zestaw do 3tys - Salon 50m2, glownie filmy

elektryk77

New member
Witajcie,
Myślałem aby kupić zestaw ONKYO 515 + Jamo S 606 ale nie jestem pewien... nigdzie nie mieli takiej konfiguracji w salonach aby była możliwość odsłuchu.
Czy do salonu jak w temacie, głównie do oglądania TV/Filmy oraz sporadycznie słuchanie radia czy płyt taki zestaw jest akceptowalny?
Czy można rozsądniej zainwestować te pieniądze (3k) aby mieć więcej radości z dźwięku?

Pozdrawiam
Mariusz
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Za duży metraz, za mało kasy:) Jeżeli już chcesz Jamo to przynajmniej s608. Możesz jeszcze zerknąć na Wharfedale Obsidian i JBL Loft, ale te kolumny przeznaczone są raczej na 20mkw-30mkw. Rozumiem że masz ograniczony budżet, ale niestety wielkośc salonu drastycznie podwyższa koszt zakupu. Jeżeli kupisz coś z w/w kolumn to na bank musisz dokupić porządny subwoofer. Na amplituner też bym przeznaczył min. te 2,5k. Onkyo z Jamo się nawet nieżle zgrywa, tylko na pewno nie seria 5xx, a minimum 6xx/7xx.
 

elektryk77

New member
No to mnie rozczarowałeś... czy naprawdę w 3k nie jestem w stanie się zmieścić z czymś co jest akceptowalne?
Wiem ze za te kwote cudu się nie ma co spodziewać, no może te 15% mogę kwotę przekroczyć ale chciałbym coś co do codziennego użytku zastąpi głośniki telewizyjne i da przyjemność z oglądania filmów...

Pozdrawiam
M
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jasne że możesz kupic coś w tej cenie, tylko napisałem Ci jakie są realia. A czy Tobie wystarczą takie kolumny i tańszy model amplitunera, to tylko zależy od Ciebie. 50mkw to już sporo. Masz większy salon niż ja całe mieszkanie w bloku:) W tej kwocie to są rozsądne propozycje, bo gdybyś miał faktycznie dobrać kolumny pod swoje warunki, to tą kwote byś musiał przeznaczyć na same kolumny frontowe. Pomyśl poważnie o subwooferze, bo w tej sytuacji jest to praktycznie konieczność.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Ale pełne 50m2 masz do nagłośnienia, czy tylko jakiś wycinek tej hali? Bo jeśli całość to też się przychylam co koledzy napisali.

A może zamiast KD w tej cenie dobre stereo? To już nagłośni całkiem całkiem takie pomieszczenie a już o niebo lepiej się zaprezentuje niż KD.
 

elektryk77

New member
Ale pełne 50m2 masz do nagłośnienia, czy tylko jakiś wycinek tej hali?
to znaczy może nie do końca sprecyzowałem na początku....
Mam dół w domu otwarty, cały hall z salonem wszystko razem ma ok 50m2,a część telewizyjna, czyli taka wydzielona część salonu to ok polowa tej przestrzeni. raczej nie rozkręcam TV by filmu słuchać z kuchni, choć czasem gdy żona coś w drugiej części salonu (tej bez telewizora) robi, to lubi muzyki posłuchać...
Chyba z początku namieszałem... ale mam nadzieje że się wyjaśniło...

Pozdrawiam
Mariusz
 

WiTT

New member
Bez reklam
A zatem ok.25m2 na KD :)
To dość częste, dlatego lubię prowokacyjnie pytać szukających o taki "detal". Bo co innego nagłośnić 50m2 a co innego strefę w miejscu odsłuchu.

Przezornie teraz kolejne pytanie - o akustykę. Pusto, z meblami, gołe ściany i podłogi itd.

To podstawy - ale jeśli ma cokolwiek zagrać poprawnie to musi mieć warunki.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tylko pamietjcie Panowie, ze czesto ta wydzielona cześć jest czysto wirtulna. Akustyka o tym nie wie i fale rozejdą sie po calym pomieszczeniu ;)
Najlepiej niech elektryk wrzuci fotki lub schematy pokoju, albo jedno i drugie bo nie wiadomo jaki metraz przyjąć.
 

elektryk77

New member
Przezornie teraz kolejne pytanie - o akustykę. Pusto, z meblami, gołe ściany i podłogi itd.

Caly dol jest w ksztalcie litery L przy czym ta czesc telewizyjna umieszczona jest w podstawie tej litery i ma ksztalt kwadratu. Mebli prawie nie ma a przynajmniej takich co by zaslanialy fale dzwiekowe (jakas niziutka komoda, stolik itp). Czy zakladajac na poczatku zestaw bez suba te Jamo naglosnia odpowiednio przestrzen wokol tv?

Tak naprawdę to ampli waham się pomiędzy:
- Onkyo TX-NR515 lub 525 (ten drugi ciut tańszy a 5 kanałów w zupełności wystarczy)
- Denon AVR X1000

do tego kolumny:
- Jamo S 606 HCS3
- Taga Harmony TAV 606v3
- Wharfedale Obsidian 600HCP

i teraz pytanie... bez suba, który zestaw w miarę pociągnie do mojego pomieszczenia, jak już pisałem głównie do TV, czasem jakaś muzyka...

Pozdrawiam
Mariusz
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Za duży metraz, za mało kasy:) Jeżeli już chcesz Jamo to przynajmniej s608. Możesz jeszcze zerknąć na Wharfedale Obsidian i JBL Loft, ale te kolumny przeznaczone są raczej na 20mkw-30mkw. Rozumiem że masz ograniczony budżet, ale niestety wielkośc salonu drastycznie podwyższa koszt zakupu. Jeżeli kupisz coś z w/w kolumn to na bank musisz dokupić porządny subwoofer. Na amplituner też bym przeznaczył min. te 2,5k. Onkyo z Jamo się nawet nieżle zgrywa, tylko na pewno nie seria 5xx, a minimum 6xx/7xx.

Dokladnie mam takie samo zdanie duzo, duzo wiecej kasy potrzeba zeby KD w takim metrazu zagralo na dobrym poziomie..
 

elektryk77

New member
odświeżam bo poza tym, że "nie da rady" nikt nic nie doradził... melomanem, audiofilem czy nawet fanatykiem dźwięku nie jestem... chciałbym aby coś grało "zamiast" wysłużonego zestawu Philipsa kupionego za kilkaset pln kilka lat temu...
W sumie byłem jeszcze dziś przekonany na Denon AVR-X1000 + Wharfedale Obsidian 600HCP ale po głowie mi chodzi Onkyo TX-NR525 z Taga Harmony HAV606 v3... nie wiem jak te Tagi brzmią, ludzie pozytywnie piszą jako tania alternatywa do Jamo czy Wharfedale wcale nie gorsze jakościowo...
Zakładam, ze nawet jak zdecyduje się na Tagę z Onkyo to nawet dokupując Suba cenowo wyjdę jak przy Denonie a zestaw już będzie lepiej pracował w niższych tonacjach... hmmm....

Jakby ktoś kto się zna na sprzęcie powiedział, czy na słuch przeciętnego kowalskiego warto dopłacać do Denona AVR-X1000 + Wharfedale?

Pozdrawiam
Mariusz
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
Tyle że nawet przeciętny Kowalski usłyszy różnicę gdy pomieszczenie jest zaadoptowane akustycznie od tego samego pomieszczenia golasa.

Obstawiam że fragment/kwadrat z tego układu "L" to pewnie z 20-25m2? Gołe podłogi, ściany puste czy duże okna po bokach, to gwarancja że nawet lepsze zestawy zadadzą Ci pytanie - czemu to tak gówniano gra.
Sprecyzuj dokładniej ten fragment salonu.

I tak - każde z tych wymienionych kolumn gra inaczej.
 

elektryk77

New member
Sprecyzuj dokładniej ten fragment salonu.

a więc po bokach ściany prostopadłe do TV są raczej puste ale... na jednej jest okno ok 1m2 w odległości ok 2m od ściany z TV, a na drugiej w tej samej odległości kominek.
Podłoga drewniana, bez żadnych dodatków, tylko mały stolik i kanapa po przeciwległej stronie (jakieś 4-5metrów od tv) i kanapa zamyka część telewizyjną właśnie o powierzchni ok 20-25m2
 

WiTT

New member
Bez reklam
Chyba lepiej będzie teraz zdecydować się na ampli + 5.0, a z czasem dokupić sub'a. Ale przy takich pustkach naprawdę należy obawiać się o jakość dźwięku, nie przesadzam. Będzie hulał bez kontroli.
Poczytać zawsze warto, więc odsyłam poszukać sobie artykułów o akustyce pomieszczeń odsłuchowych. Nie wielkimi nakładami finansowymi można zdziałać prawie cuda :)

Widziałem jakiś czas temu zestaw za ok.3k z Klipsh F10. Ponadto Lofty mimo niepozornego wyglądu grają zadziwiająco przyzwoicie.
Ciężko coś konkretnego polecić. A słuchałeś coś już może? I czy od ampli oczekujesz fajerwerków?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
a więc po bokach ściany prostopadłe do TV są raczej puste ale... na jednej jest okno ok 1m2 w odległości ok 2m od ściany z TV, a na drugiej w tej samej odległości kominek.
Podłoga drewniana, bez żadnych dodatków, tylko mały stolik i kanapa po przeciwległej stronie (jakieś 4-5metrów od tv) i kanapa zamyka część telewizyjną właśnie o powierzchni ok 20-25m2
Nie oczekuj dokladnej pomocy bez swojego wkladu. Dlaczego usilnie opisujesz swoje pomieszczenie? Nikt sobie tego tak nie wyobrazi jak bedzie wygladac na fotce i schematach. Daj sobie pomoc. Wklej fotki, sporzadz proporcjonalny schemat, zaznacz wszelkie istotne elementy. Bedzie duzo latwiej, szybciej i dokladniej. Zajmie Ci to kilka-kilkanascie minut, a tak czekasz kilka dni bez efektu. Obecnie jest tak jak pisali koledzy wczesniej - nie ma opcji za 3 tys prawidlowo nagloscnic 50 m2. Moze uda sie cos wykombinowac, ale to to juz zaley od Ciebie.
Pozdrawiam
 

lolitta

New member
Ja przed identycznym dylematem stoje...identycznym wydatkiem. Takze widze ze wskazanym bedzie zrobienie i zamieszczenie zdjecia pomieszczenia. Bo mam pokoj dwupoziomowy, A dół na ktorym ma byc sprzet, dodatkowo jest pod skosem nadgarazowym
 
Do góry