadnej roli. Będzie odgrywała przy sygnale z BR, PS3 lub kamery HD jeśli oczywiście sygnał będzie w FHD. Argumenty ilościowo-pikselowe nijak się mają do rzeczywistości, bo czy obraz SD wygląda 2 razy lepiej na panelu FHD niż HDR jakby wynikało to z różnicy w ilości pikseli? Chyba nie. Tutaj matematyki zastosować się nie da bo to bolesna rzeczywistość. A ludzie myślą, że jak kupią ( bo sąsiada szlag trafi z zazdrości) rekalmowany FHD co najmniej 50" i podłączą pod zwykłą siatkówkę na dachu to automatycznie na bank z gów...go sygnału FullHD im się zrobi. Niestety. Nie zrobi. Będzie jeszcze gorzej.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
PS. JackS. - będzie róznica w szczegółach ale przy odpowiednim sygnale. Z jakiejkolwiek platformy cyfrowej takiej różnicy nie będzie bo absolutnie żadna nie nadaje w technologii FullHD. I ilośc pikseli przy takim sygnale nie odgrywa żadnej roli.

Ależ piszesz absolutne bzdury. Włącz sobie jakikolwiek program studyjny nadawany w 1080i50 na n-ce. Każda klatka takiego programu, to to tak jakbyś wyświetlał zdjęcie o rozdzielczości 1920 x1080. Są na nim wszystkie szczegóły wynikające z tej rozdzielczości. Jeśli ten sam program oglądasz na telewizorze HD ready, to wyświetla się wówczas około połowy jego szczegółów.

Będzie odgrywała przy sygnale z BR, PS3 lub kamery HD jeśli oczywiście sygnał będzie w FHD.
Różnica jakości obrazu z konsoli lub Blu-ray będzie widoczna tylko wtedy, gdy ogląda scena jest na tyle dynamiczna, że ograniczony bitrate kanału satelitarnego wymusza większą kompresję sygnału. Przy scenach statycznych jakość obrazu z konsoli lub BR niczym nie różni się od jakości obrazu z przekazu satelitarnego.

Argumenty ilościowo-pikselowe nijak się mają do rzeczywistości, bo czy obraz SD wygląda 2 razy lepiej na panelu FHD niż HDR jakby wynikało to z różnicy w ilości pikseli? Chyba nie.
Oczywiście, że nie.

Tutaj matematyki zastosować się nie da bo to bolesna rzeczywistość.
Ależ da się stosować, tyle, że trzeba to robić ze zrozumieniem.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Co to znaczy "ostrościowo taki sam"? Jeśli masz na myśli ilość szczegółów, to przecież na panelu, który nie ma 1920x1080 pikseli nigdy nie zobaczysz tylu szczegółów ile możesz zobaczyć na panelu wyświetlającym cały nadawany obraz.
To że kontury są tak samo ostre, obiekty są zarysowane i obraz nie wydaje się rozmazany. Na n'ce obraz może być w 1080i ( a nawet gdyby był progresywny) ale jest znacznie bardziej rozmazywany niż BR przez niski biterate, niektóre programy zaś w na stacjach HD mają tak słaby obraz że wyglądają gorzej niż dobre SD (to że stacja HD nie znaczy że cała ramówka ma stały, nie zmieniony poziom jakości). Także telewizja jest daleko w tyle za panelami fullHD, oceniając 9705, v20, x10 to do telewizji najlepiej nadawał się właśnie x10, v20 wygrywał zaś na HD (kwestia lepszych kolorów).

BTW nie porównywał bym rozdzielności telewizji na odbiorniku Plazmowym/LCD do CRT, na crt piksele rozświetlały/przesiąkały się wzajemnie światłem, tam nawet 720x576 nie pokazywało swojego maksimum. To widać bardzo dobrze jak podłącze do x10 ps3 i puszcze DVD, te dobrze nagrane to poezja dla oka z odległości 2,5 metra od 42 cali. Pomimo że rozdzielczość panelu 2x mniejsza od modelu v20 to tego nie widać jeśli nie używasz tv jak monitora komputerowego, gdzie patrzy się na czcionki liter z bliska i można np dostrzec też piksele panelu. Dysproporcja obrazu między BR a DVD przy takich warunkach panelu hdready jest idealna, tzn chce się oglądać bardzo dobry obraz wystarczy DVD, chcesz oglądać mega dobry obraz wybierasz BR, właściwie nie ma miejsca tu do narzekania.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
To że kontury są tak samo ostre, obiekty są zarysowane i obraz nie wydaje się rozmazany. Na n'ce obraz może być w 1080i ( a nawet gdyby był progresywny) ale jest znacznie bardziej rozmazywany niż BR przez niski biterate,
Rozumiem, że Twoje uwagi odnoszą się tylko do programów o dynamicznych scenach, bo niski bitrate w żadnym stopniu nie powinien degradować programów studyjnych. Za to użycie telewizora HD ready zamiast Full HD na pewno je zdegraduje.

A co do rozmazania obrazu przy dynamicznych scenach, to bardzo dużo zależy tu od dobrego deinterlacera w telewizorze. I tak o ile do PS3 lub Blu-Raya, które ślą obraz progresywnie wystarczy byle jaki telewizor FullHD, to już do oglądania programów satelitarnych jakość elektroniki telewizora ma duże znaczenie.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
JackS.- Moje doświadczenie z telewizorami oczywiście pokazuje mi że bitrate wpływa na odbieranie ostrości, stwórz filmy nawet do formatu DVD, nagraj normalnie skompresowany (dobry bitrate 5-7M) a wysoko skompresowany (1-2M), puść to później na tv. Choć nie jestem w stanie wyjaśnić Ci technicznie, z czego taka różnica na jakości wynika, to jeden w praktyce wygląda jak DVD zaś drugi (z mniejszym bitratem) jak Divix :p.

Tak samo materiały które są puszczane na HD nie są wyjątkiem. Byłem bardzo zawiedziony puszczając materiały promocyjne firm (panasonica, toshiby, pionka itp, z nich robi kiki zdj do testów) które ściągnąłem z sieci. Niby tylko bitrate zmniejszony ale oceniając ten sam obraz z oryginalnej płyty (bardzo wysoki bitrate) do mojej kopii z niskim bitrate wniosek jest jeden. Panowie nie ta bajka :). Z bliska rozmazanie widać, właśnie przez ten panel fullHD widać ze obraz wcale nie jest tak doskonale zakodowany. Puść zaś AVATARA BR, przykład doskonałej kopii, tu nawet z bliska obraz jest super ostry i wyraźny ale patrząc na wysoki bitrate wcale mnie to nie zaskoczyło (wciąć ta sama rozdzielczość czyli 1080p).


Oczywiście ja jestem wrażliwy na punkcie obrazu tv i to dopatrzyłem, większość tego może nie zauważyć w tym stopniu. SZCZERZE POWIEM TYLKO że na podstawie DOŚWIADCZENIA z telewizorami jakie ostatnio miałem (9705, v20, i teraz ten sharp) w stosunku do x10 widzę że kwestia rozdzielczości to szalenie przereklamowana sprawa, na x10 rozdzielczość wcale nie rzuca się w oczy, powiem więcej, jest to ogromny plus w normalnym oglądaniu czyli DVD, Nka. Tam ten obraz wygląda po prostu lepiej, mniej widać syfów, obraz ma lepsze kontury, tzn nie potrzeba mu nadawać tych obramówek ostrości na kontury by obraz był czytelny, wydawał się ostry, szczegółowy. Jest to moja opinia na ten temat założony przez Eddi23 , napisałem to co zaobserwowałem bez koloryzowania, marketingowego bełkotu, ktoś może mieć inną opinie ale ja swojej nie zmienię :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry