...a może jednak plazma???

Status
Zamknięty.

maciuch2

Member
a co się dzieje z lsdkami? za dwa lata plazmy będą się miały swietnie tak jak teraz. w lcd dalej bedzie problem z podświetlaniem matrycy i dalej będą droższe od plazm. no i pewnie dalej będzie "wojna" na forum co lepsze.
 

cezary69

New member
Bez reklam
A co myślą posiadacze plazm o tych plusach i minusach? :)

"ZALETY PDP
- relatywnie tanie modele plazm (np. Panasonic G20) uzyskują bardzo dobrą czerń (ok. 0,03-0,04 cd/m2), która jest tak samo dobra na wprost, jak i pod kątem. To daje im znaczną przewagą w warunkach kina domowego. Najlepsze modele LCD/LED osiągają poziom porównywalny lub nawet lepszy (LG LX9500), ale jest to okupione wysoką ceną.
- ogólna jakość obrazu pod kątem, w ciemnym pomieszczeniu, bije na głowę każdy telewizor LCD/LED.
- dobre odwzorowanie szczegółów w czerniach (statystycznie dużo lepsze niż w LCD, choć bywają wyjątki).
- subiektywnie i obiektywnie lepsza ostrość szczegółów w porównaniu do zdecydowanej większości modeli LCD. Oczywiście bywają wyjątki.--- lepsza plastyczność obrazu, który wydaje się mniej syntetyczny. Jednak modele LCD z wysokiej półki, wyposażone w szybę i specjalne filtry również osiągają ten efekt. Ale znów: koszty!
- nawet jeśli czerń jest kiepska (0,1 cd/m2) to jest ona pozbawiona zabarwienia jak w LCD a widoczność szczegółów i tak jest lepsza niż w modelu LCD o porównywalnej luminancji czerni.

WADY/OGRANICZENIA PDP:
- za największe uważam "siadającą" jasność maksymalną w jasnych scenach (kompresja jasnośći powodująca niejednocznaczność w wyznaczeniu gammy, która dla plazmy nie jest parametrem dobrze zdefiniowanym). Gdy na ekranie jest dużo jaskrawych elementów zasilanie przysiada, wykrzywiając krzywą luminancji. Szczytowa wartość luminancji plazm przekracza 200 cd/m2, ale dotyczy to tylko sytuacji jasnego małego elementu na czarnym tle. Przy wyświetlaniu sceny w rodzaju "zima na północy" luminancja spada do 50-60 cd/m2. To bardzo mało. Elcedeki są w takim porównaniu o rząd wielkości lepsze (500-550 cd/m2). W praktyce, użytkownik w domu potrzebuje stałej jasności 120-150 cd/m2 niezależnie od sceny. Tego plazma nie potrafi dać. Na szczęście oko ma zdolność akomodacji i niska jasność "full frame" ekranów PDP tak bardzo nie rzuca się w oczy - ale tylko po ciemku. W jasnych salonach jest to spore ograniczenie.
- wiele modeli plazm generuje fałszywe kontury wynikające z braku płynności przejść tonalnych. Dotyczy to niestety nawet najdroższych modeli, tych obecnie sprzedawanych (wszystkie Panasoniki).
- duża część plazm (LG, Samsung) ma relatywnie niski kontrast (ok. 1000:1), co daje mi przewagę jedynie nad średniej klasy TV LCD, szczególnie pod kątem.
- powidoki (czasowe wypalenia) po jasnych motywach

Choć zasadniczo jestem zwolennikiem plazm, to muszę przyznać, że dobrej klasy telewizor LCD/LED, dobrze ustawiony (skaliborwany) potrafi zapewnić obiektywnie bardzo dobry obraz, który ogląda się z przyjemnością. Nieprawdą jest stwierdzenie, że plazmy "z definicji" zapewniają lepszą (wierniejszą) reprodukcję kolorów. To zbyt duże uproszczenie tematu. Wszystko zależy od modelu, producenta i jakości ustawień fabrycznych. Silnie przeterowane kolory o niewłaściwych odcieniach wprawdzie częściej widzi się na ekranach LCD, ale dotyczy to głównie modeli ze średniej i niższej półki. Wiele modeli plazm nie potrafi np. dobrze odtworzyć koloru niebieskiego. Niemniej, średnio rzecz biorąc, kolory i ogólne poczucie prawdziwości obrazu z plazmy, dajmy na to za 3000 zł, są istotnie lepsze niż z TV LCD za tę samą cenę.

Proszę zwrócić uwagi, że nic nie napisałem o rozreklamowanym haśle smużenia. Prawda jest taka, że i elcedeki, i plazmy smużą, tylko inaczej. W tanich LCD bez interpolacji/100 Hz efekt jest tragiczny. Plazmy 50 Hz wypadają natomiast znośnie lub dobrze. Jeśli jednak bierzemy pod uwagę najlepsze obecnie LCD, to dorównują a nawet przeskakują pod względem rozdzielczości obrazu ruchomego, telewizory PDP.

Wspomniałem wyżej o lepszej ostrośći plazm. To już subiektywne, ale jednak zjawisko bardzo czytelne. Gdy ogląda się Pioneera PDP-5090 ma się wrażenie obsolutnej ostrości obrazu statycznego i prawie statycznego. W filmach wyraźnie widać judder, ale cera tworzy aktorów ma niezwykłą ostrość najdrobniejszych detali. W praktycznie wszystkich TV LCD, nawet 200 i 400 Hz tego efektu nie ma. Jestem świeżo po teście LG LX9500. To znakomity elcedek, najlepszy jaki widziałem (przewyższa osławionego "eisowego" Philipsa 9705, który aktualnie mam w domu). Ale nie ma już tej żylety. Obraz jest lekko mdły - nawet z najlepszych, najostrzejszych produkcji Blu-ray. Dlaczego? Nie wiem.

Mam nadzieję, że to co napisałem, będzie pomocne."
 

westpiotrek

New member
I jeszcze coś do poczytania przed spaniem :) "Oczywistym jest to że się w swoje ucho nie ugryziesz :) Plazmy są znacznie tańsze, dlatego jeszcze stoją na półkach, technologicznie nic się już nimi nie dzieje, jak stanęły w miejscu tak stoją. Wczoraj w EletroWordzie w Katowicach grały LCD-eki i plazmy na zwykłej antenie TVP2....(pewnie za słaby sygnał dla plazmy :) znacznie lepszy obraz był na LCD - na plaźmie był totalnie rozmyty, nieostry, ciemniejszy znacznie od LCD-ków obok, bardziej zaszumiony, biel absolutnie nie była bielą, wszystko oczywiście na ustawieniach fabrycznych, dynamicznych....za 2 lata nikt już o plazmach pamiętać nie będzie, bo rozwiną się doskonalsze technologie, a krzyżowcy plazmowi usiądą w kąciku i pochlipując wyrzucą swoje wypalone plazmy na śmietnik....(statyczne trójkąciki i inne badziewia są na każdym programie w zasadzie)i to będzie kres ołtarzyków plazmowców :)

"wszystko oczywiście na ustawieniach fabrycznych, dynamicznych" - no właśnie. To ustawienie które w sklepie ma sprawić wrażenie lepszej dynamiki obrazu. W warunkach domowych nie do zaakceptowania.

"w EletroWordzie w Katowicach grały LCD-eki i plazmy na zwykłej antenie TVP2....(pewnie za słaby sygnał dla plazmy :) znacznie lepszy obraz był na LCD - na plaźmie był totalnie rozmyty, nieostry, ciemniejszy znacznie od LCD-ków obok" - no i właśnie. W ElectroWorldach chyba nie używa się podłączeń sygnałów do TV przez hdmi. Poza tym chyba rozdzielają sygnał trójnikami bez żadnych wzmacniaczy. W moim mieście widać to było gdy na wszystkich tv był ten sam program ale, na jednej półce plazmy i LCD mały odbicia, na innej wszystkie miały lekko rozmyty. Więc to raczej chodzi o jakość podłączeń a nie same odbiorniki.


A co myślą posiadacze plazm o tych plusach i minusach? :)

osławionego "eisowego" Philipsa 9705, który aktualnie mam w domu

Zdaje się że autor tej wypowiedzi ma Philipsa serii 9705H który jest nie jest plazmą tylko drogim LCD. Za 40cali tego cacka trzeba wyłożyć 7-8 tyś.
 
Ostatnia edycja:

cezary69

New member
Bez reklam
a co się dzieje z lsdkami? za dwa lata plazmy będą się miały swietnie tak jak teraz. w lcd dalej bedzie problem z podświetlaniem matrycy i dalej będą droższe od plazm. no i pewnie dalej będzie "wojna" na forum co lepsze.

Nikt tu wojny nie prowadzi :) ot takie drobne przekomarzanie :D poznaje się więcej i poszerza horyzonty :bober:
 

digitalus

Banned
w LCD wszystko wygląda jak plastikowe, brak płynnych przejść pomiędzy poszczególnymi barwami, kolory jakieś takie jak z kreskówek, ruchome napisy rozmywają się, a gdy pojawia się jednolite tło (np. nieostre ujęcie trybun, podczas gdy ostrość skupiona jest na pierwszym planie.obrzydliwe. jesli lubisz taka jakosc obrazu to kup lcd.
lcd to fatalne katy boczne
pikesoloza
obraz sd wyglada fatalnie
jakosc obrazu z analogowej telewizji kablowej to dno dna.oczywiscie trzeba miec porownanie bo posiadacz telewizora lcd uzna ze tak musi byc.
telewizor lcd prezentuje sie dobrze tylko wtedy gdy podlaczony jest bardzo dobry sygnal hd
dlatego w sklepach do wiekszosci telewizorow lcd podlaczony jest blu-ray
w przypadku gorszego sygnalu nawet laik zauwazy roznice na korzysc plazmy
przyklad
http://www.fotofotki.pl/images/supff93t5y5tpce9e8co.jpg
wiecej szczegolow widze w telewizorze plazmowym LG. cezary69 znowu bajki opowiada.
kolejna wielka wada lcd to nierownomierne podswietlanie matrycy . w sklepach najczesciej wszystkie parametry lcd ustawione sa bardzo wysoko i klient tego nie zauwazy. dopiero w domu
w sklepie wystarczy przelaczyc np na inne wyjscie do ktorego nie jest podlaczony sygnal i moze byc rozczarowanie.

 
Ostatnia edycja:

gadzik3

New member
Sprawa wygląda tak. Kupił chłopczyk (czaruś) lcd-ka, teraz żałuje i wypisuje na forum jaki to ma super tv z super odbiorem, żeby znaleźć jakiegoś naiwnego co odkupi go do niego tv,żeby przeznaczy kasę na plazmę
 

cezary69

New member
Bez reklam
Sprawa wygląda tak. Kupił chłopczyk (czaruś) lcd-ka, teraz żałuje i wypisuje na forum jaki to ma super tv z super odbiorem, żeby znaleźć jakiegoś naiwnego co odkupi go do niego tv,żeby przeznaczy kasę na plazmę


"Choć zasadniczo jestem zwolennikiem plazm, to muszę przyznać, że dobrej klasy telewizor LCD/LED, dobrze ustawiony (skaliborwany) potrafi zapewnić obiektywnie bardzo dobry obraz, który ogląda się z przyjemnością. Nieprawdą jest stwierdzenie, że plazmy "z definicji" zapewniają lepszą (wierniejszą) reprodukcję kolorów. To zbyt duże uproszczenie tematu. Wszystko zależy od modelu, producenta i jakości ustawień fabrycznych. Silnie przeterowane kolory o niewłaściwych odcieniach wprawdzie częściej widzi się na ekranach LCD, ale dotyczy to głównie modeli ze średniej i niższej półki. Wiele modeli plazm nie potrafi np. dobrze odtworzyć koloru niebieskiego. Niemniej, średnio rzecz biorąc, kolory i ogólne poczucie prawdziwości obrazu z plazmy, dajmy na to za 3000 zł, są istotnie lepsze niż z TV LCD za tę samą cenę."

I tyle w temacie :) chyba, że ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem :razz: no to niech dalej siedzi nosem w plazmie :bober:
 

digitalus

Banned
Ostatnia edycja:

Adrian85

New member
Bez reklam
A co myślą posiadacze plazm o tych plusach i minusach? :)

"ZALETY PDP
- relatywnie tanie modele plazm (np. Panasonic G20) uzyskują bardzo dobrą czerń (ok. 0,03-0,04 cd/m2), która jest tak samo dobra na wprost, jak i pod kątem. To daje im znaczną przewagą w warunkach kina domowego. Najlepsze modele LCD/LED osiągają poziom porównywalny lub nawet lepszy (LG LX9500), ale jest to okupione wysoką ceną.
- ogólna jakość obrazu pod kątem, w ciemnym pomieszczeniu, bije na głowę każdy telewizor LCD/LED.
- dobre odwzorowanie szczegółów w czerniach (statystycznie dużo lepsze niż w LCD, choć bywają wyjątki).
- subiektywnie i obiektywnie lepsza ostrość szczegółów w porównaniu do zdecydowanej większości modeli LCD. Oczywiście bywają wyjątki.--- lepsza plastyczność obrazu, który wydaje się mniej syntetyczny. Jednak modele LCD z wysokiej półki, wyposażone w szybę i specjalne filtry również osiągają ten efekt. Ale znów: koszty!
- nawet jeśli czerń jest kiepska (0,1 cd/m2) to jest ona pozbawiona zabarwienia jak w LCD a widoczność szczegółów i tak jest lepsza niż w modelu LCD o porównywalnej luminancji czerni.

WADY/OGRANICZENIA PDP:
- za największe uważam "siadającą" jasność maksymalną w jasnych scenach (kompresja jasnośći powodująca niejednocznaczność w wyznaczeniu gammy, która dla plazmy nie jest parametrem dobrze zdefiniowanym). Gdy na ekranie jest dużo jaskrawych elementów zasilanie przysiada, wykrzywiając krzywą luminancji. Szczytowa wartość luminancji plazm przekracza 200 cd/m2, ale dotyczy to tylko sytuacji jasnego małego elementu na czarnym tle. Przy wyświetlaniu sceny w rodzaju "zima na północy" luminancja spada do 50-60 cd/m2. To bardzo mało. Elcedeki są w takim porównaniu o rząd wielkości lepsze (500-550 cd/m2). W praktyce, użytkownik w domu potrzebuje stałej jasności 120-150 cd/m2 niezależnie od sceny. Tego plazma nie potrafi dać. Na szczęście oko ma zdolność akomodacji i niska jasność "full frame" ekranów PDP tak bardzo nie rzuca się w oczy - ale tylko po ciemku. W jasnych salonach jest to spore ograniczenie.
- wiele modeli plazm generuje fałszywe kontury wynikające z braku płynności przejść tonalnych. Dotyczy to niestety nawet najdroższych modeli, tych obecnie sprzedawanych (wszystkie Panasoniki).
- duża część plazm (LG, Samsung) ma relatywnie niski kontrast (ok. 1000:1), co daje mi przewagę jedynie nad średniej klasy TV LCD, szczególnie pod kątem.
- powidoki (czasowe wypalenia) po jasnych motywach

Choć zasadniczo jestem zwolennikiem plazm, to muszę przyznać, że dobrej klasy telewizor LCD/LED, dobrze ustawiony (skaliborwany) potrafi zapewnić obiektywnie bardzo dobry obraz, który ogląda się z przyjemnością. Nieprawdą jest stwierdzenie, że plazmy "z definicji" zapewniają lepszą (wierniejszą) reprodukcję kolorów. To zbyt duże uproszczenie tematu. Wszystko zależy od modelu, producenta i jakości ustawień fabrycznych. Silnie przeterowane kolory o niewłaściwych odcieniach wprawdzie częściej widzi się na ekranach LCD, ale dotyczy to głównie modeli ze średniej i niższej półki. Wiele modeli plazm nie potrafi np. dobrze odtworzyć koloru niebieskiego. Niemniej, średnio rzecz biorąc, kolory i ogólne poczucie prawdziwości obrazu z plazmy, dajmy na to za 3000 zł, są istotnie lepsze niż z TV LCD za tę samą cenę.

Proszę zwrócić uwagi, że nic nie napisałem o rozreklamowanym haśle smużenia. Prawda jest taka, że i elcedeki, i plazmy smużą, tylko inaczej. W tanich LCD bez interpolacji/100 Hz efekt jest tragiczny. Plazmy 50 Hz wypadają natomiast znośnie lub dobrze. Jeśli jednak bierzemy pod uwagę najlepsze obecnie LCD, to dorównują a nawet przeskakują pod względem rozdzielczości obrazu ruchomego, telewizory PDP.

Wspomniałem wyżej o lepszej ostrośći plazm. To już subiektywne, ale jednak zjawisko bardzo czytelne. Gdy ogląda się Pioneera PDP-5090 ma się wrażenie obsolutnej ostrości obrazu statycznego i prawie statycznego. W filmach wyraźnie widać judder, ale cera tworzy aktorów ma niezwykłą ostrość najdrobniejszych detali. W praktycznie wszystkich TV LCD, nawet 200 i 400 Hz tego efektu nie ma. Jestem świeżo po teście LG LX9500. To znakomity elcedek, najlepszy jaki widziałem (przewyższa osławionego "eisowego" Philipsa 9705, który aktualnie mam w domu). Ale nie ma już tej żylety. Obraz jest lekko mdły - nawet z najlepszych, najostrzejszych produkcji Blu-ray. Dlaczego? Nie wiem.

Mam nadzieję, że to co napisałem, będzie pomocne."
Filip Kulpa-redaktor naczelny Audio Video(dla ścisłości)

Jeśli chwali lcd,to tylko te z najwyższej półki....nie Sharpy.
 

cezary69

New member
Bez reklam
Aaaa tu boli, że Sharp :razz: no cóż jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :D
 

Attachments

  • UNTITLED.jpg
    UNTITLED.jpg
    43,4 KB · Wyś: 225

digitalus

Banned
cezary69 przestan "ciagnac" ten teamt bez konca.
jest wybor tzn plazma lub lcd.
gdybym mial teraz wybierac tzn plazma LG czy lcd sharp to kupilbym najtanszy model plazmy LG 42PJ550. jakie beda korzysci z takiego wyboru? , wydam nizsza sume na telewizor i uzyskam na pewno lepsza jakosc obrazu sd niz w lcd sharp. najwazniejsze sa wrazenia wizualne a ze telewizor ma w instrukcji informacje ze jest full-hd guzik mnie obchodzi jesli jakosc obrazu w lcd wyglada fatalnie.
kanaly hd tez beda wygladac dobrze w LG 42PJ550
 
Ostatnia edycja:

cezary69

New member
Bez reklam
cezary69 przestan "ciagnac" ten teamt bez konca.
jest wybor tzn plazma lub lcd.
gdybym mial teraz wybierac tzn plazma LG czy lcd sharp to kupilbym najtanszy model plazmy LG 42PJ550. jakie beda korzysci z takiego wyboru? , wydam nizsza sume na telewizor i uzyskam na pewno lepsza jakosc obrazu sd niz w lcd sharp.
kanaly hd tez beda wygladac dobrze w LG 42PJ550


Twój wybór :) a mój następny tv też będzie led :razz:
 

digitalus

Banned
kup sobie nawet dwa takie telewizory tzn- led i przeczytaj co to takiego instynkt stadny:)
Instynkt stadny Jestem za, a nawet przeciw
sciagnij sobie film z tej strony i ogladaj w telewizorze led:). moze po jakims czasie dojdziesz do wniosku ze koledzy z forum mieli jednak racje.
napisz sobie na kartce ..kupilem telewizor led- tv bo 90% klientow kupuje lcd
 
Ostatnia edycja:

cezary69

New member
Bez reklam
kup sobie nawet dwa takie telewizory tzn- led i przeczytaj co to takiego instynkt stadny:)
Instynkt stadny Jestem za, a nawet przeciw
scignij sobie film z tej strony i ogladaj w telewizorze led:). moze po jakims czasie dojdziesz do wniosku ze koledzy z forum mieli jednak racje


To chyba plazmofile mają z tym problemy :) ciekawe kto jest ich guru :bober: co powie to święte i idą jak baranki na żeś :grin: Dobra kończę z wami bo na prawdę można sfiksować z tymi plazmami i waszymi teoriami.
 

digitalus

Banned
guru w tej dziedzinie to np displaymate, organizacja zajmujaca sie technologia obrazu, kalibracja oraz testami sprzetu.

Telewizory LCD stanowią lwią część asortymentu w sklepach, dlatego też w naszym zestawieniu znalazły się aż trzy modele – mówi Raymond Soneira. Nie oznacza to jednak, że ta technologia jest najlepsza, ale na pewno stoi za nią najbardziej agresywny marketing. Niestety efektem tego jest wyeliminowanie w ostatnich latach wielu dobrych technologii tj.: LCoS, SED/FED, no i oczywiście CRT.


cytat.
Widziałam niezliczoną ilość eksperymentów, które dowiodły ponad wszelką wątpliwość, że zmieniamy zdanie zależnie od tego, ile osób popiera daną „prawdę”. Większość ma zawsze rację, nawet, jeśli wygaduje ewidentne bzdury, a człowiek potakuje nawet wtedy, gdy nawet ślepy by zauważył, że dane twierdzenie jest nieprawdziwe.

telewizor lcd musi byc lepszy bo wiekszosc kupuje lcd:)
w sklepach widzialem jak ludzie wynosza w kartonach tylko lcd..to lece kupic lcd bo moze zabraknie i zostana tylko plazmy:)
 
Ostatnia edycja:

hary111

New member
Każdy kupuje co uważa za lepsze chociaż nie zawsze ma rację. Ja też byłem zdecydowanym przeciwnikiem plazmy do czasu. Miałem przyjemność podłączać nowe lcd u kilku osób w rodzinie i teraz wiem że było to dla mnie zbawienne. Jak bardzo się zdziwiłem jak Tv kupiony zresztą w mojej obecności przez ciocię w sklepie nie dla idiotów chciał wybić oczy a po podłączeniu w domu okazał się koszmarem i takich przypadków miałem dokładnie 5 dziękuję ciociom i wujkom że chciały pomocy właśnie ode mnie Gdy przyszedł czas na mój zakup z racji że mam kolegę w sklepie rtv wziąłem na weekend lcd i plazmę panasonica. W niedziele rano już wiedziałem czego właściwie chcę, wiedziała to całą rodzina. Następnie P42s20 czy P42g20 kolejny weekend i wyszło na P42s20. Ponad 1000 zł. w kieszeni a przecież te TV podobno jak 5 lat wytrzymają bez awarii tak jak w totka wygrać więc po co przepłacać żeby mieć wyższy model? W dzien oba TV odbijały światło słoneczne, w nocy wyglądały podobnie, zużycie energii na rachunku o ok 15-20 zł za 2 miesiące więcej, lcd 42" w sklepie i w domu mierzyłem watomierzem niewielkie różnice. Choćbym opisywał nie wiem co jeszcze to i tak znajdą sie zwolennicy i przeciwnicy lcd lub plazmy i dobrze ponoć żyjemy w wolnym kraju i mamy możliwość wyboru, więc wybieramy. Niekiedy żałujemy, takie życie. Koniec filozofii.
 

westpiotrek

New member
A to dla porównania :) słowa są tylko słowami... Niech liczby przemówią :razz: I co dalej będziecie pisać, że to nieprawda? :D

UNTITLED4.jpg


5979d1300867965-moze-jednak-plazma-untitled-jpg


Więc porównajmy 42' Plazmę za 3400PLN do 40' LCD za (prawie 2 razy tyle) 6500PLN
Najistotniejsze parametry.
poziom czarnego - plazma od 0,00 do 0,02 ; LCD od 0,12 do 0,18 = Plazma 87% ciemniej
poziom białego - plazma od 80 do 86 ; LCD od 125 do 143 = LCD 36% jaśniej
kontrast (prawdziwy) - plazma 4300 ; LCD 950 = Plazma 78% lepiej
dodam że w/g tego samego testu Samsung UE46C9000 za prawie 15 tyś poziom białego ma minimalnie lepszy od w/w plazmy - plazma od 80 do 86 a LCD od 86 do 97 = LCD 15% jaśniej

:hihi:Strzeliłeś sobie gola Cezary69
 
Ostatnia edycja:
Status
Zamknięty.
Do góry