Denon AVR 1612 ustawienia pod JAMO S606

Whiplash

New member
Bez reklam
Moze jednak cos przeoczyles w ustawieniach. Denon jest pod tym wzgledem trudny. Ja mam Tone Control wylaczony albo ustawiony na 0 i wlaczony Dynamic EQ + Restorer HQ ladnie poprawia dynamike cos ala Loudness i dzwiek jest bajka, basu wystarczajaco bez suba oczywiscie.
Moze kolumny masz ustawione na small i czesc basu amp. tnie i wysyla na suba? Nie mozliwe aby 1612 byl o wiele gorszy brzmieniowo od mojego 1910, sprawdz czy masz wszytko ust. tak jak ci mowie.
Audyssey - Bypass L/R, Dynamic EQ - ON, restorer HQ - On front - large.
 

Fangor

New member
a jaki masz 'tryb odsłuchu' włączony ? bo w moim przypadku robi to różnice kolosalną jak wszystko gra. Wszystko też zależy jaki sygnał dostaje ampi (DIG, ANA,PCM) i do tego dostosowujesz ustawienia.

Pozdro
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Jesli stereo to stereo a jesli 5.1 to 5.1. Nie korzystam z procesorow ktore sztucznie robia hale koncertowa. CD slucham po czinczach analogowych a 5.1 leci po HDMI.
 

mastek81

New member
Udało mi się z waszą i nie tylko pomocą ustawić sprzęt aby grało tak jak sobie wymarzyłem :)

Poniżej przedstawiam ustawienia:

MULTI EQ: Manual

Tone CONTROL:
- bass +6
- treble + 2

MANUAL EQ:
- adjust: ALL
- Czestotliwosci adjust:
a)63 na +1
b)125 na +3,5

SPEAKER CONFIG:
- front: large,
- center small,
- sub: none,
- surr: small,
- s.back: none

Crossover freq:
- front; full band
- Center: 40Hz,
- surr: 40Hz

Na pilocie przycisk CH. LEVEL:
Tutaj się bawię w zależności o źródła sygnału, ale przeważnie:
FL: +3,5
FR: +3,5


Jeszcze raz dziękuje za pomoc.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Tylko dlaczego centrum i surround odciete na 40hz? Myslisz ze male satelitki sa w stanie zagrac tak niskim pasmem, 80hz to minimum a nawet na 100 mozna atakowac.
Mysle ze sprzet zagra o wiele lepiej po przeprowadzeniu kalibracji, odpowiedniej jej skorygowanie i wlaczenie Dynamic EQ.
 

mastek81

New member
te odcięcie jeszcze przetestuje, a jeżeli chodzi o kalibracje i dynamic EQ to w momencie odpalenia od razu nie ma bassu - robiłe już ją chyba z 20 razy ;/

a teraz naprawdę z takimi ustawieniami jest już gitara :)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Skoro nie ma suba to ustawił niższe odcięcie. Samo w sobie nie jest to złe. Pytanie tylko czy te 40Hz zgodne jest z:
- wynikiem autokalibracji Audyssey,
- parametrami głośników podanymi przez producenta. Mój np. podaje, że center i surroundy schodzą na 60Hz. Audyssey wykrywa nawet lepiej, bo 40Hz. Ustawiłem jednak bezpiecznie 60Hz (tym bardziej, że głośniki się jeszcze wygrzewają). Być może po wygrzaniu zaryzykuję zejście do 50Hz. 40Hz na pewno odpuszczę. Natomiast JAK JUZ BEDE MIAL SUBA, wtedy podniosę odcięcie na 80Hz, niezależnie od wskazan audyssey i/lub producenta glosników.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Skoro nie ma suba to ustawił niższe odcięcie. Samo w sobie nie jest to złe. Pytanie tylko czy te 40Hz zgodne jest z:
- wynikiem autokalibracji Audyssey,
- parametrami głośników podanymi przez producenta. Mój np. podaje, że center i surroundy schodzą na 60Hz. Audyssey wykrywa nawet lepiej, bo 40Hz. Ustawiłem jednak bezpiecznie 60Hz (tym bardziej, że głośniki się jeszcze wygrzewają). Być może po wygrzaniu zaryzykuję zejście do 50Hz. 40Hz na pewno odpuszczę. Natomiast JAK JUZ BEDE MIAL SUBA, wtedy podniosę odcięcie na 80Hz, niezależnie od wskazan audyssey i/lub producenta glosników.

Audyssey nie jest idealne. Jeżeli kolumny masz w specyfikacji że schodzą do 60 Hz (-3dB) to ja bym je ustawił max. na 60 Hz, a najlepiej 70Hz. Przy subie jak sam pisałeś, możesz spokojnie dać na 80Hz. Audyssey też mi surroundy ustawił na 40Hz, pomimo że schodzą na 60Hz. Nie sugeruj się tym.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Optymalnie jest ustawic odciecie ok 20hz wyzej niz podaje producent. Zadko kiedy w amplitunerach jest mozliwosc ustawienia corssovera na 70hz raczej jest 40, 60, 80, 90, 100 itd.

Nie traktujecie kalibracji jako wyroczni, pomiary nie sa idealne i dopiero po wielu kombinacjach w korekcji ustawien doszedlem do takiego brzmienia jakie mnie satysfakcjonuje.
 

hans2

Banned
producent podaje 60hz, a audyssey ustawia 40hz bo masz kolumny blisko sciany i to zmienia ich charakterystyke a mikrofon to wylapuje i to go wprowadza w blad. to co wykryje audyssey trzeba jeszcze z glowa zweryfikowac i poprawic.

crossover ustawia sie tak jak podaje producent ale lepiej nawet dodac 10-20hz.
 

delfin2012

New member
Witam Panowie mam takie pytanie odnośnie kalibracji , rozumiem iż pomiaru dokonuję w paru "punktach pomiarowych , min. 3 " , jeżeli miejscem docelowego odsłuchu jest moja kanapa to pomiar mikrofonem ,dokonuję na tej kanapie na wysokości uszu ( w pozycji w której będę słuchał ) , czyli trzeba ten mikrofon jakoś podnieść - ustawić prowizorycznie na wysokości uszu , czy dobrze interpretuję ten proces kalibracji .
Ten pomiary maja być w odstępach - odległości nie więcej niż 1 m od ( centrum odsłuchu czyli środek kanapy u mnie ) , reasumując te pomiary dokonuje się na linii ,szerokości ( kanapy ) , czy tak to ma wyglądać , jeżeli nie proszę mnie skorygować .

Drugie pytanie często jest poruszany temat iż amplitunery do kina ( trzeba mocno kręcić gała głośności ) , wiadomo iż w praktyce chodzi o skalę która nie ma charakteru liniowego jak w wzmacniaczach tylko przybiera wartość logarytmiczną ,czyli obrót nie jest proporcjonalny do siły głosu , stąd te wartości - db + db , gdzie są takie opcje do podbicia poziomu db dla głośników ( głównie frontów ) i czy dla każdego źródła robi się to indywidualnie ,czy może jest taka opcja np. na pilocie .

Pytam o av w/w co kolega z tego wątku , opisywał swój problem czyli 1612 ( głośniki mam QQ 5000 + sub jamo 210 ) .

Pozdrawiam
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Dzięki Panowie :) Bardzo słuszne uwagi :)

EDIT: Czyli wniosek taki, że aktualne ustawienie 60Hz (zgodne z zaleceniami producenta) jest ok. Mam jednak pytanie pomocnicze. Czy jeśli już dziś ustawię głośniki surround i centralny na 80Hz (na small już są ustawione) to w przypadku filmów ten utracony basik z przedziału 60Hz-80Hz zostanie wmiksowany we fronty, które są ustawione jako large i full band? Rozumiem, że tak by się stało w przypadku suba. A z frontami?

Pytam bo nie wiem czy ustawiać 80Hz już dziś czy dopiero jak będę miał suba?
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
60 hz to zle ustawienie, tyle pisalismy o tym ze jesli juz glosnik zejdzie do tych papierowych 60hz to z duzym odchylem od reszty pasma, dodaj sobie te 20hz zapasu czyli ustaw 80hz, jesli nie masz suba to pasmo ponizej odciecia bedzie przekierowane do frontow ktore sa large - pelnopasmowe.
 

mastek81

New member
Zmieniłem Crossover freq na 80Hz w centralnym i surround, jakoś większej różnicy nie odczułem wiec zostawiłem na 80 skoro ma być bezpieczniej :)

Wracając do tematu z brakiem basów w frontach JAMO to wczoraj z ciekawości włączyłem znowu Audyssey Bypass L/R i bassy zostały i gra faktycznie dynamicznej.

WNIOSEK:

Jak brakuje komuś basów to u mnie pomogła w końcu opcja: MANUAL EQ -> Adjust: ALL i ręcznie ustawienie częstotliwości:
a)63 na +1
b)125 na +3,5

Testowałem rożne ustawienia, kombinacje i tylko zmiana tego u mnie pomogła + korekcje CHANEL LEVEL na pilocie.

Ustawienie samego Tone CONTROL: bass +6 treble + 2 nie pomagało, a sama kalibracja u mnie nie działa - może faktycznie spowodowane jest to zbyt bliskim ustawieniem kolumn przy ścianach.


PS. Wczoraj pierwszy raz usłyszałem od kobiety około 21, weź to ścisz bo sąsiedzi przyjdą :D BEZCENNE :)
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
pewnie to kwestia ustawienia kolumn w pokoju, s606 moga bardziej przy scianie/w rogu dudnic i skutek dla kalibracji moze byc taki ze ci sama przytnie bas co pewnie mialo miejsce.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Powiem Ci ze Tone control i Manual EQ w denonie malo daje i nie za bardzo moglem ustawic odpowiednie brzmienie za ich pomoca, idealnie zadziala Dynamic EQ z Bypass L/R jest dynamicznie, z ladnym basem i gora.
 

hans2

Banned
rozumiem, tone control moze byc malo skuteczne i wtedy zmiany tej opcji nie naprawia tego co kalibracja namieszala.

ale podejrzewam ze zrodlem problemu u was obojga jest jedno lub wiecej z tych:

- trudna akustyka pomieszczenia
- nieoptymalne ustawienie kolumn (w przestrzeni), byc moze dodatkowo trudniejsze do ustawienia kolumny typu tytulowe s606
- nieumiejetnie zrobiona kalibracja (nie bierzcie tego osobiscie, trzeba wiedziec jak to zrobic bo nawet w instrukcjach jest zle)

i skutek jest taki ze kalibracja moze obciac bas.
rozumiem ze mozecie obejsc problem wylaczajac audyssey, wlaczajac double bass czy poprzez korektor, ale moim zdaniem walczycie z objawem a nie z przyczyna.

oczywiscie zdarza sie tez ze mikrofon od kalibracji jest walniety ale to raczej rzadkosc.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja nie ma takiego problemu, u mnie wlasnie Auddysey powoduje ekstra brzmienie. Kolega ma Jamo ktore posiada glosnik basowy z boku co tez utrudnia znaczaco ich ustawienie, w dodatku bass reflex chyba tez jest z tylu.
 

lorek24

New member
Miałem ten sam problem ale w 1911 i JAMO S606. Po kalibracji ustaw przednie głośniki jako SMALL i ciesz się basem!!!!!!
Dodatkowo w menu zobacz czy nie ma ustawionego odcięcia częstotliwości.
 
Do góry