Essentiel b view center

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Teraz po włączeniu jest zielony ekran i napis essentiel b i nic się nie dzieje.

Firmware został wykasowany z NAND flash, nie został zainstalowany nowy, więc player staje na botloaderze.
Obecnie jedyny sposób na przywrócenie użyteczności to rozkręcenie, podłączenie kabla do złącza serial na płycie i soft reset, lub załadowanie od nowa bootloadera. Wszystko jest opisane dokładnie w tym wątku.

Twój egzemplarz ma 128 NAND flash i bootloader 15, więc z nowszym firmware się nie pobawisz. Ten fw ACR, który próbowałeś instalować, wymaga bootloadera min. 23.

Jak go postawisz na nogi to daj znać, pomyślimy co dalej z bootloaderem...

Sugeruję postudiowania http://www.moservices.org/forum/viewforum.php?f=12
 
Ostatnia edycja:

Lechosław

New member
Mam essentiela 831385 (bez DTS).
Niestety nie wiem ile mam pamięci
Jak go kupilem miał bootcode 15 i soft 2.12 Essentiel
Po gruntownym przestudiowaniu forum zainstalowałem bootcode 23 Popp Star wg postu nr 401
a następnie firmware Noontec V3.0816.04 z postu 292.

Wszystko śmiga jak trzeba: BitTorrent, telewizja i radio internetowe, serwer Samba, pogoda itp.
Oczywiście odtwarza praktycznie wszystko.

ps. Pytanie do forumowiczów. Jak zmienić miasto którego pogoda jest wyświetlana na głównej stronie playera.
 

juhacz76

New member
Obecnie jedyny sposób na przywrócenie użyteczności to rozkręcenie, podłączenie kabla do złącza serial na płycie i soft reset, lub załadowanie od nowa bootloadera. Wszystko jest opisane dokładnie w tym wątku.

No trochę mnie wystraszyłeś. Zacząłem ponownie czytać ten wątek i niejako na pałę (ponieważ nie miałem nic do stracenia) ściągnąłem FW Iconbita fw_hds5l_3.12_1.9h_ru, zapisałem na pendrive i tak jak przeczytałem gdzieś na tym forum, podłączyłem pendrive do odtwarzacza, odłączałem wtyczkę zasilana, odczekałem kilkadziesiąt sekund, następnie trzymając wciśnięty przycisk na odtwarzaczu podłączyłem wtyczkę, odtwarzacz się uruchomił, po kilkudziesięciu sekundach pojawił się progress updatu firmware, wtedy puściłem przycisk. Po kilkunastu sekundach wszystko zakończyło się komunikatem, że upgrade softu przebiegł poprawnie, nastąpił reset i odtwarzacz się uruchomił. Ufff :)

Twój egzemplarz ma 128 NAND flash i bootloader 15, więc z nowszym firmware się nie pobawisz. Ten fw ACR, który próbowałeś instalować, wymaga bootloadera min. 23.

Jak go postawisz na nogi to daj znać, pomyślimy co dalej z bootloaderem...

No właśnie, co teraz najlepiej zrobić z tym sprzęcikiem, zmienić bootcode na 23 tak jak zrobił kolega Lechosław powołując się na post #401, ale tam znów jest napisane, że ta wersja jest dla 256 Nand. Choć kolega Lechosław ma również wersję 831385 i jemu to poszło.
Czy dobrze rozumiem, że jeśli zmienię bootcode na nowszą wersję, wtedy będę miał wiekszy wybór softu i będę mógł wgrywać firmware od bliźniaczych modeli pod warunkiem, że plik system.img będzie miał rozmiar mniejszy lub równy 128 MB?

Jak jest najmniej problematyczny i zarazem najbardziej funkcjonalny soft, który mógłby łyknąć mój odtwarzacz mając aktualnie wersję bootcode 15 i ewentualnie jeśli zmienię na 23? Chodzi mi o bezproblemowe odtwarzanie jak największej liczby formatów, poprawną obsługą napisów txt i to najważniejsze. Miłym dodatkiem byłyby stacje internetowe i YT.

Sugeruję postudiowania www moservices org/forum/viewforum.php?f=12]moServices • View forum - About Asus O!Play[/url]

Odsyłając mnie do tego wątku mam na myśli, że sugerujesz wgranie softu od Asusa i wgranie tego dodatku? Dobrze myślę?

Dziękuję wszystkim za pomoc i liczę na dalsze podpowiedzi :)
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
No trochę mnie wystraszyłeś. Zacząłem ponownie czytać ten wątek i niejako na pałę (ponieważ nie miałem nic do stracenia) ściągnąłem FW Iconbita fw_hds5l_3.12_1.9h_ru, zapisałem na pendrive i tak jak przeczytałem gdzieś na tym forum, podłączyłem pendrive do odtwarzacza, odłączałem wtyczkę zasilana...

Nawet nie przyszło mi do głowy, że flashowałeś innym sposobem... Wynika z tego, że wcześniej nie poczytałeś tego, co w tym wątku napisano, bowiem w żadnym przypadku nie można flashować z poziomu menu i upgrade fw. Tylko w ten sposób, czyli awaryjnie, lub telnet i soft reset.


No właśnie, co teraz najlepiej zrobić z tym sprzęcikiem, zmienić bootcode na 23 tak jak zrobił kolega Lechosław powołując się na post #401, ale tam znów jest napisane, że ta wersja jest dla 256 Nand. Choć kolega Lechosław ma również wersję 831385 i jemu to poszło. Czy dobrze rozumiem, że jeśli zmienię bootcode na nowszą wersję, wtedy będę miał wiekszy wybór softu i będę mógł wgrywać firmware od bliźniaczych modeli pod warunkiem, że plik system.img będzie miał rozmiar mniejszy lub równy 128 MB?

Rozmiar pliku z firmware jest w tym przypadku pewnym wskaźnikiem, ale trzeba pamiętać, iż jest to plik skompresowany, ponadto zawiera wiele "śmieci", których programistom nie chce się usuwać. Jeżeli koledze Lechosławowi się udało zmienić wersję bootloadera na wyższą, to warto odpytać go o szczegóły. Gdy jeszcze byłem posiadaczem takiego egzemplarza to sztuka mi nie wyszła, mimo iż testowałem kilka bootladerów. Ale ostatnio ludzie trochę nad tym problem popracowali, więc...

Tak, w największym skrócie: zmiana bootloadera na jak najwyższą wersję daje więcej możliwości korzystania z obcego firmware, nie tylko klonów, ale w tym drugim przypadku trzeba liczyć się z koniecznością instalowania Irfake lub posiadanie uniwersalnego pilota.

Jednak dla sprzętu ze 128 NAND flash możliwości są niewielkie.

Dla bootloadera 15 najbardziej sensownym jest obecnie bodajże fw Iconbita, który już masz...Wszystko jest w tym wątku.

O bootloaderach i ich zmianie można poczytać tutaj moServices • View topic - Upgrade bootcode without cable (R1/R3 and HD2 players)
 
Ostatnia edycja:

Lechosław

New member
Przygotowałem dwa peny - jeden z bootcode 23 Popp Star, a na drugim iconbit.
Wgrywałem oczywiście przez włączenie zasilania.
Po wgraniu Popp Star czekał odrazu na pena z firmware.
W sofcie iconbit wszystko działało, ale irytowały mnie ruskie napisy.
Co prawda jestem z pokolenia znającego ten język, ale postanowiłem zmienić soft na bardziej cywilizowany. Wrzuciłem Noontec V3.0816.04 i weszło. Zgodnie z zaleceniami forumowiczów za każdym razem robiłem reset do ustawień fabrycznych. Do playera mam podłączony dysk przenośny 1Tb WD i sieć przez router na statycznym IP. Teraz przymierzam się do zmiany stacji radiowych i telewizyjnych wg opisu z forum. Generalnie fajne urządzenie za 166 zł (z przesyłką) - opłacało się.
 

gorzkit

New member
Player nieżyje

Witam

Mam tego playera ale nie działa nie monuje usb i nie działa sieć , ale podczas włączania urządzenia sieć się na chwile zapala i jeśli jest włozony pendrive to na chwile mignie jestem za cienki w temacie więc nie wiem czy to da się jeszcze odratować. Załączam log z terminala. Widziałem że kolega Kirek50 miał podobne problemy więc może on lub któryś z szanownych Kolegów ma jakieś pomysły. Parametry playera w logu , to ten z 256MB pamięci. Z góry dziękuję za pomoc.
 

Attachments

  • mojlog.txt
    8,4 KB · Wyś: 433

Kirek50

Moderator
Bez reklam
nie działa sieć , załączam log z terminala

Nie napisałeś, po jakich operacjach doszło do uwalenia, co istotne. Skąd masz log z terminala jeżeli nie działa sieć? Czy podłączyłeś się przez złącze serial?

Z logu wynika, że był źle flashowany.
1. Włoż pendrive'a z dobrym firmware do dziurki USB i wypróbuj po połączeniu terminalowym w monitor mode dwa polecenia: erase -e (enter), następnie erase -m (enter). Później komenda reboot i po restarcie powinno się zacząć flashowanie.
Jak się nie zacznie to można jeszcze raz powtórzyć dwie pierwsze komendy i dołożyć na końcu totalną trzecią erase -a i dopiero reboot.

2. Jeżeli się to uda, to zaktualizuj opisaną kilka postów wyżej metodą bootloader na wyższy (masz 15).

Jeżeli się nie uda to będziemy się zastanawiać.
 
Ostatnia edycja:

gorzkit

New member
Uwalonego już dostałem także nie mam wiedzy co do powodu, a log z terminala robiłem przez kabelek serial . Dzisiaj wieczorem powalczę z tematem tak jak podałeś
 

greglinux

New member
teraz Ostatnia oficjalna wersja to V3.0816.07
niestety teraz tv i radia są zamiast na
/usr/local/etc
to /usr/local/bin który jest squashowany i read only...
Rozwiązanie
mount -o,remount,rw /
nie działa i nie mam pomysłu na inne.
Można prosić o aktualizację list radio i tv na ten soft? względnie o pomoc to sam mogę to zrobić ale jak pisałem nie wiem za bardzo jak to można zrobić
 

pepe201

New member
koledzy potrzebne mi jest bootcode 23 lub link do jego sciagniecia i czy bede mogl zainstalowac go z pena pozdrawiam
 

pepe201

New member
dobra juz zrobilem sciagnelem z postu 401 tego wądku, bootloader 23 zainstalowalem na swoim essentielu z dts, sie sfleschowal, i odrazu na penie zapodalem mu sofcik cypiska z poprawionymi napisami i wszystko smiga jak nalezy brawo dla cypiska ze mi pomogl i za sofcik bardzo dobry.
 

tarasw

New member
Poziom głośności - Radio i TV Internet

Mam problem.

Poziom głośności zarówno przy radiu internetowym jaki internetowej TV jest znaczaco niższy od odtwarzanego jak player USB. Czy można zmianić, podnieś poziom?

Ponieważ sygnał Audio jest podłączony do małego TV (nie po HDMI) to przy radio szumy sa wyraźnie odczuwalne.

W softwarze jest tez opcja BT, ale WWW playerka nie ma dedykowanej strony, a jedynie znany z podobnych linuksików domyśny ekran (dodawanie dwu liczb).

Pozdrawiam,

Wojtek

Essentiel B (bez DTS, 256MB, Bootcode 23, software Kronoos M130)
 

OBeK

New member
A ja mam inny problem, bo sprzęt nie działa.
Tzn. zasilanie jest podawane, ale się nie uruchamia.
Dostałem go nie działającego, ale podjąłem próbę reanimacji - nie powiodła się.
Najpierw spróbowałem update softu przez USB wg
1. Odłącz zasilanie (najlepiej trzeba odczekać pewien czas 20-40 sek.)
2. Wstaw USB z oprogramowaniem (install.img w root, fat32)
3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania
4. Podłącz kabel zasilania (nadal przytrzymując przycisk zasilania)
5. Odczekać około 10-20 sekund
6. Zwolnij przycisk zasilania
7. Ekran powinien pokazać postęp aktualizacji firmware
Ale nic z tego. Później spróbowałem reanimacji przez :
1. zwarcie 197 nóżki Realteka do masy
(Pin rezystora R78 od strony procesora)
2. włączenie pilotem,
3. odczekać 10 sek i puścić masę.
Dodatkowo - Sprzęt nie łączy się nawet z siecią, brak reakcji kontolek po podłączeniu kabla, nie podaje obrazu na TV.
Reaguje na pilota, tzn kontrolka zmienia kolor niebieski-czerwony.


Co gorsza, po oględzinach, znalazłem takie o to cacko jak w załącznikach

Czy po takim czymś da radę go naprawić, czy raczej nadaje się on już na śmietnik ??
 

Attachments

  • DSC00122 (Large).JPG
    DSC00122 (Large).JPG
    73,6 KB · Wyś: 101
  • DSC00123 (Large).JPG
    DSC00123 (Large).JPG
    111,9 KB · Wyś: 103
  • DSC00124 (Large).JPG
    DSC00124 (Large).JPG
    79,7 KB · Wyś: 82
  • DSC00125 (Large).JPG
    DSC00125 (Large).JPG
    53,3 KB · Wyś: 85

tarasw

New member
Jeżeli Twój problem sprowadza się tylko do zwartego kondensatora elektrolitycznego 100uF/16V to nie jest źle. Martwi fakt, iż ewidentnie ktoś przynim grzebał więc marne szanse. Ale przeciez kupiłeś urządzenie do zabawy :)

Nic nie zainstalujesz jeżeli nie ma zasilania.

Zatem wylutuj kondensator i na to samo miejsce wlutuj (zachowując biegunowość (+ w miejsce +) podobny od 47uF do 220uF/16V. Oczywiście najlepiej byłoby zachowac pojemnośc 100 uF. Ważne aby napięcie pracy nie było niższe niż 16V. 25V tez będzie OK.

Czekam na dobre wieści.

Wojtek
 

cypisek_xl

Member
Bez reklam
Mam problem.

Poziom głośności zarówno przy radiu internetowym jaki internetowej TV jest znaczaco niższy od odtwarzanego jak player USB. Czy można zmianić, podnieś poziom?

Ponieważ sygnał Audio jest podłączony do małego TV (nie po HDMI) to przy radio szumy sa wyraźnie odczuwalne. ...... //ciach
Szczerze mówiąc nie zauważyłem takiego objawu by poziom sygnału się jakoś różnił. Mam podłączone bezpośrednio do amplitunera stereo przez chinch oraz po HDMI do TV i potem po chinch znowu do amplitunera stereo. Gra tak samo w obydwu przypadkach. Soft Noontec (no HDD) lub Dark Media Mania (HDD). Oddzielnej regulacji nie ma.
 

cypisek_xl

Member
Bez reklam
Wrzuciłem standardowy soft Noontec-a. Jest lepiej.
Poziom silnie zależy od stacji.
Na tej płaszczyźnie to jest różnica i może być kolosalna. Jeśli odtwarzasz z HDD np. FLAC, to jest duża rozbieżność w jakości dźwięku (porównując do internetowego radia).
Porównując stacje między sobą zauważymy różną jakość nadawania jak i poziom sygnału.
 
Do góry