Zatyczki do bas refleksow - co to daje ?

AvataR

Banned
Panowie kolejne pytanko z grupy banalnych. Te zatyczki (gombeczki) zakladanych na otwory w glosnikach poza wytlumieniem samych basow daja cos jeszcze ?? Poprawiaja srednice i gore moze :) ?? Co sie konkretnie dzieje z dzwiekiem jak sa one obecne ?? Osobiscie wyciagnelem i leza w kartonach - zastanawiam sie czy dokopywac sie do nich i zastosowac czy nie ma sensu :D ?? Konkretnie mam Kefy seria iQ z Onkyo 605.
 

Irasiad

New member
Z tego co wyczytałem w instrukcji swoich- służą one do poprawy "charakterystyki basu w pomieszczeniach o trudnej akustyce"lub "obniża się wartośc rezonansową bassreflexu o ok.1,41.W związku ,że takie pomieszczenie właśnie mam i że w moich kolumnach są po dwa otwory basrefleksu-Wyciągnąłem je z pudełka i zatkałem po jednym otworze.Hmmmm....jest słyszalna poprawa.Bas jest szybszy i bardziej zwarty i bardziej muzykalny a nie dudniący.Zaznaczam że mam po 2 otwory basreflex
 

Skibus

New member
Zatykanie BR nie powoduje wytłumienia basu, a jedynie zmianę charakterystyki dźwieku poprzez zmianę środowiska pracy głośników znajujących się w danej komorze.
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
JAk stawiasz blisko ściany lub w dużych, niewytłumionych pomieszczeniach (albo blisko ścian w rogach pokoju) to lepiej zatkaj. Odsłuch znacznie się poprawi. Ustanie dudnienie.
Zresztą... sam to musisz wziąc "na ucho". Co kto lubi. :)
 

zeberko

New member
Zatkanie tuneli B-R powoduje, że charakter kolumny zmienia się w kierunku kolumny zamkniętej, co powoduje zmianę charakteru basu.
Basu jest jak by mniej, ale o lepszej jakości, szczególnie jak napisano w trudnych pomieszczeniach (mały pokój a tunel B-R z tyłu) lub w tanich kolumnach o "brzydkim basie" można spróbować tunel zatkać jakimś "gałganem" i stwierdzić, co lepiej nam pasi.
 

AvataR

Banned
To w takim razie jutro popylam do piwnicy wytarmosze karton i zatyczki i powkladam do KEFow ;) Zobaczymy co z tego bedzie :D Wstyd przyznac ale jeszcze do niedawna myslalem ze te galgany to tylko przy transporcie powinny byc tam powkladam :???: Zoool normalnie.

Przy okazji a zatykanie suba ktory ma glosnik skierowany w podloge a wylot na przedzie tez moze cos poprawic ?? Mam wrazenie ze jak tam cos wloze to przy takim powerze wydmucha mi to natentychmiast :p
 

AvataR

Banned
W niedziele mam nadzieje ze znajde czas na konkretne testy to napewno napisze wrazenia :D

No wiec i stestowalem jak to sie ma z zatyczkami i bez na moich Kefach Q5. Te kolumienki maja dwa otwory jeden z przodu pod glosnikiem sredniotonowym i jeden wylot wiekszy z tylu. Ten z przodu zostawilem otwarty a ten na tyle oberwal z galgana :D No i slychac roznice moim zdaniem na korzysc. Tzn jedno co sie poprawilo slyszalnie to to ze bas jest lepiej kontrolowany i bardziej miesisty. Jak sie galgana wyjmie to lata po calym pokoju i bardziej dudni. Generalnie jestem zadowolony ze poruszylem ten temat bo dzwiek jakby nie bylo sie polepszyl :) W moich dosc trudnych warunkach naglosnieniowych to napewno dobry pomysl - kazdemu kto ma maly metraz albo chaos pokojowy to takie rozwiazanie polecam :D
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pawlak42

New member
witam
a czy takie coś jest możliwe w JBL e-80????
one maja tylko jeden BR z przodu czy moge go zatkać???? jak myślicie??? bo w zestwie nie miałem żadnych gałganów:)
pozdrawiam
 

zeberko

New member
Zatkanie tunelu BR nie zagraża głośnikowi niskotonowemu.
Co do "gałgana", takowym ze względu na koniec zimy może zostać czapka or szalik ;)
 
Do góry