Yamaha rx-v 1067 i co do tego?

K_Kulen

New member
Stałem się szczęśliwym posiadaczem zestawu Yamaha RX-V 1067 + Heco Metas XT 701, XT 301, XT Center 31.

no i gra, i jest super :)

Czas na konkluzję, chociaż jeszcze muszę zapoznawać się ze sprzętem i jego możliwościami.

Sprzęt gra bardzo ładnie – zarówno w kinie jak i stereo. Dźwięk jest pełny w basie, średnicy, góra nie męcząca. Słuchałem różnych płyt - pop, rock, chopina. Wczoraj puściłem sobie matriksa rewolucje i na nowo usłyszałem ten film. Ostatnio tak go usłyszałem w IMAX-sie. Sprzęt spełnia moje wymagania w 100%. Jak zwykle przy takich zakupach bywa, nie zmieściłem się w założonym budżecie ale w tym problemie chyba nie jestem odosobniony. Sądzę, że ten problem dotyczy 95% użytkowników 


KOLUMNY

Heco Metas XT 701 w porównaniu do XT 501 grają moim zdaniem lepsze średnie tony i bas. Weźcie jednak poprawkę, że XT 501 słuchałem z HK, a nie miałem możliwości posłuchać zarówno 701 i 501 z Yamahą. Poza tym XT 701 lepiej wyglądają w moim dużym salonie. Sądzę, że przy wyborze XT 501 a XT 701 jednym z głównych powodów wyboru może być wielkość nagłaśnianego pomieszczenia. W porównaniu do zestawu kolumn Yamaha 555 / 444 / 333 metasy grają o niebo lepiej. Uważam, że zestaw kolumn yamahy 555 / 444 / 333 jest za słaby do możliwości amplitunera rx-v 1067. Dla mnie grają za płasko, nie mają góry. W ogóle Heco uznaję za bardzo dobre kolumny w swojej cenie. Wydaje mi się, iż te niemieckie kolumny nie są w naszym kraju zbyt znane, więc nie są przereklamowane, co odbija się w cenie. Jak ktoś chce, to może sobie poczytać coś na Heco - Sophisticated Sound: Startseite w języku Szekspira lub Goethego. Są ta też linki do testów, które te kolumny wygrały.

Kolumny Heco Metas są estetyczne, z fortepianowym czarnym z przodu, a pozostałe boki są czarne matowe. To dobre rozwiązanie, gdyż fortepianowy czarny jest ładny, ale się łatwo brudzi. Skoro fortepianowy czarny jest tylko z przodu, to osiągnięto dobry kompromis łącząc estetykę z łatwością utrzymania czystości.

APLITUNER

Rozważałem Yamahę rx-v 1067 vs. rx-v 767. Podstawowe założenie było takie, aby kupić dobry wzmacniacz za przyzwoite pieniądze z 2 wyjściami hdmi (pod TV i projektor) i oba rozważane wzmacniacze ten warunek spełniały. W moim przypadku rx-v 1067 wygrał z rx-v 767 następującymi cechami:

- gra trochę lepiej, pełniej, ale różnica nie jest dla mnie jakaś ogromna (obu wzmacniaczy słuchałem z kolumnami yamahy 555, elac 67.2 i 68.2 oraz B+W 684). Uwaga – wysoka jakość odtwarzania dźwięku rx-v 1067 może mieć negatywny skutek - szybko obnaża słabą jakość płyt CD. RX-V 767 tuszuje niższą jakość płyt.

- o wiele lepszy wygląd niż 767. W ogóle rx-v 1067, 2067 i 3067 bardzo mi się podobają dzięki swojemu minimalistycznemu wyglądowi – 2 pokrętła i dwa małe przyciski z przodu, reszta za klapką

Z powyższych dwóch powodów, ale przede wszystkim z powodu wyglądu zdecydowałem się na 1067. Dla niektórych może być niezrozumiałym wydanie około tysiaka na lepiej wyglądający amplituner, ale dla mnie to jest powód. Ponieważ nie zmieniam sprzętu często (myślę, że ten pogra z 10 lat) nie chcę aby mnie przez kolejne 10 lat denerwował wygląd amplitunera, który mi się nie podoba. Zresztą pewnie zacząłby mnie wygląd denerwować po trzech miesiącach, sprzedałbym sprzęt ze stratą i tak kupiłbym 1067. Z tego punktu wiedzenia, to już zaoszczędziłem . Niemniej jednak, rx-v 767 jest świetnym amplitunerem za bardo dobre pieniądze, jeżeli komuś zależy na 2 wyjściach hdmi.

- radio internetowe nie było dla mnie tak ważne. Chciałem ustawić tak czy tak radio zwykłe, aby pozostali domownicy nie musieli się bardzo bawić ze sprzętem w celu włączenia radia (w przypadku radia internetowego trzeba się więcej „naprzyciskać” i raczej trzeba włączyć TV)

- wejście USB nie było dla mnie ważne, ale skoro jest, to niech będzie. Jeżeli coś bym chciał odtworzyć przez USB, to mogę podpiąć przez PS3. Zauważyłem ponadto, że PS3 o wiele szybciej orientuje się w katalogach, yamaha potrzebuje więcej czasu aby odświeżyć strukturę katalogów.


Po podpięciu wszystkiego bardzo jestem zadowolony nie tylko z doznań muzycznych, ale funkcjonalności

- nareszcie pozbyłem się niewygodnego przepinania TV / projektor. Chociaż przepinanie kabli nie jest trudną ani czasochłonna pracą, czasem nie odpalałem flimu na projektorze lecz na TV, bo nie chciało mi się przepinać kabli! Przepinanie hdmi na komponent znowu zmiana w ustawieniach PS3, i znowu z powrotem… Poza tym sami wiecie, że taka zabawa kablami może doprowadzić do uszkodzenia końcówek HDMI, co mnie się akurat kiedyś zdarzyło. Zmiana źródła wejściowego i wyjściowego załatwia naciśnięcie 2 przycisków na pilocie z poziomu amplitunera.

- ku mojemu zadowoleniu udało się zakodować podstawowe funkcje mojego TV Samsunga na pilocie rx-v 1067. Zatem pilot TV powędrował do szuflady. I dobrze – jednego pilota mniej.

- mój stary Maranz Arch (radio + CD) powędrował do kuchni, więc mam jednego sprzęta w salonie mniej – i to też jest dobrze.

Jak wspomniałem wyżej, kolumny są estetyczne, amplituner też jest ładny, więc dodatkowo zadowolona ze sprzętu jest żona. A lepiej mieć żonę zadowolona niż niezadowoloną 


Mam parę uwag dla wszystkich użytkowników, którzy podobnie jak ja, chcą coś kupić, ale nie wiedzą do końca co chcą a tym bardziej, podobnie jak ja, sądzą, że nie wyłowią różnic w sprzęcie przy odsłuchu

- piszcie na forum – tutaj są wspaniali ludzie, którzy mogą wam coś podpowiedzieć, o czym byście w ogóle nie pomyśleli, mogą Was zainspirować czymś nowym. Ale z drugiej strony nie dajcie się zwariować i podejmijcie sami decyzję

- odsłuch, odsłuch i jeszcze raz odsłuch, co wielokrotnie użytkownicy forum potwierdzają. Nawet, gdy daleko wam do audiofila, który wyłapuje wszelkie subtelności ze 100 metrów, i tak lepiej lub gorzej powinniście usłyszeć pewne różnice między amplitunerami i kolumnami będąc na odsłuchu (koniecznie weźcie jakieś SWOJE płyty). W ten sposób możecie sobie wyrobić, jaki sprzęt albo jaki dźwięk wam odpowiada.

Proszę traktować powyższe bardzo pozytywne opinie na temat sprzętu jako moje subiektywne. Oczywiście, nie wszystkim yamaha i heco do gustu musi przypaść. Inni użytkownicy będą preferować inny sprzęt i bardzo dobrze, bo byłoby nudno. Ja ze swojego wyboru jestem zadowolony, chociaz trochę ryzykowałem, nie słysząc wcześniej wybranego konkretnego ampitunera z wybranymi kolumnami.

Mniej subiektywnie należy traktować mój krótki opis funkcjonalności amplitunera. Uważam, iż w tej klasie cenowej trudno znaleźć poza marką yamaha równie funkcjonalny sprzęt dla użytkowników szukających ampli z dwoma wyjściami hdmi.

Dziękuję wszystkim za bardzo pomocne uwagi, Blackninja za ofertę, a przede wszystkim użytkownikowi Krzych_c.

Krzych_c podpowiedział mi kolumny Heco Metas, których wcześniej nie znałem, nie brałem pod uwagę, a okazały się strzałem w dziesiątkę.
 

choina

New member
Ponieważ we wzmacniaczu kończą mi się wolne gniazda a dodatkowo potrzebne są wejścia i wyjścia Hdmi też się zastanawiam nad tymi modelami. Dla mnie najbardziej istotne jest to, że te Yamahy w cenie do 3000pln mają dwa wyjścia Hdmi.
Dokładnie tak jak tobie bardziej podoba mi się 1067. Z radia internetowego raczej nie będę korzystał, natomiast usb by się przydało(podpięcie mp3, może jakaś aktualizacja softu). Jednak za samo usb i wygląd nie chcę wydać 1000pln więcej. Inaczej ma się sprawa z dźwiękiem, jeżeli są zauważalne różnice to chyba jest sens dołożyć.
Teraz jadę na leciwych już klockach: wzmacniaczu Marantz PM75, odtwarzaczu cd Marantz 63SE a do tego podpięte Wharfadale Diamond 9.5 Jestem z tego zestawienia bardzo zadowolony już parę lat.
Po kupieniu amplitunera będę musiał zrezygnować ze wzmacniacza bo nie mam miejsca na dwa systemy, dlatego ważne jest dla mnie to jak będzie grał w stereo (stereo 70% kino 30%). Jak myślicie czy te amplitunery dorównają dźwiękiem mojemu wzmacniaczowi czy nie ma szans?
Kulen twoja opinia na pewno mi się przyda w podjęciu decyzji i pewnie jeszcze parę osób naprowadzi na właściwą drogę. Dzięki:)
 
Ostatnia edycja:

K_Kulen

New member
marantza PM75 nie słyszalem. Przy okazji odsłuchu yamahy 767 i 1067 słuchałem także NR1601 i ten amplituner odpadł. Jeżeli się zastanawiasz nad 767 i 1067 pod kątem jakości dźwięku to musisz oba wzmacniacze odsłuchać. Sądzę jednak, że przy Twoich wymaganiach (70% stereo, 30% kino) przy jednoczesnym braku możiwości utrzymania dwóch systemów rx-v 1067 wygra. Różnice w dżwięku SĄ bardziej, niż zauważalne.

Co do aktualizacji softu - w 1067 załatwia się tę sprawę poprzez łacze ethernet, a nie USB.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Właśnie pojawił się nowy soft do Yamaha RX-V 1067, 2067 i 3067 i to od razu w wersji 3.15 !

Ktoś coś wie na ten temat? Może wgram go dzisiaj... ale oczywiście nigdzie nie widzę żadnego opisu co wnosi
Jedynie na stronach UK była wzmianka o udostępnieniu radyjka Napster dla USA, CA, UK i DE... ale firmware ten dostepny jest w całej Europie więc musi wnosić coś więcej niż tylko specyficzny bajer dla czterech krajów...

Trochę więcej nt. zmian w tym linku: "Official" Yamaha RX-A1000/RX-A2000/RX-A3000 thread - Page 99 - AVS Forum

Link do firmware'u: RX-V2067 - Yamaha Downloads Other European Countries

Update: zainstalowalem... i nie widzę narazie żadnych zmian. Faktycznie pod NET pojawił się Napster... ale jego kliknięcie powoduje wyświetlenia komunikatu "nie dla psa kiełbasa"... znaczy się, ze Napster tylko UK i DE :)
Może ktoś inny coś jeszcze zauważy ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

d11

New member
K Kulen mam do Ciebie pytanie,
ponieważ Twój post zmienił cel moich poszukiwań (wcześniej chciałem kupić Onkyo 608, 808 lub Denona 1911 lub 2311) teraz najbardziej podoba mi się Yamaha 1067. Rozważam także kolumny Heco serii Metas oraz Magnaty 655 lub 657. Jak do tej pory najbardziej podobają mi się Cantony Chrono 509 ale ta cena. Dzisiaj byłem na odsłuchu Magnatów (jakiś poprzedni model 655, sprzedawca twierdził, że grają podobnie do 655) i Heco (niestety miałem tylko możliwość odsłuchu victa 500). Brakuje mi w nich szczegółowości środka i góry. Ogólne wrażenie dobre.Grają "miękko" przyjemnie. Basik super. Cantony jak dla mnie są bardziej szczegółowe i radzą sobie b. dobrze w różnych pasmach.
Wracając do pytania - chciałem spytać czy Twoje Heco Metas 701 grają szczegółowo w środkowym i górnym paśmie? I czy słuchałeś Cantonów Chrono? JakHeco wypada przy Cantonach?
 

don111

Banned
Cantony (choć inne modele - GLE, ergo) generalnie mają spory góry, niekoniecznie takiej łagodnej dla ucha... Metasy mają jej mniej ale z tego co pamiętam można przestawić w nich przy zaciskach głośnikowych na +2db na wysokie (choć może to nie będzie konieczne bo Metas z pewnością gra trochę inaczej i lepiej od Victa)
jak chcesz więcej środka i detali na górze połączonych z muzykalnością to posłuchaj też Monitor Audio BX6
 

d11

New member
No właśnie z jednej strony chciałbym mieć szczegółowe kolumny ale z drugiej ta góra w Cantonach jest trochę męcząca. Monitor Audio BX 5 słuchałem i brakuje mi w nich basu oraz sceny, przestrzeni. Może jeszcze macie jakieś propozycje.
 

A_K_U

New member
Witam,
Podłączając się do tematu miałbym nietypowe pytanie odnośnie 1067.
Wymiary amplitunera to: 18,2x43,5x43 cm.
Czy któryś z posiadaczy mógłby mi pomóc i napisać jakie wymiary ma rozstaw (po zewnętrznej) nóżek w tym ampli?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie bardzo rozumie jak w BX5 moz brakowac sceny i przestrzeni. Basu - fakt, moze zbyt skromnie. nie sa toco prawda kozaki nak BX6, ale calkiem przyzwoite.
Cantony mają sporo góryi basu, ale model GLE 490, natomiast jego mniejszy odpowiednik 470 jest zdecydowanie bardziej przyjemniejszy dla ucha, całe pasmo zrownowazone. Dodatkowo najnowsze wersje .2 zostały nieco lepiej przestrojone i nie jest to juz tak męczące.
 
Do góry