Zmiana z 5.0 na 2.0

Bandziorno

New member
Stoję przed wymianą starych głośników, które pracowały w systemie 5.0, a chcę pójść w dobre stereo z możliwością rozbudowy. Aktualnie posiadam dwie dipolowe kolumny efektowe surround SB-S80 wraz z dedykowanym głośnikiem centralnym SB-C80 firmy Technics oraz podstawkowe Magnat Monitor Supreme 200 (może ktoś jest zainteresowany?!). Gra to całkiem dobrze, ale w związku ze zmianą warunków lokalowych planuję na dzień dzisiejszy tylko stereo.
Całością zarządza Denon AVR 3805, podłączony do Pioneera DV-350, tv i xboxa, a w związku z tym, że to (w mojej ocenie) porządny sprzęt, chcę żeby głośniki do stereo "dawały radę". Pomieszczenie do nagłośnienia jest o wymiarach 3,5 x 7 - głośniki stać mają na środku długiej ściany - najlepiej jakby się je dało przy samej ścianie postawić (bass reflex z przodu).
Początkowo szukałem porządnych podstawek - JBL ES30 i tym podobne, ale jestem już zdecydowany na podłogówki (choć moja druga połowa jeszcze nie). Doradźcie co można w tym przypadku podłączyć żeby dało ciekawe efekty. Upatruję raczej używki ze względu na ograniczony budżet ~700zł za parę.
Zastanawiałem się nad Eltaxami Liberty, jak to się ma do Kody, Tagi i tym podobnym?!

sorry za post pod postem, ale przy okazji podbiję temat
wybór ograniczam do Wharfedale Diamond 9.5 (ewentualnie Crystal 30 lub 40), Quadral QLX205 (duża różnica w porównaniu do 195 czy 210??) oraz Elax Universe/Symphony 10.3/Concept 400.
Które waszym zdaniem są najrozsądniejsze, może jakieś inne typy?!
Dodatkowo mam pytanie co do impedancji: w większości jest napisane 4-8Ohm (ampli lubi jak najwięcej), ale są modele (np. JBL MK1000), które mają 4Ohm - mam je skreślać już na starcie? Jak by wyglądała ich współpraca z denonem, w którym podane są tolerowane wartości dla kolumn w zakresie 6-16Ohm?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Karpaj

New member
Bez reklam
lepiej nie używać frontów 4Ohm do amplitunera 6-16. Na tyły można.
Z tych co wymieniłeś, ja bym brał Wharfedale - grają najczyściej i trochę wyrównają ten amplituner.
Obydwa pozostałe są przecietne.
 

Bandziorno

New member
Karpaj dzięki za odpowiedź
w sumie Wharfedale mi odpowiadają, ale przyszedł jeszcze pomysł zakupu Quadral Quintas 5000R (impedancja wg producenta 4-8Ohm) - wykorzystywane będą póki co fronty, a reszta zestawu poczeka na lepsze czasy czyli większe lokum.
Czy fronty z zestawu 5.0 to dobry pomysł?!
 
Do góry