Wymiany podzespołów – od czego zacząć?

Artykuł partnera

Sponsorowany
Pomagam
whitepress1.jpg

Niektóre osoby decydują się na wymianę podzespołów w komputerze, co pozwala na zwiększenie wydajności sprzętu i dostosowanie go do nowych zadań. Konieczne jest jednak przeprowadzenie modernizacji w odpowiedniej kolejności. Od czego zacząć?

Krok pierwszy, czyli płyta główna


Wszelkie wymiany powinny rozpocząć się od płyty głównej. Jest ona bowiem odpowiedzialna za działanie pozostałych podzespołów. To do płyty głównej podłącza się procesor, pamięć RAM, a nawet zasilacz. Płyty główne MSI na sferis.pl różnią się od siebie pod względem wielu parametrów, dlatego kluczowe jest znalezienie takiej, która sprawdzi się najlepiej w danym zastosowaniu i w połączeniu z innymi podzespołami.

Wymiana karty graficznej


Jeśli posiadasz już odpowiednią płytę główną, możesz zająć się także wymienieniem karty graficznej. Ten element jest szczególnie ważny zwłaszcza dla osób, które korzystają z zaawansowanych programów graficznych lub najnowszych gier. Karta graficzna musi pasować do płyty głównej. Większość płyt jest obecnie wyposażana w karty zintegrowane, jednak nie mają one tak imponujących parametrów jak modele dołożone. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na dokupienie osobnych kart graficznych.

Kolejny krok, czyli zasilacz i bateria


Niekiedy modernizacje sprzętu są przeprowadzanie nie tylko w celu poprawienia jego parametrów, lecz także przywrócenia do stanu nowości. Z czasem bateria i zasilacz zużywają się, dlatego warto wymienić je na nowe lub bardziej pojemne. W ten sposób zapobiega się poważniejszym problemom z działaniem komputera. Zasilacz musi być kompatybilny z omówioną już płytą główną. Znaczenie ma przede wszystkim jego wejście, pozwalające na ładowanie sprzętu.

Wymiana procesora i pamięci RAM


W kolejnych krokach można zająć się procesorem i pamięcią RAM. Elementy te muszą być kompatybilne z posiadaną płytą główną. Znaczenie ma przede wszystkim dopasowanie odpowiednich złącz, a także spójność działania z konkretnymi wartościami pamięci RAM. Obecnie najczęściej stosuje się produkty o wartości 8, 16, 32 czy nawet 64 GB. Wielu użytkowników decyduje się na wymienienie słabszej pamięci na tę większą, pozwalającą na obsługiwanie wymagających programów i gier.

Jeśli chodzi o wymianę dysków na SSD, może dojść do pewnych problemów. Elementy te są wykonane zgodnie z najnowszymi technologiami, ale różnią się od tych powszechnie wykorzystywanych jeszcze kilka lat temu. Oznacza to, że nowe dyski SSD mogą nie pasować do starej obudowy. Na szczęście ten element także można wymienić, kupując większy wariant i przekładając do niego wszystkie najważniejsze podzespoły.

O czym pamiętać, wymieniając podzespoły w komputerze?


Aby komputer mógł działać zgodnie z przeznaczeniem, wszystkie elementy wchodzące w jego skład muszą być ze sobą kompatybilne. To właśnie dlatego najczęściej zaczyna się wszelkie prace od płyty głównej, która odpowiada za działanie innych podzespołów. Jeśli zamierzasz wyraźnie zwiększyć wydajność sprzętu, konieczne jest jej wymienienie, a następnie dopasowanie pozostałych części.

Informacje o dokładnych parametrach technicznych poszczególnych komponentów w komputerze zwykle znajdują się w ich opisach. W ten sposób można sprawdzić m.in. typ złącz i zdolność do obsługiwania innych podzespołów. Zdarza się bowiem, że niektóre płyty główne nie pozwalają na łączenie z wybranymi modelami procesorów. Zanim więc zakupisz choć jeden element do modernizacji swojego komputera, warto zaplanować także te kolejne, by wszystkie były ze sobą kompatybilne.
 
Do góry