Zestaw amplituner + głośniki do 2500zł

tomekkepa

New member
Witam. Zamierzam skompletować zestaw kina domowego. Zaznaczam że nie jestem audiofilem i jak ktoś z forumowiczów napisał w innym poście nie wyczuję różnicy w pozłacanych końcówkach. W stereo używam Technics sa-gx690 (jest to stary ampli dedykowany do kina) + te najbardziej znane altusy, można powiedzieć że jestem zadowolony, więc jestem przeciętnym użytkownikiem.

Zestaw będzie grał 50/50 muzyka/kino. Jeśli chodzi o to pierwsze - głównie pop, każdy rodzaj oprócz klasyki:). O to drugie - sporo divx i dvd, tv cyfrowa, w przyszłości blue-ray, jak się rozpowszechni i cena spadnie.

DVD już wybrałem - Ferguson 880, z racji dobrej obsługi divx.

Pokój około 30m2, nad garażem, wysoki i są skosy (na 3 ścianach). Cena - mile widziane do 2500zł.

Mój typ według tego co czytam na forum to HK 147 + Quadral Quintas 500.
Dodam że nie bardzo lubię subwoofery i chciałbym zestaw raczej bez, no chyba że to konieczność.
Moje obawy co do tego zestawu:
- zaznaczam że nie planuję zestawu kolumn 7.1, przyszłościowo zamierzam oglądać z blue-ray, czy dekodery które są w HK 147 wystarczą?
- czy fronty będą miały w miarę ciekawy bass?

W przystępnych cenach są również:
ampli z wyjściami 7.1 i nowymi dekoderami:
-pioneer vsx-817
-onkyo tx-sr505e
-yamaha rx-v661

głośniki:
- pioneer s-v320
- rubicon rp-26
- jamo s506
- wharfedale evo 20
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Mile zagra HK147+JamoS506hcs3.
Amplituner z dekoderami kosztuje 1500-2000 ale nie są one krytycznie potrzebne do oglądania bluraya.
 

tomekkepa

New member
Odnośnie dekoderów, z tego co czytałem i zrozumiałem to sprawa ma się następująco:
Jeśli film na blueray będzie miał dźwięk tru hd lub dts hd, a w amplitunerze brak tych dekoderów, to sygnał zostanie zmieniony na 5.1 dts lub dolby, czyli lepsze to niż nic.
Dobrze rozumiem?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Na podstawie dzisiejszych odtwarzaczy HDDVD i bluray powiem, że tak co będzie w przyszłości zobaczymy :)
 

To-masz

New member
Na początek sorki, że podpinam się pod ten temat, ale nie chcę zaśmiecać forum. ;) Mam na wydanie 2.5tyś na kino, pokój trochę ponad 20m2, kino ma być głównie do muzyki (stary rock lata 70), filmy oglądane sporadycznie, ale wiadomo, że będzie to dla mnie nowość, i chciałbym posłuchać trochę tych efektów. :D Co polecacie, mam na oku taki zestawik, ale kompletnie nie znam się na tym, więc porszę o jakieś wskazówki. :)
http://www.mastermedia.com.pl/index.php?p2278,pioneer-vsx-817-dv-400-taga-tav-506


Dzieki i pozdrawiam
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Lepiej wyjdziesz kupując sprzęt z firmowymi głośnikami.

RXV-361+DVD-S661+NS50+NSP60

Virgo%20220.jpg
 

cactus

New member
Niedawno stałem przed podobnym dylematem (tylko kwotę zakładałem ciut mniejszą :D) - skończyło się na Onkyo TX-SR505 z QQ500.
Bawię sie jeszcze ustawieniami, zastanawiam nad subem, ale wrażenia jak najbardziej pozytywne.

Kasa tak jak piszesz - inna rzecz, ze wchodzą nowe modele Onkyo (505 jest zastępowane chyba przez 506), ale to juz się musisz popytac fachowców czy warto zaczekac na taki nowszy model.
 

To-masz

New member
@Blackninja, możesz powiedzieć dlaczego proponujesz Yamaha?
Gdzies czytałem, że do muzyki się nie nadaje, bardziej pod kino. :hmm:
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Wszystko to kwestia kosztów, biorąc pod uwagę inne zestawy z takiego zakresu cenowego, Yamaha wypada bardzo dobrze.
 

tomekkepa

New member
Jeszcze takie małe pytanie odnośnie tych dekoderów.
Załóżmy że NIE planuję głośników 7.1, zostaję przy ustawieniu 5.1, wstepnie Jamo 606.
Jako źródło będzie puszczony film z dźwiękiem HD.
Czy warto mieć ampli z dekoderem HD mimo iż fizycznie mam ustawione 5 głośników?

Podsumowując, chodzi o porównanie dźwięku 5.1/5.0 na ampli z dekoderami HD i bez, czy będzie różnica?
 

bRave

New member
Mimo, że nie jestem ekspertem to na to pytanie mogę spróbować odpowiedzieć: wszystkie kodeki dzwięku HD są tzw. "loseless" - bezstratne (w wyniku kompresji nie tracone są żadne informacje względem dźwięku źródłowego). W przeciwieństwie do tego DD i DTS są kodekami stratnymi i część informacji jest tracona. To trochę tak jak wav/flac vs. mp3 lub png vs. jpg. Odmienną kwestią pozostaje czy będziesz w stanie usłyszeć różnicę.

Żeby było śmieszniej dużo zależy od tego jakiego playera HD będziesz używał. Np. PS3 nie oferuje bitstream dla audio HD - nie potrafi przekazać zakodowanego dźwięku HD do amplitunera - tylko rozkodowany. W takim wypadku dekodery audio HD w amplitunerze na nic się nie przydadzą. Natomiast bardzo się przyda w takim wypadku obsługa multichanel LPCM po HDMI w amplitunerze lub analogowe wyjście multich w playerze - optyczne połączenie nie jest w stanie transmitować bezstratnego dźwięku 5.1 (za mała przepustowość)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Optycznie lub po przewodzie można przetransmitować duuuużo więcej, ograniczenie przesyłu nowch formatów do hdmi nie jest więc kwestią ograniczeń fizycznych, a raczej marketingowych :)
 

tomekkepa

New member
No dobra, ale odpowiedzcie czy będzie znaczna różnica przy nowych dekoderach. Wiem że jak się podłączy 7 głośników i do tego dekodery tru hd lub hd dts jest różnica i to znacząca, ale ja zamierzam 5.

1) Film ze ścieżką dźwiękową HD + amplituner z dekoderami HD + 5 głośników
2) Film ze ścieżką dźwiękową HD + amplituner bez HD + 5 głośników
Czy efekty przestrzenne będą takie same w przypadku 1 i 2?
 
Ostatnia edycja:

bRave

New member
blackninja napisał:
Optycznie lub po przewodzie można przetransmitować duuuużo więcej, ograniczenie przesyłu nowch formatów do hdmi nie jest więc kwestią ograniczeń fizycznych, a raczej marketingowych :)

Teoretycznie można jeśli mówimy o możliwościach optycznych samego światłowodu i maksymalnych możliwościach standardu Toslink (125 Mbit/s) Niestety większość urżądzeń audio używa protokołu transmisji opartego na standardzie S/PDIF który oferuje jedynie 2 kanały pcm lub multichannel zakodowany w zwykłym DD/DTS (maksymalnie około 1,5 Mbit/s o ile mnie pamięć nie myli)
Czyli, żeby coś z tym zrobić i tak była konieczna nowa wersja protokołu transmisji. Mogli podpakować optyk ale wybrali HDMI...nie mam zdania co było by lepsze. Ja widzę dużo więcej marketingu w zmainach HDMI 1.1->1.3 ;)

@tomekkepa osobiście nie robiłem porównania ale ponieważ sam byłem zainteresowany tym tematem to z tego co inni piszą można wywnioskować, że wszystko zależy od sprzętu i twoich uszu. Jedni słyszą różnicę inni nie. Pozatym tak jak napisałem w poprzednim poście wszystko zależy jaki ampli i jaki player (ampli nie musi mieć koniecznie dekoderów HD żeby zagrać zdekodowane przez player audio HD)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Różnica między formatami audio zależy jeszcze od realizatora. Jak ktoś spapra DTS-HD to może się okazać, że lepiej brzmi stary dts, bo jego realizator się przyłożył.
 
Ostatnia edycja:

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
podpisuję się pod B-N czterema kopytami.. spartolona realizacja kładzie cały projekt.. bez znaczenia, jak dobry (w założeniu)..

co do zestawów, o które pytacie: yamaha zdecydowanie do kina - do muzyki taka sobie (wręcz nie polecam).. amplituner IMO lepiej brać już z dekoderami - stąd moja propozycja to Onkyo 605 i do tego niestety, ale jakieś niskie głośniki nowe, albo średnie używane.. do kina bezwzględnie sub - tutaj naprawdę ci co tak piszą, wiedzą co robią..

ze swojej strony mogę polecić przy takim budżecie moje Jamo PJ 5.1 (na allegro, poniżej 1k PLN) - gdyby był ktos zainteresowany to gg: 1902158, ogłoszenie jest też w giełdzie na forum.. moim zdaniem, po porównaniu z innymi zestawami, zestaw gra dużo lepiej, niż kosztuje..
 

tomekkepa

New member
OK, w granicach 1500zł, może ciut więcej udałoby się wyrwać zestaw JAMO 606 ale bez subwoofera.
Przy okazji spytam czy jest jakiś godny uwagi zestaw już z subwooferem w podobnej cenie, ok 2000zł? Kolumny mogą być zarówno podłogowe i podstawkowe.
 
Ostatnia edycja:

tomekkepa

New member
A czy warto wogóle do tego zestawu akurat ten sub? To chyba jeden ze słabszych w ofercie Jamo, a może lepszym rozwiązaniem byłyby słabsze 5.0 np Jamo 416 + SUB 300? A może jakiś subwoofer KODY do zestawu JAMO?
 
Do góry