Zakup HDTV z niskim "InputLag' do PS3/PC

Lampowiec

New member
Witam serdecznie.

Ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem konsoli Sony PlayStation3. Moja PS2 chowa się przy okazji do szafy.
Jako gracz i twórca gier spędzam masę czasu przy różnorakich produkcjach. Zazwyczaj są to gry PVP (gracz kontra inny/inni gracze). Z racji tego do mojego komputera PC podłączony mam wspaniały monitor NEC MultiSync FE2111SB-BK, który pomimo swojego wieku parametrami wyświetlania obrazu bije na łeb na szyję wszystkie monitory na jakich miałem (mam) okazję pracować - nie chodzi mi o syntetyczne testy, czy papierkowe specyfikacje a testy organoleptyczne ;]

Jestem z niego zadowolony głównie za sprawą szybkości z jaką obraz wyświetlany jest na ekranie, oraz wysokiej częstotliwości odświeżania.
Wiele osób próbowało mi już wmówić, że gadam głupoty, oko i tak nie jest w stanie "wykryć" różnicy. Otóż jest i w testach które kiedyś zrobiliśmy w pracy na największych "wyśmiewcach" wyszło szydło z worka. Nawet oni potrafili przyznać, że stare wygi mają rację.
Dla ProGamera gra w 100Hz z włączoną synchronizacją pionową (VSync) to po prostu mus.

Kończąc przydługawy wstęp.. Zamierzam zakupić telewizor LCD (najlepiej z matrycą IPS) lub Plazmę, aby podłączyć go pod konsolę i komputer (jako drugi monitor). Najlepiej z matową matrycą gdyż nie przepadam za "odblaskami".
Jako stary CRT-owiec ostatnio usłyszałem o InputLagu, który okazał się być kolejnym ważnym parametrem przy wyborze porządnego TV do grania. Przejrzałem zawartość strony Display Lag (nie moge podac linka) jednak uświadomiła mnie jedynie, że żyjemy w kraju trzeciego świata i większość z testowanych tam modeli ciężko znaleźć w Polsce.

Pewnie poradził bym sobie w końcu sam, jednak zajęło by mi to z miesiąc, nim przeszperał bym kawał internetu ucząc się każdego z parametrów i przesiewając tysiące postów nie na temat.
Proszę więc Was - tych doświadczonych o pomoc w doborze dobrego sprzętu. Potrafię się odwdzięczyć! :p)

Przejdźmy więc do konkretów:

1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ?
15m²

2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ?
od 0,5 metra (przy komputerze) do 4 metrów (przy konsoli) - max.

3.Ile osób zasiada przed telewizorem ?
1-4

4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ?
Głównie na wprost, jednak przy czterech osobach jest to awykonalne.

5.Telewizor ma stać czy ma wisieć ?
Wisieć na ścianie, na jakimś zmyślnym mocowaniu, które można będzie odchylać we wszystkich kierunkach w zależności od potrzeb.

6.Jak słońce świeci w pokoju ?
Mocno do momentu w którym nie zaczynam grać, wtedy rolety idą w dół a ja delektuję się mrocznym klimatem lochów ;D

7.Jaki masz obecnie telewizor ?
Nie posiadam obecnie telewizora. Do komputera podłączone mam: Nec MultiSync fe2111sb, oraz LG Flatron IPS234

8.Co chcemy aby telewizor posiadał ?
Dobrą matrycę! Mam bardzo głęboko wifi, 3d, internet, głośniki (używam osobnego zestawu), i inne niepotrzebne nikomu do życia bajery. Dla mnie mógł by nawet nie posiadać tunera.

9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora ?
Cyfrowy z konsoli (HDMI), cyfrowy z PC (DVI lub HDMI)

10.Jakie urządzenia ?
NVidia GeForce GTX 780 oraz Sony PlayStation 3 (w przyszłości PS4)

11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor ?
od 8 do 10 godzin

12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ?
Matową.

13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ?
Nie oglądam telewizji. Telewizja kłamie i zjada czas. To zło wcielone! :D

14.Czy zamierzasz serfować po internecie ?
Nie. Do tego służy mi drugi monitor (wyżej wymieniony LG Flatron IPS234)

15.Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie?
Ten TV ma służyć tylko do wyświetlania gier, więc 100%

16.Preferencje co do marki ?
Sony. Moja babcia ma telewizor Sony:D - jakieś płaskie 32''. Bardzo podoba mi się jego wykonanie oraz GUI. Jednak nie jestem jakimś funboyem. Liczy się jakość a nie marka.

17.Preferencje co do wielkości ?
Od 42 do 50 cali.
Szanownych kolegów, którzy mają zamiar informować mnie, że "nie potrzebuję takich rozmiarów" i tym podobne serdecznie dziękuję - szkoda waszej klawiatury i miejsca na serwerze na takie posty ;]


18.Co Cię denerwuje w telewizorach ?
Że nie ma płaskich CRT :p A tak poważnie, to wszelkie dodawane "super funkcje" (byle tylko więcej na pudełku reklamy nas**ć) jak Internet, WiFi, PiP i pranie dywanów.

19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ?
W tygodniu - noc, w weekendy - dzień.

20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ?
Interesują mnie dwa przedziały cenowe. Około 2000 zł oraz około 3000 zł. Prosił bym o podanie najbardziej trafnych modeli w okolicach tych dwóch kwot.

21.Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ?
3D może kiedyś zobaczymy przy hologramach. Obecnie 3D to oszukiwanie mojej głowy (z mizernym skutkiem), a ja nie lubię jak się mnie oszukuje ;] więc.. NIE! (Jednak, zdaję sobie sprawę, że teraz producenci na siłę wpychają 3D do swoich produktów byle je tylko sprzedać.


Kończąc moje zapytanie, chciałbym poruszyć jeszcze jedną kwestię. Wspomniałem we wstępie o 100Hz. Czytałem trochę na forach o telewizorach i z tego co rozumie telewizory tylko symulują pracę w 100Hz. Bardzo zależy mi na modelu, który da mi PRAWDZIWE 100Hz.
Zastanawiam się jeszcze nad podświetlaniem typu AmbiLight (czy jakoś tak) jako, że nie lubię oglądać ekranu w całkowitej ciemności (męczą mi się oczy) zastanawiałem się nad tym rozwiązaniem. Jeśli jest taka możliwość, proszę uwzględnijcie ją.

Uff... Jeśli doczytałeś do końca. Bardzo dziękuję. Jeśli pomożesz mi w wyborze, podziękuję jeszcze bardziej! :)
 

ketyow

New member
Jako osoba, która stoi w bardzo podobnej sytuacji (aczkolwiek mi jeszcze mocno zależy na filmach FullHD, więc same parametry obrazu były też dla mnie niezwykle ważne) mogę Ci powiedzieć, że z moich obserwacji najbardziej trafia w cel Sony W805. Wiadomo, chodzi nam przede wszystkim o niski Input Lag, w nim jest to czas rzędu 20 ms i szybszego TV teraz nie dostaniesz. Nie jestem pewien czy można ustawić sobie 100 Hz, ale lepsze 60 FPS przy niskim lagu, niż 100 FPS przy większym, nie? Ewentualnie możesz pomyśleć o Sony W655, tylko to już TV biedniejszy (2 HDMI, 1 USB, matryca 50 Hz), aczkolwiek myślę, że do gier nadal spełnia swoje oczekiwania.

Byłem z laptopem w sklepie parę dni temu i test input laga zdyskwalifikował właściwie wszystko nad czym się jeszcze zastanawiałem. Teraz jeszcze zastanawiam się, czy nie kupić do filmów Panasonica ST60 a do gier po prostu duży monitor, ale w Twoim wypadku chyba to nieistotne.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Moze zamiast laptopa i testy, podlacz po ludzku konsole, lub laptopa z gra i sprawdz jak sie gra. Ja na zadnym tv nie uswiadczam problemow, statystyki w rozgrywkach online to potwierdzaja.
 

ketyow

New member
Grałem w kilka FPSów na Panasonicu ST50, z lagiem 60 ms. Dla mnie niegrywalne. Z kolei Skyrim nie ma synchronizacji pionowej, a nie wiem czy to wina plazmy, czy po prostu Panasonica, ale tv czekał na "całą klatkę", co powodowało w grze okrutne szarpanie (na monitorach LCD dla odmiany lekko rozjeżdża się obraz w dwóch częściach, ale płynność zostaje zachowana).

BTW. Ma GTX'a 780 i chce mieć 100 FPS - to jest maniak i będzie go drażnić każdy lag. Ja gram na PC, nie konsoli i tam przy ruchu myszką lag jest znacznie bardziej odczuwalny.
 
Ostatnia edycja:
Do góry