Zestaw 6.1

1FRESH1

New member
Witam, chciałbym upgradować swój zestaw kina 5.1 do 6.1. Ampli to Marantz 5007, naglosnienie Monitor audio BX2 x4 + głośnik centralny. Głośniki tylne mam zawieszone na ścianie, do tego chciałbym dorzucić głośnik centralny na tył Monitor audio BXFX. W ustawieniach ampli znalazłem tryb 6.1. Pytam więc czy jest sens inwestować w dodatkową kolumnę? Większość materiałów jest na 5.1, chyba że się mylę?!
 

jurass

Banned
Ja taki mam. Uważam, że jest zupełnie akceptowalny (w porównaniu do 7.1), w szczególności jeśli rozstaw pomiędzy dwoma tylnymi głośnikami i tak nie może być zbyt duży, a na pewno jest lepszy niż 5.1 dla scieżek 7.1., domyka ładnie pole akustyczne. Mi to zostało z czasów DVD, miałem amplituner 6.1. Ale jak będę wymieniał głośniki to na pewno zrobię 7.1.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
7.1 daje duzo frajdy, nie tylko z dedykowanych sciezek. Duzo radochy daje takze symulacja, dodatkowe glosniki zyja i ladnie wspolpracuja z reszta glosnikow, front juz nie dominuje. Arcyciekawe efekty daje sluchanie radia internetowego, muzyka elektroniczna w szczegolnosci.
6.1 bedzie podobnie, aczkolwiek wysilibym sie juz na 7.1. Wazne, aby w miare rosadnie rozstawic kolumny, w przeciwnym wypadku zrobi sie misz masz.
 
Ostatnia edycja:

1FRESH1

New member
Rozstaw miedzy kolumnami tylnymi to równo 3m, w połowie drogi wyląduje dodatkowy głośnik. Myślicie że to odpowiednia odległość?
Dokładnie tak jak przedstawił to kolega JURASS, mam nadzieję że zamknę dziurę akustyczną :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dokladniei i wielkosc salonu do systemu powiedzmy 7.1 bo jak maly salon jest to nic to nie daje wg mnie.. szkoda kasy , ale jak ma sie odpowiednio duzy salon i jest miejsce zeby zrobic, to sam nie wiem czy bym nie zrobil... a u siebie probowalem tak zeby zobaczyc i mi sie nie podobalo ale ja mam 25 m wiec nie jest to duzo, ale juz u kumpla na 46m jest to calkiem niezle ale tylko jak dla mnie na sciezkach filmowych 7.1 na filmach 5.1 juz jest znacznie slabiej.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja mam 25m2 + otwarta kuchnia, ale ona nie ma nic do rzeczy.
Na 20m2, tez juz wiem ze zrobie 7.1 (jak trafi sie taki pokoj)
Tron, czy Transformers 3 ma np. 7.1 Dolby True HD, moge podac dokladny czas gdzie te dodatkowe dwie kolumny, wbijaja w fotel. Ich nawet nie slychac, w sensie: nie czuje kolumn, czuje dzwiek, slychac centralnie najazd z tylu, slychac niuanse, szepty, szmery, glosy, spadajace srubki, wiatr na pustyni, tych smaczkow jest cala masa.
To jest uzupelnienie bocznych, te boczne pompuja i robia cala robote, tylne niezaleznie dopelniaja.
Podstawa to odpowiednie ustawienie i robi sie bajecznie.
Nie mozna tylnych dac przy samych uchu, trzeba je rozsadnie odseparowac od sluchacza, to jest istotne, boczne natomiast maja byc z boku, w takiej sytuacji "opatulimy" sie dzwiekiem.
Teraz tak, nie ma opcji aby odpowiednio ustawione kolumny w systemie 7.1 graly gorzej jak 5.1. Nie wiem skad ten pomysl, to tak jakby napisac, ze lepiej graja same fronty, jak fronty + centralny.
Nastepnie, na sciezkach 5.1 z automatu NIC nie symuluje do 7.1 (aczkolwiek mozna tak ustawic, mamy w takim wypadku Dolby HD 5.1 + DPL2, ten zalaczony prologic jest wlasnie do symulacji dwoch tylnych, ale sztucznie i ja sie w to nie bawie w filmach 5.1, jedynie w radiu) W przypadku sciezki 5.1 kino zalacza sie automatycznie na 5.1 i jest tak jakby nie bylo w systemie tych dwoch tylnych kolumn. Prawdziwe 7.1 zalacza sie automatycznie tylko i wylacznie, jak taka sciezka jest podana na zrodle.

Rozpisalem sie bo temat jest istotny dla milosnikow dzwieku przestrzennego, wiec zachecam do testow lub uwglednienia przy ew.budowie kina, gra warta swieczki!
Sam jakis czas temu pisalem, ze 7.1 musi byc zrobiony z glowa, podtrzymuje to, ale
uczciwie przyznam, ze system 7.1 ktory dawno temu stworzylem nie zadawalal mnie, cos byl nie tak i mialem mieszane uczucia, podejrzewam ze wszystko bylo do d..y.
Dzis, na innym systemie, inny rozstawieniu, po dolozeniu 2 na tylna sciane, inaczej juz spiewam i zdania juz nie zmienie. Warto jak cholera, ale z glowa!

Lista filmow 7.1
List of BDs with 7.1 Audio - Blu-ray Forum
 
Ostatnia edycja:
Do góry