Ziarno, judder i 'robaczki' na plaźmie??

zbir

New member
Witam zanabyłem Panasonica TH42-PY8PA, podłączony jest kablem HDMI do dekodera N-ki. Ogólnie obraz ładny, jak ktoś przychodzi to podziwia itp ale ja moim malkontenckim okiem jak sie dokładniej przyjrze to widze trzy problemy:

1. Gdy wyświetlane są duże powierzchnie jednolitego koloru to widać ziarnistość, tzn. nie są gładkie (np. ściana budynku zajmująca połowe ekranu)

2. Gdy duża część obrazu jest 'w ruchu' (np. w programach przyrodniczych kamera 'przesuwa' sie po krajobrazie) to ruch nie jest płynny tylko troche skacze (to sie chyba nazywa 'judder' ?)

3. Na konturach obiektów widać czasem 'robaczki' nie wiem jak to sie profesjonalnie nazywa ale np. na napisach końcowych białych na czarnym tle wokoł każdej litery jakby 'skaczą' piksele, tak samo gdy np. pokazywany jest murzyn na tle pustyni albo nieba (ale przykład dałem;))


Zaznaczam że nie zawsze to sie dzieje i przy normalnym oglądaniu nie zwraca sie na to uwagi ale jak sie zacznie doszukiwać to wtedy sie to wyłapuje.

Probowałem grzebać w ustawieniach kolorów, sygnału (720p/1080i) ale bez rezulatatu.

Czy to znaczy że tak musi być i nic wiecej z plazmy nie wycisne? Szczerze mówiąc spodziawałbym sie troche więcej po plazmie 100hz full hd.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Bartos81

Member
Bez reklam
A czy czasami nie jest to wina sygnału? N od jakiegoś czasu lubi nadawać programy ziarniste nie na wszystkich kanałach i zawsze tak jest ale czasami aż to przeszkadza, co do płynnych ruchów kamery to jest to wada kręconego materiału(za mała liczba klatek na sek) dopatrzyłem się to nawet na discovery na TV CRT, Najlepiej jak włączysz jakiś film na DVD w dobrej jakości lub BR i sprawdzisz czy jest tak samo, pozatym w ustawieniach obrazu w TV zjedz z ostrością na minimum to pomoże trochę
 

zbir

New member
faktycznie niektore programy HD wyglądają super inne gorzej, przydałaby sie jakaś 'wzorcowa' animacja którą mógłbym odpalić np. na DVD i porównać jakość na różnych ustawieniach, kablach itp.

te 4gigowe pliki demo krążące po sieci to bede z tydzień ściągał, nie ma czegoś mniejszego, krótszego?
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Zgadzam sie z J-B. Ale oglądałem ostatnio przez chwilę jakieś zjazdy narciarskie na TVP HD - tak płynnego obrazu w n-ce jeszcze nie widziałem. Pomimo tego, że teraz ten kanał ma bitrate taki, jaki powinny mieć kanały SD (na początku emisji TVP HD było dużo lepiej) to i tak aż miło było patrzeć na obraz pod kątem właśnie płynności śledzenia zawodnika względem stoku i bramek. Powiem, że wręcz zastanawiam się, czy to możliwe, że był to sygnał 50 klatek/sek, tak to subiektywnie wyglądało :)

Pozdrowienia!
 

Bartos81

Member
Bez reklam
A ja z tego co zauważyłem (albo to moje złudzenie) ale kanały na N najlepsza jakość mają po północy, wtedy programy wydają się jakoś takie ostre i wyraźne.
 

Arly

New member
Witam
To samo zauważylem na CP. Obraz wydaje mi sie ostrzejszy i wyrazniejszy wieczorem, tak powiedzmy od 22. Tez ktos tak zauwazyl na CP?
 

pinok

New member
Ja od pewnego czasu na TVN oraz TVN24 widzę okropnej jakości materiał, wygląda jakby z Youtube wzięty. Są to nowe materiały jakby celowo nagrywane w takiej kiepskiej rozdzielczości. Kwadraty są masakryczne na samym materiale video, natomiast paski, loga i inne wstawki ze studia jakości dobrej.
 
Do góry