Cyfra+HD

hardtodie

New member
Chyba coś nie tak do końca ...

Sygnał 720 p zawiera więcej informacji niż niż 1080i, ponieważ w jednostce czasu pierwszy przesyła równocześnie 720 linii, drugi 540 linii.
Dlaczego pierwszy ma być korzystniejszy dla nadawcy?
 

scott

New member
hardtodie napisał:
Sygnał 720 p zawiera więcej informacji niż niż 1080i

sygnal 720/50p ma dokladnie to samo pasmo luminacji co 1080/50i czyli 74.25 Mhz
wiedzac tez ze profesjonalne kamery telewizyjne HD rejestruja 720/50p albo 1080/50i wiemy tez dostajemy taki sam strumien wyjsciowy (mniej wiecej)

przy filmach przenoszonych z tasmy filmowej 1080/50i daje ponad dwa razy wiecej informacji niz 720/50p, poniewaz w drugim przypadku klatki sa dublowane (filmy sa naswietlane jak narazie w "24p", czyli 24 pelne klatki na sekunde)

czy format 720/50p jest lepszy dla nadawcy nie wiem, ale na pewno jest gorszy dla odbiorcow. oznacza to utrate polowy rozdzielczosci: 720p = 921.600 punktów obrazu a 1080i = 2.073.600 punktów. i ta roznice widac (oczywiscie przy full HD)
 
Ostatnia edycja:

Mazoku

New member
Sygnał 720 p zawiera więcej informacji niż niż 1080i, ponieważ w jednostce czasu pierwszy przesyła równocześnie 720 linii, drugi 540 linii.
Dlaczego pierwszy ma być korzystniejszy dla nadawcy?
Proponuję użyć matematyki. Weźmy nieskompresowany sygnał YCbCr 4:2:0 50 Hz:

1280 x 720 pikseli x 50 ramek na sekundę x 12-bitowy kolor = 552 960 000 bitów na sekundę
1920 x 1080 pikseli x 25 ramek na sekundę x 12-bitowy kolor = 622 080 000 bitów na sekundę

Gołym okiem widać, że jest 66 megabitów różnicy między jednym a drugim. Takoż i po kompresji w H.264 pozostaje różnica. 720p można przesyłać efektywnie z bitratem 6-8 Mbps, 1080i wymaga już 8-12 Mbps.

Poza tym, jak już wspomniał scott, jeśli źródłem materiału będzie taśma filmowa, to 1080i daje na czysto dwukrotny wzrost rozdzielczości.
 

arsenal

Moderator
VIP
Dla mnie dowodem na to, że Cyfra+ jednak została zaskoczona( może bardziej była skąpa) platformą N jest wypowiedź o nadawaniu w tym kanale HD "części" filmów SD upskalowanych. Prawdopodobnie do końca czekali z zakupami odpowiednich kopii HD. Może myśleli, że N przejdzie ochota na platformę. N jednak wystrartowała więc trzeba upskaler zaprząc o roboty.
Jest dużo narzekania na kanał nSport. Ja generalnie sport w tv mam głęboko w ... poważaniu, ale nigdzie nie widziałem informacji od ITI, że nSport w całości będzie nadawany w HD. To że studio jest przygotowane do HD to inna trochę sprawa. Są bluzgi, że część meczy jest w 4/3, że tylko Liga Mistrzów (na razie).
Teraz. Wyobraźmy sobie start Canal+HD. Canal+ jest na polskim rynku od wielu lat, ma przewage nad nSport w tym aspekcie, ale praw do HD nie kupywał. Nagle "Część" filmów jest tylko w 16/9 po upskalowaniu. "Część" meczy jest w 4/3 i nie w HD( bo przekaz niezależny od Canal+).
Czy odezwą się głosy niezadowolenia? No ba! @StudioArt-Bi pierwszy wyskoczy z pretensjami, że co to ma być. Kanał HDTV bez HD?
Nie zrozumcie mnie źle. Na Canal+HD będą dobre filmy w HD i sport też. Ale nie wszystko tak będzie nadawane od początku. Tego byłem pewny tak jak w przypadku nSport. W połowie 2007 napewno będzie lepiej ale pierwsze parę miesięcy będzie ostra jazda z narzekaczami.
Staram się już nie komentować tych jałowych dyskusji w sprawie oferty nSport czy aktualnym braku kanału filmowego HD i VOD, ale jak C+HD się ujawni i też będzie podobna sytuacja( a coś czuję, że będzie) to zapytam, gdzie się podziało zdrowe podejście do sprawy, zamiast totalne obrzucanie błotem. Spytam czy ktoś pamięta, że każdy kanał kiedyś zaczynał i początki bywają trudne. Spytam, czy rok temu był pewny, że obejży COKOLWIEK w HD z polską fonią bez uruchamiania torrenta.
 

Holt_

New member
Bez reklam
arsenal napisał:
Jest dużo narzekania na kanał nSport. Ja generalnie sport w tv mam głęboko w ... poważaniu, ale nigdzie nie widziałem informacji od ITI, że nSport w całości będzie nadawany w HD.

hm. No tak. Dosłownie takiej informacji nie było : W CAŁOSCI będziemy nadawać w HD.

Tylko, że nie było też informacji, że częściowo....

Była mowa : będzie kanał sportowy HD N-Sport. Kropka.

Trochę, mi to przypomina angielski system grzeczności opisany przez Borchardta w "Znaczy Kapitanie". Kiedy pani pytała o męża, marynarz odpowiadał "Wydawało mi się, że poszedł tam z taką wysoką blondynką", bo nie wolno mu było odpowiedzieć, że nie widział, gdyż było to uważane, za ignorowanie pasażerów. A kiedy potem mąż miał pretensje, to marynarz mówił: "Ale mnie się tylko WYDAWAŁO..."

Z tego co widzę tu:
http://**********.com/index.php?showtopic=2577

to C+ na razie udziela bardziej stonowanych i odrobinę precyzyjnieszych informacji.
 

stereoman

New member
no to reasumujące podsumowanie :Dna dzień dzisiejszy ,co może być w C+HD:
1-Canal + Sport HD
2-Canal + Film HD
3-National Geographic HD
4-Eurosport HD
5-Planete HD
plus kanały FTA z Hot Birda/są jakieś?/ i przetentegowane z Astry:cool:

poz.1-2 info stąd
http://**********.com/index.php?s=&showtopic=2577&view=findpost&p=20449

wow
już mi dobrze ,a może być jeszcze lepiej

pzdr
 

GDA

New member
ar2 napisał:
na głównej było o 15:30 ;)
A to przepraszam - ale wchodzę odrazu w nowe posty na forum z pominięciem strony głównej ;)

stereoman napisał:
wow
już mi dobrze ,a może być jeszcze lepiej
Spokojnie, spokojnie - zobaczymy ile to wszystko będzie kosztować, jak znam CYFRĘ+ która każe sobie płacić 10,00 zł za sam dekoder miesięcznie :? to dając tuner z MPEG4 pewnie sam wynajem będzie kosztował 25,00 zł :rolleyes:
 

chocio

New member
arsenal napisał:
Staram się już nie komentować tych jałowych dyskusji w sprawie oferty nSport czy aktualnym braku kanału filmowego HD i VOD, ale jak C+HD się ujawni i też będzie podobna sytuacja( a coś czuję, że będzie) to zapytam, gdzie się podziało zdrowe podejście do sprawy, zamiast totalne obrzucanie błotem. Spytam czy ktoś pamięta, że każdy kanał kiedyś zaczynał i początki bywają trudne. Spytam, czy rok temu był pewny, że obejży COKOLWIEK w HD z polską fonią bez uruchamiania torrenta.
To ja Ci odpowiem. Nigdy dotychczas nie obrzucałem nikogo błotem i nie zamierzam tego robić w przyszłości. Każdemu można przecież wybaczyć napotkane niepodziewane trudności przy rozruchu nowej technologii. Tyle tylko, że w przypadku ITI wszystko czego doświadczamy zaczyna układać się w dość dziwną prawidłowość, że te nasze wszystkie problemy i nadal niespełnione obietnice chyba nie były dla ITI tak niespodziewane jak to się nam wszystkim wydaje... wiele informacji mogło być podawanych wcześniej przez przedstawicieli ITI z pełną świadomością ich wątpliwej rzetelności.

A co do Twojego konkretnego pytania - tak, jak najbardziej zakładałem taką sytuację. Od roku krążą liczne informacje na temat telewizji HDTV, i na ich podstawie już w zeszłym roku sądziłem, iż taka telewizja powstanie. Mało tego... byłem prawie pewien, że będzie to pierwsza połowa bieżącego roku, więc aktualna szybkość postepu technologicznego i oferty w dziedzinie HDTV w Polsce wywiera na mnie osobiście niewielkie wrażenie.
 

lopez

New member
Odnośnie DD 2.0 podczas transmisji z meczów:
Testy Canal+ Polska na wypożyczonym sprzęcie dały pierwsze wnioski poglądowe, jeśli chodzi o przestrzenną fonię z transmisji z polskich stadionów. Niestety najczęściej słychać zbyt wiele przekleństw, wyzwisk i nie dotyczy to tylko publiczności, ale także zawodników i trenerów.
Canal+ obawia się, że nie będzie mógł wprowadzić dźwięku Dolby Digital z
polskich stadionów, jeśli PZPN i kluby nie zaczną skuteczniej wpływać na agresję, rasizm, oprawę i wyzwiska podczas trwania meczów. Podczas transmisji z meczów ligi francuskiej lub angielskiej nie słychać tyle przekleństw co w Polsce.
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Francuzów to moze i nie zrozumiemy ale jesli chodzi o Angoli to chyba w tym angielskim kazdy Polak czuje sie pewnie, poza tym jak byłem w Anglii to wielu Anglików używalo soczystego słowiańskiego k...a mać.:)
 

Mazoku

New member
Niestety najczęściej słychać zbyt wiele przekleństw, wyzwisk i nie dotyczy to tylko publiczności, ale także zawodników i trenerów.
To najgłupsza wymówka, jaką w życiu słyszałem. Mogli po prostu napisać, że żal im pieniędzy na sprzęt do miksowania w 5.1 ;)
 

mystic

New member
karaznie napisał:
Dekoder poniżej 1000pln (chodzą słuchy, że 999pln). Ile osób to kupi?

Na przełomie listopad / grudzień ma trafić do sieci dystrybucyjnej nowy gotowy do odbioru HD, dekoder firmy Philips przeznaczony do odbioru platformy Cyfra+. Podobno ma być "dużo lepszy" od nBox-recordera. Prawdopodobnie funkcja diseq nie bedzie blokowana.
Dla osób obecnie dzierżawiących tunery cyfry, będzie możliwa wymiana starego tunera na nowy HD za ok. 250 zł.
Dla osób chcących wykupić tuner na własność przygotowana będzie specjalna promocyjna cena ok 500 zł .
Osoba decydująca się na wykup dekodera na własność będzie miała możliwość zakupu telewizora LCD lub plazmy w specjalnej ofercie przygotowanej dla abonentów Cyfry+. Na 99% będzie to oferta firmy Sony.

Wiec info z SATkrak się potwierdzają :D ciekawe święta przed nami.
 

stereoman

New member
to brzmi bardzo zachęcająco i widzę jak skręca zawistnych malkontentów,którzy C+HD życzą ''jak najlepiej'' inaczej:)
ale twoje nowiny rodzą od razu pytania:
-jeśli dekoder C+ będzie lepszy od n-recordera,to aż boję się pomyśleć,jaki wspaniały będzie recorder C+
-diseq byłby jak najbardziej logiczny,skoro C+ trzyma kanały z Astry na liście

dobra,starczy,dla mnie są to wspaniałe wieści;)

pzdr
 
Do góry