Zestaw KD do 4k

Aoczka

New member
Witajcie.
Kina domowego szukam już od ponad roku, a zaczęło się od przeprowadzki do domu i planu wzmożenia wrażeń z oglądanych filmów. Początkowo myślałem o plastiku w stylu Panasonic SC-BTT460, ale lektura dziesiątek Waszych rozważań o bezsensowności takiego zakupu zmusiła mnie do rezygnacji z prezentu dla siebie na zeszłe święta… niestety, a może i „stety”.
Budżet do 1500zł też na niewiele miał starczyć, więc z czasem stwierdziłem, że dorzucę 1000zł, potem że jeszcze z 500zł, ale mimo podkradania kolejnych sum z pustej już sakiewki na wykańczanie domu byłem za każdym razem dalej niż bliżej podjęcia decyzji o zakupie. I tak po mniej więcej 3 zrywach w ciągu roku, kiedy na 2-3 tygodnie wpadałem w wir poszukiwań, czytania kolejnych tematów forum i przygotowania sobie tabelarycznych porównań konkretnych sprzętów, co za każdym razem kończyło się załamaniem rąk nad budżetem, dotarłem do kolejnych świąt, po których podjąłem męską decyzję – albo kupię sprzęt teraz, albo nigdy.

Tak oto po przydługawym wstępie przyszło mi prosić Was o pomoc w wyborze kina domowego. Zacznijmy od wymagań:

- Przeznaczenie - zdecydowane 80-90% to filmy z TV i odtwarzane przez Novatrona NTR82 oraz sport w ilości dobijającej moją żonę. Do tego odtwarzacz BR, gdyż mam już dość zabawy z laptopem – tutaj 3 dni nocnych poszukiwań skłoniły mnie do budżetowego Samsunga BD F6500 (dzięki Kikiemu kupiłem dobrych kilka lat temu telewizor tejże marki i jestem zadowolony z tej decyzji, więc o ewentualnym upgradzie BD pomyślę przy zakupie lepszego TV). Pozostałe 10-20% to muzyka i to przeróżna. Kiedyś były to klimaty bardziej hip-hopowe i drumowe, ale od jakiegoś czasu odkrywam jazz i bardziej klasyczne brzmienia (widać przyszło mi wreszcie dojrzeć), także jedynie ciężki metal raczej nie przetestuje sprzętu. Zaznaczam jednak, że nie jestem audiofilem, nie docenię naturalności i odrębności poszczególnych dźwięków i audio nie będzie pewnie przez długi jeszcze czas znaczącym przeznaczeniem kupowanego sprzętu. Jak się to zmieni, to zacznę szukać kolejnych klocków…

- Pomieszczenie – tu jest problem otwartej przestrzeni o nieregularnych kształtach – ok. 34m2 połączone z częściowo otwarta kuchnią i resztą domu wejściem bez drzwi o wym. 187x240. Do tego z częściowo podwieszanym sufitem. Tutaj kilka wizualizacji (z braku wpisów zmuszny jestem 'rozjechać' linki):
http ://img202.imageshack.us/img202/148/gk6b.png
http ://img706.imageshack.us/img706/9823/k1wl.png
http ://img36.imageshack.us/img36/9451/rgcn.png
Oraz zwymiarowany rzut:
http ://img855.imageshack.us/img855/6627/yocg.png

Idelane warunki to to nie są, ale sam sprzęt będzie przeznaczony bardziej do części wypoczynkowej w obrębie sofy i TV (trzeci link), czyli jakieś 20m2.

- Budżet - tu już pisałem, że wyszedłem od 1500zł na plastiki, potem sukcesywnie zwiększałem do 3000zł, a teraz stwierdziłem że 4000zł to max, bo właśnie z żoną zrobiliśmy sobie listę „do kupienia/zrobienia w domu” na 2014 i wśród 33 pozycji znajdują się takie rodzyny jak zrobienie łazienki na poddaszu czy taras i kostka wkoło domu. No i odtwarzacz BD miał się w tym zmieścić, choć znając Wasze umiejętności negocjacyjne i sprzedażowe, pewnie ciężko będzie mi utrzymać bastion 4000zł. Niemniej jednak trzymajmy się tej kwoty, bo mój „domowy księgowy” dalej jest przeświadczony o wydatku góra 3k.

- Preferencje sprzętowe – taaak, co bym chciał, a co mogę mieć i co najważniejsze, czego w rzeczywistości potrzebuję… Cóż, mam puszczone pod podłogami peszle do przeciągnięcia kabli pod KD 5.1, ale budżet nawet na 5.0 jest mizernawy. Do tego ampli chciałbym z opcją zrobienia 2 osobnych stref, bo 2 peszle wychodzą mi na taras, gdzie spędzamy połowę czasu wolnego przez prawie 6 miesięcy i tam z osobnych 2 głośniczków kupionych w przyszłości będzie sączyć się jakiś hipnotyzujący klimat… lub „zło” przy grillu ze znajomymi. Patrząc więc perspektywicznie myślę o Denonie X2000. Do tego chciałbym podłączyć Klipscha F20 lub JBL Studio 190, ale przypominając sobie o wcześniejszym podpunkcie muszę swoje zapędy wyhamować. Stąd realnie patrzę na Quadrale Quintasy 5000, Wharfedale Obsidiany 600 oraz JBL Loft tak bardzo promowany ostatnio w kilku tematach. QQ nie wiem czy wystarczą na moje pomieszczenia, ale mają przedni bassreflex, co mi bardzo pasuje. Znowuż JBL lepiej by było podłączyć do Harmana AVR171, ale to znów trochę większy wydatek niż Denon. W orbicie zainteresowań były też Tagi Harmony 606, ale już widzę pierwsze sugestie, że wybierając sprzęt powinienem skupić się na kolumnach i lepiej zrezygnować z tych chińczyków a pójść w słabszy ampli. Tyle że akurat ampli traktuję długoterminowo i jeśli przeniosę kiedyś kino do mojej „jaskini lwa” czyli piwnicznego pokoju kinowego w prostopadłościanie 385x680x240, to akurat kolumienki pójdą do wymiany…

No i temat wyłożony, preferencje w miarę określone, a ja sam jestem gotowy na zasianie przez Was niepokoju w mojej głowie. Najbliżej mi obecnie do Denona z Obsidianami lub Loftami, ale czy to w moich warunkach przy głównym przeznaczeniu kinowym się sprawdzi? Tak, wiem, odsłuch to podstawa, ale właśnie po to założyłem temat, by uzupełnić swoją listę klocków do przetestowania. Mam nadzieję, że dzięki Waszej pomocy i wyrozumiałości dla laika jednak dopnę swego i wreszcie pozbędę się starej miniwieży Aivy, która wyglądając komicznie wspomaga moje doznania kinowe…
Ktoś pomoże?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
34m2 to do takiego minimum to będą JBL LOFT 50 5,0 i to lepiej z subem czyli 5,1 :)

Jak Studio to nowe modele Studio 270, 280, 290...

Ampli do kompletu przy loftach to AVR171.
 

Aoczka

New member
34m2 to do takiego minimum to będą JBL LOFT 50 5,0 i to lepiej z subem czyli 5,1 :)

Jak Studio to nowe modele Studio 270, 280, 290...

Ampli do kompletu przy loftach to AVR171.
Dziękuję za radę! Myślałem o takim połączeniu, choć HK znam jedynie z 'opowieści' kolegi zafascynowanego tą marką, ale budżetowo ciężko będzie mi się z BR zmieścić (tu z pewnością poproszę o wycenę ;) ). Odsłuch takiego zestawu mam na liście, ale jakbym obstawał przy Denonie, to jakie kolumny byś mi polecił. Tak żebym miał porównanie...
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Hej jak Ci blizej do Denona to kup go, a nie sugeruj sie tym co ludzie pisza, bo to Tobie ma odpowiadac. Je tez bym wolal Denona od HK ale to moje osobiste zdanie. A najlepiej idz na odsluch i to jest najlepszy doradca na swiecie... nie ma lepszego jak Twoj sluch i Twoje upodobania w muzyce...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Dziękuję za radę! Myślałem o takim połączeniu, choć HK znam jedynie z 'opowieści' kolegi zafascynowanego tą marką, ale budżetowo ciężko będzie mi się z BR zmieścić (tu z pewnością poproszę o wycenę ;) ). Odsłuch takiego zestawu mam na liście, ale jakbym obstawał przy Denonie, to jakie kolumny byś mi polecił. Tak żebym miał porównanie...
Odsłuchaj, pisz na priva i działamy z cenami.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Według mnie jeżeli takie proporcje 80% kino to jednak byłbym za Onkyo. W cenie porównywalnej do Denona X2000 jest 626. Popatrz na tył Denona i Onkyo. Posłuchaj i kup co dla Ciebie będzie najlepsze.
 

Aoczka

New member
Widzę, że w Krakowie wcale nie będzie łatwo o odsłuchanie tego sprzętu w jednym miejscu, więc chwilę to zajmie. W salonie Denona tego o czym myślałem nie ma, za to polecano mi Q Acoustics serię 2000i, ale budżetowo się nie wyrobię... Tak czy inaczej ciągle szukam opcji odsłuchu, może ktoś zna dobre miejsce w KRK?

Co do Onkyo, to najmniej mi się podoba wizualnie. Tak, wiem, jego bardziej klasyczny wygląd powinien wręcz przyciągać uwagę osób szukających czegoś więcej niż tępe dźwięki z futurystycznie wyglądającego plastiku all-in-one, ale ja raczej nie widzę go u siebie. Już bardziej Pionek 923, którego też dodałem sobie do listy odsłuchowej... a nóż mnie zaskoczy...

Także na ten moment mam Denona X2000 i HK AVR171, plus ew. Pioneer VSX923, które to chcę sprawdzić z:
- JBL Loft 5.1 jako faworytami - czy fronty oprócz miejsca z tyłu przez bassreflex potrzebują też miejsca z boku?
- Tag Harmony TAV606 v.3
- QQ 5000, które na ten mój kinowy 'kwadrat' 4,5x4,5m w otwartej przestrzeni pewnie będą małe, ale z drugiej strony nie chcę wrzucać sobie do salonu ogromnych klocków i jak widać powyżej raczej skromniejszych frontów szukam.

Ma ktoś jeszcze jakieś propozycje?
 

Aoczka

New member
Czuję się już jak kobita w sklepie z torebkami - każdą dotyka, sprawdza, przymierza i miauczy a ta... a ta... a może ta... no ja już sama nie wiem, wszystkie są takie ładne... :fool:

Niestety musiałem zweryfikować temat KD pod kątem wkomponowania kolumn w salon (kontynuując wątek kobiecej natury) oraz przeliczyć budżet i wnioski nie napawają mnie optymizmem. Z kolumn potrzebuję zestaw z małymi frontami z przednim BR. Innej opcji nie mam... Tak więc ograniczyć się muszę do QQ5000 lub Indiana Line Note 555. Ktoś to zgrywał z którymś z 3 ampli, które dalej są na mojej liście jako długoterminowe inwestycje?
I przy pierwszym zestawie potrzebowałbym suba (Noty będą musiały poczekać na wzmocnienie, bo same w sobie budżet wyczerpują) - jakieś pomysły?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bo wybor amplitunera itp to kwestia gustu, Twoich uszu :) i tego czego sie oczekuje, ale najlepiej posluchac tak jak pisalem zeby nie zalowac. A do filmow na pewno onkyo bedzie lepsze niz denon, w muzyce to juz kwestia gustu.. oczywiscie moje zdanie oparte na wielu odsluchach.
Dla mnie wszystkie amplitunery tansze graja tak sobie w stereo i sa porownywalne, roznia sie barwa dzwieku ale tak jak pisalem wielokrotnie dla mnie to nie jest lepiej czy slabiej - tylko inaczej...
Mysle ze jak posluchasz osobiscie kilku amplitunerow to dobra decyzje podejmiesz- powodzenia.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Aoczka

New member
Niestety Indiana Line'y prowadzą w Krakowie i okolicach tylko 2 sklepy (więcej nie znalazłem), z których jeden to żart, a drugi właśnie sprzedał 550-tki i muszę czekać aż im zjadą nowe. Mam nadzieję na odsłuch w przyszłym tygodniu i dalej z determinacją będę dążyć do zakupu. Za długo zwlekałem...

Co do odsłuchu pod KD, jesteście w stanie doradzić jak sprzęt pod własne ucho sprawdzić? Wiadomo, że wezmę jakąś muzę na płytce, by zweryfikować jak to gra z wybranymi ampli, ale przecież nie to będzie głównym przeznaczeniem zakupu...
 

collider

New member
Bez reklam
Uważam, że warto spróbować tego Pionka 923 aczkolwiek zauważyłem, że często w bardzo podobnej cenie można dostać model 1123. Z glośników, może będę niepopularny, ale na twoim miejscu przyjrzałbym się zestawowi Jamo 526 plus sub oczywiście lub modelowi 626.
 
Ostatnia edycja:

Aoczka

New member
Jamo mają bassreflex z tyłu (wedle mojej wiedzy), więc odpadają. A Pionka biorę pod uwagę jako alternatywa dla Denona i HK, ot takie racjonalne podejście ;)
 

Aoczka

New member
To wiem, ale ja właśnie tych 30cm nie mam. Wiadomo, że mogę do grania wyciągać głośniki do przodu, ale zważając na moje główne przeznaczenie sprzętu, czyli filmy, sport i ogólnie TV, to przecież nie będę bawił się w przestawianie ich codziennie, a w weekend to po kilka razy... Dla mnie to by była prowizorka, bo mam inaczej w tym względzie wyznaczone priorytety. Dla audiofila jakoś i spójność dźwięku będzie najważniejsza i wyeksponowanie swoich dwóch 'wygłaskanych' mega-kolumn będzie wręcz pożądane. Ja jestem bardziej estetą niż audiofiem i owszem, chciałbym mieć sprzęt dobrze grający i w miarę uniwersalny, ale bardziej liczy się dla mnie wkomponowanie głośników w w przestrzeń dzienną tak, by nie dominowały i dawały większą przyjemność z relaksowania się przed TV. Ktoś powie, że to złe lub nawet naiwne podejście do zakupu sprzętu, ale przecież na poziom zadowolenia wpływa wiele czynników o różnych wagach, i do nich dopasowywać powinno się determinanty swojego wyboru.
Reasumując, bassreflexowi z tyłu mówię "Nie" :roll:

No i pomysł odsłuchu porównawczego padł, bo jedyny sensowny w okolicy sklep mający Indiana Line'y nie ma QQ5000 i dodatkowo życzy sobie kaucję do wykorzystania na zakup. Stąd nie mam jak porównać IL Notów z QQ i przyjdzie mi pewnie kupić w ciemno. Na początku mojej podróży z poważniejszym sprzętem i przy takim a nie innym budżecie może jakoś mi to wybaczycie ;) A właściwie to sam sobie może to kiedyś wybaczę ;)

Na ampli właściwie jestem zdecydowany - Denon X2000, bo HK jednak kilka stów droższy, a z kasą muszę się liczyć. Jedynie ten Pionek 923 gdzieś mi się w głowie jeszcze kołata, ale pewnie pierwszy wybór pozostanie.
Z kolumn mam tajemnicze IL Noty i sporo tańsze oraz nieźle oceniane QQ5000, do których może uda się docisnąć jakiegoś taniego suba do mojego metrażu (na początek powiedzmy Energy Power 12 SUB). Kefy bardzo mi się podobają, ale nawet C5 są sporo droższe od Notów 555, które i tak miały być jakimś tam poświęceniem się.

Czyli mam na tapecie Denon X2000 + Quadral Quintas 5000 + Energy Power 12 SUB i do tego BR Samsung BD-F6500. Myślicie, że to razem zagra dobrze w KD... na początek?

No i stałem się szczęśliwym posiadaczem Denona AVR-X2000 z zestawem Indiana Line Nota 555. Posłuchałem tych kolumn także z Harmanem 171 i zarówno ja, jak i (z pewnością obiektywny ;) ) doradca-sprzedawca uznaliśmy, że brzmią bardzo podobnie, a jeśli są różnice, to mało wyczuwalne i nie warte kilku stów dopłaty.
Sprzęt podłączony, właśnie pierwsze domowe doświadczenia zbieram, ale że czekam jeszcze na odtwarzacz BD, to pełni szczęścia nie ma. Za jakiś czas, jak sobie posłucham, rozgrzeję sprzęt, wczuję się i nauczę słuchać bardziej szczegółowo, to postaram się jakąś opinię wystawić dla tych, co będą podobnego zestawu szukać.

No i dziękuję wszystkim za pomoc, rady i pochylenie się nad moim zapytaniem. Dzięki Wam wydałem ze 3x więcej niż początkowo zamierzałem, ale za to mam szansę zacząć swą przygodę z kd i audio na przyzwoitym poziomie. A gdzie mnie to zawiedzie, to już czas pokaże ;)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry