BenQ W500

mario2401

New member
Jak to jest z czyszczeniem filtrów w W500? Podobno jest to ważna kwestia mająca wpływ na żywotność lampy (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę) Jeśli tak, to co ile godzin trzeba tą czynność wykonywać w benq i czy można ją wykonać samemu, czy trzeba oddać do serwisu (ważna gwarancja)?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Wpływ na żywotność lampy (i nie tylko) istnieje, zapchany filtr to pogorszenie warunków chłodzenia projektora.

Czyszczenie można wykonać samemu, patrz instrukcja obsługi. Myślę że odstęp czasowy nie jest aż tak istotny, zabrudzenie zależy od warunków jakie panują w pomieszczeniu oraz od intensywności eksploatacji. Przypuszczam że co pół roku wystarczy, ew. co kwartał.
 

Bambolo82

Banned
Ja mam jakieś 300 h na liczniku i zamierzam się zabrać prewencyjnie za ten filtr po przypomnieniu sobie instrukcji :).

Nadal jestem zachwycony swoim zakupem. Oglądam sport na żywo, filmy (DVD, Bluray, Matroska) oraz gram na moim Playstation 3. SUPER!
 

spowiednik

New member
Nabyłem drogą kupna-sprzedaży Benq W500. Divx nie powala jakością, czego się spodziewałem, ale i tak zostawia bardzo dobre wrażenie w porównaniu do odtwarzania na laptoku albo tv crt 21". Jakość odtwarzania DVD jest bardzo dobra, ale dopiero przy materiale HD widać różnicę (odtwarzałem 2 wersje filmów: Cars i Matrix - DVD oraz HD) Obraz HD jest przekozak :) W tym miejscu należy podkreślić, że wyświetlam na białą ścianę (bez gładzi gipsowej) która była malowana z 7 lat temu. Na dedykowanym ekranie z pewnością wrażenia będą lepsze. Podczas projekcji Benq daje tyle światła, że można spokojnie polewać wódkę, pić browary itp. Wadą projektora jest możliwość wpadnięcia w alkoholizm (w sobotę oglądałem klasyki do 3 nad ranem, sącząc browary, więc pod koniec byłem już dobrze zrobiony eheh). Druga wada jest taka, że trzeba kręcić ostrością po zdjęciu osłony, bo się lekko rozregulowuje po założeniu po skończonej poprzedniej projekcji.
Pozdro dla Bambolo - sporo czasu mi poświęcił na dyskusje sprzętowe, nie tylko projekcyjne :)
 
Ostatnia edycja:

badmoon

New member
Czy ktos z forumowiczow uzywa W500 podpietego pod laptopa przez VGA? Mam lapka z karta Radeon X700, calkiem niezle radzi sobie z materialem 720p tylko mam problem z ustawieniem natywnej rozdzielczosci dla projektora. Moge wybrac 1280x720 na laptopie, jednak BenQ i tak wykrywa to jako 1280x1024 (przynajmniej taka informacje wyswietla na ekranie). Martwi mnie, ze obraz jest w tym przypadku skalowany i trace na jakosci. Rozdzielczosc natywna matrycy laptopa to 1280x800 i kiedy podam taki sygnal na projektor, to rowniez wyswietla mi to jako 1280x1024. Bede wdzieczny za pomoc i mam nadzieje, ze moglem poruszyc temat w tym watku.

- problem rozwiazany. Wrzucilem stery Omega i smiga az milo w prawdziwym 720p - W500 poprawnie wykrywa ustawiona rozdzielczosc i nie ma zadnej interpolacji tak jak wczesniej :) Obraz zyleta.
 
Ostatnia edycja:

erni111

New member
Witam mam pytanie! Skąd bierzecie materiał w 720p? to moje podstawowe pytanie skąd filmy? I gdzie szukać? A drugie pytanie to chce kupić na święta ekran i nie wiem który wybrać? Ja chce pół ramowy ale moja żona nie chce o tym słyszeć i chce ręcznie zwijany czyli jakrolete by móc schować jak teściowa przyjedzie hahahaha. Czy w zwijany naprawdę się marszczy? Czy idzie zrobić haczyki na dole by go prostować? Mam rlety w oknie i nie widzę by były pomarszczone! Proszę o radę jaki wybrać!!! Może jakoś przegadam żonie.
 

glebels

New member
erni111 napisał:
Witam mam pytanie! Skąd bierzecie materiał w 720p? to moje podstawowe pytanie skąd filmy? I gdzie szukać? A drugie pytanie to chce kupić na święta ekran i nie wiem który wybrać? Ja chce pół ramowy ale moja żona nie chce o tym słyszeć i chce ręcznie zwijany czyli jakrolete by móc schować jak teściowa przyjedzie hahahaha. Czy w zwijany naprawdę się marszczy? Czy idzie zrobić haczyki na dole by go prostować? Mam rlety w oknie i nie widzę by były pomarszczone! Proszę o radę jaki wybrać!!! Może jakoś przegadam żonie.
Koleszko materiały 720 i 1080 jeśli chodzi o pełne(i legalne) filmy to tylko ze sklepu lub z allegro na nośnikach DVD-HD albo (najlepiej) blu ray, ale pewnie nie masz odtwarzacza blu ray a to duży koszt. Oczywiście bardzo nielegalną alternatywą jest ściąganie filmów 1080 z torrentów. Jeden film to ok 8 gb do 25 gb więc trochę trwa ściąganie.... Można też ściągnąć np zwiastuny w jakości full hd. Polecam oficjalną tronke apple.com tam jest dużo trailerów w full hd. Pytałeś jeszcze o ekran...hmmm z tym to już niestety nie do mnie bo sam nie mam jeszcze projektora i ekranu, a jestem ciekaw jak to jest z tymi ekranami... pozdrawiam
 

sikptq

New member
a probowal ktos z was wyciszyc jakos swojego w500 ? ... raczej do cichych on nie nalezy :( ... moze ktos z was juz po gwarancji probowal wymieniac wiatraczek ? albo jakas dodatkową zabudowę tłumiacą z cichym systemem chlodzenia ?

niestety w czasie projekcji siedze bardzo blisko benq i wieczorami gdy zmuszony jestem sluchac ciszej , dzwiek wydobywajacy sie z proja jest juz mocno przeszkadzajacy :(

...
 

krzychu125p

New member
Też myślałem że kupię Benq w500 i wyciszę go ale padło na Sanyo Z5 i jest cicho:eek:
Co do wyciszenia benq'a to chciałem zrobić klejoną, estetyczną obudowę z plexy i wentylować ją powietrzem z zewnatrz - wentylator nawiewny i wywiewny plus kanały doprowadzajace i odprowadzajace. ta konstrukcja miała stać przy oknie i być podpięta (te kanały o przekroju 100mm) do otrowu w ścianie lub oknie (zamiast jednej z małych szyb)
Pomysł wziął się stąd, że różnica w cenie sanyo i benq była duża 800-1000zł a ja mam naturę kombinatora i chciałem zaoszczędzić.
Może to śmieszne ale miałoby rację bytu.:eek:k:
 

krzychu125p

New member
aha. ogladałem z bratem materiał na Benq W500 i Sanyo Z5
Oboje przychylamy się do racji Bambolo82 jak chodzi o przepłacanie.
Ja wybrałem droższy tylko dlatego bo potrzeba mi 2xhdmi no i cichy sprzęt.
Brat mierzy właśnie w benq W500 - jemu dżwięk nie przeszkadza.

Poziom zadowolenia był taki sam:)

Jak na pierwszy rzutnik myślę że to dobre wybory:)
 
Ostatnia edycja:

maxkien

New member
Sanyo z5

ja mam z5 od miesiąca.... po początkowym zachwycie, i wgapianiu się w obraz szukając wad, coś znalazłem, otóż używając lens shifta, co jest także w instrukcji opisane, w krawędziach bocznych obrazu, postaci są lekko zniekształcone:(, być może coś z tym można zrobić, ale nie miałem jeszcze czasu bawić się z ustawieniami. Zaznaczam, że jest to mój pierwszy proj...więc jestem zielony jeśli chodzi o te wszystkie ustawienia..:)
Sprawa cichości była dla mnie ważna, więc jeśli chodzi o to, to jestem b. zadowolony.......
Jak masz jakieś uwagi co do niego to dawaj.....
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
>> krzychu125

Ja mam podobny pomysł, ale nie dla wyciszenia, lecz po to by zasilić wia... tfu! śmigiełka z zasilacza buforowanego akumulatorkiem lub kondensatorem o dużej pojemności - chłodzenie lampy na wypadek zaniku zasilania. Z tym że nie zamykałbym maszynki w pudełku, kanały nawiewu i wywiewu stykałyby się z otworami wentylacyjnymi projektora...

W tym przypadku oczywiście problemem będzie wzrost hałasu, trzaby się dobrze nakombinować aby go uniknąć...

Natomiast powietrza z dworu bym nie brał, szczególnie w wypadku projektora LCD - zanieczyszczenia!

Przypuszczam że wątpię, aby mój pomysł doczekał się realizacji... ;)
 
Ostatnia edycja:

krzychu125p

New member
Mówię o pudełku po to żeby hałas zmniejszyć:) a swoją drogą to włos mi się jeży jak pomyślę że zdarzają się wyłączenia prądu - sprzęt swoje kosztował i ups raczej wskazany dla świętego spokoju.
Dobry pomysł na zasilanie wiatraczka ale trza się tam dostać, pewnie jakieś plomby naruszyć i w przypadku jakiejś awarii .....tfuuuuuu..... nie uznają gwarancji.
Pomysł z puszką nie zabezpieczy lampy:/
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jeśli wentylatory od "puszki" będą miały swoje zasilanie z podtrzymaniem (patrz mój wcześniejszy post) to lampę też zabezpieczy...
 

krzychu125p

New member
No właśnie tak jak mówisz:) ale żeby dotrzeć do kabelków wiatraczka to proja trzeba rozkręcić i tu chyba narusza się plomby - czyli tracimy gwarancje (chyba że jest po gwarancji:) )
Ja bym zrobił wyjście kabelkiem gdzieś z boku proja (wyjście kabli od wentylatorka).
Zrobiłbym urzadzenie składajace się z 12 woltowego zasilacza, przekaźnika elektromagnetycznego i taniego akumulatorka 12V. (przekaźnik z 5-10zł akumulatorek ok 15-20 i zasilacz zalegający w domu)

Działanie: Jest prąd w sieci - Projektor chodzi - przekaźnik naszego urzadzenia jest pod napięciem i styki np. są rozwarte i akumulatorek nie przekazuje prądu na wentylator proja. - wyłączaja prąd - pada zasilanie proja i naszego zasilacza od urządzenia - styki przekaźnika, z powodu braku prądu w zasilaczu, załączają się i w tym momencie płynie prąd z akumulatorka na wentylator proja - a lampa doznaje cudownego ocalenia.

Założenia:
1. napięcie 12V akumulator a nie wpływa na układy wyłączonego proja
2. wentylatorek jest na 12V
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nieporozumienie. Nie myślę o wiatraczku z projektora, a o 2 dodatkowych: dmuchającym w zaczerp projektora i wyciągającym z nawiewu projektora. Ze skrzynką na projektor lub bez. Tak że, żadnych plomb nie trzeba naruszać...

Ja zamiast o aku myślę o buforze na kondensatorze o dużej pojemności (GoldCap), wtedy układ jest prosty a przekaźnik zbędny...

A najważniejszym problemem w takiej kombinacji jest dobranie wydajności dodatkowych wentylatorów. Zmierzenie wydatku na tak małej kratce jak w projektorze nie jest łatwe, a dane wentylatora (-ów) z projektora to tajna rzecz... ;)
 

Fanek

New member
Bez reklam
może ta osoba co ma tą wentylowaną skrzynke na projektor pochwali sie i poda jakieś fotki, to wiecej powie niż słowa, już sie pogubiłem kto go w końcu ma :hmm:
 
Do góry