Zewnętrzny DAC czy inne rozwiązanie lepsze? Pomóżcie

harlesden

New member
Witam
Jestem w posiadaniu
1. wzmacniacz - Advance Acoustic x-i60
2. 2 kolumny - Heco Style Music 500
3. TV - LG 47LM615S
4. Bluray - Philips BDP3490M
5. Dekoder Cyfrowego Polsatu HD5500s

Chciałbym uzyskać dźwięk z dekodera cyfrowego polsatu na moim stereo, bo tylko tego mi brakuje do szczęścia w tym moim nowo nabytym stereo.

TV nie ma wyjścia rca, ma wyjście słuchawkowe - gdzie po podłączeniu słuchawek do wyjścia słuchawkowego jest dźwięk z dużym szumem i takim jakby "trzeszczeniem". Po wpięciu tam mini jack-2rca ze wzmacniaczem nie słychać nic. Tak czy inaczej nie chcę tego wejścia wykorzystywać do stereo, bo chcę uzyskać w miarę normalnej jakości dźwięk podczas oglądania tv z cyfrowego polsatu, a nie żadne szumy, bo nie po to wydałem jakieś tam pieniądze na te zabawki. Dekoder również nie ma rca.

Co powinienem kupić i jak to popodłączać, jakimi kablami?
Jest opcja z zewnętrznym DAC, czytałem też o możliwości poprowadzenia dźwięku przez DAC z odtwarzacza CD (którego nie mam, u mnie jest nim w/w bluray philipsa).

Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale mam takie opcje:
1. Kupić zewnętrzny dac
2. Kupić odtwarzacz cd i korzystać z jego dac, czyli tv-->cd-->wzmacniacz
3. Wymiana dekodera na taki z rca i połączenie go ze wzmacniaczem (ale oglądająć np youtube na tv, dźwięku też nie będzie na stereo)

Którą opcję polecacie i dlaczego? Proszę również o pobieżną wycenę.

Aktualnie mam takie podłączenia
a) wzmacniacz z bluray kablem 2xrca
b) wzmacniacz z tv kablem mini jack-2xrca (brak dźwięku o czym napisałem)
c) bluray z tv kablem hdmi
d) dekoder z tv kablem hdmi

W tym miejscu chciałbym podziękować koledze z forum Bipo , który ma anielską cierpliwość dla takiego laika jak ja, bardzo wiele mi pomógł oraz wyjaśnił przez pw. Dziękuję.

Wesołych Świąt ;-)
 

rabit

Active member
Bez reklam
Nic nie kombinuj, tylko podłącz tuner sat ze wzmacniaczem cyfrowo. "S/PDIF: Wyjście elektryczne PCM, Dolby Digital", według specyfikacji na stronie CP, z wejściem we wzmacniaczu COAX1 lub 2. Wystarczy normalny kabel RCA.
Spokojnych Świąt. :)
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
To jest badziewny dekoder jemu już nic nie pomoże .Na pewno zauważyłeś ,że ma problemy z głośnością ,więc próby "tunningu" za pomocą DAC'a są całkowicie pozbawione sensu

Najbardziej sensowną opcją będzie kupno klasycznego odtwarzacza CD jakość będzie o wiele lepsza niż z Twojego BR Philipsa
 

Pan_Borowik

New member
Nic nie kombinuj, tylko podłącz tuner sat ze wzmacniaczem cyfrowo. "S/PDIF: Wyjście elektryczne PCM, Dolby Digital", według specyfikacji na stronie CP, z wejściem we wzmacniaczu COAX1 lub 2. Wystarczy normalny kabel RCA.
Spokojnych Świąt. :)

Kolega dobrze prawi. Twój wzmacniacz ma wejścia cyfrowe, bo ma wbudowany DAC.
Jeżeli jednak na dekoderze nie ma wyjścia coax (chyba są różne wersje tego dekodera), to pewnie jest optyczne - wtedy dokup kabelek optyczny (weź tani, każdy zagra tak samo) i podłącz w ten sposób.

Co do BR - zostaw połączenie RCA ze wzmacniaczem i podłacz dodatkowo kabelek optyczny albo coax - puść coś i przełączając się na wzmacniaczu pomiędzy wejściem rca a cyfrowym porównaj sobie jak gra DAC z BR, a jak ten ze wzmacniacza - różnica może być zauważalna, może być też żadna, ale eksperyment zrobić można :)
 

harlesden

New member
W dekoderze mam jedynie wyjście s/pdif i jeszcze USB i euro. Czyli wystarczy kupić rca i będzie działało? W miarę normalny dźwięk będzie? W te wejście rca wchodzi? Nie ma mnie w domu i nie widzę tego wejścia, a bym kupił kabel. On ma obustronnie rca?

To jest badziewny dekoder jemu już nic nie pomoże .Na pewno zauważyłeś ,że ma problemy z głośnością ,więc próby "tunningu" za pomocą DAC'a są całkowicie pozbawione sensu

Najbardziej sensowną opcją będzie kupno klasycznego odtwarzacza CD jakość będzie o wiele lepsza niż z Twojego BR Philipsa

Kupić nowy dekoder czy odtwarzacz cd i przez niego puścić dźwięk jakoś? Czy wystarczy właśnie ten kabel powyżej tj rca od s/pdif do wzmaka?

Jeżeli chodzi o słuchanie płyt cd, to myślę, że DAC we wzmacniaczu jest lepszy niż w blu ray. Jakim połączeniem uzyskam korzystanie z dac wzmacniacza zamiast z blu ray?
 
Ostatnia edycja:

rabit

Active member
Bez reklam
Tak jak pisałem, nic nie kombinuj. Jeżeli w specyfikacji Cyfrowego P. nie ma błędu, to podłącz to kablem RCA (pojedynczym RCA-RCA), lub jak masz wyjście optyczne, to zrób tak jak kolega wyżej napisał, czyli tani przewód optyczny. Wybrałeś świetny wzmacniacz który ma wszystkie wejścia które potrzebujesz. BR jest wystarczający jako transport i wystarczy również go podpiąć kablem RCA do Coax2. NIE KUPUJ ŻADNEGO CD ANIE DAC! Nic Ci to nie da.
 

harlesden

New member
Czyli bluray do wzmacniacza podłączyć kablem z dwoma wtyczkami rca?
TV ma też te wyjście lub wejście optyczne (czarny kwadracik) ale tego do wzmaka nie podpinac?
A dekoder ma raczej elektryczne wiec tez normalny dwustronny rca?
 

rabit

Active member
Bez reklam
BR podłącz pojedynczym chinczem ze strony dekodera i pojedynczym do wzmacniacza. Tak samo zrób z dekoderem CP. Jeżeli chcesz oglądasz np. YT z tv, a dźwięk mieć z kolumn, to podłącz sobie go przez gniazdo optyczne (ten kwadracik) do wzmacniacza. W tv na 99% masz wyjście optyczne a nie wejście. Miłego słuchania.
 

harlesden

New member
Br mam połączone 2xrca ze wzmakiem, lepiej jeszcze dać pojedynczy rca? Wtedy będzie wykorzystany dać wzmacniacza a nie dać bluray?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W dekoderze mam jedynie wyjście s/pdif i jeszcze USB i euro. Czyli wystarczy kupić rca i będzie działało? W miarę normalny dźwięk będzie?

Ten dekoder Polsatu nie ma analogowego wyjścia audio więc kupno kabla z wtykami RCA mija się z celem .W dekoderze jest wyjścia audio optyczne i do połączenia trzeba kupić kabel optyczny (pod warunkiem że wzmacniacz ma wejście optyczne) jeżeli nie trzeba kupić konwerter .Ewentualnie można spróbować pobrać sygnał audio ze scartu ,tylko nie wiem czy ten dekoder w jednej chwili ma aktywne wyjścia (tzn HDMI i scart) ......... najlepiej to dać sobie spokój z tym dekoderem

Akurat mam ten dekoder po wymianie starego .Jak go podłączyłem pierwszy raz to myślałem ,że telewizor jest uszkodzony ,albo że ogłuchłem ,po prostu dźwięk jest bardzo cichy i do tego jeszcze obarczony szumami .Dla przykładu taki Technisat to go normalnie rozgniata .W przypadku tego dekodera był jeszcze problem z dyskiem obsługiwał on tylko dysk dedykowany, po ostatniej aktualizacji problem jakby się rozwiązał ...ale pojawił się nowy ,wystarczy że dekoder nie będzie używany przez jakiś czas (np.będzie całkiem odłączony ) i pojawiają się problemy z kartą kodową - pokazuje się komunikat błędu 09 ,trzeba ponawiać uprawnienia .Tandeta i tyle
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Najlepsza opcja to wsiąść od nich moduł CAM i dekoder kupić na wolnym rynku wtedy masz dekoder jaki chcesz ,a nie jaki oni ci dają

Te ich dekodery mini to jest normalnie tandeta ,koszt wytworzenia takiego dekodera to max. 30zł ,aby jeszcze obniżyć koszty zasilacz jest chiński
 

rabit

Active member
Bez reklam
Sprawdź tylko czy w dekoderze masz wyjście z czarnym chinczem (spdif), czy kostkę do połączenia przewodu optycznego, bo są dwa rodzaje dekoderów. Jeżeli masz chincz, to "pożycz" z blu-ray kabel rca i połącz dekoder ze wzmacniaczem według moich wcześniejszych porad. Będziesz wiedział czy działa. Jeżeli masz kostkę to połącz to przewodem optycznym. DAC masz we wzmacniaczu i dlatego nic nie przesyłasz analogowo. Będzie Cię to kosztować chwilę przepinania a nie bieganie z dekoderem.
 

Rafal7

Banned
Podłącz dekoder i bd przez złącza cyfrowe, Dac w bd napewno jest gorszej jakości niż we wzmacniaczu, bd będzie robił jedynie za transport.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Dekoder ma wyjście dźwięku optyczne ,potrzeba kabel optyczny .Dołączania DAC'a jest całkowicie pozbawione sensu to jest wyrzucona kasa w błoto
Dźwięk jest bardzo słabej jakości ,sygnału jest 60% ,a szumu 40%

264562cp1.JPG


399090cp2.JPG
 

harlesden

New member
Panowie wczoraj sprawdziłem, mam dekoder z optycznym. Chyba pójdę niech mi wymienią na taki by mieć rca (chinch). Czy jest sens w ogóle? Nie wiem na którym połączeniu lepsza jakość będzie.
 

Rafal7

Banned
A w życiu nie podłączaj dekodera do wzmacniacz po analogu, w dekoderze jest przetwornik takiej jakości jak cały ten dekoder.
We wzmacniacz masz przetwornik o kilkanaście klas lepszy, dlatego takie wynalazki podłącza się cyfrowo aby obróbka zajął się wzmacniacz za sprawa swego DAC-a
 

harlesden

New member
A odnośnie bluray to tez mam tylko rca, to może warto wymienić bluray na taki z optycznym?

Czyli rca = korzystanie z dac z danego urządzenia a optyczny = dac ze wzmaka?
 
Ostatnia edycja:

rabit

Active member
Bez reklam
To zależy pod jakie gniazdo podłączysz. RCA też jest cyfrowe :) Musisz wpiąć jeden rca pod gniazdo coaxial (czarny wtyk chinch, pierwszy po lewej od góry) w BR i jeden pod wejście coax we wzmacniaczu. Nie wymieniaj BR jeżeli ma ładny obraz! Jako transport na pewno wystarczy.
 
Ostatnia edycja:
Do góry