Zakup amplitunera do kina domowego do 3000 zł

makwasnik

New member
Witam serdecznie szanownych forumowiczów.

zwracam się z serdeczna prośba o pomoc w zakupie amplitunera. Zanim przejdę do rzeczy chciałbym podziękować za możliwość korzystania z Państwa rad. Ostatnim razem miałem jak pisałem i korzystałem z Waszych porad to zakupiłem w sklepie Loco w Olsztynie tv marki sharp 46 LE830 który bardzo sobie chwalę.

Otóż spalił mi się mój pierwszy i obecnie używany amplituner yamaha HTR 5930. Jak wspomniałem to pierwszy sprzęt audio jeszcze z czasów studenckich. Do tego mam najprostsze kolumny 5,1 marki Prism, dołączane do zestawu. Całość zwieńcza subwoofer marki Wharfedale.

Sprzętu używam do odtwarzania dźwięku podczas oglądania telewizji kablowej i filmów odtwarzanych w formacie 5,1 czy to w ramach kanałów premium (HBO,Canal+) czy płyt DVD. Jeśli chodzi o muzykę to słucham tylko radia po sygnale z telewizji kablowej, płyty dvd bardzo rzadko. Rozmiar pomieszczenia: odległość maksymalna od amplitunera i kolumn do ok 3 metrów. Pokój jest za to długi bo aż 6,5metra.
Ponieważ stary sprzęt odmówił posługi, zostałem zmuszony do zakupu nowego. Zależy mi aby łączył w miarę dobrą jak na ten przedział cenowy jakość muzyki w stereo oraz aby był multimedialny ( radio internetowe, możliwość połączenia z playstation 4 , i inymi multimediami jak serwer NAS). Nie wiem czy to istosne ale lubie żywy dźwięk i wysokie tony.

Budżet jaki mam to 3000zł, ale jeśli nie warto przepłacać bo np. nie mam głosników to również prosiłbym Was o zaproponowanie sprzętu z niższa ceną. Raczej głośników nie będę zmieniał, chyba że bardzo będziecie rekomendować to do stereo ( przednie kanały) zmienie.

Będe wdzięczny za każdą opinię, gdyż nie posiadam dużej wiedzy w tym temacie.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Za 3k kupisz już niezły amplituner np. Denon X3000, Marantz 5008/5009/6008, Onkyo 636/717, Yamaha 775/830, Pioneer 1223. Tylko tutaj leży problem w kolumnach, bo po prostu odstają znacznie jakością od amplitunera. Sens zakupu jest, ale jeżeli w przyszłości zamierzasz również wymienić kolumny. Za tą kwotę można już kupić dobry zestaw 5.0. Jaki masz metraż?
 

makwasnik

New member
Dzięki za odpowiedź. Metraż tego salonu to 21 metrów z tym że jak wcześniej wspomniałem jest to przekrój prostokąta 3,2 metra na 6,5. A kino domowe mam na krótszej ścianie ( jeśli to istotne, odległość kanapa zestaw to ok. 3 metry, w salonie ejst też aneks kuchenny w drugiej czescie tego prostokąta :) ).
W takim razie wymienię również kolumny z tym że na początku tylko te przednie bo pewnie braknie kasy na całość. Może moglibyście również polecić mi jakiś zestaw pod ten sprzęt?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kolumn jest mnóstwo, i każdy dobiera to co mu się podoba. Nie ma czegoś takiego, że tylko dane kolumny grają dobrze z amplitunerami X a inne już źle. Ile chciałbyś przeznaczyć na te fronty?
 

makwasnik

New member
a ile powinienem przeznaczyć że tak zapytam? Przyznam że mam niewielkie pojęcie w tym temacie. A jeśli juz mam i fronty wymienić to chciałbym aby ten zestaw miał ze tak powiem "ręce i nogi" w tym przedziale cenowym.
Czy cena 1500 to nie za mało?
Czy z przedstawionych powyżej modeli amplitunerów powinienem nastawiać się na jakiś konkretny model ? czy wszystkie podobnie jakościowo się przedstawiają? I kolejne pytanie czy pod kolejny model amplitunera powinienem zakupić konkretny model kolumn czy to nie jest juz tak istotne? Ewentualnie czy polecasz jakiś punkt w warszawie lub okolicy do odsłuchu?
Nie wiem może te: JBL Studio 280 lub Indiana Line Tesi 560N
Czy powinienem poszukać w wyższym rpzedziale cenowym pod te modele amplitunerów (1500-2500)?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wiesz, ta "jakość" to pojęcie względne. Jednemu wystarczą kolumny za 1500zł a drugiemu za 15k. Osobiście uważam że takie kolumny w cenie 3-3,5k za zestaw 5.0 już dość przyjemnie grają, czyli na fronty musisz liczyć ok. 2,5k. Oczywiście w każdym salonie można uzyskać większy bądź mniejszy upust. Amplituner dobierasz sobie pod kolumny, bo np. Yamahy grają dość ostrawo, więc zestawienie je z kolumnami też grającymi podobnie jest dość ryzykowne. Przeważnie dobierasz przeciwieństwa. Kolumny również mają różny charakter grania. Poza ciepło i jasno grającymi, jest jeszcze kwestia dynamiki, rozdzielczości, basu, grania neutralnego lub skrajami pasm itd. A jakiej muzyki lubisz sluchać? Ogólnie, bez odsłuchu i tak się nie obędzie, a podejrzewam że teraz sam nie wiesz w którą iść stronę i jakie brzmienie lubisz? Pewnie koledzy w W-wy napiszą jakieś ciekawe salony do odsłuchu, ja mogę polecić jedynie w centrum:)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Kierunek dobry, myślę, że z frontami w granichach 2-2,5 tyś spokojnie się zmieścisz i to dobrymi ;)
Z ampli jak radzi Krzysiek, dosyć dobrze w muzyce radzą sobie Harmany, Denony czy Marantze, ale niektórzy wolą Pioneery, Yamahy, Onkyo. Dlatego odsłuch jest podstawą. :)
Możesz szukać do odsłuchu Harmana 170/270, Denona X3000/X4000, Marantza SR5008/6008, Yamahę 775/A830, koledzy pewnie podrzucą jakieś typy Pionka czy Onkyo...
Denony czy Marantze zobacz w salonach Denona, tam mają kolumny Dali (Zensor 5/7- warto odsłuchać i są w dobrych cenach) dodatkowo Cantona czy Wharfadale
Co do cen, to jak przyjdzie do zakupu to sporo można negocjować, więc potraktuj je jako "sugerowane- do negocjacji".
Koledzy w W-wy pewnie podrzucą c ijakieś salony warte odwiedzenia
 

makwasnik

New member
A czy do powyższych modeli mogę dorzucić jeszcze: Yamaha - RX-S600D lub Marantz NR1604 czy raczej odstają od poprzednich modeli?

Generalnie w moim przypadku, aplituner w 60% ma służyć do kina domowego, dalej to ps4 i muzyka z radia. A jeśli chodzi o muzyke to praktycznie każda choc raczej spokojna głównie Zet Chili, plus pop i house. Głównie radia stad chciałbym mieć tę opcje sieciowa by korzystać ze spotify premium czy radia internetowego plus połączenie z serwerem NAS.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To są takie slimy, więc dla kogoś kogo ogranicza brak miejsca. Gdybym miał dać za taką Yamahę 2,5k, to na 100% bym wolał kupić Marantza 5008 czy 6008, Denona X3000 itd. Dodatkowo ma on max. pobór mocy zaledwie 220W, więc nijak się to ma do w/w sprzętów. W tych amplitunerach co podałem masz niekiedy po 2 wyjścia HDMI czy w większości pre-out, po prostu są mocniejsze i lepiej wyposażone.
 

makwasnik

New member
Dziękuję serdecznie za propozycję, byłem wczoraj i dziś na odsłuchach proponowanego przez Was sprzętu. Ostatecznie zdecyduje sie na Marantza SR 6008. Cena 2799. Przyznam że zastanawiałem się na zaproponowanym przez Was Marant 6006 ale ostatecznie stwierdziłem że tu będę miał dłuższą gwarancję. niestety głośniki muszą zaczekać ze 2 miechy ale przynajmniej jak stwierdziliście bee miał w miarę ok podstawe w tej klasie cenowej do dalszej rozbudowy. Trochę martwi mnie jedynie ten mały wyświetlacz ale zobaczymy.
Jeszcze was panowie podpytam bo zapomniałem w sklepie.
co to znaczy:
Skalowanie analog do HDMI: do 4k
Skalowanie HDMI do HDMI: do 4k

Czy jak dobrze rozumiem jak np. mój operator telewizyjny dostarczy mi sygnał 4k ( za x lat) to będęmógł podłączyć dekoder telewizyjny bezpośrednio do amplitunera a dalej to telewizora??
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Faktycznie. Zerknąłem na stronę Horn-a i detal jest 3295zł i tym się zasugerowałem. Ciekawe czy te najtańsze na allegro są z naszej dystrybucji.
 

makwasnik

New member
Posłuchałem muzyki na yamacha v775, harman AVR171 plus tego marantza i jak mam szczerze odpowiedzieć to przeskok w stosunku do tego co miałem jest mega. Tak naprawdę wziąłbym każdy z tych trzech sprzętów bez kitu, każdy spełnia moje oczekiwania. Ale to pewnie dlatego że ja się nie znam tak na muzyce jak Wy a bardziej bede uzywał do kina domowego oraz długich jesiennych wieczorów przy ps4:) Wydaje mi się ze ten marantz najbardziej naturalnie grał, co w sumie nie do końca mi odpowiadało bo wcześniej jak pisałem miałem yamachę. Ale po zastanowieniu stwierdziłem ze może właśnie warto coś zmienić. I na koniec dla mnie najmniej istotne jednak dla mojej zony najbardziej - wygląd zewnętrzny. Zona stwierdziła że jeśli "jakieś pudło" ma stać w salonie na kredensie to woli dopłacić bo marantz wyglądał najładniej.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Faktycznie. Zerknąłem na stronę Horn-a i detal jest 3295zł i tym się zasugerowałem. Ciekawe czy te najtańsze na allegro są z naszej dystrybucji.
Niedawno pytałem w salonie Denona i gość proponował mi ceny na poziomie najniższych z all....o, więc można spokojnie dostać z polskiej dystrybucji

Dają 2 lata gwarancji, ale czy dystrybutora...?
2 lata jest normalnej gwarancji, a po zarejestrowaniu sprzętu na stronie dystrybutora dodatkowy rok
 
Do góry