Wybór TV LCD 40"-42" [zestawienie polecanych modeli]

maro255

New member
Witam,

Od tygodniu wertuje strony w necie w poszukiawniu polecanych TV LCD 40"-42"
Tematów jest bardzo dużo, prześledzienie wątku o jednym tylko TV jest bardzo ciężkie gdyż postów jest cała masa... a podczas czytania zawsze trafia się jakaś opinia o innym modelu...
no i cóż, kolejna zakładka i wójek google idzie w ruch... zakładek przybywa, coraz trudniej się połapać... co gorsze informacja z różnych źródeł sprzeczne nawet gdy chodzi o dane techniczne...
Wszystko to powoduje że można od tego zwariować...

Nie łatwo jest o dostęp do info na temat chociażby typu stosowanej matrycy IPS czy MVA...
dalej czy matryca jest EGDE LED czy FullLED...
Np. w teście Sharp 40LE830 kolegi kiki info takiefo nie znalałem a mogła by się tam znaleźć...
[odnośnie tego testu to zawiera on tekst o matrycy które ma być ultraszybka...a tymczasem znalałzem gdzieś info że czas reakcji dla tej matrycy to 5ms... to chyba szału nie ma...
i dalej czy matryca Quattron to działa na tej samej zasadzie co MVA czy bliżej jej do IPS???

Wiadomo, że LG/Philips robi IPS, dalej Samsung PVA [czy MVA to to samo co PVA, bo znalazłem info, że tak tylko nazwę PVA opatentował Samsung a MVA Fujitsu i CMO]

A jak to sie ma do innych marek:
- Panasonic podobno IPS [tylko jakiś inny] czy zawsze?
- Sharp MVA czy zawsze???
- Toshiba też MVA czy zawsze???

Przedstawię w punktach telewizory którę brałem i ciągle biorę po uwagę.
Być może zestawiając je razem uzyskam jakiś opinie porady którę pozwolą skrócić tą listę do dwóch maks 3 modeli które osobiście sam rozpatrzę porównując na żywo.

1) Na początku byłem za Sharpem 40LE830
EdgeLED matryca Qattron [czy quattron to MVA z dodatkowym kolorem czy całkiem co innego?]

Wyczytałem, że szerszy gamut kolorów wcale nie jest zaletą, a wręcz w zwykłej TV wadą bo fałszuje kolory... podobno da się go skalibrować tak by gamut był standardowy dla hdtv...
Podobno sharp sprawia trochę kłopotów z odtwarzaniem multimediów z pendriv'a itp.

Aktulanie do kupienia za 2800zł


2) Podczas czytanie pewnego wątku na innym forum trafiłem na kolejny model TV...
Tym razem LG... jak się później okazało wątek był z 2011roku także i sam tv już nie produkowany ale można go kupić jako zapas magazynowy bądź powystawowy [czyli pewnie swoje już wygrał]

Aczkowiek za nie całe 2000zł można już mieć LG 42LE8500 INFINIA
Za tą kasę otrzymujemy matryce IPS FullLED z local dimming, 2,2ms reakcji i certyfikat THX display
Podobno gra bardzo ładnie i płynnie... może ktoś widział i się wypowie
bo aktualnie w tej kasie o FullLed'a to raczej ciężko...

Podobno TV ma bardzo dobre kąty [wiadomo IPS] przy dobrym kontraście
Brak 3d ale to dla mnie nie problem.
Trafiłem także na opinie że LG się psują... czy słuszną???

3) Kolejny TV TOSHIBA 42WL863

Znalazłem wiele pochlebnych opinii w związku z trubem SD w tym TV, że ładnie w nim gra.
DLa mnie to całkiem istotne bo póki co TV będzie chulał na naziemnej DVB-T

Minusem jest tutaj chyba aktywne 3D, jak już to chyba wolałbym pasywne
Czytałem, równierz że producent nie za mocno się stara jeśli chodzi o aktualizacje i wpsarcie...
ale to tylko jakaś opinia, jak jest w rzeczywistosci może ktoś się wypowie???

Matryca chyba MVA, namiastka localdimmingu w postaci tych 32stref
Wydaję mi się że mocno zachwalane w nim było Resolution+

Aktualnie za 3500zł

Jeśli ktoś może się wypowiedzieć to jaka jest różnica między tym modelem a 42YL863 ?
[poza ceną i wyglądem]

4) SAMSUNG UE40ES7000
Czy ten model jest FullLED??? Matryca zapewne PVA
Czy ten microdimming w tym modelu to też jakieś strefy w krawędziowym???

Samsung --- wiele poleca ze względu na jego kompatybilność z wieloma formatami i ogólnie bezproblemową wsólpracę z urządzeniami
Ten model ma już bajery w postaci sterowania głosem i gestem...

Aktualnie za 3400zł

5) Kolejne to dwa modele LG

LG 42LM860V - dostępny za 3800zł
LG 42LM640 S - dostępny za 2500zł

cenowo wydają się być to całkiem odmienne segmenty, ale czytałem że ludzie polecają oba modele. Może ktoś się wypowie jak to działa w praktyce

6) Kolejny TV to Panasonic - TX-L42ET5 - 2700zł

Polecany na forum, matryca IPS więć bedą dobre kąty. JAk z podświetlaniem czy to FullLED???
3D akurat tutaj jest pasywne z tego co pamiętam.
Jeszcze znalazłem info że posiada on jakąś taką technologie że podświtelanie migocze i to podnośi kontrast czy tam ostrość... [a może to w Toshibacj... ehh już mi się miesza] ale dobra jak to działa w praktyce... nie męczy oczu???

7) zbiór reszty polecanych TV na forum

PHILIPS 42PFL6007K - 3000zł
Philips 42PFL6907K - 3300zł
Sony 40HX756 - 3200zł
SONY KDL-40HX850 - 4400zł - to juz wykracza poza moje możliwości finansowe, ale ogólnie zapytam warte to jest tych pieniędzy w porównaniu to reszty TV z tego zestawienia



1. Odległość od ekranu: ok. 2,5 metra przy oglądaniu na wprost
2. Jak słońce świeci w pokoju: słońce nie pada na TV
4. Preferowana technologia:LED
5. Jaki masz obecnie telewizor: 29” CRT Panasonic i 29”CRT Blaupunkt z kineskopem Toshiba [świteny]
6. Jakie programy najczęściej oglądasz: Filmy, publicystyka, seriale
7. Oglądasz w dzień czy wieczorem: popołudniu, wieczorem
8. Wieczorem oglądasz przy świetle czy wolisz bez: przy małej lampce
9. Wolisz obraz ostry czy łagodny: wyraźny i płynny
10. Matryca błyszcząca czy matowa: bez znaczenia
11. Preferowana wielkość telewizora: 40-42 cale
15. Ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń: 80% TV
16. Siedzicie na wprost telewizora czy również z katów bocznych: ważne są dla mnie dobre kąty, bo TV będzie w stał w salonie połączonym z kuchnią i często będzie to oglądanie pod kątem
17. Czy ważne jest wifi: tak może być
18. Czy będziesz korzystać z widgetów: raczej tak
19. Czy chcesz serfować w internecie poziomu telewizora: jak będzie to ok
22. Ma mieć 3D: obojętne
23. Ma mieć slot na karty SD: bez znaczenia
24. Ma mieć tuner DVB-S: bez znaczenia
25. Jakimi złączami i co chcesz podłączyć: HDMI
26. Jaki masz sygnał: HD i SD
27. Ile programów HD: na początku 2, ewentualnie podłączenie cyfrowej TV od Orange
28. Ma stać czy wisieć: obojętnie raczej będzie wisiał
29. Rozdzielczość: HD
30. Dvb-t: tak
31. Na czym najbardziej Ci zależy: na sprawdzonym modelu i marce, żeby dobrze płynnie grał
32. Ile godzin dziennie ma grać telewizor: 2-3godziny
33. budżet: max ok 3.500

Podsumowując, patrząc na ceny modeli o to co oferują, to na które modele powinienem najbardziej zwrócić uwagę przy ostatecznym wyborze.
Które polecacie, mile widziane dodatkowe info na temat tych modeli, ewentualne korekty tego co napisałem, zapewne się gdzieś pomyliłem za co z góry przepraszam ale już mam mętlik w głowie…

Pamiętam początki TV LCD jak widziałem to u znajomych jak grają te telewizory np. podczas meczu z sygnału SD i się załamywałem utwierdzając się, że mojego CRT na pewno na to nie zamienie… Nie interesowałem się w ogóle rozwojem tegoż sprzętu i teraz gdy stwierdzam , że czas coś takiego zakupić to nadrobienie zaległości w tym temacie łatwe nie jest


Dlatego zwracam się o pomoc na forum za którą z góry dziękują!
 
Do góry