Benq W600 czy Acer H5360 ? Dylemat..

rrt

New member
Benq W600 3D Ready

Mam podobny dylemat,skłaniam sie do Benq W600,cena ładnie spada,teraz ok 2,2 tys (jak wchodził kosztował kolo 3 tys.),czekam tylko aż na rynku pojawią się egzemplarze z HDMI 1.4 - 3D, Benq zapowiadał już ich wejście od marca na polski rynek...
 

iMarekPL

Member
Mam podobny dylemat,skłaniam sie do Benq W600,cena ładnie spada,teraz ok 2,2 tys (jak wchodził kosztował kolo 3 tys.),czekam tylko aż na rynku pojawią się egzemplarze z HDMI 1.4 - 3D, Benq zapowiadał już ich wejście od marca na polski rynek...

Gdzie czytałeś o tym HDMI 1.4 dla W600? Mam zamiar kupić ten projektor i nie wiem czy mam na co czekać czy nie. :)
 

rrt

New member
Gdzie czytałeś o tym HDMI 1.4 dla W600? Mam zamiar kupić ten projektor i nie wiem czy mam na co czekać czy nie. :)

W reklamie projektorów Benq w PC World (nr 4/2010) Fragment:
...dodatkowo,dostepne od marca br.nowsze wersje W600 będą wyposażone w technologie 3D Ready...
 

iMarekPL

Member
Teraz pytanie jak sprawdzić, którą wersję projektora dostanę przy zakupie przez internet (Allegro lub jakiś sklep). :)

Znalazłem ciekawy wpis z recenzji W600 z marca.
The W600's "3D Mode" option is grayed out in the menu, and will only become available if the projector detects a 120Hz signal being sent to it. However, many devices, including both 3D-capable computers we have in our lab, will only send a 120Hz signal if the display is capable of displaying it. And the W600 does not report that it is capable of displaying such a signal until you turn on 3D Mode. But you cannot turn on 3D Mode until you send a 120Hz signal, so you loop back to step one.

W skrócie dla osób nie znających angielskiego.

Opcja 3D w menu Benq W600 jest szara/niedostępna. Staje się ona aktywna wtedy, gdy do projektora jest wysyłany obraz w 120Hz. Jednak większość urządzeń zgodnych z 3D wysyła obraz 120Hz dopiero wtedy gdy rozpozna odbiornik jako zdolny do odbioru. Niestety W600 nie jest rozpoznawany jako zdolny do 3D puki nie uaktywnimy tej opcji w menu. Ale przecież nie możemy tej opcji uaktywnić. :)
Tłumaczenie nie jest dokładne. Oddaje tylko sens wypowiedzi.
 
Ostatnia edycja:

iMarekPL

Member
Dla mnie sporym minusem jest tylko jedno HDMI.
No i cena prawie 500zł wyższa.

Co do jakości się nie wypowiem bo nie widziałem. :)
 

3d0

New member
Witam, podepnę się pod wątek. Dla mnie istotna jest tylko jakość obrazu, 1 port HDMI i dopiero na końcu głośność czy gabaryty. 3D Ready też nie koniecznie, ale akurat wszystkie wymienione chyba posiadają taki "ficzer".

Z 720p został mi do wyboru:
1. Acer V700 HD (różni się on czymś na niekorzyść od H5360? cenowo wychodzi korzystniej)
2. Benq W600
3. Optoma HD67 (jeśli warto dorzucić 500/300pln w stosunku do Acera/Benq)

Z 1080p zaczął mnie kusić Benq W1000, ale dużo osób pisze o problemach z nim. W tej samej cenie jest podobno dużo lepsza Optoma HD20. Pytanie jednak czy warto wywalić ponad 1k na 1080p? Może lepiej chwilę poczekać i zainwestować w jakieś LEDy czy Lasery na 720p:)?
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
3d0..czy warto 1080p ? Czy odpowiedziałeś sobie na pytanie: jakiej wielkości obraz chcesz, oraz z jakiej odległości będziesz go oglądał ? Jeśli to wiesz to znając możliwości swojego wzroku oraz co to jest720p i 1080p sam sobie odpowiedz. Najpierw chcesz kupić projektor, jak sądzę do obrazu 80" i większego, a zaraz potem "jakiś LED czy Laser". Co chcesz duży obraz , czy duży TV ? Czy czekać ? Moim zdaniem kupuję wtedy gdy mam potrzebę i kasę. Jak zacznie się czekać to można tak "w nieskończoność".
 

3d0

New member
Nie jest to takie łatwe. Jeśli chodzi o TV to można iść do dowolnego sklepu z elektroniką i sobie ocenić czy jest różnica między HDReady a FullHD. Projektora nigdzie Ci nie odpalą. Udało mi się tylko porównać u znajomych W500 z W600 i wiem tylko tyle, że chcę DLP kosztem efektu tęczy:p

Wielkość obrazu - to zależy. W sypialni mogę postawić go co najwyżej 3m od ściany a w pokoju gościnny jest to już ponad 5m. Nie będzie on przyklejony na stałe do 1 miejsca. Jednak wiadomo, że będę się starał uzyskać jak największy obraz. Z led/laserem chodziło mi nadal o projektor. Nie wiem co warty jest panel podświetlający LED w projektorze, ale na pewno warto zwrócić uwagę na żywotność i energochłonność takiego rozwiązania. Jeśli wpływa na jakość obrazu to naturalnie odpada i zostaje stara dobra lampa.

Z czekaniem masz oczywiście racje. Po prostu spadły ceny projektorów FullHD i za 3,5k myślę, że bym był w stanie taki kupić - stąd moje pytanie. Powyżej tej kwoty wolał bym plazmę Panasa 50" dlatego wcześniej nie patrzyłem w ogóle na projektory FullHD (koszt 6k+). Poza tym na TV wszystko jest ostrzejsze i wyraźniejsze, więc wydaje mi się, że różnicę 720/1080 lepiej widać niż na projektorze nawet przy dużo większym obrazie. Ale mogę się mylić. Pytanie do tych co widzieli na własne oczy:p
 

dusi

New member
Poza tym na TV wszystko jest ostrzejsze i wyraźniejsze, więc wydaje mi się, że różnicę 720/1080 lepiej widać niż na projektorze nawet przy dużo większym obrazie. Ale mogę się mylić. Pytanie do tych co widzieli na własne oczy:p[/QUOTE]


ja widziałem na własne oczy. jesli pytasz, czy różnicę między full hd a hd ready lepiej widać na projektorze to odpowiem ze TAK, BEZ DWÓCH ZDAŃ. nie mając nawet do czynienia ze sprzętem można to w sumie wydedukować, bo przecież na obrazie 110 calowym widac każdy szczegół i każdy szczegół w tym szczególe;-). Ale miałem mozliwość zobaczenia różnicy na własne oczy. Posiadam projektora hd ready panasonic ax 200e (ekran jakieś 104 cale) i telewizor (maleństwo jakies 20 pare cali) również panasonic - full hd. oczywiście nie nie porównuje tutaj tylko tych dwóch urzadzeń... bo mój dobry kumpel za moją radą kupił projka full hd epson 5500 (ekran ma jakies 115 cali) i ma telewizor pionnera również full hd 50 cali - naprawde cacko. i powiem jedno, telewizor telewizorem i nie da sie porównac obrazu wyświelanego prze to urzadzenie do obrazu rzucanego na ścianę. to inna bajka. ale jedno jest pewne i jedno zauwazyłem porównując mój projektor do jego projektora i telewizora. full hd a hd ready na 100 calach to duuuża różnica (trzeba wziąc poprawkę na to ze oba projektory sa innych generacji i o innej cenie). dużo różnica w jakoosci na korzysc tv jest pomiędzy jego tv a jegio projkiem, ale nie jest to korzyść dotycząca detali i głębi tylko, jaskarowści i ostrości. ale do meritum bo chodzi o porównanie rozdzielczości. gdy oglądaliśmy materiał 720p i 1080p na jego tv full hd i projku full hd wiekszą różnice od razu widać było na proju. na TV 50 cali różnica była dużo mniej widoczna i powiedziałbym ze gdzie indziej możan było ją wychwycic, na projektorze widać ją od razu, wszędzie, zwłaszcza jak sie jest "wiedeofilem". wielkość ekranu robi swoje i już. jak ktos ma tv mniej niż 50 cali to ta róznica między 720/1080 będzie jeszcze mniejsza. jesli ktos nie miał do czynienia z projektorem a tylko z tv to oczywiscie powie ze róznica jest - nie przecze musi być, no ale na projektorze widać każdy mankamnet, czy to sprzętowy, czy źródłowy, każdy!!!

ps epson wymiata:eek:k: wypasiony ten 5500!!!!
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witaj.
3d0... osobiście efekt tęczy widziałem, ale traktuję to jako ciekawostkę techniczno/fizjologiczną. Obejrzałem kilka filmów z W600 i kilka/kilkanaście razy na ułamki sekund zauważyłem ową tęczę. Ktoś inny może to inaczej widzieć.
Nie będę za bardzo "teoryzował" (na grupie jest tego dużo), ale zakładając, że masz obraz w podstawie 2m to prze 1080 piksel ma wymiary 1x1mm, a przy 720 1,4x1,4mm (z pewnym przybliżeniem). Sam oceń z jakiej odległości zauważysz te piksele.
Nie wiedziałem, że jest technologia, w projektorach podświetlenia matryc LCD diodami. Nawet jeśli tak jest to jej upowszechnienie to jeszcze dość daleka przyszłość.
 

3d0

New member
gatar:
ja efekt tęczy widzę, ale muszę się postarać:) generalnie bardzo mi to nie przeszkadza, więc wybieram DLP.
Ciekawi mnie inny fakt - czy na intensywność tego efektu ma faktycznie wpływ prędkość obrotowa koła kolorów? Jedni piszą, że TAK inni, że efekt ten przy podwojeniu prędkości jest zauważalny mimo wszystko w tym samym stopniu:p w teorii znowu powinien mieć wpływ ale jak jest w praktyce? Zależy to pewnie w dużej mierze od modelu.

Co do LED-ów to rzucił mi się w oczy wynalazek Casio: XJ-A230 - LED & Laser. Nie nadaje się do kina domowego, ale rozwiązanie ciekawe. 20k godzin żywotności bez spadku jakości (przynajmniej tak się chwalą) to imponujący wynik.

dusi:
chwila, momencik:) ja pytałem o eko projektorki za 2,3-3,5k:) a ten Epson może i rządzi - nie wątpię, ale kosztuje majątek:) przykładowo Twój Panas 720p kosztuje ~3,3k (pomijając, że to jest 3xLCD). Za 200pln więcej można kupić Benka W1000 (DLP FullHD). Pytanie jak te 2 by się do siebie miały. Kolega gatar twierdzi, że z większej odległości różnica między pixelem 1mm a 1,4 jest niezauważalna:) Ty z kolei piszesz, że różnica jest masakralna:p no ale na projku za 13k:)

Dlatego powstaje problem czy kupić coś eko 720p (W600, V700) do 2,5k czy za 3,5k wyrwać przykładowo takiego Benka W1000 czy Optome HD20?
 

dusi

New member
gatar:
ja efekt tęczy widzę, ale muszę się postarać:) generalnie bardzo mi to nie przeszkadza, więc wybieram DLP.
Ciekawi mnie inny fakt - czy na intensywność tego efektu ma faktycznie wpływ prędkość obrotowa koła kolorów? Jedni piszą, że TAK inni, że efekt ten przy podwojeniu prędkości jest zauważalny mimo wszystko w tym samym stopniu:p w teorii znowu powinien mieć wpływ ale jak jest w praktyce? Zależy to pewnie w dużej mierze od modelu.

Co do LED-ów to rzucił mi się w oczy wynalazek Casio: XJ-A230 - LED & Laser. Nie nadaje się do kina domowego, ale rozwiązanie ciekawe. 20k godzin żywotności bez spadku jakości (przynajmniej tak się chwalą) to imponujący wynik.

dusi:
chwila, momencik:) ja pytałem o eko projektorki za 2,3-3,5k:) a ten Epson może i rządzi - nie wątpię, ale kosztuje majątek:) przykładowo Twój Panas 720p kosztuje ~3,3k (pomijając, że to jest 3xLCD). Za 200pln więcej można kupić Benka W1000 (DLP FullHD). Pytanie jak te 2 by się do siebie miały. Kolega gatar twierdzi, że z większej odległości różnica między pixelem 1mm a 1,4 jest niezauważalna:) Ty z kolei piszesz, że różnica jest masakralna:p no ale na projku za 13k:)

Dlatego powstaje problem czy kupić coś eko 720p (W600, V700) do 2,5k czy za 3,5k wyrwać przykładowo takiego Benka W1000 czy Optome HD20?



sorki nie do końca Cię w takim razie zrozumiałem. jedno jest pewne ze nie zaleznie od tego czy mamy do czynenia z projem za 10 kafli czy za 2 kafle na dużym ekranie widać wiecej mankamentów. To tak jakbyś oglądał "pod lupą". Dlatego właśnie oglądanie np. 480p - DVD przestaje mniec sens gdy odpalisz cos o wiekszej rozdzielczości (BD). Reasumując, ja posiadając proja hd ready od ponad roku i ogladając również filmy na proju full hd (rozmiary ekranu zbliżone około 100 cali) szukałbym coś fullhd. po prostu widziałem różnice i chodzi mi tu tylko i wyłącznie o rozdzielczość!!!!!
Oczywiście, zawsze człowiek ograniczony jest funduszami, jednak full hd jest na pewno lepszym rozwiązaniem. Inna sprawa to porównanie tych konkretnych modeli które podałes. tu chodzi już o konkrety i o subtelne różnice no i o subiektywne odczucia z projekcji. Jesli masz wątpliwości co do benka i jestes ograniczony funduszami to inwestuj w to co znasz i polubiłes - czyli zdaje się benq w 600. Ja wiem jedno. hd ready to był i jest tak na prawde mój pierwszy projek, miałem wczesniej juz używany, jakis acer, ale to prehistoria. wiem ze teraz nie zainwestowałbym juz w 720p. Nie mając kasy na full hd nie kupowałbym nic do "kina domowego". bo kino domowe to jednak duuuuuży ekran, on uzależnia:D. Moim zdaniem ten benek w 1000 zabiłby mojego panasa i tyle. Kolega gatar dodał cos waznego - zgadza sie - bo im dalej od ekranu tym mniej oko dostrzeze, no ale nie ulega wątpliwości moim skromnym zdaniem ze z tej samej odlegości na tym samym ekranie benq w1000 zabije panasonica którego mam własnie pod względem rozdzielczosci (detale). To ważne na dużym ekranie. ja cieszyłem sie swoim hd ready do czasu kiedy zobaczyłem full hd i to z większej odległości!!! dobra za bardzo fantazjuje ..........
 

3d0

New member
W takim razie muszę założyć nowy temat W1000 vs HD20:D
Dzięki za istotne uwagi! Z zakupem muszę się wstrzymać i tak do końca miesiąca, więc do tego czasu może trafię jakąś okazję i za < 3,5k coś FullHD wyrwę.
 

mlodociany

New member
Jesli zdecydujesz sie na projektor FullHD to zastanow sie czy nie uda Ci sie dorzucic jeszcze kilku PLNów. Przeczytaj tutaj temat optoma hd20 vs mitsubishi HC3800. Jest tam kilka linkow do testow, zdjec z projekci itp. Mitsu bije na glowe model optomy i dorownuje jakoscia obrazu projektorom high end. pozdrawiam!

niestety nie moge oddawac linkow wiec wpisz w google:

"Pierwszy projektor FullHD do 4000zl, Mitsubishi HC3800 vs, Optoma HD20"
 

mlodociany

New member
Ok ale zdaje sie ze mowimy o pewnym przedziale cenowym i poczatkujacym uzytkowniku kina domowego ktory nie dostrzeze tak wielkich roznic. Projektor za 4000zl naprawde sprawia ze szczeka opada osoba ktore nie maja jakiegos wielkiego doswiadczniea z tego typu sprzetem.

P.S. Duze sorry za literowki spieszylem sie ;) pozdrawiam!
 

Geezer

New member
Z 1080p jest jeszcze b. chwalony na zachodnich forach SAMSUNG SP-A600
W Niemczech poniżej 1000 EUR z przesyłką do PL.
Wg mnie lepszy i ładniejszy od HC3800 (sporo przereklamowanego, psującego się...)

Tu można sobie porównać:
h t t p : / / w w w . digitalversus . com /duels.php?ty=4&ma1=36&mo1=129&p1=7081&ma2=120&mo2=136&p2=8048&ph=1
 

mlodociany

New member
z porownania do ktorego link dales wynika ze samsung ma slabszy kontrast, mniejsza jasnosc, krotsza zywotnosc lampy, minimalna wielkosc obrazu jest slabsza niz w mitsu, maksymalna rowniez jest mniejsza od maksymalnej mitsu...
 
Do góry