Daewoo DLT-46U1FH

Horhe Ortega

New member
Ja miałem(teraz już jest u babci) CRT Daewoo 29".Do dziś dnia gra pięknie tak jak od nowości.Faktycznie, o serwisie nic nie wiedziałem bo tv od kilkunastu lat się nie zepsuł ani razu.Ale jak sam go raz rozebrałem-to na kineskopie - Made in USA.Kontrast jak zawsze był na 50-60% tak do dziś.Szok!!!
 

kerio

New member
No więc pozostaje nadzieja w kims z forum, kto moze porownac TV i opisac wszystkie jego wady. Nie oszukujmy sie kupujecie telewizor na cale zycie? Co chwila wychodzi cos nowego czy to wiekszego czy to cienszego, laser, oled... ten telewizor ma wytrzymac z 8lat na tyle licze. Jak za 3 tys mniej obraz bedzie 5% gorszy to ja to przeboleje.

Z nowym sprzetem jest podobnie jak z komputerem. jak nie wymieniasz co jakis czas czesci to po kilku latach wymieniasz caly :) Z RTV jest podobnie tylko ze tu nie mozesz wymieniac poszczegolnych czesci wiec i tak po czasie wymieniasz calosc... no moze po troche dluzszym niz komputer :)

Jezeli ktos ma linki do jakis zagranicznych stron - najlepiej po angielsku z opisem tego TV badz opiniami uzytkownikow to prosze o linki.


a4tech a co bys polecal 46cali full hd w cenie max 3,5k.

Moje preferencje co do ogladania znajdziesz na 1 stronie albo czekaj....

jaki sygnał ? - glownie kablowka + satelita i komp z filmami HD 1080p
jaka odległość od ekranu ? - 3m - 4m
jakie urządzenia do podłączenia? - Komputer + satelita + 5.1
jaka klasa cenowa? ~ 3500zł
więcej oglądasz w dzień czy w nocy? - 50:50
przy włączonym świetle czy bez światła? - glownie bez, czsami przy lampce nocnej
jakie masz nasłonecznienie pokoju ? - mam rolety, ale w dzien nie chce ich zamykac zeby moc telewizje poogladac - bez przesady
ile osób zasiada przed telewizorem? - zazwyczaj 2 ale czasami nawet 3
Jaki masz ulubiony program? - ... a co ot ma wspolnego z TV ^^? Szybka akcja na ekranie jak najbardziej :)
Ma stać czy wisieć? - raczej będzie wisieć na ścianie, ale zanim do tego dojdzie troche postoi.
 
Ostatnia edycja:

danielo007

New member
Z tego co ja wiem to Daewoo nie ma swojej elektroniki ani matryc. Zdaje się że obecnie składa swoje TV z podzespołów LG lub Samsunga.

Od 15 stycznia telewizor którego owy wątek dotyczy będzie dostępny w Saturnie w Gdańsku za 2540zł.
 

Horhe Ortega

New member
przetłumaczę jedyną opinię jaką znalazłem (zagraniczną):Kupiłem ten TV i podłączyłem do PC poprzez wejście VGA w 1080p -jakość b.biedna.Poprzez HDMI w 1080p obraz jest powiększony tak, że część obrazu jest poza wyświetlaczem. Częściowo rozwiązuje ten problem wysłanie 1848X999 pixeli.Obraz jest jeszcze słaby , ale lepszy niż przez wejście VGA.END. Jak byłem w MM to grał po component w 720p.-zauważyłem że czasem(nie cały czas) tak jakby górna połowa obrazu nie była zgodna z dolną.Na innych obok tego nie było a grało to samo.Zainteresował mnie ten tv ale ma chyba sporo słabostek.
 

kerio

New member
Jezeli przez hdmi na tym tv nie mozna wyswietlic poprawnego obrazu z kompa, to to jest dyskwalifikacja na samym poczatku.
 

a4tech

New member
@kerio


Nie jestem żadnym expertem żeby doradzać Wam co macie kupić...
To są wasze pieniądze i wasz wybór.

Wiem jedynie co sobą reprezentują na rynku tego typu produkty jak opisywany model Daewoo.

Kiedyś juz raz (i wystarczy) sparzyłem się na jednej znanej (markowej) firmie produkującej TV :(
Dopiero jak zaczeły się problemy poznałem co znaczy "serwis".
Wtedy dopiero nasłuchałem się o różnych akcjach związanych z podrzędnymi firmami.


I teraz wiem jedno...

Zamiast uważać jako priorytet: reklamy, promocje, rabaty i (magiczne) cyferki z prospektów oraz parametry wyssane z palca...

W chwili obecnej zwracam uwagę przede wszystkim na to:
kto to produkuje, gdzie, jaką stosuje technologię ile sobie za nią liczy. A przede wszystkim na ew. Serwis !!!
A dokładnie zaplecze serwisowe + ew. dostępność części i materiałów technicznych.


Nie wielu z Nas zdaje sobie sprawę, że cena którą płacą za dany produkt dotyczy również serwisu !!!
Im lepszy serwis tym lepsza obsługa klienta. Mniej nerwów, stresów i więcej zaoszczędzonego czasu.

Przecież dobry, sprawny i przeszkolony serwis też kosztuje (i to nie mało).


Więc prawda jest taka, że nie płaci się tylko za TV.
Płaci się za technologię, ale i za reklamę, okres gwarancyjny, okres pogwarancyjny, infolinię, infolinię techniczną. No i za serwis :)


Nie oszukujmy się, każdy TV to tylko urządzenie, króre ma prawo się zepsuć bez względu czy jest to Sony czy Daewoo.
I nie ważne czy kosztowało 1000 PLN czy 10000.
To tylko sprzęt :p


Problem zaczyna sie dopiero jak coś się zepsuje :(



Kolego @kerio, wracając do twojego pytania...


Ja na twoim miejscu zmniejszył bym trochę wielkość matrycy (np. do 42 cali) i w ten sposób zyskał na "jakości" :eek:k:
Nie zawsze większy znaczy lepszy ;)

A za te pieniądze w 42 calach jest juz w czym wybierać.


Jeżeli już musi być te 46 cali to na Allegro za podaną przez Ciebie kwotę znalazłem Samsung-a.
Ale powiem szczerze, że nie wiem co jest wart.


Kolego @Seba_Fan


To nie tak, że nie lubię tej firmy :p
Lubię ją a właściwie akceptuję, ale nie w tej branży ;)
Daewoo jest spoko np. w mikrofalówkach.

A to, że kiedyś urządzenia RTV pracowały długo i bezawaryjnie to już inna bajka.
Inne czasy, inna mentalność producentów i podejście do mamony.
Sprzęty o takiej trwałości już nigdy nie powrócą :( :( :(

I nie ma się co łudzić !!!
To co teraz kupujemy. Nie ważne czy to jest Panasonic czy Samsung czy cokolwiek innego...
Nie podziała dłużej niż kilka lat. Taka jest żywotność przewidziana przez producentów.

A nawet jeżeli któryś z modeli zrobi producentowi psikusa i podziała dłużej, to i tak za jakiś czas technologia zmieni się na tyle, że trzeba będzie kupić cos nowego.
O to w tym wszystkim chodzi, biznes elektoniczny ma się kręcic i kasa ma płynąć :(


W obecnych czasach technologia zapier..la jak wściekła.
I nigdy już nie będziemy mogli jej dogonić.


ps. "3tys oj to ja wole 40cali sony za 3300zl" - moim zdaniem to rozsądniejsze rozwiązanie :eek:k:
 

kerio

New member
Przejde sie z noutebookiem i jakims filmem w hd, zobaczymy co zobacze.
To ze istnieje firma samsung to wiem :) Bardziej chodzilo mi o model tv ^^
 

marek301

New member
a4tech napisał:
...Nie oszukujmy się, każdy TV to tylko urządzenie, króre ma prawo się zepsuć bez względu czy jest to Sony czy Daewoo.
I nie ważne czy kosztowało 1000 PLN czy 10000.
To tylko sprzęt :p ...
Kolega bardzo trafnie okreslil "podstawowe prawidlo" :)

Ale, jak zwykle o wszystkim decyduja "niuanse"
i tak zawsze jest mozliwe "ustalenie optimum"
najlepszy stosunek ceny do wartosci, danego LCD!!! :)

Ludzie ktorzy "zyja" ze sprzedazy LCD, beda "obrzydzac zawsze"
te LCD ktore maja niska cene i sa dobre, po to aby promowac
czesto 2 czy 3 x drozsze LCD ktore wiele sie nie roznia. :)

Jest sztuka oddzielic "ziarno od plew" i dotyczy to zarowno LCD
jak i "recenzentow". :):cool:

Jak juz napisalem w jakims poscie wlasnie ten LCD i EASYTOUCH 42" ETL071
sa wlasnie kandydatami na najlepszy pod wzgledem stosunek jakosci do ceny!!!:) Tutaj troche o tym LCD:

http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=21142

Moim zdaniem jak ktos idzie z lapkiem "sprawdzac" Daewoo DLT-46U1FH,
to musi miec zainstalowany program:
Monitor Asset Manager 2.2
http://www.entechtaiwan.com/util/moninfo.shtm

Ktory jest w stanie wyciagnac informacje z biosu
Daewoo wszystkie informacje, a nastepnie za pomoca programu:
PowerStrip 3.8
http://www.entechtaiwan.com/util/ps.shtm

ustawic parametry i dopiero testowac.

Natomiast "proste podlaczenie" przez HDMI nawet
drogiego SONY moze rowniez zakonczyc sie "padaka":)

Tak wiec koledzy do testowania w sklepie bez tych wymienionych
programow lepiej sie niezabierac, bo to pachnie "lamerstwem"
albo celowym "obrzydzaniem" uprawianym przez
"inteligantnych sprzedawcow" :);)


 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
watpie zeby ktos szedl do sklepu co robic, no chyba ze to Twoj sklep, albo kumel pracuje tak to bym sie nie odwarzyl, ja powiem ze mi oko wystarczy zeby kreslic w przypblizeniu zrodlo jakis laptop, dvd, HD kablowka i mozna juz wiedziec. na tych TV firmy dosc malo zarabiaja niska marża wiec sie nie oplaca im.
 

Grabson

New member
Witam, od pół roku posiadam dokładnie taki TV - postaram się podzielić informacjami. Ściągnę powyższe programy, przetestuję dokładnie z kompem (na kablu Dsub i HDMI). Jutro przygotuję jakiś większy i dokładniejszy opis, co jest fajne, a co nie, w weekend pewnie pochwalę się, jak wypadły testy z kompem. Pozdrawiam
 

Grabson

New member
No to lecimy z opisem modelu Daewoo DLT-46U1FH

Przyczyna wyboru tego modelu – jakieś 8-9 miesięcy temu chciałem kupić TV dobrej firmy (np. Sharp LC46XL2E), ale niestety po dokładniejszym sprawdzeniu parametrów (ze 2 miesiące przeglądałem dane i wszelkie info) okazało się, że wcale nie jest tak super wśród markowych TV. Modele Sharpa, Sony i niektóre Philipsa pomimo opisu FullHD mają max rozdzielczość dla PC 1360x768 (Sony, Philips) lub 1400x1050 (Sharp). Przykładowo u Sharpa jest kilka oznaczeń - FullHD, HDready1080p (takie ma model LC46XL2E z rozdzielczością 1400x1050) oraz FullHD1080p (złoty znak), które dopiero oznacza rozdzielczość 1920x1080p (tak ma model LC-46HD1E). Na jednym z forów znalazłem ciekawe opisy, gdzie np. otwierano TV, sprawdzano producenta i model matrycy, po czym weryfikowano faktyczne jej parametry. Niestety dość często telewizory mające w opisie 4 lub 5ms, faktycznie zawierały matryce 6-8 ms lub jeszcze wolniejsze, podobnie bywało z jasnością, kontrastem, czy faktycznym poborem energii przez TV (bagatela zamiast 225W pobierał 270W). Z resztą przykładowo parametr "kontrast dynamiczny" jest bardzo mało precyzyjny, bo każdy producent interpretuje go inaczej i naciąga "pod siebie", podobnie jak ma to miejsce z czymś takim jak "HiFi", czy "moc muzyczna" (PMPO) w sprzęcie grającym, gdzie przykładowo małe radyjko, czy głośniki komputerowe pobierające 10-15W mają napis "HiFi 200W" (skąd te 200W? nieważne – klient widzi magiczną cyfrę i kupuje).
Wkurzony tym bałaganem i zakłamaniem, nie czekając już na wejście nowych modeli Samsunga z serii A (fajne są), stwierdziłem, że sprawdzę w praktyce jak to wygląda i wybrałem najciekawszy wówczas z najtańszych TV 46” FullHD pod względem jakości, parametrów, wyglądu, ceny (pół roku temu był o ok. połowę tańszy od Sharpa, Sony czy Philipsa tej klasy). Dodatkowo był to najwyższy model tego producenta, więc teoretycznie jeśli mieli by gdzieś wcisnąć chałę, czy przyoszczędzić, to raczej nie w najwyższym modelu. Uznałem, że po przetestowaniu na spokojnie w domu będę wiedział, jak dokładnie sprawuje się TV LCD na co dzień, czego faktycznie chcę od takiego sprzętu, a jeśli mi się bardzo nie spodoba, to sprzedam go i kupię dokładnie to, czego oczekuję - na tanim modelu strata wartości przy sprzedaży będzie najmniejsza.

O
gólnie - TV działa OK, po kilka godzin dziennie, serwisu nie musiałem odwiedzać :)

Pierwsze wrażenie
– niesamowite :). Po TV kineskopowym (miałem 29”) w domu pojawia się coś wielgaśnego, przez pierwszy tydzień gwarantowane zauroczenie wielkością ekranu, choć i po pół roku efekt pozostaje. Z negatywnych wrażeń - po zwykłym TV na tym część filmów wydaje się jakby trochę „plastikowa, cyfrowa”, ale to chyba cecha cyfrowych TV LCD (oglądałem ostatnio np. „Ptaki” Hitchcock’a na najwyższym modelu Samsunga 46A956D – efekt był ten sam).

Wygląd (kwestia gustu) oraz jakość wykonania dla mnie bardzo dobre. Obudowa i stopa czarne i błyszczące (taka moda). Stopa daje możliwość obrotu TV bez rysowania blatu (naprawdę przydatne, bo TV trochę waży). Przyciski sensoryczne - bardzo fajny bajer, ale i tak używa się tylko pilota, bo przy 46" raczej ciężko oglądać TV na wyciągnięcie reki, czy nawet nogi :). Dodatkowy wyświetlacz - dodaje "klasy" sprzętowi, ogólnie wyświetla stan TV lub rodzaj wejścia, można go wyłączyć (oszczędność ok. 2W energii). Głośniki ładnie ukryte. Lokalizacja wszelkich wejść/wyjść jest ok. (gdzie i jakie można sprawdzić w instrukcji), na tyle stopy jest organizer do kabli, umożliwiający zebranie je w całość, by „stały się nie widoczne” dla oka patrząc na TV z przodu (mała rzecz, a cieszy).

Menu oraz pilot
- rzeczywiście menu dość ubogie, bez polotu, ale w zasadzie ma wszystkie niezbędne funkcje (w końcu TV jest do oglądania TV, filmów i fotek, a nie bezustannego brykania po menu - od tego mamy Windowsy). Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to intuicyjność chodzenia po menu - w daną opcję wchodzi się strzałką w prawo zamiast przyciskiem OK/Select, który jest pomiędzy kursorami w pilocie. Na szczęście na co dzień nie używam menu, głównie to włączanie, zmiana programów, głośność, wejścia AV (ładnie rozbili na 3 przyciski – nie trzeba 10 razy wciskać jednego) i telegazeta. Telegazeta działa szybko i sprawnie, trochę dziwnie wygląda na tak wielkim ekranie, jakby trochę prymitywnie, ale to w końcu wynalazek sprzed 20 lat (dokładnie, bo od 01.01.1989).

Ekran
– matowy (czyli niebłyszczący), obraz ok, oczywiście nie powala jak 100-hertzowe Samsungi z kontrastem trylion:1, ale może dodam, że tę różnicę widać wyraźnie w sklepie, jak TV stoją obok siebie i są wykręcone parametrami na maxa. W domu po pół godzinnym oglądaniu TV wieczorem i tak kontrastu jest aż za dużo. W jasny dzień nie ma problemu z widocznością obrazu (TV kineskopowy wypadał gorzej w takiej sytuacji). Jako pewnego rodzaju wadę uznałbym regulację jasności – regulowana jest sama jasność obrazu LCD, a nie jasność jego podświetlenia (jarzeniówki), jak ma to miejsce w monitorach, czy notebookach. Przy oglądaniu w nocy przy wyłączonym świetle (wiem, że nie zdrowo) przydałoby się go trochę ściemnić, pozwoliłoby to również na większą energooszczędność. Może tutaj dodam, że TV trochę grzeje, oczywiście nie jest gorący, ale np. z 30cm czuć, że ekran jest ciepły.

Obraz
- zacznę, że nie testowałem go jeszcze na BlueRayu (nie mam i raczej nie kupię) i dekoderze HD - takowy będę miał dopiero w przeciągu 2 tygodni.

Sygnał analogowy SD
z kablówki Aster - ogólnie bardzo ładnie (słyszałem pogłoski, że modele FullHD gorzej radzą sobie ze standardowym sygnałem, niż modele HDready, ale ten model tej teorii nie potwierdza – pewnie jakiś chwyt reklamowy do wypchnięcia modeli HDready), z jedną małą wadą - na nieruchomych obszarach o drobnym kontrastowym deseniu (np. marynarka w krateczkę lub liście na drzewie w oddali) jakby system wyostrzania obrazu miał problem powodując zauważalne migotanie. Być może jest to kwestia sygnału analogowego, bo na DVD czy DivX nie zauważyłem takich problemów. Odwzorowanie szybkiego ruchu, przewijających się napisów pionowo, czy poziomo - bez problemów (nawet droższe TV potrafią się na tym wyłożyć). Mecze na Euro2008 oglądałem z przyjemnością, nie było żadnych problemów z obrazem. Przy dobrej jakości sygnału i materiału naprawdę ładny obraz (np. nowe kreskówki na DisneyChannel wyglądają na tyle super, że nie odczuwa się potrzeby przejścia HD… pewnie dopóki nie zobaczy się takowego w HD :))

DVD i DivX z odtwarzacza DVD
(po Euro) – obraz ładny, spokojnie zadawalający jakością, nie zauważyłem problemów.
PC - nie męczyłem zbyt długo tematu samego komputera z TV. Podłączam notebooka do TV przez HDMI (bez wnikania w zawiłe szczegóły parametrów i ich dopieszczania), obraz automatycznie przestawia mi się z 1920x1200 (taki ekran mam w notebooku) na 1920x1080, na TV zajmuje jakieś 98-99% ekranu, czyli nie jest to mapowanie 1:1. Ogólnie używam do DivXów i fotek – jakość zadawalająca. Na kablu D-sub (czyli analogowym VGA) działa identycznie.
Jak wspomniałem wcześniej, ściągnę soft, pobawię się parametrami, dam znać co z tego wyszło.

Dźwięk
- dobry, czysty i wyraźny, idealny do wiadomości, wszelakiego rodzaju programów, filmów, czy kreskówek. Do muzyki… ewidentny brak głębi i niskich tonów – w tej kwestii polecam podłączenie do wzmacniacza i kolumn. Przez pierwszy tydzień porównywałem odbiór dźwięku z wbudowanych głośników oraz zewnętrznego sprzętu - do w/w rzeczy wbudowane głośniki sprawdzają się bdb. Po tygodniu przełączyłem się tylko na sprzęt zewnętrzny – przy dobrym wzmacniaczu i kolumnach dźwięk z tunera jest cacy. TV posiada w menu rozszerzenia dźwięku – działa to tylko na wbudowane głośniki (i bardzo dobrze, bo dobry wzmacniacz ma takowych więcej i zapewne lepszej jakości).

Podsumowanie
– ogólnie TV dobrze się sprawdza, działa, nie psuje się, nie zawiesza - prosty, przyzwoity i dobrze wykonany TV o w miarę dobrych parametrach. Ocena nie jest oczywiście pełna, bo nie znam go od strony HD (jeszcze), ale do sygnału SD i DVD spokojnie można polecić. Pomimo, że to najwyższy model Daewoo, to obecnie konfiguracja i parametry raczej nie powalają na kolana, należy więc porównywać go średnimi modelami czołowych producentów, patrząc jednocześnie na ich cenę. Daewoo obecnie można kupić za 2550 zł, gwarancja – 24 miesiące (bo ktoś o to pytał wcześniej).

Czy wybrałbym go dzisiaj?
– jeśli byłby minimum o 30% tańszy od najtańszego firmowego tej klasy (Sharp, Sony, Philips, Toshiba, Samsung, LG), to tak (a zaoszczędzone 1000zł odłożyłbym na nowy TV za 3 lata, który parametrami przegoni najlepszy dzisiaj model, będzie miał z 65" i cenę 500 Euro). Oczywiście mniejsza różnica w cenie, czy lepsze parametry i/lub dodatki (więcej HDMI, USB itd.) skłoniłyby mnie do zakupu „bardziej firmowego”. Przejrzałbym też z tym samym kryterium firmowe modele 42”, bo różnica w wielkości nie jest aż tak wielka, a cena czasami sporo idzie w dół.

Należy również zastanowić się, do czego ma ów TV służyć, bo jeśli ktoś ma np. tylko DVD i cyfrowy dekoder HD kablówki, to TV będzie mu służył praktycznie jako monitor - nie ma co inwestować w rozbudowane tunery w TV i inne bejery, których nie będzie korzystał.

Mam nadzieję, że nieco pomogłem.
 

kerio

New member
No to moze powiem jak to bylo u mnie. Poszedlem z laptopem i podlaczylem tv do laptopa poprzez HDMI. Jakos obrazu nie najlepsza przy rozdzielczosci 1360x768. Na 1920x1080 nie dalo sie ustawic z winy kompa - za slaba karta w lapie jakis geforce 8400. Obraz z filmow hd poniewaz nie byly puszczane w najwyzszej rozdzielczosci niebyt udany. To samo w DVD. No ale dyzkwalifikacja ze wzgledu na brak poprawnego skalowania do nizszych rozdzielczosci. Filmy HD wyswietlane w sklepie wygladalyok. Jeszcze raz powtarzam ze nie moglem na nim ustawic 1080p ze wzgledu an zbyt slabego kompa a w nizszych nie blyszczal.

Szukajac innego tv wpadl mi w oko PHILIPS 42PFL5603. Po podlaczenie do stacjonarki obraz w 1080p rewelka. Zadnych problemow z polączeniem kompa. Kolory jakies takie zywsze. Po popytaniu o serwis, gware sprawdzeniu ilosci zlącz., wybor padl na philipsa. 4 cale mniejszy ale lepsza jakosc pod kompen w innych rodzielczosciach niz 1920x1080p, 4x dhmi 1.3, USB - mozna podlaczyc aparat, kamere i wyswietlic zdjecia bez potrzeby podpinania kompa. Telewizor ma taka przezroczysta ramke dookola co uwazalem za minus ale po pewnym czasie stwierdzilem ze fajnie z tym wyglada i dodaje mu to smaczku i wydaje sie wiekszy :) Tyle. Ten deavo jak ktos go przetestuje na kompie i bedzie ok, to na pewno jako telewizor sie sprawdzi. Co do philipsa w 42 calach za 2600 mozna jeszcze poszukac czegos rownie dobrego ale ja nie znalazlem :)
 

Grabson

New member
Testy z kompem powiedzmy "trwają", a dokładniej staram się zebrać wiedzę, której niestety potrzeba do pełnego zsynchronizowania kompa z TV (aż wstyd się przyznać, że jestem informatykiem z niemałym doświadczeniem...).
Nie jest to mój pierwszy LCD TV, do którego podłączam kompa i stwierdzam, że w porównaniu z monitorami, które mają konkretną rozdzielczość nominalną i wyświetlają ją perfekcyjnie 1:1, jak dotąd wszystkie TV są dziwnie chumorzaste, szczególnie z ich max rozdzielczościami.

Wspomniany wcześniej przez marek301 PowerStrip ma duże możliwości, jednakże jak "za dużo pogrzebie się" to obraz na TV znika i trzeba przywracać ustawienia fabryczne karty graficznej w kompie.

Krótko przedstawiając dotychczasowe wyniki testów, to rozdzielczości 800x600, 1024x768 i 1280x1024 TV wyświetla bardzo poprawnie (100% wypełnienia ekranu, obraz nie jest nawet minimalnie za duży, czy za mały), oczywiście z bliska literki są nieco rozmazane, ale to oczywisty efekt skalowania. Rozdzielczość 1920x1080 również wyświetla, ale w 60 Hz obraz jest ciut mniejszy od ekranu (jakieś 2cm pasy po bokach), w 50Hz jest nieco większy (powiedzmy ekran + maskownica). W efekcie obraz nie jest tak super wyraźny jak na monitorze, oczywiście odczuwalne jest to np. na tekście, bo w zdjęciach i filmach efekt raczej niezauważalne.
Z zauważonych dziwnych zachowań tego TV (wad? cech?), jest aktywność modułu poprawiania jakości obrazu przy pracy z PC - np. przy powiększaniu jasnego okna na tle ciemnej tapety pulpitu (przykładowo jednokolorowej) cały obraz jest nieco przyciemniany, co wyraźnie widać po zmieniającym się odcieniu owej tapety. Do oglądania filmów, czy fotek pewnie nawet tak jest lepiej, ale do ich obróbki, czy jakiegokolwiek programu graficznego monitor z takim "defektem" kompletnie nie nadaje się. Nie znalazłem w menu TV opcji wyłączenia tej efektu.
Poczytam i pomęczę jeszcze TV, spytam serwis, co mogą mi podpowiedzieć w tym temacie i spiszę dokładnie co i jak wypadło.

Poniżej dane odczytane programem Monitor Asset Manager (bez komentarza):

Monitor
Model name............... SL-500P_T
Windows description...... Monitor Plug and Play
Manufacturer............. Daewoo
Plug and Play ID......... DWE02BE
Serial number............ n/a
Manufacture date......... 2007, ISO week 13
-------------------------
EDID revision............ 1.3
Input signal type........ Digital
Color bit depth.......... Undefined
Display type............. RGB color
Screen size.............. 700 x 390 mm (31.5 in)
Power management......... Active off/sleep
Extension blocs.......... 1 (Reserved - 0x00)
-------------------------
DDC/CI................... n/a

Color characteristics
Default color space...... sRGB
Display gamma............ 2.20
Red chromaticity......... Rx 0.637 - Ry 0.343
Green chromaticity....... Gx 0.277 - Gy 0.605
Blue chromaticity........ Bx 0.145 - By 0.065
White point (default).... Wx 0.285 - Wy 0.293
Additional descriptors... None

Timing characteristics
Horizontal scan range.... 25-70kHz
Vertical scan range...... 55-80Hz
Video bandwidth.......... 110MHz
CVT standard............. Not supported
GTF standard............. Not supported
Additional descriptors... None
Preferred timing......... Yes
Native/preferred timing.. 1280x720p at 50Hz (16:9)
Modeline............... "1280x720" 74.250 1280 1720 1760 1980 720 741 746 750 +hsync +vsync
Detailed timing #1....... 1920x1080i at 50Hz (16:9)
Modeline............... "1920x1080" 74.250 1920 2448 2492 2640 1080 1148 1158 1124 interlace +hsync +vsync

Standard timings supported
640 x 480p at 60Hz - IBM VGA
640 x 480p at 72Hz - VESA
640 x 480p at 75Hz - VESA
800 x 600p at 60Hz - VESA
800 x 600p at 72Hz - VESA
800 x 600p at 75Hz - VESA
1024 x 768p at 60Hz - VESA
1024 x 768p at 75Hz - VESA
1280 x 1024p at 75Hz - VESA
1360 x 765p at 60Hz - VESA STD
1360 x 765p at 75Hz - VESA STD
1280 x 720p at 60Hz - VESA STD

Report information
Date generated........... 2009-01-28
Software revision........ 2.20.0.779
Raw data................. 00,FF,FF,FF,FF,FF,FF,00,12,E5,BE,02,00,00,00,00,0D,11,01,03,80,46,27,78,2E,30,30,A3,57,47,9B,25,
......................... 10,49,4B,2D,CB,00,8B,C0,8B,CF,81,C0,01,01,01,01,01,01,01,01,01,01,01,1D,00,BC,52,D0,1E,20,B8,28,
......................... 55,40,C4,8E,21,00,00,1E,01,1D,80,D0,72,1C,16,20,10,2C,25,80,C4,8E,21,00,00,9E,00,00,00,FC,00,53,
......................... 4C,2D,35,30,30,50,5F,54,0A,20,20,20,00,00,00,FD,00,37,50,19,46,0B,00,0A,20,20,20,20,20,20,01,C6
 

z3

Member
@ grabson

Fajnie, ze wlozyles tyle pracy w opis, jednak mam co do niego duze zastrzezenie. Skoro nie miales do czego porownac tego tv to jak mozna stwierdzic, czy obraz jest dobry?

Pozdr.
 

Grabson

New member
Jasne, że nie mam w domu laboratorium, kilkudziesięciu TV LCD do testów, specjalizacji w tej dziedzinie i aparatury mogącej pomierzyć rzeczywiste parametry testowanego sprzętu – gdybym miał, to bym się tym zajmował zawodowo, brał za to kasę, a wyniki publikował pewnie w branżowej prasie, stronie internetowej itd.

Wracając do rzeczywistości - porównać coś mogę jedynie z tym, co miałem lub mam w domu, w firmie, u rodziny i znajomych, czyli tam, gdzie mogę poświęcić małą chwilkę na przyjrzenie się danemu tematowi i jakąś ocenę, biorąc pod uwagę różne warunki otoczenia, czas i autosugestię.

Dalsze doświadczenia z TV:

Od dwóch tygodni mam dekoder Aster HD PVR podłączony przez HDMI - telewizor bardzo ładnie z nim współpracuje w trybie 1080i, nie było najmniejszych problemów. Obraz jest bardzo ładny, bez jakiegokolwiek smużenia, migotania itp. (zniknęły opisywane przeze mnie wcześniej wady występujące przy oglądaniu analogowego obrazu z kablówki), poprawnie wypełnia 100% ekranu. Obraz w SD (standard) jest bardzo ładny (oczywiście zależy to od nadawanego materiału - nowe filmy, kreskówki, programy ze studia są zadawalającej jakości, zaś stare filmy z lat 60-70-tych pozostawiają nieco do życzenia – wyraźnie widać, że materiał jest gorszej jakości). Obraz w HD (szczególnie ten specjalnie dobrze przygotowany na Dicovery HD, czy National Geographic HD) jest naprawdę super. Moc TV FullHD widać np. po wyświetleniu menu dekodera, gdzie pojawia się małe okienko z oglądanym programem (coś w rodzaju PIP) - pomimo, że okienko jest małe (1/16 ekranu TV, trochę mniejsze od kartki A4) obraz w nim jest bardzo wyraźny, spokojnie można odczytać napisy, czy napis w logo programu.
Oczywiście taka ocena nie jest do końca wymierna, bo jak zauważył kolega „z3” należałoby porównać kilka TV z tym samym dekoderem, w identycznych warunkach. Jedyne, co udało mi się zrobić, to test z TV w firmie (roczny 40" Sony HD ready, zabrałem dekoder z domu i odtworzyłem nagrany materiał HD) - pomijając fakt różnych warunków otoczenia i autosugestię, wg mnie obraz na 46" Daewoo FullHD jest jednak nieco lepszy, bardziej szczegółowy.

W testach TV z komputerem nie mam konkretnych dalszych osiągnięć (mało wolnego czasu). Jedyne, co udało mi się przetestować, to współpracę TV z notebookiem z Windows 7 Beta przez HDMI. Urządzenia ładnie współpracowały (jakby Windows7 znał rozdzielczości akceptowane przez TV), w rozdzielczości 1920x1080 obraz niestety wypełnia 99% ekranu (identycznie jak wcześniej opisywałem), w niższych rozdzielczościach poprawnie, czyli 100% wypełnienia. Do zdjęć, flimów i internetu to wystarcza, ale przy oczekiwaniu super ostrego obrazu trochę pozostawia do życzenia.

Bardzo ładnie wypadł test TV z kamerą cyfrową HD CANON HF10 po HDMI. Obraz wypełniał 100% ekranu, był ładny, czysty i wyraźny. Co więcej - przy wyświetlaniu menu kamery lub napisów (np. czas wyświetlanego filmu) wreszcie ujrzałem, że TV naprawdę potrafi wyświetlać obraz 1:1 (czyli pixel do pixela) - w każdym miejscu ekranu krawędź pomiędzy białymi i czarnymi pixelami przebiegała idealnie na połączeniu pixeli ekranu - czyli jednak można mieć obraz 1:1.

Podsumowując – używając TV Daewoo DLT-46U1FH z cyfrowymi urządzeniami video (dekoder HD, DVD, kamera HD) sprawdza się ok, trochę do życzenia pozostawia temat wyświetlania obrazu z komputera w 1920x1080 (może uda się to jakoś rozwiązać, ale szkoda, że nie działa od pierwszego podłączenia). Przy obecnej konfiguracji (dekoder Aster HD PVR, DVD, wzmacniacz z kolumnami, pilot Logitech Harmony 885) ten TV spełnia moje oczekiwania, szczególnie za tę cenę (dzisiaj kosztuje ok. 2500zł w sklepach internetowych i Allegro)
Patrząc na szybki spadek cen TV LCD, szczególnie tych droższych modeli (przez 9 miesięcy ceny spadły o 30-40%) chyba jednak warto kupić mniej firmowy TV za połowę ceny, poużywać go, w praktyce ocenić na czym nam zależy, a co jest zbędnym bejerem i po jakimś czasie (np. 2 latach) za zaoszczędzone pieniądze spokojnie kupić „lepszy” TV.
 

Grabson

New member
Info do kompletu (dla potomnych) - podsumowanie po 6 latach codziennej eksploatacji (ja, żona + 2 dzieci = min. kila godzin dziennie)


TV Daewoo nadal wisi, działa jak pierwszego dnia (nie zauważyłem jakichkolwiek oznak zużycia) i nie zanosi się na jego zmianę. Głównie pełni funkcję wyświetlacza, bo mam kablowy dekoder PVR oraz wzmacniacz z kolumnami, ale czasami podłączam inne urządzenia, czasami jako TV z analogową kablówką, jak padnie dekoder lub jest przerwa w dostępie TV cyfrowej w kablu.
Oczywiście obecnie odstaje nieco wyglądem i parametrami od nowych modeli (nie ma cieniutkiej obudowy, nie jest ultra płaski, ma tylko 2 wejścia HDMI, nie ma 3D i kilkuset Hz, itd.), ale w moim przypadku nadal jest w pełni wystarczający i nie bardzo widzę powodu, żeby go wymieniać - 3D jakoś nie zawojowało rynku TV w Polsce, używam w 99% 1 wejścia HDMI (dekoder PVR i wzmacniacz z kilkoma wejściami HDMI), a design... nie ma szału, ale strasznie też nie jest, więc nie jest kluczowym argumentem wymiany. Nawet trochę większy pobór mocy nie jest przekonujący, gdy jest to różnica kilkudziesięciu złotych rocznie.


Wady... dwie nieco dokuczliwe dla mnie:
- TV nie pamięta ostatnio używanego wejścia HDMI - zawsze uruchamia się jako odbiornik TV, nie wykrywa też przez HDMI włączenia urządzenia zewnętrznego, przez co w moim przypadku (kablowy dekoder PVR) za każdym razem po uruchomieniu trzeba przełączać go ręcznie na HDMI1
- Nie działa w 100% jako monitor komputerowy (wejście VGA) - nie wyświetla niektórych trybów tekstowych, np. po wejściu do BIOS w niektórych komputerach (jestem informatykiem, czasami trafia mi się do naprawy komputer rodziny/znajomych - TV miał być jako awaryjny monitor do takich prac). Standardowe rozdzielczości graficzne działają OK.


Awarie - była jedna, po 2 latach i 2 miesiącach pojawiły się problemy z włączaniem TV. 2-letnia gwarancja oczywiście nie objęła tego, serwis zażyczył sobie 700 zł za wymianę modułu zasilania (od razu wiedzieli co trzeba zrobić) + dostarczenie do nich TV, więc wyśmiałem panów i jako elektronik amator zajrzałem sam do zasilacza. Padł (dostał zwarcia) w zasilaczu mały szary element bez jakichkolwiek cech (napisów) - po wylutowaniu go TV działa do dzisiaj. Przypadek, czy zaplanowana "bomba czasowa"?


Podsumowanie - w moim przypadku raczej warto było zaoszczędzić kupując najwyższy model taniej firmy.


Pozdrawiam, c.d.n.
 
Do góry