Zamiana Onkyo TX-SR505E na... 308/508? Inny?

pewu

New member
Witam!

Aktualnie posiadam amplituner Onkyo TX-SR505E, który spisuje się bardzo dobrze. Przyszedł jednak czas aby rozejrzeć się za amplitunerem, który będzie w stanie zdekodować dźwięk przez HDMI.

Głównym kryterium wyboru w moim przypadku jest użyteczność, która objawia się odpowiednią ilością danych portów, itp. Z racji tego, iż lista "nadajników" zwiększyła się (PS3, X360, PC, w niedalekiej przyszłości jakaś TV w HD), to przeanalizowałem aktualną ofertę amplitunerów Onkyo. Okazało się, że każdy model, począwszy od TX-SR308 jest już HDMI Audio ready :)

Kryteria:
1. Minimum 3 wejścia HDMI (4 lub 5 - optymalnie), najlepiej już v1.4 - dlatego rozważam serię z końcówką 8.
2. Minimum dwa wejścia optyczne + coaxial (więcej nie zaszkodzi).
3. Obsługa dźwięku w HD.
4. Obsługa 6 om (przynajmniej na razie) - aktualnie mam jakieś kolumny z odzysku SONY SS-P77XAV (80W, 6om) + centralny SS-CN15 + tyły SS-SR15 8om + Sub SONY SA-W305, które muszą jeszcze na jakiś czas wystarczyć.
4. Dobrze by było aby działało przekazywanie sygnału HDMI przy wyłączonym amplitunerze (HDMI THRU wg instrukcji Onkyo).
5. Najlepiej aby grzał się jak najmniej...

TX-SR505E grzeje się bardzo mocno. Czy modele 308(310W), 508(450W) grzeją się tak samo? Biorąc pod uwagę prądożerność, to wydaje się, że model TX-SR308 powinien grzać się mniej.

Wg specyfikacji producenta model 308 nie posiada: Audyssey 2EQ, Audyssey Dynamic EQ, Dynamic Volume. W 505 korzystałem z Audyssey, który wg mnie dość dobrze poprawiał jakość dźwięku. Między innymi dlatego też waham się pomiędzy TX-SR308 a TX-SR508, do tego 508 ma więcej wejść (+1 HDMI +1 coaxial), które mogą się przydać w przyszłości.

TX-SR508 - optymalna ilość wejść, Audyssey, większy pobór prądu (więcej się grzeje?) niż w 308.
TX-SR308 - wystarczająca ilość wejść, brak Audyssey, mniejszy pobór prądu (mniej się grzeje?).

Biorąc pod uwagę, że mój zestaw kolumn prawdopodobnie nie jest za bardzo wymagający, to bardziej skłaniam się do zakupu TX-SR308, jednak z kolei TX-SR508 jest bardziej przyszłościowym zakupem. Planowałem zakup kolumn Jamo S606, jednak okazuje się, że nie zmieszczą się, i będę szukał jakiejś mniejszej alternatywy, jednak to raczej dość odległa przyszłość.

A może jednak coś innego?

PS. Sprzedam Onkyo TX-SR505E za... właśnie, ile ten ampli teraz jest wart?

Pozdrawiam!
 

killpit

New member
Jak przyszłościowo to zdecydowanie 508 uważam że w dobrym kierunku idziesz natomiast co do głośników fajną cenkę mają QQ5000.Jeżeli chodzi o grzanie się ampli to zdecydowanie poprawili te grzejniczki ale i tak niestety nie ominiesz tego.Prawda jest taka że Onkyo ma najmocniejsze zasilacze ale i jedne z najlepszych dlatego bez problemu wysterują praktycznie wszystkie głośniki ze stabilnością dzwięku.To dobry wybór pogadaj z Blackninją o cenkach a sam się zdziwisz :)
 

pewu

New member
Poczytałem na szybko o QQ5000, i fajnie się prezentują, jednak niestety nie mam miejsca na podłogowe fronty... najprawdopodobniej będę szukał czegoś mniejszego gabarytowo, tak aby można było postawić na szafce/meblu - ale to za jakiś czas, teraz muszę zdecydować co kupić, no i sprzedać Onkyo TX-SR505E.
Dzięki za info!
 

pewu

New member
To kup zestaw HKTS 11
OK, to jest temat na osobny wątek, który pewnie za jakiś czas rozpocznę. Przeprowadziłem rozmowę z żoną (akurat wybieramy nowe meble) i prawdopodobnie będą mogły stać podłogówki. Czyli przemawia to raczej za TX-SR508, tak aby podłogowe kolumny, np. QQ5000 lub S606 dało się sprawnie napędzić.

Nadal jestem otwarty na propozycje odnośnie amplitunera biorąc pod uwagę kryteria z pierwszego postu. Nie ograniczam się tylko do ONKYO, jeśli inny producent da mi podobne parametry, a będzie np. mniej się grzał, ładniej wyglądał, itp. to chętnie to rozważę. Na razie jestem skłonny zakupić Onkyo TX-SR508.
 

pewu

New member
Z tym grzaniem to sobie żarty robisz co nie :)
W sensie, że jak? To chyba lepiej jeśli sprzęt grzeje się mniej prawda? No a jeśli można się o niego oparzyć, to już trochę gorzej... że nie wspomnę o lecie, kiedy w pokoju mam 29 stopni i chciałbym włączyć sobie muzykę, lub obejrzeć film - bez podnoszenia temperatury do 30 stopni :)

Ogólnie rzecz biorąc wolałbym mało grzejący się amplituner.
 

killpit

New member
Oczywiście że każdy chciałby mieć zimny sprzęt lecz chodzi o to że dobry zasilacz mocny jest wg mnie najważniejszą częścią w ampli i będzie się grzał.Natomiast spokojnie 508 aż tak się nie grzeje.Najlepiej rozwiązali w 608 jest zastosowany wentylator który załącza się przy konkretnej temp. Słuchałem u kolegi i oglądaliśmy film a po 3godz. pracy był letni :)
 

pewu

New member
Jeśli 508 faktycznie mniej się grzeje niż 505, to raczej będzie już OK. Wentylatorek to super sprawa (dopóki nie zacznie wyć, ale zawsze można go "przesmarować"). Szkoda, że nie zastosowali go w 508, no ale już będę miał nowe meble, to mogę zastanowić się nad wentylatorem w szafce RTV ;)

Czyli jak domniemam - nie ma sensu szukać alternatywy dla TX-SR508? Zatem trzeba przyjrzeć się cenom...
 

killpit

New member
Też tak uważam.Pogadaj jutro z Blackninją on tu jest królem najlepszych cen i w dodatku ma od Polskiego Dystrybutora.
Uważaj na niektóre sklepy są na czarnej liście EiC czyli dystrybutora Polskiego
EiC daje 3lata gw. to jest ważne nigdy nie wiadomo to jest tylko elektronika :)
Czasem zaoszczędzi się 100-200zl. a póżniej więcej problemów.
 

pewu

New member
Też tak uważam.Pogadaj jutro z Blackninją on tu jest królem najlepszych cen i w dodatku ma od Polskiego Dystrybutora.
Uważaj na niektóre sklepy są na czarnej liście EiC czyli dystrybutora Polskiego
EiC daje 3lata gw. to jest ważne nigdy nie wiadomo to jest tylko elektronika :)
Czasem zaoszczędzi się 100-200zl. a póżniej więcej problemów.
OK, poczytałem trochę i znalazłem to: E.I.C. Electronic International Commerce
"Lista nieautoryzowanych punktów sprzedaży Onkyo w Polsce oraz konsekwencje prawne."

Nie za bardzo rozumiem tej listy, w związku z tym mam pytanie o obecnie najtańszą ofertę (w moim regionie) z ceneo: http://www.kajt24.pl/amplituneronkyotxsr508bczarny-p-3378.html

Czy zakup tam jest "autoryzowany"? Czy da się taniej?
Blackninja - help :)
 

pewu

New member
Witam ponownie!
Pojawiła się nowa koncepcja. Będę chciał wraz z amplitunerem kupić już kolumny (rezygnuję z czegoś innego aby mieć już system audio gotowy). O ile amplituner jest już wybrany - TX-SR508, tak teraz pozostało wybrać kolumny.
Zestaw będzie w 80% używany do filmów i grania, a w 20% do muzyki. Preferuję ciepłe brzmienie, jednak za razem wyraziste i szczegółowe.
uklad2b.jpg

Przestrzeń jak widać na załączonym obrazku jest mała, pokój ma mniej więcej 5x3 a kącik muzyczno/filmowy 3x3. Układ jak powyżej.
Na początku miały to być fronty z Jamo S606 + reszta tych co mam. Jednak okazuje się, że za podobną cenę mogę kupić cały zestaw 5 kolumn - QQ5000. Dodatkowo biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, to QQ5000 spokojnie powinny wystarczyć. Prawdopodobnie zostawię też subwoofer Sony SA-W305, a jeśli okaże się niewystarczający, to wtedy zastanowię się nad zmianą na Sub200.

Dodam jeszcze, że dziś widziałem QQ5000 w MM we Wrocławiu, i faktycznie jak na podłogówki, to nie są za duże, co akurat mi odpowiada (skromniej, oraz mniej zagracone małe pomieszczenie), tylko zauważyłem też, że najlepiej je słychać siedząc na przeciwko, najlepiej z głową na wysokości głośników. Niestety nie jestem w stanie określić jakości ich dźwięku, ale mogę stwierdzić, że grają lepiej niż moje aktualne kolumny frontowe :)
Czy posiadając QQ5000 podkładacie coś jeszcze pod fronty, aby stały troszkę wyżej?

No to teraz podstawowe pytanie - co mi polecacie, czy jest sens kupować jakiś inny zestaw kolumn niż QQ5000 biorąc pod uwagę minimalny budżet oraz małe pomieszczenie? Zastanawiałem się nad jakimiś mniejszymi gabarytowo kolumnami, ale jak widać znalazło się miejsce na podłogowe fronty (kosztem jednaj szafki). Jedyny minus w QQ5000 to jak dla mnie troszkę za duże tyły. Dlatego też wcześniej rozważałem fronty Jamo S606, a resztę (centralny i tyły) pozostawić z aktualnego zestawu - takie małe kolumienki SONY. Czy takie coś ma sens?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
nie ma sensu - będziesz miał inne specyfikacje dla różnych kolumn.
Rozumiem że szukasz tylko frontów ?
I że chcesz zostawić z tyło stare Sony ?
jaka klasa cenowa ?
 

pewu

New member
nie ma sensu - będziesz miał inne specyfikacje dla różnych kolumn.
Rozumiem że szukasz tylko frontów ?
I że chcesz zostawić z tyło stare Sony ?
jaka klasa cenowa ?
Jeśli nie ma sensu kupować samych frontów i pozostawiać stare - centrala i tyły, to pozostaje raczej QQ5000. A tak właśnie na początku planowałem, aby kupić same fronty. Budżet - jak najmniejszy. Wiem, że to nic nie mówi, ale możemy przyjąć, że górną granicą jest cena QQ5000, lub frontów Jamo S606 :) Jak podaje allegro/ceneo - 1200zł.
 

killpit

New member
Zostałbym przy QQ5000 nie duże gabarytowo a grają naprawde całkiem niezle jak na swój przedział cenowy.Bass refleks z przodu co pomaga w ustawieniu,pamiętaj że gł. z bass refleksem z tyłu musisz je odstawić około 30-40cm od sciany.
KiKi ma racje pogadaj z Blackninją o cenkach.100% pewności od Polskich Dystrybutorów co jest b.ważne.
 

pewu

New member
Jeszcze pytanko - czym się różnią Quadral Quintas 5000 od Quadral Quintas 500?

Zauważyłem, że 500 mają bass reflex z tyłu, no i 5000 jest tylko na oficjalnej stronie Quadral, więc 5000 to aktualny model zapewne.
 
Ostatnia edycja:

killpit

New member
Dokładnie tylko tym się różni oraz w przypadku koloru cherry przednia ścianka jest czarna.Łatwiej je ustawić mając bass refleks z przodu.
 
Do góry