Wyjście optyczne w TV i problem z 5.1

kromasz

New member
ale młyn z tym 5.1. A kto mi konkretnie napisze, jak mogę obejrzeć film np. na TVN-ie nadawany w 5.1? Mam samsunga d7000 i denona 1612. Podłączyłem sprzęty przez HDMI 1.4 i nic. W instrukcji coś enigmatycznie napisali, że ponoć tylko 2.1 przechodzi przez kanał zwrotny audio, ale może źle zrozumiałem. Więc pomyślałem, że trudno pociągnę drugi kabel optyczny, aby wyprowadzić dźwięk. A teraz czytam, że nie będę miał i tak 5.1. To ku...a, jak ja mam to w końcu podłączyć???!!! ;-)

pozdrawiam

A TVN z jakiego źródła jest nadawany. Z tunera DVB T, czy z zewnętrznego tunera - kablowego, satelitarnego.
Jeśli z zewnętrznego tunera to podepnij tuner bezpośrednio kablem HDMI pod amplituner.
 

zdzichu2

New member
TVN mam z wewnętrznego tuner DVB-t telewizora, więc chyba się nie da przesłać dźwięku 5.1 przez HDMI ARC. Kupie jeszcze optyczny kabel i spróbuję tą drogą.

pozdrawiam
 

andy970

New member
Jestem pewien na 100 procent że dźwięk jest DD 5.1 gdyby był przerabiany to ampli pokazałby prologic albo dts matrix a pokazuje DD 5.1

Pierwsze pytanie czy jesteś pewien na 100% że na amplituner faktycznie wychodzi z TV po optycznym 5.1 DD lub DTS. To że dźwięk jest słyszalny z 5 głośników nie jest do końca jednoznaczne z tym że jest on DD lub DTS 5.1 może być przerabiany z 2.0 poprzez skomplikowane algorytmy systemu Dolby Prolo Logic - który z dźwięku 2.0 robi 5.1.

Jak najbardziej zgadzam się z kolegą "vitek".
Osobiście nie spotkałem się z żadnym telewizorem który, z zewnętrznego źródła podpiętego do TV na optyku wypuszczałby 5.1
 

PeterMac

New member
Bez reklam
Samsungi SmartTV ktos tu pamietam na forum pisał ze tez mu po optyku wychodzi 5.1 z dekodera sat podpietego hdmi, takze ten LG tez zapewne ma taką możliwość.

andy970 - to 5.1 to kiedy masz na jakich konkretnie programach ? to wszystko bedzie jasne bo większość programów i tak leci w 2.0
 
Ostatnia edycja:

andy970

New member
Samsungi SmartTV ktos tu pamietam na forum pisał ze tez mu po optyku wychodzi 5.1 z dekodera sat podpietego hdmi, takze ten LG tez zapewne ma taką możliwość.

andy970 - to 5.1 to kiedy masz na jakich konkretnie programach ? to wszystko bedzie jasne bo większość programów i tak leci w 2.0

Z dekodera SAT to nie wiem bo nie mam podpiętego przez HDMI tylko przez euroscart, za to z laptopa ,xbox360,bluray BD390
na 200 procent jest dźwięk DD 5.1.Myślę jednak że bez problemu dekoder by puszczał dd 5.1.
 
Ostatnia edycja:
Do góry