Wysokość montażu plazmy 42 cale

bartek.zet1

New member
Ja swego czasu czytałem ze góra ekranu ma być na wysokości oczu, ktoś pisał, że coś takiego podawali na szkoleniu bodaj panasonica. Ale to już chyba naprawdę kwestia gustu. W grę wchodzi chyba tylko to czy oczy będą się bardziej lub mniej męczyły a TV i tak zwykle ogląda się z różnych pozycji ..
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Wytyczne BHP określają tak ale _dla monitorów komputerowych_ - górna krawędź ekranu monitora nie powinna znajdować się powyżej oczu pracownika.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Tak, to prawda z tą górną krawędzią na wysokości oczu. Myślę jednak, że krytyczna jest nieduża odległość od ekranu, gdy siedzimy przy komputerze. Siedząc w fotelu w sporej odległości od ekranu nie ma problemu z lekkim patrzeniem w górę. Tym bardziej, że najczęściej głowa jest oparta o oparcie. Przy komputerze siedzimy w pozycji wyprostowanej.

Generalnie zasada jest taka, aby dopasować wysokość umieszczenia telewizora do własnych warunków.

ArtS :)
 

RheeTCT

New member
Z tą górną krawędzią to kompletna bzdura.Spędziłem wiele lat przed monitorem(a także wielu kolegów) i wiem jedno : (tak jak ze wszystkim) każdemu pasuje inaczej.Mnie odpowiada - wysokość wzroku odrobinę powyżej środka ekranu.I jest to zgodne z podstawowymi zasadami ergonomii,w odniesieniu do wszystkiego.W odniesieniu do telewizorów zwłaszcza dużych też byłbym za takim umieszczeniem,chociaż tu wiele zależy od pozycji oglądacza.Jeśli jak wspomniał ArtS głowa jest podparta ,to ekran mógłby być nieco wyżej.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Naturalną pozycją wzroku jest patrzenie na wprost. Stąd ta zasada. Niestety, w przypadku coraz większych monitorów, trudna w realizacji. Ale pisanie, że to bzdura, to lekkie nadużycie. :)

ArtS :)
 

RheeTCT

New member
To spróbuj tak ustawić sobie monitor(wzrok-górna krawędź).Przecież patrząc na dolną część ekranu,a odległość od niego to zwykle 50-70 cm ,będziesz patrzył pod całkiem sporym kątem w stosunku do jego płaszczyzny.To powoduje spadek jakości,ostrości i zniekształcenia perspektywiczne.Ja mam niezły monitor,ale kiedy tak go ustawię to dolna połowa ekranu już nie ma czerni tylko szarość.A co ze słabszymi monitorami?Oczywiście to wszystko w niewielkim stopniu,ale jednak.A co w zamian?Chyba opadanie powiek.
 
Ostatnia edycja:

piotdz

New member
danielos75 napisał:
Czy ktoś z forumowiczów orientuję się jaka jest prawidłowa wysokość montażu plazmy od podłogi oraz w jaki sposób podaje się tą wysokość. Od podłogi do dołu telewizora czy do środka samego ekranu.
Czy jest jakiś Europejski standard wysokości ?

Dodatkowo przejrzałem forum w poszukiwaniu mocowania do samej plazmy kwota do 400 zł wile propozycji się przewineło ale może coś nowego w temacie?
Czekam na propozycje płaskie najmniej odstające od ściany znalazłem nawet 3 centymetrową.
Czy ktoś używa mocowania o zmiennym koncie 15% jak to się sprawdza w praktyce

Daniel
Co do wysokości, środek TV mam mniej więcej na lini wzroku. Środek TV od podłogi jest na ok. 110cm i oglądam z kanapy z 3m, jest super. Zanim powiesiłem TV stał na RTVce 20cm niżej i po powieszeniu odczuliśmy dużą różnicę. Poza tym TV super się ogląda na jasnej ścianie :)

Co do wieszaka ja kupiłem Vogel's-a EFW 6305 za ok 300zł. Tył mam ok 2cm od ściany, jednak u mnie dół jest dość gruby, nie wiem jak u Ciebie. Polecam tego producenta, bardzo dobra jakość. Wieszak warto wpierw dobrać do TV na stronce: http://www.vogels.com mają tam sporą bazę TV.

pozdrawiam,
Piotr
 

ra74

New member
piotdz napisał:
Co do wieszaka ja kupiłem Vogel's-a EFW 6305 za ok 300zł. Tył mam ok 2cm od ściany, jednak u mnie dół jest dość gruby, nie wiem jak u Ciebie. Polecam tego producenta, bardzo dobra jakość. Wieszak warto wpierw dobrać do TV na stronce: http://www.vogels.com mają tam sporą bazę TV.

pozdrawiam,
Piotr
Możesz coś więcej o tej odległości 2cm ? Bo na podanej stronie piszą min distance to the wall 59mm

PS sorry arts muszę zacytować
 

piotdz

New member
Proszę nie cytować ostatniej wypowiedzi w wątku. ArtS :)

59mm faktycznie coś koło tego mam do tyłu plazmy w miejscu gdzie jest mocowany uchwyt.
PV700ka ma niestety dół znacznie grubszy od góry i krawędź dołu mojej plazmy jest ok 2cm od ściany. Całość jest wg mnie blisko ściany, uchwytu praktycznie nie widać.

pozdr,
Piotr
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry