Amplituner do KD do Zensor 7.1

Boger

New member
Podłączyłem 6010 i generalnie gra... dobrze :) Miałem dzisiaj mało czasu więc zdążyłem tylko zrobić szybką kalibrację i w 15 minut przelecieć przez nowego Kapitana Amerykę i jakiś koncert w dts hd ma. Generalnie jest ok. Mocy jak na moje potrzeby raczej nie brakuje.

Przy moim sposobie oglądania filmów przewiduję ustawienie głośności na jakieś 60-65 (dla skali 0-98 ).

Przez najbliższe dni będę musiał go dokładnie poustawiać, zrobić jeszcze raz kalibrację i wtedy dopiero obejrzę kilka filmów żeby posłuchać jak to gra po poprawnej konfiguracji.

Póki co poważnie zastanawiam się czy warto dokładać te 2k do 7010. Poczekam jeszcze do 15.09 żeby zobaczyć w jakiej cenie będzie 6011 i wtedy chyba zdecyduję co zrobić. Oprócz wyświetlacza (którego w 6010 mi brakuje), trochę większej mocy i wzmacniacza dla dwóch dodatkowych głośników, nie widzę w suchych danych technicznych żadnych powalających różnic.

Może ktoś kto miał do czynienia z oboma modelami wypowie się w tej kwestii - warto dokładać 2k do 7010 czy lepiej pozostać przy 6010? 7010 to jakieś 6k a 6010 do wyrwania za niecałe 4k. Nie wiem jeszcze w jakiej cenie będzie 6011.

Atmosa na razie i tak nie będę raczej robił - koszty na tą chwilę są moim zdaniem zbyt duże - trzeba liczyć jakieś 6k (+2k za lepszy ampli np. 7010, czyli robi się 8k).
 
Ostatnia edycja:
Atmosa??? Chyba Auro :)
I tak daleko siedzisz i wszytko na TV będziesz miał wyświetlane. W połowie już sobie odpowiedziałeś, mocy starczy, volume na 60, no to co jest nie tak? Jeśli chodzi o stereo to może lepiej to Marantz MM 7025 gdzieś okazje dorwać i fajnie wszytko zagra jako dodatek do 6010.
Podejrzewam iż nowe modele to będzie jakaś pierdoła dodana i już cena o 1k wyżej tak jak Denon 3200 a 3300, prawie niczym się nie różnią to poco przepłacać identycznie chyba będzie z Marantzem. 6010 nie jest zły jak patrze na parametry.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

Boger

New member
Dobrze napisałem - Atmosa. Auro ze względów opisanych przeze mnie wcześniej jest u mnie nie do ustawienia :)

Tak czy siak jestem ciekaw ceny 6011 - jest on o tyle sympatyczniejszy, że również posiada wyjście z przedwzmacniacza i wzmacniacz na 2 kanały więcej niż 6010 więc gdyby mnie jednak natchnęło to jest jakieś wyjście...
 
Dobrze napisałem - Atmosa. Auro ze względów opisanych przeze mnie wcześniej jest u mnie nie do ustawienia :)

Tak czy siak jestem ciekaw ceny 6011 - jest on o tyle sympatyczniejszy, że również posiada wyjście z przedwzmacniacza i wzmacniacz na 2 kanały więcej niż 6010 więc gdyby mnie jednak natchnęło to jest jakieś wyjście...
Ciekawe jaka cena.
Z ciekawości się zapytam, zmieniłeś impedancje w amp av na 6ohm, bo Zensory są 6 ohmowe a amp av na start na 8ohm jest ustawiony i manualnie trzeba to zrobić.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

Boger

New member
No właśnie dzisiaj rano tezprzyszło mi to do głowy, bo w Sonym ręcznie musiałem zmienić na 6ohm. Tutaj też nie pytał o to. Jeżeli domyślnie jest 8ohm to tak zostało. Skale głośności tez zmienię na tą -80 do 20 bo taka była w Sony i będę miał wtedy jakiś punkt odniesienia. W Sonym filmy wieczorami oglądałem na jakies -25 a w dzien na -20.

Dzisiaj powinienem mieć trochę wiecej czasu wieczorem to sprawdzę i dam znać jak pierwsze wrażenia :)
 
No właśnie dzisiaj rano tezprzyszło mi to do głowy, bo w Sonym ręcznie musiałem zmienić na 6ohm. Tutaj też nie pytał o to. Jeżeli domyślnie jest 8ohm to tak zostało. Skale głośności tez zmienię na tą -80 do 20 bo taka była w Sony i będę miał wtedy jakiś punkt odniesienia. W Sonym filmy wieczorami oglądałem na jakies -25 a w dzien na -20.

Dzisiaj powinienem mieć trochę wiecej czasu wieczorem to sprawdzę i dam znać jak pierwsze wrażenia :)
0042190b6a10c4aae3a2e7ded8397482.jpg

Zasada jest dla wszystkich ta sama.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 
Sony a Marantz to nie to samo i zasada volume będzie inna. Ja co prawda mam Denona ale to bliźniak i podobnie działają i mam ustawione max do 98, ale za to ustawiłem że jak włączam go to od 10 startuje.
Po kalibracji zmień sobie kolumny surrondowe na small i odcięcie na 80hz.
Ja frontowe też zmieniam na small i 80hz ale tylko do filmów a jak muza to Large i full pass mam.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

Boger

New member
Skala volume z tego co się orientuję jest uniwersalna i w zależności od modelu jest liniowa (w tym Marantzu akurat 0-98) lub w dB, gdzie pokazują o ile przyciszona jest maksymalna głośność i wtedy jest to -79,5dB do +18 dB. Tą ostatnią skalę miałem w Sonym i w Marantzu również można taką ustawić.

W zasadach kalibracji się orientuję bo zgłębiałem wątek forumowy jeszcze jak kalibrowałem Sonego, ale dzięki. Z tego co pamiętam to ja fronty ustawiałem na full pass bo w przeciwnym przypadku trzeba za każdym razem zmieniać do muzyki.

Dzięki również za wyręczenie w szukaniu sposobu zmiany impedencji kolumn ;)


Powtórzę jeszcze prośbę o opinię innych osób:

"Może ktoś kto miał do czynienia z oboma modelami wypowie się w tej kwestii - warto dokładać 2k do 7010 czy lepiej pozostać przy 6010? 7010 to jakieś 6k a 6010 do wyrwania za niecałe 4k. Nie wiem jeszcze w jakiej cenie będzie 6011."
 
Ostatnia edycja:

Boger

New member
Ehhh... jakoś nie mam czasu dłużej przysiąść :/
Przez weekend może uda mi się obejrzeć Łowcę i Królową Lodu w DTS-X i nowych X-Men Apocalypse w DTS-HD MA 7.1 to będę mógł powiedzieć więcej.


Tymczasem pierwsze spostrzeżenia po kalibracji - na tym teście gdzie się reguluje sub'a muszę go mocno skręcić, żeby mieścić się w okolicach zalecanych 75 dB. Pokrętło mam ustawione na +/- godzinę 8, a na dodatek ampli ustawia na nim jeszcze w trakcie kalibracji dodatkowe -6 dB. Na Sonym tak nie miałem. Przy ustawieniu około godziny 11-12, ampli po kalibracji był około 0 dB.

Masz pomysł z czego to może wynikać?
 
Ostatnia edycja:
Ehhh... jakoś nie mam czasu dłużej przysiąść :/
Przez weekend może uda mi się obejrzeć Łowcę i Królową Lodu w DTS-X i nowych X-Men Apocalypse w DTS-HD MA 7.1 to będę mógł powiedzieć więcej.


Tymczasem pierwsze spostrzeżenia po kalibracji - na tym teście gdzie się reguluje sub'a muszę go mocno skręcić, żeby mieścić się w okolicach zalecanych 75 dB. Pokrętło mam ustawione na +/- godzinę 8, a na dodatek ampli ustawia na nim jeszcze w trakcie kalibracji dodatkowe -6 dB. Na Sonym tak nie miałem. Przy ustawieniu około godziny 11-12, ampli po kalibracji był około 0 dB.

Masz pomysł z czego to może wynikać?
Nie mam zielonego pojęcia. Ja na E12F to mam tak na 3h nastawione a wartość (-0,5db) udało mi się ustawic, przeód rca-rca mam. A masz suba crossower na max skręcone i faza na 0stopni???
A może po prostu Ten Marantz ma większą moc niż Sony i dla tego tak jest.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

ikar1975

Active member
Bez reklam
Nie mam zielonego pojęcia. Ja na E12F to mam tak na 3h nastawione a wartość (-0,5db) udało mi się ustawic, przeód rca-rca mam. A masz suba crossower na max skręcone i faza na 0stopni???
A może po prostu Ten Marantz ma większą moc niż Sony i dla tego tak jest.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka

A co ma do tego moc Kolego ;-) , -SUB ma swój wzmacniacz :).Pzdr
 
A co ma do tego moc Kolego ;-) , -SUB ma swój wzmacniacz :).Pzdr
No tak masz rację.
Czyli wniosek jeden Sony vs. Marantz ustawień identycznych na bank nie będzie, jedynie co można porównać to dźwięk znaczy się różnicę. Czemu sub ma ustawienia tak a w innym inaczej no cóż może, temu że oba amp av mają inne "bebechy" na pewno nie będzie tak że o miałem kiedyś ustawione to teraz będzie tak samo ale wydaje mi się że to tylko przyjemność bawić się ponownie z ustawieniami i poznawanie nowych możliwości nowego sprzętu.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Każda zmiana w systemie przede wszystkim głośników ! ustawienia ich lub rodzaju powinna być powodem do ponownej kalibracji,a zmiana pomieszczenia to już wogole :p. Pzdr
 

Boger

New member
ikar, ale tutaj nie ma żadnej zmiany pomieszczenia czy głośników. Wszystko jest to samo. Zmienił się tylko ampli z Sony DA3600ES na Marantz SR6010.

Na Sonym po kalibracji ustawienia były +/- sub na godzinę 11, a na ampli okolice -0,5, natomiast kalibracja w Marantzu wskazuje na ustawienie vol na godzinę 8 (minimum to okolice 7, czyli praktycznie na minimum) a dodatkowo Audyssey ścina suba na poziomie -6,5 dB.

Jak przy takim ustawieniu puszczam dźwięk testowy z ampli, to praktycznie go nie słychać. Na filmach również prawie go nie ma. Jak ustawiłem ręcznie na 0 w ampli i okolice godziny 10 volume na subie to dopiero wtedy jest mięsiście".

Dodam, że nie jestem jakim "bassofilem" i preferuję raczej zrównoważony dźwięk.

Chyba to jest właśnie to, czego mi brakowało w Marantzu po kalibracji - brak tej dynamiki, która jest potrzebna w filmach, a którą robi sub. Dopiero teraz, po ręcznej korekcie, jest ok.

Nadal rozważam czy zostawić 6010. Z tego co się dowiedziałem, to 6011 ma być niewiele tańsza od 7010 więc na bank odpada. Wolę dorzucić te 300-400 zł i wziąć wyższy model. Jeżeli cena 6011 się potwierdzi, to pozostają dwa warianty:
1. póki co 6010 za około 4k, a różnicę w stosunku do 7010 (2k) za jakiś czas przeznaczyć na końcówkę mm7025 lub jakiś wzmak stereo, np. pm8003 (jest jeden na olx);
2. po prostu od razu 7010.

Powoli muszę podjąć decyzję. W przeciągu 1 tygodnia będę musiał coś zamówić.

PS. Bali, crossover oczywiście 120Hz, a faza na 0. Jutro może uda mi się przysiąść jeszcze raz nad kalibracją, to może coś rozkminię. Podczas kalibracji, nawet po skręceniu suba do tych 75dB, czyli na 8 godzinę, nadal ładnie on pracuje. Nie wiem jednak, dlaczego Audyssey daje mu dodatkową korektę na -6,5 dB...
 
Ostatnia edycja:

werf

Active member
Bez reklam
Ehhh... jakoś nie mam czasu dłużej przysiąść :/
Przez weekend może uda mi się obejrzeć Łowcę i Królową Lodu w DTS-X i nowych X-Men Apocalypse w DTS-HD MA 7.1 to będę mógł powiedzieć więcej.


Tymczasem pierwsze spostrzeżenia po kalibracji - na tym teście gdzie się reguluje sub'a muszę go mocno skręcić, żeby mieścić się w okolicach zalecanych 75 dB. Pokrętło mam ustawione na +/- godzinę 8, a na dodatek ampli ustawia na nim jeszcze w trakcie kalibracji dodatkowe -6 dB. Na Sonym tak nie miałem. Przy ustawieniu około godziny 11-12, ampli po kalibracji był około 0 dB.

Masz pomysł z czego to może wynikać?

Z innego lepszego przedwzmacniacza : )
 
Ja mam tak:
Co do ustawień to tak:

Menu ustawiena/audio/Audyssey/

-multiEQ XT L/P Bypass
-Dynamic EQ włącz
-Dynamic volume Wyłącz
następnie
Menu ustawienia/głośniki/ustawienia ręczne to tak:
W zależności jak masz kolumny rozstawione to tak ustawiasz w
" przypisane wzmac"
tam zmieniasz konfigurację na taką jak masz rozstawione kolumny, jesłi masz 5.1 to pomijasz dodatkowy suuround kolumny
- konfiguracja głośników " wszystkie prócz Frontów ustawiasz jako Small, fronty Large
-odcięcie " wszystkie ustawiasz małe kolumny na 80hz, duże powinny mieć status full pass"
-basy " najlepiej jak tryb subwofera jest na LFE, a LPF dla LFE ustawiasz na 120Hz.
TE USTAWIENIA STOSUJEMY PO PRZEPROWADZONEJ KALIBRACJI, NIE PRZED TYLKO PO.
Widzisz ja w subie Dali E12F mam tak na godzinę 3 tak w muzyce nie czuć go ja odpalam jego bo stereo w Zensora7 super chodzi bez dodatkowego basu czyli suba.
Dopiero w filach czuć jak sub sie odzywa i oto mi chodziło.
Sprawdź może te ustawienia co podałem bo może masz reference bez dodatków a to cicho chodzi.
Subwooref scisz jeszcze trochę i kalibracje jeszcze raz a zobaczysz poprawę w filmach.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

Boger

New member
Dobra, zrobiłem ponowną kalibrację i przy ustawieniu suba na godzinę 8, ampli zrobił korektę na -2,5. Przy takim ustawieniu w filmach nadal jest trochę za mało niskich częstotliwości więc ustawiłem suba na 9 a korektę wyzerowałem. Teraz jest ok.

Podpytam jeszcze tylko o kalibrację - jeżeli robię ją ponownie, to wcześniejsze ustawienia powinny być jakoś wyzerowane, czy ampli z automatu pomija je przy nowej kalibracji?

Rzeczywiście musi być coś na rzeczy w kwestii jakości sekcji przedwzmacniacza, bo w Sony żeby bas był zbliżony, sub był ustawiony na okolice 11.

Coraz bardziej skłaniam się do pozostania przy 6010. Po zweryfikowaniu kosztów w Atmosa raczej w najbliższym czasie nie wejdę, a z tego co wyczytałem, to sprzętowo bebechy 7010 vs. 6010 są praktycznie takie same. Większa o 15W na kanał moc w praktyce będzie nieodczuwalna. Najbardziej brakuje mi jeszcze dużego wyświetlacza, ale chyba jakoś się przyzwyczaję do korzystania z info na tv.
 
Do góry