Budżetowe KD

schwarz

New member
Nie wszystkie. 308 nie ma dzięki temu mam spokój i ciszę. Zostanie tak przez kilka lat. Tymczasem ampli z wiatrakiem jak nawdycha się kurzu przez rok zacznie bzyczeć jak zmywarka.
 

Cyborg65

New member
Witam

krisder
xxxxxxxxxxxxxxxxx
Rozmawialiśmy o 608 to o którym napisałem?.
Gzie znalazłeś że napisałem jako jedyny model?
xxxxxxxxxxxxx

Napisałem "potężne ampki" gdzie dzieci widzą wentylator w LX83.
Potężne jak do 608 o którym rozmawiamy, i nie stara zmywarka tylko stara farelka.
pkomp
xxxxxxxxxxxxxxxx
To jak chcecie być tacy rzetelni a pion kłamie to znajdźcie gdzieś zmierzony pobór prądu 920 i dopiero wtedy porównamy go do 608,
Bo może też się "pomylili" jak w przypadku LX i bierze 700W.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Czy to logiczne i uzasadnione.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


P:lol:zdrawiam.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Amra Lew

New member
Bez reklam
No to teraz idąc na odsłuch trzeba najpierw patrzeć czy amplituner ma wiatraczki.Jak ma to złom bo bebechy słabe i się grzeją.No gorszych bzdur to chyba nie można pisać.Wychodzi na to,że Yamaha DSP-Z11 też jest słaba bo wentylowana dwoma wiatrakami umieszczonymi przy końcówkach mocy.
 

BD

Member
Bez reklam
ehhh cyborg, wstyd to Ty sam chlopie robisz- nie dosc ze brak obiektywizmu i fachowsci to i brak celnosci w ortografii ;d itd.

ps.
moze znasz jokersa, sebastiana?

..a tak miedzy nami LX82/83 nawet w 50% nie naglosni pomieszczenia co robi onkyo905 nie mowiac o jakosci grania w kinie/stereo -porownaj bezposrednio ten 82/83 i 905/906/5007/5008-pioneer to przy nich plastikowa zabawka.. ;]
 

VAT

Banned
Czym większy zżeracz prądu tym większego potrzebuje chłodzenia. Onkyo przy dużo większym zasilaczu od Pioneera daje raptem 20W mocy wyjściowej na kanał więcej. Co za za tym idzie Pioneer zdecydowanie lepiej technologicznie ma to rozwiązane. Tak jak Z plazmami. Coraz nowsze i lepsze a mniej zużywają prądu bo stosuje się coraz to lepsze technologie.
 

VAT

Banned
Cyborg65 masz rację. Twoje słowa są tutaj prawdą choć myślę, że nie do końca wiedziałeś na jakiej podstawie tak jest :) Napisałem meila do kilku producentów zasilaczy. I jaka odpowiedź? Zasilacz 220W może pobierać nawet 600W. I tutaj Pioneer bije Onkyo na głowę bo nominalnie pobiera 245W a Onkyo 600W. A skąd się bierze taki duży pobór przy dużo mniejszym zasilaczu? A no z tego, że najważniejszą cechą zasilaczy jest ich sprawność na co nikt praktycznie kupując zasilacz nie zwraca uwagi. A sprawność ta wacha się obecnie między 40 a 85%. I tak zasilacz o mocy 620 jaki jest w Onkyo pobiera według testów dużo ponad 1000W bo ma sprawność około 55%. Czyli bardzo małą. A różnice między pobraną mocą a wydanym prądem stałym są emitowane w postaci promieniowania elektromagnetycznego i ciepła. Czyli aby dać ampkowi moc np. 220W z gniazdka pobierane jest np. 400W. 220W bierze ampli reszta zamieniana jest na ciepło i promieniowanie elektromagnetyczne. Wymaga wtedy to chłodzenia wiatrakami. Ogólnie odesłano mnie do poczytania o sprawności zasilaczy.
 
Ostatnia edycja:

BD

Member
Bez reklam
farmazony @Vat piszesz a tego maila to wyslales chyba do NASA;d;d;d -paradoks

ps.
tłum. o promieniowaniu energ. -chciales byc modry i znajdzie sie pewnie jeszcze nie jeden co tez bedzie chcial tylko teoria/slowami ni cholery nie da rady zwalczyc praktyki/prawdy jak jest z tym onkyo....
 

VAT

Banned
To poczytaj o tych moich farmazonach :d :

PFC
PFC czyli Power Factor Correction, to układ korekcji współczynnika mocy. W Europie wymagane jest, by wszystkie zasilacze posiadały układ PFC (pasywny lub aktywny). Nie będziemy zagłębiać się w szczegóły związane z PFC, gdyż nie jest to tematem tego artykułu. Przyjrzymy się jednak podstawom, której są dla nas istotne.
Współczynnik mocy (Power Factor) to stosunek mocy czynnej do pozornej. Moc pozorna jest iloczynem wartości skutecznych napięcia i natężenia prądu. Natomiast moc czynna, to faktyczna moc zużyta przez urządzenie. Im wartość PF jest bliższa 1, tym od elektrowni do naszych gniazdek musi płynąć mniejszy prąd. Im wartość ta jest mniejsza, tym więcej prądu jest pobierane niż faktycznie zużywane. W Polsce i tak nie ma to znaczenia, gdyż płacimy za moc czynną, a nie pozorną. Niemniej jednak w krajach UE i USA elektrownie obciążają klientów za moc pozorną. Zresztą być może i w Polsce tak też się stanie.
Układ PFC ma za zadanie uzyskiwać jak najlepszą wartość współczynnika PF. Występują układy pasywne, które ustawione są na stałe obciążenie i w przypadku, gdy zasilacz obciążony jest wartością zbliżoną do wartości ustalonej, to wartość PF jest najwyższa. Zasilacze z pasywnym układem PFC uzyskują współczynnik mocy w granicach 0.8 - 0.95. Aktywny układ PFC zmienia swoje obciążenie zależnie od obciążenia jakie otrzymuje zasilacz. Dzięki temu współczynnik mocy oscyluje w granicy 0.9 - 0.99.
Warto jednak zauważyć, że współczynnik mocy nie określa sprawności zasilacza. Współczynnik mocy wpływa na obciążenie linii transmisyjnych pomiędzy elektrownią, a naszym gniazdkiem. Jest to obciążenie, które odczuwa elektrownia, gdyż naddatek mocy jaki nie zostaje zużyty ze względu na niski współczynnik mocy trafia z powrotem do sieci.
Maksymalna moc, a pobierany prąd
Mitem jest określenie, że mocniejszy zasilacz pobiera więcej prądu. Podpinając dwa różne zasilacze - np. o mocy 380W i 1000W do tego samego komputera uzyskamy ten sam pobór prądu z gniazdka dla obu zasilaczy (pod warunkiem, że mają tę samą sprawność - ale o tym za chwilę).
Zasilacz pobiera tyle prądu, ile wynosi zapotrzebowanie komputera (pomijając tutaj aspekt sprawności). Tak więc, wcale nie będziemy płacić większych rachunków z mocniejszym zasilaczem. Mało tego - zazwyczaj mocniejszy i lepszy zasilacz cechuje się większą sprawnością, co oznacza, że pobiera on mniej prądu niż jego słabszy konkurent.
Skoro już mowa o sprawności - przekonajmy się czym ona jest.
Sprawność
Sprawność to niedoceniany parametr w zasilaczach. Można byłoby sprawdzić ile osób kupujących zasilacz zwraca uwagę na jego sprawność. Procent ten jest bardzo znikomy, a parametr ten jest szalenie ważny.
Sprawność to stosunek mocy zasilacza oddawanej na jego wyjściu w postaci prądu stałego, do mocy pobranej z gniazdka. Skoro wspominamy o sprawności, można domyśleć się, że niestety zasilacz oddaje mniejszą moc niż ta, którą pobiera. Różnica między mocą pobraną, a oddawaną w postaci prądu stałego jest wyemitowana w postaci ciepła i promieniowania elektromagnetycznego. A te są negatywnym skutkiem.
Sprawność zasilaczy waha się w tej chwili pomiędzy 40%, a 85%. Oznacza to, że zasilacz o mocy 500W i sprawności 40% pobiera z gniazdka aż 1250W, podczas gdy taki sam zasilacz o sprawności 85% pobiera z gniazdka 588W. Oznacza to, że właściciel zasilacza o sprawności 40% płaci za niepotrzebny pobór 662W. A to już kosztuje - i to całkiem niemało.
 

Cyborg65

New member
Witam

Celowo wywołałem tą dyskusję jak widać każdy ma jakąś teorię i jeśli fakty do niej nie pasują to tym gorzej dla faktów.
Po pierwsze - Moc nie jest żadnym wykładnikiem jakości dźwięku.
Po drugie - Pioneer nikogo nie oszukuje i się nie pomylił napisali wyraźnie
Power Consumption (in use / standby) słownik i do roboty. Ten parametr jak jest to jasno napisane, nie ma nic wspólnego z maksymalnym poborem prądu.
Skąd ktoś wymyślił 245W? z niewiedzy
Po trzecie - łatwo rzucać oskarżenia i sugerować niewiedzę.
Jak wygląda wiedza i fachowość osób, które tu się wypowiadały łatwo ocenić.
Smutne ale prawdziwe.
P:lol:zdrawiam.
 

schwarz

New member
Panowie mocny jest ten temat:twisted: Ja mam tylko pytanie do VAT. Onkyo ci napisało maila, że w 608 siedzi zasilacz 330W? Bo jeśli tak to chyba pierwszy producent na świecie który podaje takie informacje o swoich produktach.
 

VAT

Banned
Tabliczka na zasilaczu. Tam musi być podana taka informacja. Wejdź do pierwszego lepszego sklepu i poproś o dobrej marki zasilacz. Nie tylko masz podaną moc ale i wszystkie dokładne parametry. Nie mają tego zasilacze no name sprzedawane zapakowane w torebkę foliową.
 
Ostatnia edycja:

Stresu

New member
...ciekawy temat. Przeczytałem cały temat i mam parę pytań (proszę o "łopatologiczne" wytłumaczenie).

1. Co oznacza parametr "pobór mocy" podawany przez producenta?
- czy jest to maksymalna moc pobierana z sieci?
- czy są jakieś normy które określają ten parametr (warunki pomiaru)?

2. Czy są jakieś normy dotyczące pomiarów mocy wyjściowej wzmacniacza/amplitunera ?
 

Cyborg65

New member
1. Co oznacza parametr "pobór mocy" podawany przez producenta?

W sumie nic bo to parametr określany przez producenta nie określony normami

- czy jest to maksymalna moc pobierana z sieci?

Nie to o czym piszesz jest to maksymalny pobór prądu

- czy są jakieś normy które określają ten parametr (warunki pomiaru)?

Nie jak napisałem wyżej

2. Czy są jakieś normy dotyczące pomiarów mocy wyjściowej wzmacniacza/amplitunera ?
Oczywiście że są normy problem w tym że probucenci praktycznie w 100% zawyżają te parametry. Ich opisy sprzętu częściej przypominaja listę pobożnych życzeń jak faktyczne parametry.Przez to najbardziej wierygodne są opisy testów laboratoryjnych przeprowadzane (najczęściej ) przez wyspecjalizowane czasopisma poświecone tematyce audio.
np: http://audio.com.pl/pdf/testy/amplitunery_av/amplitunery_10-08.pdf

P:lol:zdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Stresu

New member
...dobra, spoko (na razie kumam :bober:).
1. W takim razie zapytam: w jakim celu jest podawany parametr "pobór mocy" - skoro niczego on nie
określa?
2. Czy kupując urządzenie (w tym konkretnym przypadku amplituner) i kierując się poborem mocy
której wartość jest podana na tabliczce znamionowej jestem oszukiwany?

Onkyo 608 ma zasilacz 620W.

Skąd wiesz że ma 620W?
 

Amra Lew

New member
Bez reklam
Masz na tylnej ściance,że 620 wat pytanie tylko co ten parametr tak naprawdę określa i stąd tak burzliwa dyskusja w temacie.Ja radzę nie zawracać sobie głowy tymi parametrami i iść na odsłuch i porównać organoleptycznie co gra lepiej,ładniej,głośniej itd. itp.
 
Do góry