Canon HV20/HV30 vs Canon HG10/HG20/HG21

Annihitek

New member
Witam serdecznie wszystkich,

Zastanawiam się nad kupnem swojej pierwszej kamery, jestem początkującym amatorem, że tak rzeknę, w tej dziedzinie. Głównie będzie ona służyć do kręcenia zawodów sportowych, ale nie tylko (jakieś bardziej spokojne filmy też planuję).

Po dosyć dokładnym obadaniu tego forum, stwierdziłem, że będzie to Canon, ale tu mam mały problem. Widzę, że jest ogromny wątek poświęcony Canon HV10/20/30 i pozwala to przypuszczać, że to sprawdzona i przetestowana kamera. Dodatkowo przemawia za nią serwis camcoderinfo Ale mam tu jedno ale do niej... miniDV.

Straszne mam uprzedzenia do tasiemek, głównie dlatego, że są nieprzyszłościowe i nie można skakać swobodnie do wybranych filmów jak np. w przypadku kart pamięci (chyba, że czegoś tu nie wiem). Oczywiście, jeśli ktoś mnie tu zjedzie, za mój stosunek do tasiemek i poda argumenty, które mogą mnie do niej przekonać, to nie wykluczam swojego nastawienia.

I tutaj mi się nawinęła na celownik seria HG, która ma dysk, ale pozwala też zapisywać na kartach pamięci, jednakże o kamerach z tej serii jest nieporównywalnie mniej szumu na tym forum i to wzbudziło me wątpliwości, które może rozwieję w tym wątku.

Może przejdę do określenia moich preferencji, czego ja bym chciał od takiej kamery (pomińmy na razie moje uprzedzenia do rodzaju nośnika):

- filmy w dobrej jakości, zwłaszcza w ciemnych sceneriach (lasy, te sprawy)
- filmowanie obiektów w ruchu (wiadomo - zawody sportowe), dobrze by było, aby kamera nie oddawała sytuacji 2x wolniej niż w rzeczywistości, choć tu podejrzewam dużo zależy od ustawień
- możliwości kamery - głównie chodzi o to, w której mam większe możliwości manualnych ustawień (nie lubię, gdy technika decyduje za mnie). Ale chodzi także o ogół możliwości udostępnianych przez kamerę.
- z racji mojego raczkowania w temacie, to pytanie może głupie, ale całkiem poważne: do czego może przydać się wizjer w HV i czy jego brak to koniecznie wada, czy jednak nie (HG go nie posiada)?
- Czy wymiana dysku w kamerze w przypadku jego padu to problem z rodzaju: żaden/nie do przejścia/kosztowny?

Pomińmy stosunek cena/jakość - HG21 zapowiada się 1000 zł drożej, ale to dla mnie najmniej istotna kwestia w tym momencie.

Zakładam oczywiście, że do kamer tego rodzaju czeka mnie dokupienie dobrych mikrofonów i ewentualnie jakichś konwerterów, gdybym chciał zaszaleć, także to biorę pod uwagę.

Dziękuję z góry za wszelki poświęcony czas i porady,
Pozdrawiam
 

bemx2k

New member
Jak sam zauwazyles na Camcorder.info HV30 jest na pierwszym miejscu
Ta kamera i jej poprzedniczka to naprawde b.dobry sprzet
niestety kasety :/ gdybym mial Ci doradzic 6-7 miesiecy temu
pewnie bym powiedzial bierz smialo HV20 .
Jeszcze 2 miesiace temu powiedzialbym bierz HV30

Ale obecnie stojac przed tym samym wyborem
stanowczo sklaniam sie ku Canon'owi HG20
czekam wlasnie az trafi do sklepow i jezeli cena nie przekroczy 700£
to wlasnie ta kamere wybiore , zapis z ponadprzecietnym bitrate 24Mbit/s
to jedna z nowinek posrod kamer amatorskich , mozliwosc zapisaywania na HDD
i SDHC tez mila rzecz ,jedynie przetwornik mogli by dac wiekszy .
Ogolnie jak pewnie wiesz HG20 to nic innego jak HF11 + HDD 60GB
ta pierwsza juz zdazyla zebrac bardzo pochlebne noty .
 

Annihitek

New member
bemx2k napisał:
Jak sam zauwazyles na Camcorder.info HV30 jest na pierwszym miejscu
Ta kamera i jej poprzedniczka to naprawde b.dobry sprzet
niestety kasety :/ gdybym mial Ci doradzic 6-7 miesiecy temu
pewnie bym powiedzial bierz smialo HV20 .
Jeszcze 2 miesiace temu powiedzialbym bierz HV30

Ale obecnie stojac przed tym samym wyborem
stanowczo sklaniam sie ku Canon'owi HG20
czekam wlasnie az trafi do sklepow i jezeli cena nie przekroczy 700£
to wlasnie ta kamere wybiore , zapis z ponadprzecietnym bitrate 24Mbit/s
to jedna z nowinek posrod kamer amatorskich , mozliwosc zapisaywania na HDD
i SDHC tez mila rzecz ,jedynie przetwornik mogli by dac wiekszy .
Ogolnie jak pewnie wiesz HG20 to nic innego jak HF11 + HDD 60GB
ta pierwsza juz zdazyla zebrac bardzo pochlebne noty .
Dzięki za odpowiedź.

No właśnie mam poważną zagwozdkę, bo HV30 też ma tryb 30P (to jest to 24 Mbit/s?), ale zabawa z taśmami... też się skłaniam ku HG raczej...
 

bemx2k

New member
No ja tez dostalem przed chwila gwozdzia :/
Wlasnie co sciaglem i porownywalem sample
z HF11 ( optyka.elektronika ta sama co HG20 )
z roznym bitrate 24/17/12/7/5 Mbit/s
http://drivingfeel.tistory.com/89

i jestem troche zdziwiony , ze pomiedzy 24-17 i 12 Mbit/s
Ja , moja zoncia i jeszcze dwie osoby z poza rodziny
nie widzimy roznicy , no pewniakiem cos tam jest ale ledwo widoczne , i nie zauwazalne w codziennym ogladaniu.

Pomiedzy HG10 i HG20 jest roznica nawet 200£
teraz sie zastanawiam czy jest sens ? brac
napalac sie na HG20
 

bemx2k

New member
No jaja z tymi cenami dyskow ;/
Jezeli to sa dyski 2.5'' to gdzies widzialem 80GB za 40£
120GB za okolo 65£

Teraz by pasowalo zeby mozna takiego twardziela podmienic
w przyszlosci na np 200GB i mamy 20h w max jakosci
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
kamera

Panowie też przymierzam się do nowej kamery. Myślę cały czas o Canonie HV30. Co do modeli z dyskiem to "przekopałem" Internet kilka razy i wyczytałem dużo, że to nie najlepszy pomysł..... awaryjność dysku i później problem co dalej. Zresztą kolega przerabiał ten problem z kamerą Canona z dyskiem.

Można też kupić model z zapisem na karcie, fajna sprawa, ale kłopotliwy i długotrwały montaż.

Także każda technologia ma swoje plusy i minusy i co tu wybrać?
 

bemx2k

New member
marciniozo


Piszesz tak jak bys juz wybral a pytasz o rade >?

HV30 to bardzo dobra kamera , na Camcorder.info
zajmuje pierwsze miejsce w rankingu kamer HD ! ! !
ale...
za razem to ostatnia kamera Canona na kasety miniDV

piszesz Bzdury jak malo ktory
ze niby kamery z dyskiem twardym sa awaryjne :)
porownujac do mechanizmow tasmowych sa
3x mniej awaryjne !!!!
Oczywiscie jak masz zamiar upuscic kamere z dyskiem podczas krecenia z wysokosci 1,5m to taki dysk moze ulec uszkodzeniu ale i cala kamera moze sie poprostu rozleciec .
Mam w kompie 2 dyski ,czasami z buta przyloze podczas gry w BF2 i dyski chodza spoko ;)

Reasumujac
HG20 spelnia wszystkie wymagania ,zapis na karte i na HDD 60GB
5 opcji jakosciowych z bitrate od 24Mbit do 5Mbit

Jak wybierzesz HV30 tez pewnie bedziesz zadowolony
a z tym montarzem z tasm to juz legendy chodza
Nie zapominaj ze zrzucenie filmu z kasetki to minimum
tyle ile trwa film !! !! w przypadku dysku HDD czy kart pamieci moze byc nawet 3x szybciej !!
Tylko do edecyji AVCHD potrzebny komp Core 2 Duo minimum 2.4GHz przy 3,8GHz idzie jak burza aczkolwiek i tak znacznie wolniej niz mpeg2 :/ nadzieja w oprogramowaniu/Codeckach AVCHD wykozystujacych GPU kart graficznych ,takie cos przyspiesza obrobke nawet i 5x !!
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
BMX, kamerę miniDV mam od dawna i wiem co nie co o zgrywaniu materiału z taśmy na dysk i dalszej obróbce.

Co do "bzdur" odnośnie awaryjności dysku w kamerach to nie do końca masz rację...Nie twierdze, że to są złe kamery, ale między innymi na tym forum było o tym dużo, poszukaj. W necie też jest bardzo dużo informacji na ten temat.

Obserwując rynek to przyszłość należy do kart pamięci, ale... nie chodzi tu tylko o "mocny komputer", ale także o oprogramowanie i kodeki do obróbki plików AVCHD. O tym też jest obszerny materiał na tym forum...
 

bemx2k

New member
marciniozo

Z tymi bzdurami to moze bylo troche za mocna z mojej strony ;)
ale nie twierdzisz chyba ze nowe kamery z dyskiem twardym
sa bardziej awaryjne od ostatnich kamer na tasmy :)
Moze troche nie na temat ale z komputerami PC mam doczynienia
od ponad 14 lat , od conajmniej 5-6 lat zaden dys ktwardy nie odmowil mi posluszenstwa ,a w tym okresie miale ich z 20 sztuk
obecnie w 2 komputerach mam uzywane 4 dyski ,
dodatkowe 2 jako magazyn wymienny ,wszystkie chodza bez zarzutow
a 2 z nich prawie nonstop 7dni w tygodniu .

Wierz mi na slowo , normalnie uzywana kamera z dyskiem twardym
bedzie znacznie mniej awaryjna niz kamera na tasme .
 

Annihitek

New member
bemx2k napisał:
Z tymi bzdurami to moze bylo troche za mocna z mojej strony ;)
ale nie twierdzisz chyba ze nowe kamery z dyskiem twardym
sa bardziej awaryjne od ostatnich kamer na tasmy :)
Moze troche nie na temat ale z komputerami PC mam doczynienia
od ponad 14 lat , od conajmniej 5-6 lat zaden dys ktwardy nie odmowil mi posluszenstwa ,a w tym okresie miale ich z 20 sztuk
obecnie w 2 komputerach mam uzywane 4 dyski ,
dodatkowe 2 jako magazyn wymienny ,wszystkie chodza bez zarzutow
a 2 z nich prawie nonstop 7dni w tygodniu .

Wierz mi na slowo , normalnie uzywana kamera z dyskiem twardym
bedzie znacznie mniej awaryjna niz kamera na tasme .
Ja też mam podobny staż i wiele dysków, w tym również na sumieniu i wrzucę swoje grosze.

To co piszesz, to nie do końca prawda - dla dysku najlepsze warunki pracy, to właśnie ciągłe działanie, jak najmniejsza ilość włącz/wyłącz, co ma miejsce w serwerach, ale w kamerach z kolei jest zupełnie odwrotnie. Poza tym - chłodzenie. Jak wiadomo w kamerze nie ma jakichś wentylatorów i innych cudów, ale pewnie te dyski się mniej grzeją, aniżeli te normalne. Ale im wyższa temperatura dysku, tym większe prawdopodobieństwo awarii, bo nie na darmo są te wszystkie systemu chłodzenia do dysków.

Także porównywanie dysków z serwerów z dyskami w kamerze nie ma najmniejszego sensu, ze względu na inne warunki pracy, ale znacznie szybciej padnie ten w kamerze. To co potwierdza moją teorie - nie spotkałem się jeszcze z awarią żadnego dysku chodzącego 24/7/365 (niektóre mają 6 lat i więcej), za to na desktopie - wielokrotnie.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
dyski

BEMX, tak jak wcześniej pisałem nie twierdzę, że kamery z dyskiem twardym są złe, ale tak jak napisał Annihitek dysk w kamerze to nie to samo co dysk w komturze.

Jeżeli masz kamerę z dyskiem to oby służyła Ci bezawaryjnie przez długie lata!!
Ja jednak jest bardziej przekonany do taśmy, lub może teraz karty pamięci....
 

bemx2k

New member
To Ja wam powiem ze dyski uzywane w kamerach i roznego rodzaju playerach ( mowa o dyskach mechanicznych )
sa 2x mniej awaryjne niz dyski stosowane w komputerach .
Maja srednio o 50% wieksza wytrzymalosc na wstrzasy
i porownywanie awaryjnosci takiego sprzetu z awaryjnoscia mechanizmu tasmowego jest lekko nie na miejscu .
Dodac nalezy ze , czy wam sie podoba czy tez nie
tasmy sie koncza i tyle ,nic tego nie zmieni
i jesli ktos potrafi choc troche myslec przyszlosciowo
to zakup HG20 bedzie lepszym rozwiazaniem niz HV30
z drugiej strony na najblizsze 1,5 roku HV30 moze byc rownie dobrym zakupem dla wiekszosci kamero maniakow .

rozumie ze kazdy chwali co ma ;) ale troche dystansu panowie
Ja nie mam jeszcze swojej kamery HD wiec chcac nie chcac jestem obiektywny .
 

miko48

New member
Annihitek napisał:
Na cyfrowe (kropka) pl HG20 i HG21 różnią się tylko dyskiem, a różnica 1000 zł w cenie... aż dziwne
No nie tylko dyskiem, jest jeszcze okular (podobno bardzo potrzebny podczas filmowania na silnym słońcu-wyswietlacz LCD jest wtedy nie czytelny). Nie posiadam jeszcze kamery (tez sie zastanawiam nad HG21) ale Ci co maja tak mówią. Mozna przetestować z aparatem lub komórką.
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
BEMX, ja też nie kupiłem jeszcze kamery HD i nic nie chwalę....
A jeżeli mowa o przyszłości to moim skromny zdaniem należny ona do kart pamięci.

Dlatego też wstrzymałem się na razie z zakupem kamery/ a już miałem właśnie kupić HV30 / i poczekam jak to się rozwinie, głównie chodzi mi o kodeki video i programy aby konwersja plików AVCHD trwał krócej....
 

bemx2k

New member
marciniozo

A do czego ty chcesz konwersje AVCHD robic ???
No chyba nie do mpeg2 DVD :) bo to by byla czysta glupota
Jezeli miales na mysli jakas tam obrobke video AVCHD
to niestety mocny komp powyzej 3GHz Core 2 Duo
to podstawa , jest jeszcze szansa na wykozystanie
mocy obliczeniowej GPU ale na tego typu rozwiazania
i dopracowanie oprogramowania trzeba bedzie poczekac jeszcze co najmniej 6 miesiecy , obietnice minimu czterokrotnego skrocenia czasu obliczen sa bardzo atrakcyjne .

Na razie mozna nagrywac obrobiony material AVCHD
bezposrednio na plyty DVD ( nie jako sesja DVD Video !! )
takie plyty czyta prawie kazdy naped BlueRay !!
wiec gdzie problem ?
no jedyny mankament tego rozwiazania to ze w max jakosci
na plyte DVD wejdzie 20 minut na DVD DL 40minut
ale ze plyty sa obecnie tanie jak barszcz to zaden problem .

Jesli dla kogos zapis na karte jest najbardziej przyszlosciowy
( z czym sie zgadzam w 90% ) to HG20/21 jest super rozwiazaniem , zapisuje przeciez na kartach SDHC !!
a dodatkowo posiada twardziela 60GB
wiec gdzie problem ??
owe 60GB to +/- 8 kart SDHC 8GB
w UK to wydatek rzedu 100-130£ czyli jesli ktos zakupi
HG20 przynajmniej na poczatku nie musi inwestowac wiekszej sumy w karty SDHC .
 
Ostatnia edycja:

Annihitek

New member
Mój brat sobie ostatnio kupił HV30, także mam już mały obraz kamery, sytuacji i bardziej będę się skłaniał jednak ku HG21 / HF11.

HV30 jest ok, poza paroma kwestiami

1) Mechanizm taśmy - mikrofon to mimo wszystko łapie (dziwne, żeby nie, jak słychać to z paru m, to co dopiero z kilku cm)
2) Nie wiem czy ta kamera nagrywa w 30p - nie udało mi się tej opcji znaleźć (jestem początkujący videoamator)
3) Używam linuksa i na dzień dobry, bez firewire było parę problemów (brak sterowników). W przypadku kamery na karty - wyciągam kartę, wkładam w adapter USB i mam automatycznie w systemie dysk wymienny i tyle z tym zabawy.
 
Do góry