Efekty wizualne obrazu w LCD a CRT

shonsu

New member
witam.

ostatnio stałem się posiadaczem telewizora LCD (sharp 32wd1e). Generalnie zawsze byłem "przeciwnikiem" technologii LCD do telewizji, ze względu na subiektywnie w moim odczuciu "inną prezentację obrazu" w telewizorach LCD niż to było w CRT.

Generalnie dotyczy to różnicy w wyświetlaniu zarówno statycznego jak i dynamicznego obrazu.

Mam do was kilka pytań (lub nazwijmy to - podzielę się swoimi wrażeniami). Czy to jest normalne dla technologii LCD (może nie tylko dla LCD ale np. dla ekranów panoramicznych itp) że:

1. Minimalne rozciąganie obrazu po prawej i lewej stronie ekranu
W trybie panoramicznym mam wrażenie, że obraz na brzegach ekranu jest nieliniowo przekszatałcany względem obszaru środka ekranu. Np. gdyby poziomo od prawej do lewej przesuwał się kwadracik ze stałą prędkością, to mam wrażenie jakby tuż po wyłonieniu się zza krawędzi (kwadracik wjeżdża na ekran) ten kwadracik:
- był przez moment prostokątem
- przesuwał się szybciej niż za chwile na środku ekranu.
Gdy kwadracik wjedzie już powiedzmy na 10 cm, to przez resztę ekrany będzie przesuwał się już jednostajnie aż do momentu gdy dojedzie gdzieś 10cm od prawej krawędzi ekranu - wtedy jakby przyspiesza (i staje się prostokątem).

Podobny efekt obserwuję z napisami, które pojawiają się np. w czasie wiadomości na niektórych programach (tvp), gdzie podają najważniejsze newsy itp. Wtedy literki na skraju ekranu jakby "wjeżdżają" i "wyjeżdżają" szybciej, oraz przy krawędziach stają się bardziej "r o z strzelo n e".

Trochę zamieszałem może, ale mam nadzieję że rozumiecie.

2. Efekt "teatru"
Widoczny szczególnie w czasie oglądania filmów. Objawia się tym, że normalny powiedzmy hollywoodzki film wygląda jak serial w styu jasia fasoli albo seriali brazylijskich. Nie wiem jak to opisać, ale pomiędzy filmem a serialem brazylijskim widać użyte albo zupełnie inne kamery bo w serialach ten obraz jest taki bardziej "sztuczny" niż w filmach.
Problem polega na tym, że na moim LCD filmy, które wcześniej wyglądały "normalnie", teraz wyglądają momentami (niektóre sceny), jak kadry z serialu (sztuczne, gdzie wiać bardzo np. różnicę między tłem a pierwszym planem).
Efekt występuje nie na wszystkich filmach i nie na wszystkich scenach.

3. Efekt przesuwania tła
Szczególnie widoczny, gdy np. statyczny przez moment obraz (np. koleś stoi na tle domu) nagle przesuwa się np. o 30stopni (obrót kamery, ujęcie na stojący obok samochód). Wtedy całe tło jakby "sztucznie" się przesuwa. Na CRT przesunięcie to wygląda inaczej - przesuwa się jakby cały kadr, a tutaj jakby tylko tło.


REASUMUJĄC:
Czy zauważone przeze mnie efekty są normalne dla tej epoki telewizorów czy jest to może cecha indywidualna (wada?) mojego odbiornika? ;)


Przepraszam, jeżeli ktoś zasnął czytając to co napisałem ;)
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Ad.1 To normalne. Podobne "zjawisko" (formatowanie obrazu) wystepuje równiez w TV CRT 16:9. Obraz 4:3 musi byc jakoś "rozciągnięty" na 16:9.
Ad.2 Moim zdanie jest to normalne. Wyłaczenie polepszczy obrazu czasami pomaga. Mi to nie przeszkadza.
Ad.3 Tak jest.

1 i 2 bardzo zależy od jakości sygnału jaki masz, przy dobrym cyfrowym te zjawiska są zminimalizowane, przy SD, zwłaszcza słabym mogą byc uciązliwe, dla niektórych nie do zniesienia.
 

km1963

New member
Bez reklam
shonsu napisał:
REASUMUJĄC:
Czy zauważone przeze mnie efekty są normalne dla tej epoki telewizorów czy jest to może cecha indywidualna (wada?) mojego odbiornika? ;)
Witam:)
Precyzyjnie opisane zjawiska , które występują ( bardziej lub mniej dostrzegalne ) na różnych TV . Brawo za opis

Ale czy możesz podać więcej szczegółów ( na jakim TV , jak ustawiony , podłączony - żródło sygnału , na jakim materiale )
O wiele więcej się wyjaśni ( teraz to zgadywanka )

pozdrawiam
 

shonsu

New member
km1963 napisał:
Witam:)
Ale czy możesz podać więcej szczegółów ( na jakim TV , jak ustawiony , podłączony - żródło sygnału , na jakim materiale )
Efekty zaobserwowane na telewizorze, o którym pisałem, że kupiłem, tj. Sharp LCD 32 WD1E, ale pytanie dotyczyło ogólnie technologi LCD/16:9.

Sygnał ze zwykłej analogowej kablówki (Chello), raczej dziadowskiej jakości, podłączony przez zwykłe wejście antenowe (w planie mam N). Te same zjawiska zachodzą jednak także przy oglądaniu (bajki dla dzieci) DVD podłączonym przez euro.

Ustawienia ekranu standardowe, ale z włączonymi polepszaczami. Ten model Sharpa ma 2 polepszacze:
- 3D-Y/C: redukcja zakłóceń w obrazie (typu rozmycie punktów i nakładanie się kolorów)
- MJC (Movie Judder Cancellation) - zwiększenie przejrzystości szybko poruszających się obrazów.

Faktycznie po wYłączeniu MJC efekty nr 2 i 3 znikają, ale w to miejsce przy słabszych jakościowo nagraniach (słaba TV) pojawiają się "rwania" obrazu przy szybszych scenach (a może to tylko złudzenie). Ale przy dobrej jakości (np. film z DVD jest już ok i nic nie rwie.

Ten efekt "wygładzania" jest faktycznie subiektywny ale ma coś w sobie fajnego wizualnie - daje złudzenie jakby ostrzejszego obrazu.

Dzięki za odpowiedzi.

BTW. czego skrótem jest SD?
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Trafne uwagi

Shonsu bardzo trafinie to ująłeś, zamierzam kupić nowy telewizor i nie wiem co wybrać?! A to co opisałeś także zauważam, popieram w 100%. z LCD obraz jest jakiś sztuczny? Może lepiej plazma??? a może pozostac przy CRT / mam Philipsa 32 cale/ i poczekać....? Pozdrawiam
 

km1963

New member
Bez reklam
shonsu napisał:
Efekty zaobserwowane na telewizorze, o którym pisałem, że kupiłem, tj. Sharp LCD 32 WD1E, ale pytanie dotyczyło ogólnie technologi LCD/16:9.

Sygnał ze zwykłej analogowej kablówki (Chello), raczej dziadowskiej jakości, podłączony przez zwykłe wejście antenowe (w planie mam N). Te same zjawiska zachodzą jednak także przy oglądaniu (bajki dla dzieci) DVD podłączonym przez euro.

Ustawienia ekranu standardowe, ale z włączonymi polepszaczami. Ten model Sharpa ma 2 polepszacze:
- 3D-Y/C: redukcja zakłóceń w obrazie (typu rozmycie punktów i nakładanie się kolorów)
- MJC (Movie Judder Cancellation) - zwiększenie przejrzystości szybko poruszających się obrazów.

Generalnie po wYłączeniu MJC efekt nr 3 jest jakby mniejszy.

Dzięki za odpowiedzi.

BTW. czego skrótem jest SD?

Tak od końca SD to w skrócie Standard Definition ( cyfrowy lub potocznie analogowy sygnał czyli to co mamy na codzień )
Nie bez kozery pytale o TV i sygnał bo to są dwie wypadkowe efektu ( obrazu ) zaobserwowanego przez Ciebie

Nie wiem w tym miejscu czy miałeś ( widziałeś ) możliwość obserwacji innych modeli ale to też ma wpływ na dostrzeganie tych zjawisk i tak

ad 1 różne modele różnie sobie z tym radzą a najlepiej jednak dostawać sygnał w 16/9 i nie rozciągać sztucznie ( np z Cyfry i za to im chwała nadają w 16/9 i nawet mi nie przeszkadza , że skalują z SD do dobrego DVD a pokazują znaczek HD i wygląda jak "prawie HD" :pchoć robi to różnicę ale tylko dla maniaków :D )

ad2 jak dla mnie to specyfika obrazy w technologii LCD jedni przyzwyczajeni do miękiego obrazu z CRT widzą ostrość aż momentami nienaturalną ( a dla mnie prawdziwą rzeczywistą naturalną - nie mam problemów ze wzrokiem nie noszę okularów i świat widziany jest ostry - ale to kwestia gustu )

ad3 to konieczność technologii 100Hz w SD a w HD to usunięcie stroboskopu w ruchu (tzw. juddering) tą technologię mają Sharpiki (nie pamiętam czy inne firmy ale np Samsung w pokazywanych modelach z tym efektem sobie nie radził )

Reasumując masz rację choć nie do końca jest to zjawisko powszechne
Jak może choć troszkę przedstawiłem Ci własne spojrzenie ( może inni to potwierdzą ) to moim zdaniem nie wynika to do końca z tego co masz w swoim TV a raczej czego nie masz ( gdy 2 lata temu moje spojrzenie dziewicze skierowało wspólnie z moją "lepszą połową" swój wzrok na nowe technologie to pierwsze wrażenie oboje mieliśmy takie same zamienimy 21" na większy ale CRT od tego czasu zmieniła się dopracowała technologia LCD nie mówiąc o plażmie i jej KURO polecam spojrzeć co tracisz )

Pozdrawiam
 
Do góry