TV LCD LED TCL 98 P745 - recenzja | test | opinie

Telewizor LCD LED TCL 98 P745 - recenzja | test | opinie użytkowników. Sprawdzamy czy warto kupić 98 calowy telewizor LCD TCL.

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Kolejnym czynnikiem będzie odległość widzów od ekranu, która naszym zdaniem, w przypadku tego modelu powinna wynosić min 5m.
Aż tak źle skaluje ? ;)

Przy włączeniu upłynniaczy (nie słucham się T. Cruise'a ;)) są widoczne duże artefakty ?
 

M.

hdtv.com.pl
Samo skalowanie jest w miarę. Więcej problemu jest z głębią i przetwarzaniem ilościi informacji. Jeśli będzie płyta BD, względnie dobry plik - będzie całkiem przyjemnie. Przy streamingu materiałów FHD z serwisów sieciowych niestety będzie sporo posteryzacji itp. Przy streamie zawartości UHD jest nieco lepiej, ale widocznie słabiej niż na płytach BD-UHD.

Trzeba tu zaznaczyć, że dużo zależy od wrażliwości na tego typu rzeczy. W trakcie testowania urządzeń, gdy tylko jest możliwość staramy się sprawdzać jak postrzegają obraz i dźwięk inni i wiemy, że większość ludzi nie dostrzega albo w ogóle nie zwraca uwagi na wiele aspektów, które nas nieraz potrafią irytować.

W kwestii upłynniaczy, redukcja rozmazania działa bardzo przyjemnie. Redukcja migotania wprowadza nieco więcej zakłóceń, ale wg mnie nie są one duże. Obydwa parametry można regulować w 10 krokach i wydają się być całkiem równo podzielone, więc są duże szanse na znalezienie właściwego punktu.
 
Ostatnia edycja:

Piramida

Well-known member
Bez reklam
W moim już prawie 6-cioletnim staruszku,artefakty potrafią zaburzyć seans,a z kolei nie lubię "skokowego" obrazu ;)
 
Ostatnia edycja:

M.

hdtv.com.pl
No właśnie... każdy z nas lubi coś innego :)
W każdym razie, o ile natywna praca układu jest jaka jest, to w moim odczuciu TCL bardzo sensownie zaimplementował algorytm upłynniania. Generalnie mam wrażenie, że jeśli po ustawieniu poziomu pierwszego redukcji stwierdziłbyś, że jest OK, to raczej nie powinno być problemu ze zbalansowaniem układów pod Twoje preferencje :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No i fajnie ; )

Co do "skoków", to jest pierwsza rzecz której się pozbywam w każdym tv, tu było podobnie. Więc nie ma tematu.
Druga rzecz, to lekko podbijam ostrość, zresztą tu trzeba posiedzieć i się pobawić.

Co do streamingu, to się zastanawiałem chwilę o co chodzi, bo u nas już od dawna Shield i dostęp do całej biblioteki filmowej 4k/HDR/DV/Atmos/DTSX.
Tutaj, jak wiadomo, już grube pliki, a to też straming. No, ale faktycznie, tzw. streaming, to też Netflix itd.

Podobnie z TV, tu też już IPTV i strumień, niektóre kanały wyglądają bardzo przyzwoicie, inne mniej. Są też 4k, ale to tv, więc mniej ważne.

Co do odległości, jak dla mnie max 4m - do treści 4K w tym grania, jakiś materiałów na YT (widoki, spacery itd.) idealnie.
Tu się nic nie zmiania względem 82"-85", mi tu właśnie brakowało z tej odległości 'kilku cali", teraz ta luka została wypełniona.
Gdybym się odsunął do 5m, to miałbym pewnie podobnie, jak wcześniej na 82" z 4m.

Natomiast jak to jest z DV? Wczoraj odpaliłem kilka filmów w DV i HDR i miałem wrażenie, że na DV jest dużo lepiej.
Nowy Avatar (pełny ekran 16:9) to już w ogóle, nic już bym tu nie dotykał.
Trzeba będzie chyba coś pogrzebać w ustawianiach jeszcze, chociaż i tak już wybieram DV.

Pilot sensowny, szybki dostęp do ustawień, ale brakuje podświetlenia. Wypadałoby podmienić na coś świecącego.
 
Ostatnia edycja:

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Co do "skoków", to jest pierwsza rzecz której się pozbywam w każdym tv, tu było podobnie. Więc nie ma tematu.
Tzn. włączasz upłynniacze ?

Natomiast jak to jest z DV? Wczoraj odpaliłem kilka filmów w DV i HDR i miałem wrażenie, że na DV jest dużo lepiej.
Nowy Avatar (pełny ekran 16:9) to już w ogóle, nic już bym tu nie dotykał.
Trzeba będzie chyba coś pogrzebać w ustawianiach jeszcze, chociaż i tak już wybieram DV.
Te hybrydy Avatara 2,to mieszanka UHD z płyty i DV ze streamingu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak, co prawda na szybko, ale z ciekawości odpaliłem właśnie DV.
Potem znowu HDR, ale tutaj pewnie kwestia ustawień.

Co do kalibracji, to jak najbardziej. Kwestia czasu.
Chociaż korci mnie, żeby kupić sprzęt i samemu się pobawić. Dużo znajomych, byłoby co robić.
Potem ew. odsprzedać, zobaczymy.

Tzn. włączasz upłynniacze ?

Bawię się ustawieniami, do czasu jak będę zadowolony + dodatkowo plansze testowe, materiały itd. Mam swój schemat, na razie wstępnie.
Musiałbym sprawdzić które to były ustawienia, ale zawsze założeniem jest upłynnić to, co "klatkuje".
To samo robiłem w projektorze, czy innych tv. Czasem są to niuanse.

Te hybrydy Avatara 2,to mieszanka UHD z płyty i DV ze streamingu.

Nie wiem co to jest, leciałem z wieloma filmami w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu, ale na Avatarze się zatrzymałem, bo to był niecodzienny widok ; )
 

M.

hdtv.com.pl
W teorii DV powinno wyglądać z reguły lepiej niż HDR10. Jeśli mowa o HDR10+ to tu różnice powinny być mniejsze, a nieraz niezauważalne. HDR10+ może też okazać się lepsze.
W założeniu Dolby miało mocno pilnować jakości materiałów DV. Z tego co słyszałem, to w praktyce DV okazuje się być dość szerokim kontenerem, w ramach którego trafiają się materiały lepsze i gorsze. Producenci podobno muszą się często gimnastykować, by ich urządzenia wyświetlały zaskakująco różnie zrealizowaną zawartość na w miarę podobnym poziomie.
 
Ostatnia edycja:

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Co do kalibracji, to jak najbardziej
(y)
Chociaż korci mnie, żeby kupić sprzęt i samemu się pobawić.
Jeśli to ma być profesjonalnie ,to może to być kosztowna zabawa.
Że o czymś takim jak zdobywane doświadczenie i wiedza na temat kalibracji ,które zdobywa się w trakcie kolejnych kalibracji nawet nie wspomnę.

Ja kiedyś próbowałem usunąć "White List" z biosu laptopa. Finalnie nie udało się .Bo właśnie tego doświadczenia zabrakło. Na szczęście ta "zabawa" nie wymagała zakupu dodatkowego sprzętu. Więc bólu nie było.
Potem ew. odsprzedać,
Z odsprzedażą może być kłopot.To nie jest "chodliwy" sprzęt.
Ale z tego zapewne zdajesz sobie sprawę.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oczywiście, że tak, jak w każdej branży.

W teorii DV powinno wyglądać z reguły lepiej niż HDR10. Jeśli mowa o HDR10+ to tu różnice powinny być mniejsze, a nieraz niezauważalne. HDR10+ może też okazać się lepsze.
W założeniu Dolby miało mocno pilnować jakości materiałów DV. Z tego co słyszałem, to w praktyce DV okazuje się być dość szerokim kontenerem, w ramach którego trafiają się materiały lepsze i gorsze. Producenci podobno muszą się często gimnastykować, by ich urządzenia wyświetlały zaskakująco różnie zrealizowaną zawartość na w miarę podobnym poziomie.

Zgadza się, tyle w teorii, a moim przypadku w praktyce. Gdybyś miał możliwość sprawdzenia, na dowolnym filmie, to powtórzyłbym ten test u siebie i wszystko by było wiadomo.
W moim przypadku, dochodzi kwestia innych ustawień i byłbym bardziej skłonny tutaj szukać winy, ale też nie wykluczamy wyższości DV.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
ale też nie wykluczamy wyższości DV.
Niczego nie można wykluczyć.
Ale też dość często się mówi ,że w przypadku bardzo jasnych telewizorów, szczególnie nowych miniledów, posiadanie DV nie daje jakiejś spektakularnej przewagi nad HDR10+.Żeby nie powiedzieć ,że nie daje żadnej przewagi.
 

M.

hdtv.com.pl
Zgadza się, tyle w teorii, a moim przypadku w praktyce. Gdybyś miał możliwość sprawdzenia, na dowolnym filmie, to powtórzyłbym ten test u siebie i wszystko by było wiadomo.
W moim przypadku, dochodzi kwestia innych ustawień i byłbym bardziej skłonny tutaj szukać winy, ale też nie wykluczamy wyższości DV.

Hmm... takie porównanie może być ciekawe, ale aby było rzetelne, najlepiej będzie przeprowadzić je na tym samym materiale z jednego źródła. Poszukam płyty z filmem, który jest zrobiony i w HDR10+ i w DV. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że efekt takich eksperymentów może być różny na różnych materiałach.

Wczoraj zastanawiałem się, czy dobrym pomysłem będzie odtworzenie filmu DV z wyłączonym przetwarzaniem metadanych w odtwarzaczu, ale gdy przetwarzanie HDR wymuszone było na odtwarzaczu, to TV obrabiał metadane.
Drugą opcją jaką sprawdziłem była konwersja filmu HDR10 do DV. W tej sytuacji miałem wrażenie, że bywają sceny, gdzie pewne niuanse są dostrzegalne, ale o sensownych i znaczących różnicach raczej ciężko w tym przypadku mówić. Poza tym, tą drugą opcję można trochę porównać do upscalingu, czy upsamplingu - efekt nie jest taki jak w materiale natywnym.

Porównanie różnych technologii HDR z różnych serwisów, czy źródeł (np Netflix z DV vs Prime z HDR), w moim odczuciu nie będzie fair, gdyż dużo będzie zależeć od stopnia kompresji, jaki dla danych materiałów zastosowano. Jeszcze mniejszy sens miałoby porównanie płyta vs streaming z serwisu internetowego.

Temat postaram się sprawdzić w możliwie nieodległej przyszłości ;)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Do testów przydałby się zatem Kaleidescope z bezstratnym audio/video... (powiedzmy, że taka droższa wersja Shielda) ; )
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Swoją drogą, wiesz jak się ma model S5 98" na amerykański rynek, do P745?
W teorii, parametry zbliżone, kilka osób na zagranicznych forach pisało, że praktycznie to samo, żeby nie powiedzieć, to samo.
Inny pilot i któreś wejście usb, bodajże do nagrywania. Cała reszta bardzo zbliżona i tak samo pozycjonowana.
Z tą różnicą, że nie zastosowali tu przelicznika 1E=1$, a tam kosztuje 3000$. Więc droższy.
Czy może TLC jeszcze inną wersje wypuścił? Przecież jest ktoś, gdzieś w centrali kto dokładnie wie co produkują i sprzedają na świecie.
U nas, co najwyżej na infolinii można się dowiedzieć jak wymienić baterie w pilocie.
 

M.

hdtv.com.pl
:)

Dla mnie Kaleidescape to rozwiązanie, którego główną zaletą jest ekosystem i UI, ale nie miałem okazji doświadczyć na żywo, więc to tylko z teorii ;)
Bardziej przystępną cenowo wersją Kaleidescape, może być Zappiti, które ma w ofercie ripNAS 4K (taka 'alternatywa' dla sklepu), a przy okazji chyba oferuje nieco wyższą przepustowość. Co prawda 100Mbps, które jest w Strato to dla wielu realizacji OK, ale są płyty BD UHD z wyższym bitrate.

Odnośnie rynku US - to nie mam pojęcia jak się mają tamte modele względem EU. Wiem tylko, że ceny z reguły są w kwotach netto ;)
Pewnie w centrali TCL wiedzą co i jak. W regionalnych oddziałach będą raczej informacje ograniczane do modeli lokalnych.
 
Ostatnia edycja:
Do góry