benq w1000 problem czerni

anxion

New member
witam
A wiec zakupilem projektor benq w1000 i mam taki problem ze czarny kolor jest bardzo slaby nie wiem czy to wina ustawien czy ekranu albo moze pokoju .

Moj ekran to Matt white 1gain

Pokoj biale sciany niestety

w ustawieniach jak daje jak najmeniej jasnosc to trace juz na detalach czy moze mi ktos poradzic co mozna jeszcze zrobic ??

Dolaczam fotke z pieknym czarnym :)
 

Attachments

  • DSC01424.JPG
    DSC01424.JPG
    104,1 KB · Wyś: 284

wiatrak

Active member
Bez reklam
http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1000-projection-calculator-pro.htm

Dla lampy w eko dostajesz 25fL, do tego ten wynik jest dla zmniejszonej o 25% jasności (poprawka na starzenie się lampy). Obraz jest zdecydowanie za jasny, co ma negatywny wpływ na poziom czerni, który zresztą w W1000 nie jest jakiś rewelacyjny.

Jednym z rozwiązań jest wymiana ekranu na szary, uzyskasz pewną poprawę. Niektórzy polecają także stosowanie neutralnych szarych filtrów fotograficznych do obiektywów. Nie wiem jak to się sprawdza w praktyce.
 

anxion

New member
a jakie filtry gdzie to mozna kupic??

hmm a jaki ekran polecasz z gray??

dzieki za pomoc

ps
A powiedz mi czyli odleglosc ma znaczenie do czerni??
sorki za kupie pytania ale to moj pierwszy projektor
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Odległość i wraz z nią ustawienie zoomu, jest jedną ze zmiennych wpływających na jasność obrazu, od której zależy także poziom czerni.

Filtry do kupienia w sklepach z akcesoriami fotograficznymi. ND-2 chyba będzie dobry, ND-4 może być już za ciemny, najlepiej gdybyś miał możliwość wypożyczenia i przetestowania; nie wiem jak to się sprawuje w praktyce, tylko czytałem że niektórzy takie coś chwalą. Zwróć uwagę na to, aby nie był to filtr połówkowy, cały musi mieć jednorodny stopień tłumienia światła.

Nie spodziewaj się tylko zbyt dużej poprawy z W1000. Taki urok tej maszynki... ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Podobno Hoya jest dobra, i nie najtańsza. Czy będzie pasowało? To już inna mańka, kwestia montażu. Ważne aby powierzchnia filtra była bezodblaskowa, światło odbite od filtra wpada z powrotem do toru optycznego projektora i pogarsza kontrast i czerń. Tu już trza pogooglać wśród fotografików... ;)

Sam myślałem o takim filtrze, też mam za jasny zestaw, ale bez naocznej próby nie wydam kasy...
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Największa siła DLP tkwi w przyzwoitym kontraście ANSI. Przy białych ścianach redukujesz go z okolic rzędu 350-400:1 do +/- 50:1. czyli jest 7 lub 8 razy gorszy niż byłby przy ścianach zupełnie czarnych. Wiem coś o tym bo porównywałem swojego JVC przy ścianach białych i czarnych i różnica była tak duża, że trudno uwierzyć, że chodzi o ten sam projektor.
 

profitgw

Member
Kolega Wiatrak ma rację.Co prawda według mnie przy tej odległości kalkulator pokazuje coś około 35 Fl,jednak trzeba zauważyć,że kolega ma biały ekran.Gdy dodamy w kalkulatorze współczynnik np 1,5(bardzo możliwy przy białym ekranie) to wartość FL wzrasta już do poziomu 53.Dodając do tego jasne ściany,dużą jasność w specyfikacji Benqa(co na pewno przekłada się na jasność podczas pracy) oraz stopę kontrastu 3000:1 efekt może wyglądać tak jak na zdjęciu.Zdecydowanie trzeba zmienić ekran,popracować na kontrolą światła w pomieszczeniu(szykuje się malowanie) i efekty tych działań na pewno zauważysz.Nie łam się tylko do dzieła.Ostatecznie można zastosować filtry o który pisano powyżej.
 

anxion

New member
malowanie odpada w tym problem zona mnie zabije :( wiec pozostaje kupic filtr i zobaczyc a i moze wymiana 2 dniowego ekranu super:( tak to jest jak laik kupuje projektor pierwszy raz. Zaluje ze nie kupilem tego epsona lcd wrrrrrrrrr tylko jak ktos mi powiedzial dlp ma lepsza czern hehe
 

XII

New member
Panowie wyolbrzymiacie ze hey... Ja mam w1000 i mi sie podoba w nim wszystko lacznie z czernia. Nie mam jeszcze ekranu co prawda bo jestem w trakcie remontu pokoju ale kupie sobie visiongrey. Sciany mam biale ale jest opcja ze zmienie kolor na ciemniejszy. Na bialych scianach u mnie z 4m przy max zoomie czern jest czarna niestety rozni sie od fotki z pierwszego postu... Widac 1.0 gain visionwhite daje niezle normalne mleko... Na moje oko popelniles blad po pierwsze z wielkoscia ekranu. Gdybys ustawil sobie wiekszy obraz kozystajac z zooma z tej odleglosci obraz stalby sie ciemniejszy. Po drugie do jasnych scian obowiazkowo grey - wg rady kolegi z forum... Ja na 4m wyswietlam sobie ok 112 cali na max zoomie obraz jest ciemniejszy nie tak jasny jak przy min. Zoom. Przeczytaj mojego pma i mi odpowiedz i nie lam sie bo w1000 jest naprawde dobry za ta kase.
Zdrow!
 

XII

New member
Odległość od sufitu nie ma znaczenia. Najważniejszą rzeczą jest to by projektor był ustawiony jak najbardziej prostopadle do ekranu, a da się ustawić w taki sposób, że po każdej korekcie ustawienia projektora podchodzisz do ekranu i mierzysz obraz z lewej i z prawej - jeśli ustawiasz go w poziomie, z góry i z dołu - jeśli ustawiasz go w pionie. Kiedy wszystkie długości będą identyczne czyli prawami prawa - lewa i góra - dół będzie to świadczyło, że masz poprawnie ustawiony projektor do ekranu.

(w tym sposobie ustawiania projektora względem ekranu olałem... i odradzam używania keysotne - korekcji trapezowej - o ile to tylko możliwe)

Jak masz możliwość wymiany ekranu na inny to wymień na grey i to z firmy Adeo, jest on troszeczkę ciemniejszy od standardowego mattgrey'a... Możesz pobawić się też ustawieniami samego projektora i przede wszystkim podłącz sygnał video przez hdmi - mały ma związek z czernią ale może...


Zdrów!
 

Buti

New member
anxion,
Pytanko do Ciebie.
Czy po zbliżeniu się do ekranu widzisz szum obrazu - takie mrugające jasne punkciki - to jest typowe w przypadku dlp jeśłi ustawiona jest zbyt duża jasność? Zmierzam do tego, że może nie dokonałeś podstawowej kalibracji. Innymi słowy jak zjedziesz z jasnością w dól to czy poziom czerni ulega poprawie przy wyświetlonej całej czarnej planszy czy nie?
 

anxion

New member
w sumie migaja jakies pale punkciki ale czy mozesz jeszcze raz mi wytlumaczyc co z ta jasnoscia??

Jesli chodzi ci o ustawienie jasnosci na min to trace detale


zjechalem na 0 w jasnosci ale obraz caly dalej jest jak by za mgla nie wiem czy ten benq zepsuty czy cos innego
 

anxion

New member
a wiec 1 fotka jest przy ustawieniach 45 jasnoci 50 kontrast


druga fotka jest ustawiona na 0 jasnoci i 50 kontrast
 

Attachments

  • DSC01432.JPG
    DSC01432.JPG
    122,6 KB · Wyś: 146
  • DSC01433.JPG
    DSC01433.JPG
    111,9 KB · Wyś: 149
Do góry