Czy mogę marzyć o FullHD?

DawidG3

New member
Witam i proszę o poradę.

Mam taki komputer:
Płyta główna: ASRock P4i45PE R3.0
RAM: 2048 MB PC3200 DDR SDRAM
Procesor: Intel Celeron D320 2,4GHz + chłodzenie Arctic Cooling Super Silent 4 Ultra TC
Grafika: Ati Sapphire Radeon x1650 512MB GDDR3 (662MHz core / 797MHz mem) + chłodzenie Arctic Cooling Accelero S2
Dysk 1: ST320410A (19 GB)
Dysk 2: WDC WD800BB-22JHC0 (74 GB)
Napęd 1: LITE-ON DVDRW SOHW-832S
Napęd 2: TSSTcorp DVD-ROM SH-D162C
Dźwięk: Zintegrowany, 6 kanałów
Zasilacz: iBox (model nieokreślony, 350 Wat)

Film o jakości 720p tnie się niemiłosiernie, użycie procka wzrasta na max; filmu nie da się oglądać. Czy oglądanie filmów 1080p (mam monitor Full HD) albo chociaż 720p jest możliwe na moim sprzęcie?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź,
Dawid.
 

Kampaj

New member
Bez reklam
Z jednorrdzeniowym myslę, że nie ma szans na HD. Ustaw w menadzeże zadań priorytet odtwarzacza na Wysoki w procesach.
Może wymiana procka byłaby dobrym pomysłem, bo grafika i ram w porządku.
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witaj .
Marzyć można zawsze. :)
Może spróbuj innego odtwarzacza, może zmień/doinstaluj/przeinstaluj kodeki ?
Jeśli w aktualnej konfiguracjo tnie się 720p to tym bardziej będzie problem z 1080p. Sorka, że nie pocieszyłem ;-)
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Z tego co wyczytałem wynika że twój radek x1650 wspiera dxva więc spróbuj tak: (pliki mkv x264)

media player classic hc + ac3 filter + haali splitter, w mpc hc w zakładce internal filters zaznacz x264/avc dxva a w zakładce OUTPUT zaznacz vmr9 renderless. Jeśli film będzie mieć poniżej 4 ref frames (95% filmów mkv x264) to powinny Ci hulać z obciążeniem proca +- 10-20%. Jak coś to pisz co się dzieje to będziemy myśleć. 99% filmów mkv 1080p lata po dxva na karcie 8400gs za 50 złotych więc jeśli twój radeon będzie robił sceny to gonisz radzia i kupujesz nvidia 8400gs i po problemie.

Powyższych "rad" nie komentuję...
 
Ostatnia edycja:

DawidG3

New member
Chciałem dodać info o pliku z filmem, który jest dla mnie punktem odniesienia dla jakości oglądania filmu HD 720p, ale muszę mieć 5 postów. Musimy poczekać ;)

Obecnie korzystam z kodeków zawartych w paczce K-Lite Mega Codec Pack - czy może to być przyczyną klatkowania się filmu? Za chwilę odinstaluję kodeki i zainstaluję te, co mi poleciłeś SierzantHarris ;)
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Ciekawie wyglądają te porady (oczywiście nie odmawiam im pewnej dozy racjonalizmu) w sytuacji, gdy nikt nie zapytał dżentelmena z kłopotami o rzeczy elementarne: np. pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego pracuje jego komputer, czy np. z jakiego źródła chce odtwarzać wspomniany plik, nie wspominając już o bitrate, który może być olbrzymi i słabiutki Celeron po prostu "dławi" się takim plikiem, m.in. z powodu okrojonego cache...
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Napisał co wiedział i na łupież zmarł - system o ile to nie linux (raczej by wspomniał) nie ma znaczenia bo czy to xp czy vista czy też 7 obsłuży dxva bez problemu. "bitrate które może być ogromne"...lol,skąd Ty bierzesz te bajki? Bitrate nie ma najmniejszego znaczenia bo jeśli karta wspiera dxva to do nawet 35mbps powinien wystarczyć nawet ten słabiutki radek a jeśli nie to 8400gs za 50zł spokojnie, widziałeś kiedyś film encode 720p który by miał więcej niż 10mbps? bo ja nie.... Zródło? Nie wiem co masz na myśli ale i to znaczenie ma żadne - czy to pendrive,czy zewnętrzny twardy dysk czy cd czy też dvd pozwalają na płynne odtwarzanie filmów 1080p. I ostatnia twoja "mądrość" czyli Celeron i jego niski cache - pomyśl, jakie ma on znaczenie kiedy chcemy odtwarzać filmy po dxva czyli przez gpu? Skoro filmy 20mbps 1080p latają nawet na nędznym jednordzeniowym atomie to Ty się martwisz o celerona? Luz...

"pewna doza racjonalizmu"...zabawny jesteś:eek:k:
 
Ostatnia edycja:

DawidG3

New member
SierzantHarris, nie ogarniam 6 punktu w tutorialu. Nie mam żadnych kodeków - czy powinienem pozostawić te filtry puste?

Kirek50, WinXP Pro; źródło: HDD
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Nie dodawaj żadnych filtrów EXTERNAL FILTERS tylko w INTERNAL FILTERS zaznacz x264/avc dxva (jak mniemam chcesz oglądac filmy mkv x264 avc).Wtedy robotę załatwi mpc decoder - można tez używać zamiast niego ffdshow dxva ale nie ma po co kiedy mpc decoder robi to lepiej.
 
Ostatnia edycja:

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Napisał co wiedział i na łupież zmarł - system o ile to nie linux (raczej by wspomniał) nie ma znaczenia bo czy to xp czy vista czy też 7 obsłuży dxva

System ma znaczenie choćby takie, że DirectX Video Acceleration włączono dodatkową aktualizacją do Windows Media Player 10. A nikt nie wie czy kolega nie ma zainstalowanego starego XP Home bez SP.

Jeżeli mówimy poważnie o HD i pełnej obsłudze przez GPU, to jednak powinno być DXVA HD. Sugeruję rzut oka na specyfikację Microsoftu. DXVA-HD (Windows).

Jest jeszcze druga sprawa - jaki odtwarzacz był używany do wyświetlania, jaki plik kolega próbował wyświetlać (parametry) i kilka innych danych. Jak najbardziej OK jest Twoja wcześniejsza porada: jeżeli kolega używa MPC - można wówczas np. ustawić tryb wyświetlania obrazu VMR7/9, obraz jest czytany jako trójkąty i w tym momencie przelicza go GPU, odciążając CPU.

"bitrate które może być ogromne"...lol,skąd Ty bierzesz te bajki? Bitrate nie ma najmniejszego znaczenia bo jeśli karta wspiera dxva to do nawet 35mbps powinien wystarczyć nawet ten słabiutki radek encode 720p który by miał więcej niż 10mbps?

Albo full HD, albo 720p... Albo możliwość odtworzenia nie tylko potężnych MKV, ale również BD ISO czy struktury katalogów BD, albo zabawa z plikami kodowanymi nawet Xvid...

Zródło? Nie wiem co masz na myśli ale i to znaczenie ma żadne

ST320410A to bardzo stary dysk UDMA 5400 rpm, przy bardzo wysokich bitrate może mieć znaczenie jego stan obecny, a nawet ustawienia... [/QUOTE]

I ostatnia twoja "mądrość" czyli Celeron i jego niski cache - pomyśl, jakie ma on znaczenie kiedy chcemy odtwarzać filmy po dxva czyli przez gpu?

Jeżeli faktycznie plik wideo jest przeliczany przez GPU nie ma znaczenia, jeżeli jednak nie do końca tak jest (twierdzisz, że te karta obsługuje pełne DXVA - wierzę, ale są jeszcze sterowniki, ustawienia, kodeki, odtwarzacz itp, itd), to każdy inny procesor z dużym L2 (ten Celeron ma 256 KB L2) ma znaczenie. Np. wrzucenie P4 z hyper-treadingiem (ten sam socket) rozwiązuje wszystkie problemy.

Skoro filmy 20mbps 1080p latają nawet na nędznym jednordzeniowym atomie to Ty się martwisz o celerona?

Zależy w czym ten Atom jest i z jakim GPU. Poza tym Atom obsługuje technologię Hyper-Treading, niektóre obsługują instrukcje Intel 64. I zależy który Atom, bo pracują z zegarem od około 500 do 1800MHz

"pewna doza racjonalizmu"...zabawny jesteś:eek:k:

Bóg zapłać za docenienie...
 

DawidG3

New member
Kirek50, XP Pro + SP3 :p
Na dysku ST320410A mam tylko system i programy w Program Files, filmy i inne pliki mam na dysku WD800BB-22JHC0.

SierzantHarris, a jeśli będę chciał oglądać filmy RMVB lub DIVX - ustawienia jakie poleciłeś dla MKV będą ok? Czy muszę coś zmieniać?

Teraz film MKV idzie dość płynnie przy obciążeniu procesora 90-100% (podkręciłem go z 2,4GHz na 2,98GHz), ale powstają straszne artefakty - takie kwadraty, jakby ogromne pixele :( Dlaczego?...
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
System ma znaczenie choćby takie, że DirectX Video Acceleration włączono dodatkową aktualizacją do Windows Media Player 10. A nikt nie wie czy kolega nie ma zainstalowanego starego XP Home bez SP.

Nie ma żadnego - jeśli umiesz czytać to w moim pierwszym poście przeczytasz że sugeruję Mu użycie Mpc hc...windows media playera chyba już nikt normalny nie używa.



Jeżeli mówimy poważnie o HD i pełnej obsłudze przez GPU, to jednak powinno być DXVA HD. Sugeruję rzut oka na specyfikację Microsoftu. DXVA-HD (Windows).

Sugeruję wytrzezwienie - dxva to dxva i służy ono głównie to odtwarzania materiału hd a jak to będziesz nazywał po pół litra to już twoja sprawa - są różne karty i różne mają proce video, wygląda na to że jego radek się nie nadaje, zakup 8400gs za 5 dych załatwi sprawę.

Jest jeszcze druga sprawa - jaki odtwarzacz był używany do wyświetlania, jaki plik kolega próbował wyświetlać (parametry) i kilka innych danych. Jak najbardziej OK jest Twoja wcześniejsza porada: jeżeli kolega używa MPC - można wówczas np. ustawić tryb wyświetlania obrazu VMR7/9, obraz jest czytany jako trójkąty i w tym momencie przelicza go GPU, odciążając CPU.

Serio? Co mi jeszcze napiszesz co wiem od lat?



Albo full HD, albo 720p... Albo możliwość odtworzenia nie tylko potężnych MKV, ale również BD ISO czy struktury katalogów BD, albo zabawa z plikami kodowanymi nawet Xvid...

Ponownie kłania się czytanie - kolega chciałby chociaż odtworzyć na swoim sprzęcie zwykłe encode 720p...


ST320410A to bardzo stary dysk UDMA 5400 rpm, przy bardzo wysokich bitrate może mieć znaczenie jego stan obecny, a nawet ustawienia...

A to ciekawe bo chyba kolega który chce chociażby odtworzyć 720p i 5mbit nie myśli obecnie o ripach bluraya z 25mbit...


Jeżeli faktycznie plik wideo jest przeliczany przez GPU nie ma znaczenia, jeżeli jednak nie do końca tak jest (twierdzisz, że te karta obsługuje pełne DXVA - wierzę, ale są jeszcze sterowniki, ustawienia, kodeki, odtwarzacz itp, itd), to każdy inny procesor z dużym L2 (ten Celeron ma 256 KB L2) ma znaczenie. Np. wrzucenie P4 z hyper-treadingiem (ten sam socket) rozwiązuje wszystkie problemy.

Jeśli karta rzeczywiście wspiera dxva to wystarczy 8400gs za 50zł i najtańszy celeron...i żadne ht,l2 cache i inne dzikie węże nie będa konieczne i wystarczy ten marny celeron. A tak poza tym - jakie kodeki? Przecież tak jak pisałem - do mkva x264 avc czy m2ts (99% filmów hd w sieci) wystarczy ac3filter+mpc hc+haali splitter+ewentualnie reclock.


Zależy w czym ten Atom jest i z jakim GPU. Poza tym Atom obsługuje technologię Hyper-Treading, niektóre obsługują instrukcje Intel 64. I zależy który Atom, bo pracują z zegarem od około 500 do 1800MHz

różnica między nami jest jedna ale istotna - Ty jesteś swietnym teoretykiem ale chyba nigdy jej nie sprawdzałeś w praktyce, ja natomiast teorię mam w małym palcu a praktykę na co dzień. Pierwszy przykład - teoria mówi że dxva nie zadziała z reclockiem....ale w praktyce działa swietnie...

Chętnie pomogę każdemu z odpalaniem filmów ale to już może na priv bo nas teoria kolegi zgniecie...
 
Ostatnia edycja:

DawidG3

New member
zanim z tematu zrobi się totalny offtop :p dodam, że film idzie znośnie, ale obraz nie nadąża za dźwiękiem. czy podkręcenie grafiki w AtiTool pomoże? jeśli nie - to co pomoże?
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Off topic jest już chwilę, bo ten dział to HDTV/Sprzęt.

DawidG3, napisałeś w temacie "Czy mogę marzyć o full hd?". Sugeruję zakup najtańszego na rynku Asmaxa Playboxa za 200 zł i marzenia się spełnią - podłączysz do TV, na pendrive'a lub zewnętrzny HDD zrzucisz, co chcesz oglądać i zaoszczędzisz całkiem sporo na energii elektrycznej, której nie będzie zużywał Twój pecet.
 

Conq

New member
Rozwieje obawy niektórych.
Moj sprzęt:
Mały komp. Dell Gx270 - PIV 2Ghz, 512 Mb, Ati 3450, Windows XpHome
Soft:
CoreAvc + Hali, odtwarzacz MPC
Taka konfiguracja pozwala na płynne odtwarzanie 98% filmów 720p (mkv, x264, h264). Obciążenie procesora 10-20%
 

pkomp

New member
ja używam WMP i spisuje się świetnie i do filmów wszelakich (tylko ffdshow ma problem z odtwarzaniem napisów w xvid) i do muzyki we flac - więc nie wiem o co kolego ci chodzi.....
 
Do góry