zapytanie o rozdzielczość filmu na bluray

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam wszystkich mam pytanie dzisiaj w sklepie widziałem płytę na bluray filmu underworld 2 i było na niej napisane że jest to płyta full hd 1080/25i .... moje pytanie brzmi czy to jest to samo co film na którym jest napisana taka informacja full hd 1080p 24 Bo dla mnie jest coś nie tak, czyżby to oznaczało że underworld 2 jest gorzej nagrany jak inne filmy nagrane własnie w full hd 1080p 24 ? i co ciekawe płyty bluray są przeważnie 50 Gb, a ta jest 25 Gb podejrzewam że nie ma na niej żadnych dodatków i stąd pojemność tej płyty jest mniejsza. Proszę o pomoc bo ja zgłupiałem i nie wiem czy to jest to samo czy tak jak wcześniej wspomniałem,że tego typu filmy są nagrane w gorszej rozdzielczości. Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi.
Lolek
 

adam6150

New member
lolek126 napisał:
Witam wszystkich mam pytanie dzisiaj w sklepie widziałem płytę na bluray filmu underworld 2 i było na niej napisane że jest to płyta full hd 1080/25i .... moje pytanie brzmi czy to jest to samo co film na którym jest napisana taka informacja full hd 1080p 24 Bo dla mnie jest coś nie tak, czyżby to oznaczało że underworld 2 jest gorzej nagrany jak inne filmy nagrane własnie w full hd 1080p 24 ? i co ciekawe płyty bluray są przeważnie 50 Gb, a ta jest 25 Gb podejrzewam że nie ma na niej żadnych dodatków i stąd pojemność tej płyty jest mniejsza. Proszę o pomoc bo ja zgłupiałem i nie wiem czy to jest to samo czy tak jak wcześniej wspomniałem,że tego typu filmy są nagrane w gorszej rozdzielczości. Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi.
Lolek

Nie martw sie. Nawet jeśli film jest nagrany w rozdzielczości 1080i (interlace - przeplot) a nie full HD 1080p (progressive) to i tak nie zauważysz róznicy dołym okiem. No moze na TV LCD o wymiarze matrycy 50 cali. Obraz i tak bedzie rewelacyjny. Stąd mniejsza pojemnośc płytki (25 GB). Koncerty na płytach BD bardzo często nagrywa sie w rozdzielczości 1080i. Nie ma to większego znaczenia dla widza.
 

tkrawczyk

New member
lolek126 poruszyles istotna, acz zapomniana przez wiekszosc osob kwestie odkad BD stal sie jedynym slusznym formatem HD.

W swietej wojnie formatow wygral format oferujacy nizsze parametry obrazu od konkurenta:

BD max 1080i
HD-DVD max 1080p

Niestety jak to czesto bywa skuteczny lobbing + silniejsze zaplecze finansowe gigantow stojacych za slabszym technicznie formatem pozwolilo na pozostawienie w pokonanym polu konkurenta oferujacego lepsza jakosc.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
1. filmy najczesciej (nie mowie o "poprawkach" polskich dystrybutorow) sa w formacie 1080p 24 - czyli mowiac w uproszczeniu wersja taka sama jaka mozna obejrzec w kinie
2.koncerty nagrywane kamerami cyfrowymi najczesciej sa w formacie 1080i, nie wystepuje wtedy efekt juddera jest jednak wtedy tzw. "teatr telewizji" ,co jednak w przypadku nagran z wystepow scenicznych nie przeszkadza
3.blu-ray to oczywiscie 1080p , ale to juz kolega sprostowal
4.wielkosc plyty ( 50gb a 25gb) ma pewne przelozenie na jakosc zawartego na niej materialu , oczywiscie nie znaczy to ,ze obraz jest dwa razy lepszy ! trzeba wziasc pod uwage ,ze na plycie znajduja sie rowniez materialy dodatkowe , rozne sciezki dzwiekowe itp. nalezy tez wspomniec o tym , ze "jakosc HD" to nie tylko obraz ! a sciezka w formacie HD audio tez potrafi troche "wazyc". w kazdym badz razie z reguly wydanie na plycie 50gb jest lepsze niz na plycie 25gb- mowie o porownaniu roznych tytulow, bo przy tych samych to jest to raczej oczywiste
 

dread

New member
Bez reklam
W całym cywilizowanym świecie filmy wydaje się w 1080/24p (koncerty to inna bajka).
1080/25i to jest wymysł niektórych polskich dystrybutorów - chodzą słuchy, że są tworzone z telewizyjnych (sporo tańszych) masterów, stąd też 25 klatek + wykastrowany obraz aby wypełnić całe 16:9.
Nie inaczej jest w przypadku tego Underworld Evolution, do tego brak dźwięku HD :E
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Do Dreada

dread napisał:
W całym cywilizowanym świecie filmy wydaje się w 1080/24p (koncerty to inna bajka).
1080/25i to jest wymysł niektórych polskich dystrybutorów - chodzą słuchy, że są tworzone z telewizyjnych (sporo tańszych) masterów, stąd też 25 klatek + wykastrowany obraz aby wypełnić całe 16:9.
Nie inaczej jest w przypadku tego Underworld Evolution, do tego brak dźwięku HD :E

Najpierw chciałbym wszystkim podziękować za wasze wypowiedzi i z tego wychodzi że tak naprawdę na 40 czy 46 calach to normalny Gośc nie odczuje praktycznie żadnej rożnicy czy to będzie 1080 24 p czy 1080/25i. pozatym dowiedziałem się że koncerty są właśnie z regóły w tym formacie nagrywane co do tej pory nie wiedziałem :)
A teraz zapytanie do dreada napisałeś że w tym filmie jest brak dzwięku HD , wersja angielska jest napisane na pudełku tego filmu DTS HD 5.1 To ten film jest w ze ścieżką dts hd czy też nie jest bo lekko zglupiałem po tym co napisałeś:) Pozdrawiam i czekam na wypowiedź.Przynajniej tak mi sie wydaje że taki dzwiek był- chyba że się mylę... Pozatym napiałeś że jest wykastrowany obraz to oznacza że jest bez dolnego i górnego pasa?
Lolek
Ps dla wszystkich wielbicieli underoworlda od 16.10.09 ma być ten film już w 1080 24p i na pewno dźwięk dts hd :)
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
lolek126 napisał:
Pozatym napiałeś że jest wykastrowany obraz to oznacza że jest bez dolnego i górnego pasa?
Lolek
Ps dla wszystkich wielbicieli underoworlda od 16.10.09 ma być ten film już w 1080 24p i na pewno dźwięk dts hd :)

1. tzn. ze film moze byc wydany jako 1080i ,czyli bedzie w formie 25 klatkowej .bez "pasow" moze byc,ale nie musi- przerobka formatu kinowego na 16:9 wiaze sie albo z "przezoomowaniem" kadru (obrzydlistwo) lub w niektorych przypadkach (gdy jest to mozliwe technicznie ze wzgledu na rodzaj uzytej tasmy filmowej) "otwrciem kadru"- to rozwiazanie jest rowniez "nie bardzo" bo wtedy w kadrze jest duzo "smieci" tzn. to czego rezyser nie przewidzial do pokazania.
trzeba rowniez pamietac,ze film w formie 1080i25 jest "krotszy" niz 1080p24 wiec musi rowniez nastapic ingerencja w sciezke dzwiekowa
2.dts hd , czy dts hd ma ? to tez jest roznica , pierwsze to kompresja stratna ,drugie bezstratna. oryginal wyszedl ze sciezka lpcm (bez kompresji) wiec tak czy inaczej i tak bylo "grzebane" :D
 

dread

New member
Bez reklam
lolek126 napisał:
A teraz zapytanie do dreada napisałeś że w tym filmie jest brak dzwięku HD , wersja angielska jest napisane na pudełku tego filmu DTS HD 5.1 To ten film jest w ze ścieżką dts hd czy też nie jest bo lekko zglupiałem po tym co napisałeś:) Pozdrawiam i czekam na wypowiedź.

http://www.blu-ray.poral.net/underworld_evolution.php

Jest zwykły DTS 5.1, do tego jedynie 768kbps.
Na pudełkach często są wypisywane bzdury.
 
Do góry