Zestaw stereo na amplitunerze

sarar

New member
Witam,

Planuję złożyć sobie pierwszy 'porządny' zestaw stereo. Będzie on graćw pokoju 20m2 plus otwarta kuchnia za niską ścianką na której będą stały kolumny. Muzyka jakiej słucham to głównie rock/metal - generalnie ciężkie i szybkie brzmienia.
Dodatkowe wymaganie to ma to obsługować DLNA i internetowe radio, CD chyba narazie sobie odpuszczę.
Więc poszukałem, poczytałem i jako jedyny na obecną chwilę moje wymagania spełnia ONKYO 8050 i na 99% padnie właśnie na niego. Za chwilę ma wyjść Yamaha R-N500 z podobnymi funkcjonalnościami ale nie wiadomo jaka cena. Alternatywą byłby jakiś wzmacniacz + Yamaha CD-N500 ale to już się robi co najmniej 3.5k PLN vs. 2k PLN za ONKYO 8050.

Jakie kolumny polecicie do wspomnianego powyżej ONKYO? Niestety nie mam opcji odsunięcia kolumn od ściany więc wskazany bas reflex z przodu. Budżet na kolumny to około 2k PLN. Moje dotychczasowe typy to:
Klipsch F-20
Monitor Audio MR6
Monitor Audio BX6/5
Dali Zensor 5
Taga Harmony F-60
Canton GLE 470

Póki co nic nie odsłuchałem i nie wiem czy odsłucham bo trochę brak na to czasu więc chyba bedę musiał z Waszą pomocą zaryzykować zakup w ciemno :D
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Do ciężkiej i szybkiej muzyki dobre będą F20 (a najlepiej RF-62 ale te droższe). Zobacz też JBL studio 190. MR6/BX6 i Zensory bym odrzucił. To dobre kolumny ale nie do ciężkiego rocka.
 

sarar

New member
JBL studio 190 ma trochę za duże gabaryty no i ten nieszczęsny bass reflex z tyłu - te kolumny będę w stanie odsunąć max 10 cm od ściany więc raczej lipa. RF 62 też są głębokie i mają BR z tyłu.
Skoro piszesz, że ani Dali ani Monitor Audio nie zagra dobrze przy takiej muzyce to na placu boju pozostają:
Klipsch F-20
Taga Harmony F-60
Canton GLE 470

Dodam, że mile widziana będzie spora dawka basu ale takiego basu który nadąży za perkusją na dwie stopy. Z drugiej strony moja druga lepsza połówka lubi czasem posłuchać reggae więc tu charakterystyka basu jest zupełnie inna. Da się to pogodzić oczywiście na 'nieaudiofilskim' poziomie?:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

sarar

New member
A co powiecie o STX FS-250/FX-300?
Dużo dobrego się o nich naczytałem - pytanie na ile to był marketing szeptany :D
Cały czas zastanawiam się nad Monitor audio MR6/BX6/RX6, Klipsch F20 oraz nad Tagami które też zbierają na forach bardzo dobre oceny.
MA i Klipsche w przyszłym tygodniu sobie posłucham ale z odsłuchem Tagi i STX będzie problem. Ciężki temat - w ostateczności będęrzucał monetą :D
 

maniekn274

New member
Bez reklam
Ty monetą nie rzucaj-ja kiedyś rzuciłem ale na szczęście nie w kwesti stereo i dupa blada z tego była.Co do tej muzyki,basu itd posłuchaj Klipsch rf52.MA odpuść sobie od razu-klipsch może to być nawet rf wersja pierwsza.W kolorze wiśni pierwsza wersja jest w spoko cenie.Co do tej odległości od ściany-te 10 cm to jest ogólnie mało.A w ogóle jak mowa o słuchaniu stereo to kolumny muszą mieć swobodę i 50cm od tylnej a metr od bocznej to takie min ,no ale nie każdy może -ja to rozumiem.Jak jest możliwość i w salonie czy gdzie tam je będziesz oglądał i ci podpasują,poproś że zabierasz do domu i po sprawdzeniu właśnie ustawienia podejmiesz decyzję-czy zostaną czy nie.Bo może jak je tak ustawisz i posłuchasz na różnych głośnościach i dla ciebie będzie w normie.Ważne żebyś ty to zaakceptował-więc nie ma co od razu odrzucać kolumn bo BR z tyłu.:) A napisz jeszcze jaką masz telewizję-to napiszę ci do czego zmierzam.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam,

Planuję złożyć sobie pierwszy 'porządny' zestaw stereo. Będzie on graćw pokoju 20m2 plus otwarta kuchnia za niską ścianką na której będą stały kolumny. Muzyka jakiej słucham to głównie rock/metal - generalnie ciężkie i szybkie brzmienia.
Dodatkowe wymaganie to ma to obsługować DLNA i internetowe radio, CD chyba narazie sobie odpuszczę.
Więc poszukałem, poczytałem i jako jedyny na obecną chwilę moje wymagania spełnia ONKYO 8050 i na 99% padnie właśnie na niego. Za chwilę ma wyjść Yamaha R-N500 z podobnymi funkcjonalnościami ale nie wiadomo jaka cena. Alternatywą byłby jakiś wzmacniacz + Yamaha CD-N500 ale to już się robi co najmniej 3.5k PLN vs. 2k PLN za ONKYO 8050.

Jakie kolumny polecicie do wspomnianego powyżej ONKYO? Niestety nie mam opcji odsunięcia kolumn od ściany więc wskazany bas reflex z przodu. Budżet na kolumny to około 2k PLN. Moje dotychczasowe typy to:
Klipsch F-20
Monitor Audio MR6
Monitor Audio BX6/5
Dali Zensor 5
Taga Harmony F-60
Canton GLE 470

Póki co nic nie odsłuchałem i nie wiem czy odsłucham bo trochę brak na to czasu więc chyba bedę musiał z Waszą pomocą zaryzykować zakup w ciemno :D

Kiepski pomysl kupowania kolumn w ciemno opierajac sie na tym co ludzie powiedza, gdyz kazdy z nas inaczej podchodzi do danych kolumn i czego innego oczekuje a konczac ze kazdy tez inny ma sluch...
 

marcinkoleksl

New member
r-n500 w sklepie rms jako przed premiera ma cenę 3999 - zabójstwo...
a dzisiaj rano się dowiedziałem, iż sugerowana cena w Niemczech to 449 Euro. czyli konkurent dla tx-8050 się szykuje.
 
Ostatnia edycja:

sarar

New member
Posłuchałem dzisiaj kilku kolumn z Onkyo 8050:
Monitor Audio BX5
Dali Zensor 5
Magnat Quantum 655
Indian Line Nota 550
Przypomnę, że z racji pewnych ograniczeń narzuconych przez pomieszczenie w którym będą grać mają to być nieduże kolumny z przednim BR.


Monitor Audio Bx5 zagrały bardzo szczegółowo, dosyć ostro na górze, bas wg mnie bardzo zdyscyplinowany chociaż nie było go dużo (pomieszczenie odsłuchowe około 35m2). Generalnie bardzo fajnie tylko trochę mało basu i obawiam się czy na dłuższą metę te kolumny nie będą 'męczące'.
Dali Zensor 5 to już zupełnie inne granie, tak jakby bardziej miękkie, już nie tak dynamiczne i szczegółowe jak BX5 ale z trochę głębszym basem chociaż też mogłoby być go więcej. Takie niby 'zamulone' brzmienie ale zarazem całkiem przyjemne. Podejrzewam, że przy dłuższym słuchaniu mogą być przyjaźniejsze dla słuchacza :)
Magnat Quantum 655 zagrały najlepszym basem z całej czwórki jednak mi ich brzmienie jakoś nie podeszło. Pomijając kwetią basu, MA i Dali zagrały dla mnie lepiej. Magnaty to tylko bas i dynamika.
Indian Line Nota 550 to totalne nieporozumienie jeśli chodzi o ich połączenie z ostrym gitarowym graniem - płasko, zero basu i dynamiki.

Na koniec podłączyliśmy suba Rel T5 do MA i Dali i wtedy już mi nic nie brakowało. MA zagrały z większym kopem i energią Dali natomiast trochę spokojniej i z bardziej wyeksponowaną średnicą.
Poszukiwania mogę chyba uznać za zakończone a wyboru dokonam pomiędzy MA BX5 a Dali Zensor5. Narazie suba nie kupuję - zobaczę jak te kolumny zagrają u mnie w domu.
Szczegółowe i dynamiczne MA czy relaksujące Dali? - Muszę się z tym przespać ale pierwsze wrażenie podpowiada, że to jednak bedzie MA, z drugiej strone na Dali Zensor5+Onkyo 8050 mam rewelacyjną ofertę.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
do 20 m brałbym zdecydowanie BX6 lub Zensor 7,
BXy nie grzeszą basem, nie walą nim bezmyslnie, sa bardzo ułożone, a Zensory tez mi zamulają, natomiast w 35 m pomieszczeniu odsłuchowym to nie dziwie się ,ze z BX5 brakowało basu. JA wybrłbym BX6,ajko brdziej stonowane i zrownowazone. To już na prawde dobre kolumny.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dokładnie jak Krzysiek napisał. Nie ma co patrzeć na brak basu, gdy odsłuchiwałeś BX 5 na 35mkw. Te kolumny wstawia się do ok. 16mkw. Uważam że MA prezentują wyższy poziom niż Magnaty. Co do ostrości, to podejrzewam że wina leży po stronie niewygrzanych kolumn, a i możliwe że też przysłużyło się temu Onkyo. Te kolumny same w sobie nie grają ostro. Onyo ma taki kliniczny i detaliczny charakter grania, nawet amplitunery KD też podobnie grają. Dźwięk idzie w kierunku chłodnego grania, dlatego lepiej je konfigurować z cieplej grającymi kolumnami. Na 20mkw spokojnie możesz brać BX6, no chyba że jesteś z tych bassmaniaków co wstawiają kolumny z z 20cm przetwornikami niskotonowymi?:) Osobiście nie jestem zwolennikiem używania suba w stereo.
 

MarcinGD

New member
Dla mnie ten Onkyo z Dali to wogole nie gralo. Dokladnie sluchalem na tym ampli Zensor 7. Dlatego takze doradze jak koledzy wyzej MA. Ale wybor powinien byc na koncu twoj, bo nikt z nas tego u Ciebie sluchac nie bedzie.
 

sarar

New member
Postanowione - będą BX5 a jeśli okaże się, że brakuje basu to wstawię Rela. Słyszałem dziśu kolegi RX6 w KD i generalnie bajka ale tu już cena zaczyna niebezpiecznie rosnąć.
Nadmiar gotówki wolę przeznaczyć na jakieś graty do motocykla - jednak ściganie daje trochę więcej frajdy niż słuchanie muzyki w domu ;)

Jeszcze pytanie o odtwarzacz CD do tego amplitunera: C-S5VL czy C 7030, a może nie ma między nimi znaczącej różnicy? Dodam, że będę słuchał tylko i wyłącznie zwykłych płyt cd audio.
 
Ostatnia edycja:

MarcinGD

New member
Bralbym C-S5VL ze wzgledu na SACD. Moze w przyszlosci ten standard byc bardziej popularny. Doplacil bym tez do BX6, wyjdzie na to samo jakbys mial dokupic sub'a.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Standard SACD już nigdy nie będzie popularny ,był na to czas 13-14 lat temu .Philips dobrze kombinował ale Sony się chyba wystraszyło
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

MarcinGD

New member
Albumy sa nadal wydawane na SACD. Nie mozesz powiedziec, ze nigdy nie bedzie popularny, poniewaz nie jestes producentem. Ja takze nim nie jestem, dlatego napisalem moze. Jest waskie grono odbiorcow SACD tak samo jak plyt winylowych i na tym producenci trzepia kase.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

sarar

New member
To teraz z drugiej strony podejdę do tematu odtwarzacza. Może zamiast odtwarzacza CD kupić jakiś Blu-ray? Coś w stylu Onkyo BD-SP309, ewentualnie sporo droższy Onkyo BD-SP809. Zawsze to jeden klocek mniej.
 

MarcinGD

New member
Mysle, ze jesli podoba ci sie dzwiek TX8050, to mozesz wziasc ktorys z tych BD playerow. Zarowno w jednym jak i w drugim masz wyjscie audio coax/optical, wiec mozesz to polaczyc z wewnetrznym DAC w TX8050. Majac juz funkcje sieciowe w TX8050 kupil bym raczej BD-SP309.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tylko pamiętaj, ze żaden BD nie da Ci dźwięku z prawdziwego odtwarzacza CD. Tez kiedyś myslalem, ze jak kupie wysoki model ampli i odtwarzacz BD to oszczedze miejsce. Guzik prawda. Jednak osobne stereo to cos zupełnie innego.
 
Do góry