Denon AVR 1612 ustawienia pod JAMO S606

mastek81

New member
Witam,

Mam problem z Amplitunerem DENON AVR 1612, problem jest tego typu że mam wrażenie że słabo gra, czasami muszę rozkręcić potencjometr do 60,70, a do tego bass-u tak jakby nie było.

Amplituner skalibrowałem przy użyciu mikrofonu.
Przy kalibracji wyskoczył mi komunikat Phase FL/R więc zamieniłem kable przy kolumnach ale były prawidłowo podłączone. (dziś rano w instrukcji wyczytałem że prawdopodobnie nie powinienem zamieniać tylko zrobić skip)
Z tego co widzę również suba mam wyłączonego.

Głośniki jakie używam to JAMO S606 HS3 (2 frontowe, 2 boczne i centralny)

Z tego co czytałem głośniki powinny dawać czadu, ale za nic w świecie nie mogę tego ustawić.

Wszystkie sprzęty mam puszczone przez hdmi (ps3, kalówkę).

Głośniki ustawione są na 4m x 4m a sam pokój ma 5 x 4m

Bardzo proszę o pomoc i wskazówki bo na tą chwilę zestaw głośników komputerowych za 400zł gra lepiej niż ten amplituner z głośnikami.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie pamiętam co oznacza ten komunikat (nie mam aktualnie przy sobie instrukcji) ale chyba oznacza błąd fazy. Czasem wyskakuje nawet jesli kolumny są dobrze podłączone. Ważne żebyś miał podłączone kolumny zgodnie z polaryzacją ("+" do "+", "-" do "-") sprawdź czy masz dobrze.
 

mastek81

New member
Problem w tym że jak mam dobrze podłączone + do + i - do - (albo czerwony do czerwonego, czarny do czarnego) to wyskakuje mi ten komunikat "błąd fazy" w przypadku jak zamienię kable + do - i - do + komunikat taki nie wyskakuje.

Ale czytając instrukcję ze strony denona, tutaj również możemy ją zobaczyć na str 16 jest napis: "W przypadku niektórych głośników komunikat może być wyświetlony nawet po prawidłowym podłączeniu, wtedy należy wybrać SKIP"

W ostatni weekend był u mnie znajomy który również ma te głośniki (dokładnie te same i taką samą ilość) tylko starszy model AMPLITUNERA i mówi że jego grają naprawdę super a u mnie pewnie mam coś źle poustawiane.

Ale dziś zamienię je z powrotem + do + i - do - , następnie spróbuje zrobić kalibrację nawet z komunikatem błędu fazy.
 

mastek81

New member
No i tak zrobiłem:
1. Zmieniłem kable (+ do + i - do -)
2. Włączyłem ampli
3. Podłączyłem mikrofon
4. Odpaliłem kalibracje
5. Measure
6. Każdy głośnik wydał dzwięk
7. Wyskoczył komunikat FL/R Phase
8. Wcisnąłem SKIP
9. Następnie STORE

No i bez zmian, nawet mam wrażenie że gorzej ;/ nie ważne czy multi sterego, czy PRO LOGIC II te małe grają najgłośniej - przynajmniej mam takie wrażenie.

Jak podchodzę do frontów to słyszę że dźwięk z nich gra, z głośników niskotonowych wydobywa się ledwo co dźwięk ale gra.

Już myślałem że że podłączyłem, tj. frony do tyłu lub odwrotnie, ale przy kalibracji dobrze pokazuje jak przód lewy to dźwięk wydobywa się z właśnie tego głośnika.

Aha po kalibracji wszedłem jeszcze w ustawienia czy na pewno jest SW wyłączone i jest.

Już powoli nie mam pomysłów.

POMOCY
 

Sh4k3

New member
Zabierz amplituner do jakiegoś sklepu z takim sprzętem i poproś by podłączyli do jakiś głośników które mają. Będziesz wiedział czy to wina głośników czy samego amplitunera.
P.S. próbowałeś przywrócić ustawienia fabryczne?
 

mastek81

New member
Zabierz amplituner do jakiegoś sklepu z takim sprzętem i poproś by podłączyli do jakiś głośników które mają. Będziesz wiedział czy to wina głośników czy samego amplitunera.
P.S. próbowałeś przywrócić ustawienia fabryczne?

Ampli prawdopodobnie wezmę do kumpla po nowym roku i podłącze po jego (take same kolumny), dodatkowo pogadam aby przyniósł swój amplituner do mnie i zobaczymy czy moje kolumny tak samo grają.

Dziś przywróciłem fabryczne ustawienia, i znowu zrobiłem kalibrację. Wszystko zaczyna grać dopiero od połowy mocy, basów nie ma. Filmy i play jeszcze ujdzie bo nie musi mi to nawalać, ale niedosyt pozostaje że coś jest nie tak, radio totalna porażka.

A masz włączony MULTEQ i DYN EQ?

MULTIEQ mam włączony - Opcja audyssey, jest jeszcze jedna do wyboru (audyssey coś tam)
DYNEQ - również włączony

DYNVOLUME - wyłączony, ale z włączonym jakiś większych różnic nie zauważyłem.


Dodatkowe pytania:
1. przy szybkiej konfiguracji nie robiłem ostatnich 2 punktów (czyli ustawień urządzeń HDMI) oraz sterowania - czy to może mieć jakiś wpływ na dźwięk?
2. jak puszczam dźwięk z komputera (filmy) przez hdmi dzieją się różne dziwne rzeczy:
a) jak w konfiguracji dźwięku na laptopie (dźwięk z kabla hdmi) ustawię na 5.1 bez suba to nie mogę wybierać na amplitunerze dźwięku przestrzennego typu pro logic, czy dts 6 coś tam - jest tylko stereo, virtual itp.
b) bez ustawień latopa (dźwięk z kabla hdmi) mogę już wybrać 3 dodatkowe opcje( pro logic 2 cinema, dts 6 chyba neo, i coś z pro logic) - efekty są słyszalne w głośnikach
c) jak odpalam filmy z laptopa w programie vlc player (przeważnie mam kopię od 2-7gb z 5.1) zmieniam dźwięk na 5.1 - wtedy wszystko staje się słabo słyszalne, głosy tylko z centralnego, efekty z bocznych, ale nie idzie oglądać, w momencie jak zostawię w programie stereo to idzie oglądać, i chyba dźwięk działa w systemie 5.1 ale nie wiem czy nie jest to multi stereo, choć ampli ustawiony jest na pro logic 2)

Oczywiście w każdym przypadku (radio, filmy z lapka, playstation 3) brak tzw. pierdolnięcia (sorki za wyrażenie).

3. widzę jakieś opcje restorer? co to jest? w ogóle milion opcji ale nie ma nic do ustawienia bass-u
 

mastek81

New member
Wczoraj był u mnie kolega z amplitunerem ONKYO i moje głośniki zaczęły grać dobrze (był bass, nawet za duży - pewnie kwestia jego ustawień), mój podpięty u kolegi pod takie same głośniki jak moje nie grał wcale przy porównaniu z jego amplitunerem - zero basu, dopiero jak mocno podkręciłem potencjometr to coś się zaczęło pojawiać.

Dodatkowo zobaczyłem że uruchamia mi się tylko dźwięk 2 kanały(załącznik z instrukcji - dla MOVE)

tryby.jpg


I nie mogę zmienić na inne (opcje) w żadnym urządzeniu.

Kablówka - dekoder podłączony przez HDMI
Playstation 3 - podłączony przez HDMI
Laptop - podłączony przez HDMI

Mam do wyboru Dolby PLII, Dolby Pro Logic, DTS:Neo, Multichanel Stereo, Mono, Stereo, Virual.

Bardzo proszę jeszcze o jakieś propozycje ustawień, podłączeń ponieważ szkoda mi wysyłać na gwarancje amplituner i dowiedzieć się że jest on dobry tylko nie skonfigurowany.
 
Ostatnia edycja:

bagiennik

New member
Bez reklam
Źle masz skonfigurowane źródła, ustaw we wszytskich dzwięk wielokanałowy po HDMI.
Zresetuj amplituner, sprawdź czy blaszki mostkujące terminale są na swoim miejscu.
Zrób autokalibracje i powinno być ok.
 

mastek81

New member
Mogę i znalazłem, czytając poprzedni post nie wiedziałem czy chodzi Tobie o ustawienia amplitunera czy urządzeń zew.

Teraz tak: Play już działa w Dolby Digital, ale nie nadaje w systemie DTS (choć gra CRYSIS 2 powinna)
Laptopa i kablówki (dekoder podpięty pod amplituner) nie udało mi się jeszcze uruchomić wielokanałowo.
Dodatkowo basu ciągle mało.

W dekoderze mam ustawioną opcję (AC3/DTS/i coś tam jeszcze), ale w ampli przy sat mam COAX i nie mogę tego zmienić.

W lapku ustawienia dźwięku na 5.1, w filmie zmiana na 5.1 (lub oba) nie pomagają - ciągle jest dźwięk dwukanałowy.

Instrukcję wertuje non-stop (podałem ją kilka postów wyżej) te opcje które szukam i ustawiam nie pomagają.

Jeżeli mostki to te blaszki co łączą ze sobą górne i dolne wejścia na kable to są prawidłowo podłączone - potwierdza to nawet podłączony wcześniej ampli kolego - wtedy głośniki dostały powera i basu. Dodatkowo napiszę że laptop z automatu został wykryty na 5.1 bez żadnych zmian w ustawieniach (tj. jeżeli film nadawał w 5.1 to tak wykrywał jego ampli) mój sobie nie radzi.

Czy jest jakaś różnica czy kable podłączam w kolumnach do wejść dolnych a nie górnych? Logicznie myśląc nie powinno, ale może jednak.

Kurczę wydałem na sprzęt 2800zł który miał być łatwo konfigurowalny a tu od kilku tygodni toczę walki ;/ i może zupełnie bez sensu bo sprzęt okaże się uszkodzony - tylko jak to sprawdzić.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
PO kalibracji wchodzisz w manual setup. Zmieniasz o ile tak juz nie jest ustawione, front - large, centrum i surround na small subwoofer - no. Nastepnie, crossover front - fullband, centrum i surround 80hz.

Zakladka parametr, tone control podbij bass i treble na +6 a nastepnie w audyssey setings wlacz Bypass L/R i pod spodem Dynamic EQ - ON, dynamic vol - OFF. Koniecznie najpierw wylacz dynamic EQ aby uaktywnila sie zakladka tone control, podbij to wszytko, a potem wlacz Dynamic EQ z bypass L/R.

Musi grac juz dobrze ja tak mam i dzwiek stereo jak i Kino jest dynamiczny z wykopem.

Aaaa zapomnialbym Chanel volume ustaw wszytkie glosniki na 0.0dB bo audyssey zapewne poscisza poszczegolne kolumny ipotem bedzie kiepsko grac. Ta kalibracja nie jest idealna wiec tzreba wprowadzic poprawki ktore ci podalem.

No niestety amplitunery sa rozbudowane i nie graja super wyjete z pudla i podlaczone. Ja sam zanim ogarnalem wszytko to studiowalem instrukcje i siec a potem bawilem sie wiele czasu az doszedlem do ustawien odp. mnie, ty masz ulatwione zadanie bo podalem ci wszytko.
 
Ostatnia edycja:

damiiw11

New member
Mam dokładnie ten sam zestaw i miałem dokładnie ten sam problem :)

Wyłącz ten audyssey na off i kliknij return(wróc), pojawi Ci sie opcja tone i tam masz do ustawienia opcje treble i bass( ustaw tak jak lubisz i będzie git, ja mam treble na 2 i bass na 5 i jest miodzio)

Pozdro.
 

mastek81

New member
super, dziękuje za podanie tak szczegółowo ustawień, dziś po pracy na pewno je przetestuje i dam znać, jestem znowu pełen optymizmu:)
 

mastek81

New member
no i niestety basów jest trochę więcej ale ogólnie efekt ogóle nie zadowalający ;/ ustawiałem zgodnie z wszymi wskazówkami, resetowałem wszystko, znowu kalibrowałem i znowu sutawiałem i ciągle tak samo. Bass jakiś doszedł ale powiem tak - głośniki Genius SW-HF5.1 6000 za 500zł grają lepiej niż to kino za 2800zł - takie mam odczucie.

Naszkicowałem na szybko jeszcze układ pokoju - możecie zobaczyć go tutaj. Czytałem że te głośniki powinny być ustawione bardziej od ścian, ale to nie wyjaśnie dalczego na ampli tej samej klasy, za podobną kasę (ONKYO TX-SR608) grają dobrze w takim położeniu.


Na testowanym kumpla ONKYO TX-SR608 moje głośniki grają naprawdę mega lepiej.
 

Jok3r

New member
Bez reklam
Bo jest mocniejszy, a żeby pchnąć membraną w 606-kach trzeba jej trochę, ale Onkyo 608, to wcale nie ta sama klasa co 1612, bo 1912 jest dopiero odpowiednikiem wspomnianego ampli. To że 608 jest teraz w podobnej cenie do 1612 świadczy tylko o jednym - nie sprzedaje się i cena musi iść w dół, bo wyjściowo 608 była droższa od 1612 o jakieś 500-600 zł.
 

tadeusz1939

New member
A może akustyka pomieszczenia ?

W takim razie sprawdź u znajomego Twój amplituner podłączając go pod jego kolumny, jeśli będzie dobrze to winna będzie akustyka pomieszczenia. Wiem to z autopsji po wykonanym remoncie mieszkania - płyty gipsowe przyklejane do ścian na plackach , szklana zabudowa szafy - bas po prostu znikł.
 
Do góry