Amplituner do KD do Zensor 7.1

Boger

New member
Cześć,

jakiś czas temu rozważałem wymianę amplitunera lub dokupienie końcówki mocy do KD, która współpracowała by z Sony DA3600 ES. Ze względu na brak czasu i przekonania do któregokolwiek rozwiązania, wstrzymałem się wówczas ze zmianami. Tamte rozważania miały miejsce w TYM wątku.

Od tamtego czasu sytuacja uległa zmianie o tyle, że blisko domu uderzył piorun, i ampli Sonego szlak trafił, w związku z czym jestem obecnie bez amplitunera :cry:


Muszę podjąć jakąś decyzję.

Obecna sytuacja to zestaw 7.1 Dali Zensor w postaci:
- 2x Zensor 7
- 1x Zensor Vocal
- 4x Zensor 1 podwieszone pod sufitem
- 1x sub Zensor E12F

Pokój to jakieś 40m2 salonu z jadalnią - w prostokącie, gdzie TV wisi na krótkiej ścianie a na wprost w odległości jakichś 3,5m stoją fotele. Po bokach i z tyłu podwieszone do sufitu są Z1 skierowane na fotele. Powierzchnia dedykowana pod KD to jakieś 20-25m2, natomiast za plecami jest pozostała część pokoju, czyli pozostałe 15-20m2.

Tak jak napisałem, do tej pory całość podpięta była pod wspomniane Sony, które w miarę podłączania kolejnych głośników, radziło sobie coraz słabiej. Przy 5.1 było jeszcze w miarę ok, jednak przy 7.1 wyraźnie brakowało już mu mocy co skutkowało tym, że trzeba je było mocno rozkręcać, żeby wydobyć odpowiednie efekty w filmach. Niby jakieś 110W ale w sumie max poboru proądu to bodajże 360W więc przy 7 głośnikach efektywnie na leciało jakieś 40W/szt.

Rozważam dwa warianty:
1. Coś w miarę przyszłościowego - mocny ampli, który pozwoli mi zrobić za jakiś czas (przyszły rok?) Atmosa w systemie 7.1.4. Wiem, że w tym celu będę pewnie musiał dokupić co najmniej dodatkowy wzmacniacz, żeby zasilić 2 głośniki. Oczywiście wtedy będę nad tym myślał. Być może rozważę wówczas jakąś końcówkę mocy.

Z modeli, które spełniają powyższe oczekiwania znam Marantz 7010 lub nowy 6011, Onkyo 1030 i Denon x5200 (+oczywiście wyższe od nich modele). Cena zakupu - pewnie trzeba liczyć jakieś 5,5-6k zł.

2. Olać Atmosa i skupić się na porządnym 7.1 - w takim przypadku idealny byłby np. Onkyo RZ800, tylko... no właśnie - jest on za wysoki. Jak zamawiałem szafkę pod tv to sprawdziłem Denona i Marantza i wnęka ma 19,5 cm wysokości. Onkyo robi klocki na 20-20,5 cm. Nie wiem ile ma to Onkyo po zdjęciu nóżek ale i tak wypadałoby zostawić ze 2 cm na wentylację. Pozostaje Denon - np. x4200.

Co sugerujecie - który wariant ma większy sens? Czy może ktoś sprawdzić u siebie czy idzie odkręcić nóżki od RZ800 i ile bez nich miałby wysokości?

Sprzęt kupuję raczej na dobre kilka lat - pewnie co najmniej 5-7, więc chciałbym dobrze wybrać. Kusi mnie Atmos w wersji .4, jednak jak policzyć koszty to wyjdzie, że trzeba doliczyć jakieś 2k więcej na amplituner, co najmniej 2k na jakiś wzmacniacz i kolejne 2k na 4 głośniki do sufitu. Do tego ich zabudowa, okablowanie, itd. Zamknie się pewnie w jakichś 7-8k zł. To dużo.

Może lepiej skupić się na wersji 2 i cieszyć się porządnym 7.1?

Pomóżcie! :blagam:


PS. Naprawdę nikt nic nie podpowie?
 
Ostatnia edycja:

Boger

New member
No nie wierzę, że ktoś odpisał :bober:


Wracając do tematu - jakiś konkretny model masz na myśli? Wizualnie szału nie ma. Jaka jest jego przewaga nad Marantzem 6010/7010 lub Denonem x4200/x5200?

Na tą chwilę zdecydowałem, że chyba raczej poczekam do pojawienia się Marantza 6011 i zobaczę w jakiej będzie on cenie. Spełnia on wariant 1, czyli po dokupieniu dodatkowego wzmacniacza do dwóch głośników, będę mógł zrobić pełnego, 4 głośnikowego Atmosa.


Wybierając pomiędzy wymienionymi przeze mnie modelami, czyli Marantzem 6010/6011/7010 lub Denonem x4200/x5200, który byście polecali do Zensorów?
 

Boger

New member
Może rzeczywiście nie ma co tak szaleć. Co lepiej zgrywa się z Zensorami - Marantz czy Denon? Widziałem, że na wchodzącym 6011 będzie można zrobić atmosa w układzie 7.1.4, a jak to wygląda w Denonie? Do tej pory taki układ był chyba dostępny dopiero na x5200. Wiadomo już może kiedy będzie x4300 i jak to będzie wyglądało w jego przypadku?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Najtansze rozwiazanie to chyba Marantz 7009. Masz pelnego atmosa i wysokiej klasy sprzet. Minus taki ze nie ma dtsx no i fronty bedziesz musial zasilac wzmacniaczem - no ale przy takiej ilosci glosnikow pewnie na kazdym ampli musialbys uzyc wzmaka.

AMPLITUNER MARANTZ SR7009 POZNAŃ FV23% (6397963067) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Luknij sobie na ten caly set marantza, ktory ma kolega armanig:

Ampli:MARANTZ SR7009+MM7055+MM7025+MM7025 BR: MARANTZ UD7007,PM7004,CD6004 tuner sieciowy NA7004

Moj plan jest taki.
Kupujesz 7009 lub 7010
Nastepnie kupujesz wzmacniacz
Jak dalej bedziesz mial banie zryta aby rozwijac swoje kino to kupujesz koncowki mocy MM7055 MM7025.

Z denonem takiego seta nie zrobisz w normalnych pieniadzach.
Onkyo rz800 moze i mocny ale nie ma pelnego atmosa.


Siedze i czytam wkolko to forum ale na inne "uniwersalne" rozwiazanie nie wpadlem. Jak ktos ma inny pomysl aby tanio, prosto i etapowo zrobic pelnego atmosa to niech sie wypowie. Ja na te chwile uwazam ze rozwiazanie armaniga i bodajze krzyska jest najlepsze.


Ps. Nie odswiezam kotletow, bez powodu. Kolega wypytywal o rozwiazania i postanowilem ze najlepiej napisac posta, bo jezeli sie myle to ktos poda inne rozwiazanie.
 
Ostatnia edycja:

Bahor

Member
W nóżkach tx rz 800 brak śrubek. Także wątpię w możliwość ich demontażu. Są lekko ruchome, może jest jakiś sposób, ale musiałbym wszystko rozlaczyc aby zobaczyć.
 

Boger

New member
@Bahor, dzięki za info. Nawet gdyby dało radę odkręcić te nóżki to jest to i tak prowizorka. Miejsca byłoby i tak za mało bo musi przecież zostać jakaś wentylacja z dołu i góry. Faktem jednak jest, że gdybym nie planował atmosa i jego wysokość nie byłaby problemem, to brałbym chyba właśnie RZ800.

@lolo2 - widziałem te aukcje i jedyny minus tej 7009 to że nie ma czarnego koloru. Srebrny nie będzie mi pasował do salonu ;) Poza tym nie ma srebrnych końcówek mocy :) Z tego też względu pewnie wybrałbym 7010 lub poczekam na 6011, który ma mieć już przedwzmacniacz dla 11 kanałów. Do tego również ma DTS: X. MSRP dla 6011 to 1399$ (tyle samo co za 6010) więc powinien być do dostępny w cenie 4-4,5k brutto z polskiej dystrybucji.

W tej perspektywie pozostaje pytanie, która opcja jest najbardziej optymalna:
1. 7009 za 4,5k brutto (z dystrybucji europejskiej, a nie PL) - brak DTS X
2. 7010 za 5,5-6k brutto
3. 6011 za około miesiąc w cenie +/- 4-4,5k brutto - nowy model, DTS X, minimalnie (15W) słabszy niż 70xx,

Zakup w chwili obecnej 6010 chyba raczej bez sensu - na tym modelu niestety nie zrobi się Atmosa na 4 głośnikach.

Chyba gdzieś tutaj na forum wyczytałem, że robiąc atmosa w modelu 7010 nie można frontów wypuścić po pre-out do wzmacniacza, a w to miejsce zapiąć głośników sufitowych. Jeżeli to prawda, to jestem również ciekaw czy zmienili to w nowych modelach (6011).

W przyszłości podpiąć do tego MM7055 (myślę, że taki 6011 spokojnie poradzi sobie wtedy z głośnikami Atmos i np. tylnim surroundem) i nic więcej do szczęścia nie potrzeba ;)

Generalnie chyba mamy podobną koncepcję :)
 

Rafal7

Banned
Chyba gdzieś tutaj na forum wyczytałem, że robiąc atmosa w modelu 7010 nie można frontów wypuścić po pre-out do wzmacniacza, a w to miejsce zapiąć głośników sufitowych. Jeżeli to prawda, to jestem również ciekaw czy zmienili to w nowych modelach (6011).
Takie rzeczy to tylko w Pioneer-ach
 

Boger

New member
Ale, że jak? :) Nie jest tak?

Tzn. czy duże fronty można po pre wypuścić do zewnętrznego wzmacniacza, a na amplitunerze w tym miejscu wypuścić np. tylnie Atmosy? Może coś mi się pomyliło, ale gdzieś tak czytałem - później jeszcze poszukam na forum, może znajdę.
 
Przepraszam że pytam bo nie wiem do końca. Piszesz że masz 4szt. Zensor1 podwieszone pod sufit, 2froty Zensor7 i suba E12F. Chyba w takim ustawieniu to Atmosa nie ma. 7.1czyli fronty plus reszta na "podłodze" lub 5.1.2 5kolumn na podłodze i 2podwieszone. Ty z tego co piszesz to masz system 3.1.4 i to chyba nie zagra w Dolby Atmos. Ja mam identyczny zestaw kolumn Dali, w systemie 7.1 ustawione mam i grają z Denonem AVR-X3200W i jak dla mnie bomba :) jeśli zaś chodzi o nowe Denony np. 3300 to praktycznie nie ma zmian od 3200. Jeśli stać Ciebie na 5200 to bierz go i bez problemu zrobisz wtedy 5.1.4 ale bedziesz musiał dokupić jeszcze 2szt kolumn.
Proszę poprawcie mnie jeśli się mylę bo wiem że tu na forum są ludzie, którzy lepsze pojęcie mają niż ja :)

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

Boger

New member
Wybacz, ale przeoczyłem Twój post :)

Napisałem, że mam obecnie klasyczny układ 7.1, czyli:
- fronty oczywiście stoją na podłodze
- central oczywiście leży pod tv
- surround i surround back są podwieszone pod sufitem i pochylone w dół - w układzie zgodnym z wytycznymi 7.1 - po bokach (surround) i z tyłu (surround back)

Wiem, że te 4 szt powinny stać na podłodze, jednak "niestety" mam duży 40m2 salon i na tyłach części "kino/tv" jest reszta pokoju. Dlatego kolumny są podwieszone.

Atmosa oczywiście nie mam, bo głośniki musiałyby wtedy być "przyklejone" plecami do sufitu, żeby grać w dół. Zresztą nie wyobrażam sobie Z1 w tej roli ;)

Rozważam żeby zrobić Atmosa w przyszłości, ale w układzie 7.1.4 - czyli to co mam obecnie + 4 głośniki sufitowe do Atmosa. Do tego celu nadaje się SR7010, nowy SR6011 i Denon X5200 (którego już nie ma) i bodajże nowy X4300 (+oczywiście wyższe modele). Wszystkie one bez dodatkowego wzmacniacza obsłużą układ 7.1.2 lub 5.1.4, a żeby zrobić 7.1.4 trzeba dołożyć dodatkowy wzmacniacz stereo lub końcówkę i wypuścić na nie sygnał z pre-out.
 
http://olx.pl/i2/oferta/amlituner-denon-avr-x5200w-dolby-atmos-av-receiver-review-CID99-IDhb5L5.html
Tu jest i chłop na początku chciał 4800zł, mi kolor nie odpowiada bo szukam czarnego ;)
Ja mam mniejszy pokój ale Zensory1 ustawiłem na standach o wysokości 90cm. Gdzieś u mnie na focie jest jak to wygląda. Mówisz podwieszone masz, no to ściągnij jedną parę daj na standy i Atmos jak w mordę strzelił 5.1.2
e0ebd0c212b6976f5efe9ca70b16af39.jpg

To zrobiłem w fazie testu hehe ale faktycznie troszkę duże są pod sufitem.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

Boger

New member
Ja również chcę czarny i musi to być nówka.

U mnie wygląda to tak:




Tak jak napisałem - nie ma opcji ściągnąć ich na dół, bo z tyłu jest jeszcze jakieś 5m pokoju, dzieciaki biegają i nikt się nie będzie o kable potykał. To jest salon z funkcją KD, a nie odwrotnie ;)

Mam fajny pokój, który mógłbym przerobić na dedykowane KD, ale musiałbym małżonce pralnię zlikwidować, żeby 2 ścianki wyburzyć więc na razie wolę w to nie brnąć. Może kiedyś :)

Póki co, ze względu na taki a nie inny układ, muszę pozostać przy systemie 7.1.4 lub max 9.1.4. Auro3D również odpada bo nie mogę ściągnąć głośników na dół.

U Ciebie te Z1 przy suficie to chyba też trochę odbiegają od typowego ustawienia dla Atmosa. Tak jak są teraz, to grają bardziej po suficie niż w dół ;)


Póki co mam jeszcze poważne wątpliwości czy brać 7010 czy 6011. Byłem już zdecydowany na 7010 ale musiałbym przerabiać szafkę, a mam ją od raptem 6 m-cy. W aktualnym układzie 7010 miałby w niej bodajże tylko 1,5 cm powietrza nad sobą. 6011 miałby już 4 cm co pewnie by wystarczyło i miałbym spokój z przerabianiem mebla. Gdyby nie ten problem, to pewnie stałby już u mnie 7010.

W każdym bądź razie, póki co jutro powinienem mieć 6010 na testy i zobaczę jak będzie grał. Jeżeli będzie słabo to wezmę 7010, jeśli będę zadowolony to chyba poważnie rozważę 6011.

Chyba, że jeszcze coś z Denona... ;)
 
Ja również chcę czarny i musi to być nówka.

U mnie wygląda to tak:




Tak jak napisałem - nie ma opcji ściągnąć ich na dół, bo z tyłu jest jeszcze jakieś 5m pokoju, dzieciaki biegają i nikt się nie będzie o kable potykał. To jest salon z funkcją KD, a nie odwrotnie ;)

Mam fajny pokój, który mógłbym przerobić na dedykowane KD, ale musiałbym małżonce pralnię zlikwidować, żeby 2 ścianki wyburzyć więc na razie wolę w to nie brnąć. Może kiedyś :)

Póki co, ze względu na taki a nie inny układ, muszę pozostać przy systemie 7.1.4 lub max 9.1.4. Auro3D również odpada bo nie mogę ściągnąć głośników na dół.

U Ciebie te Z1 przy suficie to chyba też trochę odbiegają od typowego ustawienia dla Atmosa. Tak jak są teraz, to grają bardziej po suficie niż w dół ;)


Póki co mam jeszcze poważne wątpliwości czy brać 7010 czy 6011. Byłem już zdecydowany na 7010 ale musiałbym przerabiać szafkę, a mam ją od raptem 6 m-cy. W aktualnym układzie 7010 miałby w niej bodajże tylko 1,5 cm powietrza nad sobą. 6011 miałby już 4 cm co pewnie by wystarczyło i miałbym spokój z przerabianiem mebla. Gdyby nie ten problem, to pewnie stałby już u mnie 7010.

W każdym bądź razie, póki co jutro powinienem mieć 6010 na testy i zobaczę jak będzie grał. Jeżeli będzie słabo to wezmę 7010, jeśli będę zadowolony to chyba poważnie rozważę 6011.

Chyba, że jeszcze coś z Denona... ;)
Brawo mega fajny pokój, daj foty w nasze zestawy, masz rację coś za coś, podwieszane głośniki a bezpieczeństwo w domu. Teraz już wiem o co chodzi, generalnie teraz masz nie 7.1 tylko 3.1.4 czyli fronty, central, woofer i 4szt pod sufitem. Atmosa już byś miał gdybyś te tylne na podstawki dał no ale jak mówisz dzieciaki biegają. Trochę słabo widzę opcję 7.1.4 czy nawet 9.1.4 bo musisz mieć na ziemi 7głośniki i 4sufitowe no może jakoś na ścianę dać "on wall" jakiegoś typu.
U mnie to tak wygląda w 7.1
3b50627f0737ea70701172eb6ebc573e.jpg

Tam gdzie były patyki na focie pod Atmosa to był test. Zrezygnowałem bo kolumny za duże, już się cieszyłem że będę mieć 5.1.2 a tu hmmm....czekam do remontu i wtedy sufitowe będą.
Naprawdę przy tej powierzchni nie czujesz mocy z głośników że chcesz extra końcówki. Ja właśnie film oglądałem i nic a nic nie czuje braku mocy, dokładnie na 48 słuchałem a skale mam do 98. Zensory7 dają radę a Zensory1 super jako souruund.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 
Fajny motyw jest postawić sprzęt obok szafki i 7010 się zmieści, zawsze możesz dodatkowe chłodzenie zamontować na tylnej ściance gdzie amp av jest czyli jakiś wiatraczek na 230V.
A właśnie czy to Atmos czy to Auro musisz mieć głośniki i na dole czyli od 40 do 90cm od podłogi i sufitowe żeby cieszyć się efektami.
Ustawienie Atmosa
42af1a3860f8021c1f7c8a82b3362b2d.jpg

795528ed79555ed99db5d83a9e0fee18.jpg

ef56c1755d073e23139cb4c8236cfece.jpg

41040a2bb689e47d33e90d753abc4697.jpg

Auro przykładowy
42c8e186598fd9d6702ee34a3375dbbd.jpg


Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 
Tak że hmmm....kolumny musisz rozstawić ;)
Bierz 7010 będziesz zadowolony no chyba że chcesz denona to AVR-X6200W lub 7200 bierz.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

Boger

New member
Wiem, że surroundy nie są u mnie rozmieszczone optymalnie pod względem wysokości, jednak nie przeskoczę tego. Z drugiej strony przed ich zamontowaniem robiłem testy przy ustawieniu na 80 cm i w mojej ocenie różnica jest słyszalna, jednak nie ma tragedii. Zdjęcie nie do końca to oddaje, ale te Z1 są pochylone tak, że dźwięk z surroundów dobiega od boku, a surround back od tyłu i nie jest zbytnio wyczuwalne ich tak wysokie podniesienie. Tak więc są one skonfigurowane w 7.1 i tak jest moim zdaniem prawidłowo. W przypadku Atmosa, dźwięk jest emitowany pionowo w dół, czyli zupełnie inaczej.

Co do ampli obok szafki, to fajnie to wygląda jeżeli jest więcej klocków - sam amplituner będzie raczej słabo wyglądał. Z Zensorów jestem zadowolony. Niestety mój dotychczasowy Sony był mega słaby pod względem mocy i przy 7.1 dawał pewnie jakieś 30-40W na kanał przez co musiałem mocno go podkręcać przy filmach. Na szczęście spalił się podczas burzy i teraz kupuję coś bardziej dostosowanego do kolumn. Dzisiaj odbieram 6010 i wtedy zdecyduję czy go zostawić lub wymienić na 6011, a za zaoszczędzoną kwotę dorzucić jakiś używany wzmacniacz stereo (do 2k można dostać starsze pm8003, który miał swego czasu dobre opinie i co istotne ma "direct in"), czy brać jednak 7010.
 
Wiem, że surroundy nie są u mnie rozmieszczone optymalnie pod względem wysokości, jednak nie przeskoczę tego. Z drugiej strony przed ich zamontowaniem robiłem testy przy ustawieniu na 80 cm i w mojej ocenie różnica jest słyszalna, jednak nie ma tragedii. Zdjęcie nie do końca to oddaje, ale te Z1 są pochylone tak, że dźwięk z surroundów dobiega od boku, a surround back od tyłu i nie jest zbytnio wyczuwalne ich tak wysokie podniesienie. Tak więc są one skonfigurowane w 7.1 i tak jest moim zdaniem prawidłowo. W przypadku Atmosa, dźwięk jest emitowany pionowo w dół, czyli zupełnie inaczej.

Co do ampli obok szafki, to fajnie to wygląda jeżeli jest więcej klocków - sam amplituner będzie raczej słabo wyglądał. Z Zensorów jestem zadowolony. Niestety mój dotychczasowy Sony był mega słaby pod względem mocy i przy 7.1 dawał pewnie jakieś 30-40W na kanał przez co musiałem mocno go podkręcać przy filmach. Na szczęście spalił się podczas burzy i teraz kupuję coś bardziej dostosowanego do kolumn. Dzisiaj odbieram 6010 i wtedy zdecyduję czy go zostawić lub wymienić na 6011, a za zaoszczędzoną kwotę dorzucić jakiś używany wzmacniacz stereo (do 2k można dostać starsze pm8003, który miał swego czasu dobre opinie i co istotne ma "direct in"), czy brać jednak 7010.
No ja też jestem mega zadowolony z Zensorów. Ja nie mogłem Marantza kupić bo żonie "bulaj" się nie podobał. Kiedyś chciałem Marantz amp av + Marantz MM7025 no ale cóż mam mojego Denonka i jedynie to tylko wzmacniacz dosztukuję i będzie cacy :)

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 
Do góry