Yamaha RN500 wrażenia

Lukas-L83

New member
Witam. Nie jestem profesjonalista, co pewnie zauważycie po moim opisie ale chciałem napisać co nieco o tym Ampli bo widzę ze jest sporo pytań a opisów bardzo mało. yamahe mam od tygodnia i jestem prawie w pełni zadowolony. Wygląd: Klocek dość spory jak na amplituner stereo (poprostu myślałem ze będzie mniejszy od amplitunera kd), urządzenie nie trąci bylejakością poza wszystkimi platikowymi pokretłami, które nijak nie pasują do tego amplitunera (ale to moja subiektywna opinia - jak cały opis zresztą). Ampli ciężki nie jest 9.8 kg, obsługuje kolumny od 4 do 8 ohmow, przełącznik na daną impedancje jest cyfrowy z poziomu ustawień zaawansowanych. Po przełaczeniu na 4 Ohm (mam kolumny 4 ohmowe dało się odczuć wyraźną poprawę basu). Wejścia do podłączenia kolumn jak dla mnie ok, można (chyba) zastosować banany, nic nie lata, nic nie klekocze, kable trzymają się mocno i więcej niczego nie oczekuje. Wyświetlacz wbrew pozorom jest bardzo czytelny.
Dźwięk:
Jakby to napisała większość z was profesjonalnie...hmm w pure direct przewagę mają wysokie tony, średnica jest lekko cofnieta natomiast basu praktycznie nie da się odczuć. Dźwięk jest bardzo "czysty". wyłączając pure direct spokojnie możemy ustawić piękny bas i w miarę ciepłe brzmienie korzystając oczywiście z pokrętła basu i loudness. Ja słucham muzyki chillout, trochę jazzu, rnb i jestem w pełni zadowolony z możliwości ustawień. Górę można trochę przytlumic (ale tak żeby nadal była wystarczajaco wyraźna) uwydatniajac piękny bas przy zrównoważonym środku.
Funkcjonalności:
Radio internetowe: kabel Ethernet podpiolem do routera i wszystko pięknie śmiga, wybór stacji przeolbrzymi, kategorie kontynentalne, później krajowe, kolejna kategoria to rodzaj muzyki i wiele wiele innych. Radio pięknie chodzi, nie ma żadnych zwiech.
Odtwarzanie z USB:
Muzyke z odtwarza z kazdego Pendrive,podpinalem wiele.
Sterowanie z telefonu:
Mam telefon z androidem i ta funkcja działa bez problemu. Gdy yamaha jest w trybie stand by, można ją włączyć z poziomu telefonu, zwiększyć lub zmniejszyć volume, poza tym przesyłanie muzyki z telefonu odbywa się bez żadnych odczuwalnych opóźnień, sterowanie radiem internetowym jest dobre i bardzo intuicyjne, cała lista stacji, podział na kategorie itd to oczywiście widzimy wszystko na wyświetlaczu, wystarczy wcisnąć na to co nas interesuje. Genialna sprawa to ta gdy Pendrive jest podłączony pod USB Yamahy mamy wtedy możliwość podglądu wszystkich piosenek w telefonie, nie musimy przeskakiwac w "ciemno" na piosenkę która chcemy odtworzyć. Oczywiście nazwy wszystkich odtwarzanych utworów są pokazywane na wyświetlaczu amplitunera. Jedyny mankament to taki ze gdy przesyłam muzykę z telefonu do Ampli przez WiFi to nie każdy utwór mi odtwarza mimo że wszystkie są w mp3 klikam na utwór x a odtwarza się utwór y, klikam znowu na x włącza się utwór z...nie wiem czemu tak jest. Mam nadzieje ze kiedyś to rozszyfruje. Generalnie jestem zadowolony. Jeśli mielibyscie jakieś pytania to służę. Sorry za opis, może i śmieszny ale ja zupełnie się na tym nie znam, to mój pierwszy sprzęt a opisuje tu tylko bo dzięki wam dużo się dowiedziałem i wiele wam zawdzieczam w kwesti sprzetu. Pozdrawiam

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Co do brzmienia - na jakich kolumnach to podpinasz? Bo według mnie ten ampli brzmi dość ciepło, z tym że testowałem głównie na quadralach i ns333 yamahy.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
A to prawda ze regulacja Yamahy jesli chodzi o tony to Bass - 50hz, Treble -20khz a laundess nie podbija skrajow pasma a wycina srodek?
 

Lukas-L83

New member
Co do basu i treble to nie wiem jak to zmierzyć tzn ze bas schodzi do -50 Hz a treble -20hz co do loudness to coś w tym jest co napisałeś, nie zwróciłem na to uwagi bo wszystko sobie wysterowalem od razu bez sprawdzania. Środek w miarę zwiększania loudness jest wyciszany przez co ma się wrażenie ze bas jest bardziej uwydatniony ; (

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ktos chyba nawet tu u nas pisal po odsluchu stereo Yamahy ze regulacja jest w ten sposob i przez to ciezko ustawic dobre brzmienie. O mam:

"Yamaha A-S500 - przy odsłuchu pierwszą rzeczą jaka zwróciła moją uwagę była ilość szczegółów w odtwarzanej muzyce. W utworach, które znam od lat i prawie na pamięć (np. Dire Straits, Pat Metheny) usłyszałem nowe, czasami bardzo subtelne dźwięki. Przyszło mi wtedy na myśl porównanie z obrazem HD - dużo większa ilość szczegółów niż w standardowym obrazie. Dźwięk Yamahy jest również "w wysokiej rozdzielczości". To przyjemne i wciągające uczucie - słuchałem dobrze znanych mi utworów jakby na nowo, słysząc więcej. Scena dobrze rozciągnięta pozwalająca na precyzyjne umiejscowienie instrumentów. Brzmienie w ujęciu tonalnym w pierwszych momentach zdawało się zrównoważone, jednak po dłuższym odsłuchu brakowało mi wyższego basu. Yamaha grała mocnym niskim basem jednak brakowało mi pomostu pomiędzy niskim basem a średnicą. Próba użycia regulatora barwy nie wiele poprawiała, gdyż jak się okazało podbija/obcina on bas przy 50 Hz - dwudrożne TAGI zaczynały nieprzyjemnie dudnić a miękkiego basu dalej nie było. Podobnie kończyły się zabawy z regulatorem tonów wysokich - tu podbicie/obcięcie następuje przy 20 kHz i próba regulacji w tym zakresie kończy się nieprzyjemnie ostrym dźwiękiem. Równie nieciekawe efekty dają eksperymenty z potencjometrem "loudness" - tak, właśnie tak - w A-S500 loudness jest płynny i działa jakby w drugą stronę, tzn. nie podbija skrajów pasma a "wycinia" przy częstotliwości 1 kHz. Brzmi to niestety niezbyt przyjemnie."
 
Ostatnia edycja:

Lukas-L83

New member
Zaraz przysle fotkę ze szczegółowa specyfikacją, dla mnie dźwięk jest ok, bas jest w porządku, myślę że to też kwestia kolumn, ja jestem w pełni zadowolony z mojego zestawu. Na początku wiadomo, wysokie przeważały, ale jak się pokręci to można naprawdę dobre brzmienie ustawić. u mnie (jak wspominałem na początku mam kolumny 4 ohmowe a Ampli był ustawiony domyślnie na impedancje 8 ohmow) jak przestawilem impedancje w Ampli z 8 na 4 Ohmy to spora poprawa była. Napewno bas się polepszyl, stał się głęboki nie taki punktowy jak na początku przed zmianą ustawień.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
 

Lukas-L83

New member
Tv jeszcze nie podłączyłem, zrobię to w najbliższym czasie, czytanie z USB według mnie dobrze, lipny trochę ten program w telefonie, sterować się da (tzn wybierać pliki z USB do odtworzenia) ale już nie da się zrobić listy do odtwarzania, żadnych list tez nie odczytuje, nie ma żadnych kategorii według których można byłoby odtwarzać. Jeśli chodzi o dlna z telefonu to rewelacja (przesyłanie muzyki bez żadnych opóźnień) tu jest możliwość odtwarzania według listy, albumu, gatunku itd.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
 

Lukas-L83

New member
A to zdjęcie z parametrami szczegółowymi
ysu2u3uq.jpg


Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
 

Lukas-L83

New member
Jeśli chodzi o podłączenie optykiem do tv to jest ok. Wszystko działa. Dziś podłączyłem.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
 
Jak ten amplituner w połączeniu z Yamahy cd playerem CD S300 wypadłby w porównaniu z zestawem wzmacniacz Yamaha AS 500 plus odtwarzacz cd/sieciowy CD N500? Myślę o przejściu z KD na stereo i o jednym z takich zestawów.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Chcesz sie pozbyc kina i kupic stereo tak? AS500 sluchalem, ampli niestety nie. Amplituner sieciowy o ile chcesz sluchac radia fm, podlaczyc cos cyfrowo np. blu ray lub sluchac muzyki z domowego serwera ma sens bo teraz to jest na topie. Jesli bedziesz sluchal muzyki z odtwarzacza to lepiej kupic wzmacniacz. AS 500 brzmi ostro, w sklepie jak zestawilem z moim denonem to yamaha wydala sie lepsza bo brzmiala dynamiczniej a denon cieplo w domu denon gra ostro wiec yamaha jak dla mnie byla by chyba za jasna.

Generalnie AS500 fajny szczegolowy wzmak, dobry do rocka i metalu bo ma takie zwarte brzmienie ale sugeruje cieple kolumny do niego, twoje Oli40 sa basowe wiec Yamaha moze ladnie zagrac.
 
Ostatnia edycja:
Właśnie głównie zależy mi na radiu internetowym i możliwości obsługi przez smartphona (bardzo wygodne). Póki co dużo filmów nie oglądam, dlatego nie wiem czy KD był dobrym wyborem, ponieważ w pełni tego nie wykorzystuję. Płyty cd czasem. Powiedziałbym że proporcje to: radio internetowe 60%, filmy 20%, cd 20%. Pewnie większość z was słucha sacd i flac, ale w moim przypadku jakość radia internetowego/mp3 z usb i zwykłej cd mi odpowiada, więc nie wiem czy warto zachodu sprzedaż obecnego amplitunera i zakup nowego klocka w postaci wzmacniacza lub amplitunera stereo. W przypadku przejścia do stereo, na pewno TV lub blu ray (jeśli chodzi o N R500) bym chciał mieć podłączone. Słucham różnej muzyki ale bez metal i rocka.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
To w twoim przypadku zakup wzmacniacza mija sie z celem skoro chcesz sluchac radia internetowego. A twoja yamaha kinowa nie ma tej funkcji? Bo teraz sprzedac ampli i reszte kolumn od kina to troche stracisz a skoro nie jestes takim zapalencem dzwiekowym to moze i nie zauwazysz roznicy miedzy KD a amplitunerem stereo. Swoja droga masz racje ze kino bylo nie wypalem skoro nie ogaldasz filmow :)
 
Mam w amplitunerze radio internetowe z którego korzystam, tak tylko zastanawiałem się czy gdybym zamienił na wzmacniacz albo ampli stereo byłaby duża różnica. Chyba za dużo czasu spędzam na tym forum :-o
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Dlaczego nie chcesz kupić wzmacniacza i podłączyć go do amplitunera, to jest chyba lepsze rozwiązanie.
 
Dlaczego nie chcesz kupić wzmacniacza i podłączyć go do amplitunera, to jest chyba lepsze rozwiązanie.

Właśnie myślałem o Pioneer A30 tylko nie bardzo mam miejsce na dodatkowy klocek. Poza tym nie wiem jak to w praniu wygląda. Czy po włączeniu TV oba ampli i wzmak się włączą, czy musiałbym to manualnie zrobić. Obecnie ampli mi się załącza z TV. Jak z kalibracją, czy oba klocki mają być włączone czy tylko ampli?
 
Do góry