Wybór anteny-Lublin

kminek4

New member
Mieszkam w Lublinie, jednak na antenie pokojowej nie mogę złapać naziemnej cyfrówki. Zarówno jakość jak i siła sygnału osiągają maksymalnie 3-5%. Mieszkam na 4. piętrze, a okna wychodzą jedynie na zachód. Nie mam możliwości umieszczenia anteny na dachu. Odległość od nadajników to:
Lublin - Piaski
Odległość 27.1 km
Lublin - Raabego
Odległość 1.7 km
Zastanawiam się, więc nad zakupem anteny zewnętrznej, polecono mi antenę Maximum DA6000. Czy zda ona egzamin? Z góry dzięki za pomoc.

 

digitalus

Banned
Witam
Antena zewnetrzena to zawsze lepsze rozwiazanie niz antena pokojowa.Kolega jest w podobnej sytuacji,mieszka w bloku , nie moze ustawic anteny w kierunku nadajnika. 16 elementowa zewnetrzna antena yagi sprawdziala sie bardzo dobrze, odbiera sygnal z odbicia od innego bloku i nie ma zadnych problemow z odbiorem programow.Poprzednio mial antene pokojowa i bardzo czesto byly zaniki sygnalu, komunikaty w telewizorze brak sygnalu.
Na tej stronie jest troche informacji o antenie MAXIMUM
Antena Maximum DA-6000
Proponowalbym antene kierunkowa yagi lub logarytmiczna
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_dvb-t_A1610.htm
Antena szerokopasmowa Log 5-65 - Hollex.pl - najwikszy polski sklep internetowy ze sprztem TV-SAT oraz DVB-T
Przy pomocy tej drugiej anteny w czasie dobrych warunkow propagacyjnych(tropo)udalo mi sie odberac nawet sygnal analogowego programu Poccия-1 z kaliningradu:)( odleglosc 241km), nie bylo zbyt wiele widac ale liczy sie efekt:). Kilka razy przy pomocy tej anteny udalo mi sie odebrac sygnal z koszalina i olsztyna.Nie wiem jak antena logarytmiczna sprawdza sie gdy sygnal odbieramy z odbicia.Moja antena skierowana jest w kierunku nadajnika a antena yagi kolegi w druga strone i bardzo dobrze odbiera sygnal z mux 1, 2 ,3.Antena yagi-uda zostala opracowana przez japonczykow
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antena_Yagi
Foto0490j_rwxqsrw.jpg

Do najlbliszego nadajnika mam 20 km , pozom i jakosc sygnalu 100 na 100%.antena odbiera mux1,2,3 na rownym stabilnym poziomie .
Do kolejnego nadajnika jest 90 km i antena tez odbiera sygnal ale tylko wieczorem.Gdybym zastosowal wzmacniacz lg1 to pewnie tez bylby dobry odbior
 
Ostatnia edycja:

zwierzak11

New member
jezeli mieszkasz na zachód od raabego to nie odbierzesz sygnału, wg. mnie próbój złapać sygnał na antenie aktywnej z własnym zasilaniem ale wystaw ją za okno i kombinuj z różnymi ustawieniami- (poręba lublin)
 

kminek4

New member
Próbowałem Maximum DA6000 i jest porażka. Chyba muszę się pogodzić i zostać skazanym na lipną analogową kablówkę. O ile siła sygnału wzrasta na balkonie to jakość nie. Zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie wynosi tylko 10%.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Coś jest nie tak, nie poddawaj się. Do nadajnika daleko nie masz. Ja też mam okna "ze złej strony" do nadajnika dużo dalej niż ty (inna lokalizacja - sygnał odbieram z Trzeciewca - Bydgoszcz) i ze starej ( i to bardzo) anteny położonej byle jak mam dobry sygnał i jakość. Antena posiada zasilanie ale jest to raczej stary "kawał" druta niż antena i daje radę...
 

kminek4

New member
Jutro się jeszcze pobawię kablem, ale wydaje mi się w porządku. Być może problemem jest lokalizacja, z jednej strony górka wysokości bloku, a na niej wieżowiec, z innych stron bloki i górki. Analogowych nie szukałem, wcześniej na pokojówce jakieś mi wyszukiwało.
 

Kleofas11

Active member
Bez reklam
http://www.krupapiotr.pl/ Profesjonalny serwis DVB-T działający na terenie Lublina.
Zadaj konkretne pytania na shoutboxie - po lewej stronie (i podaj dokładną swoją lokalizację i problemy z odbiorem).
Ktoś na pewno odpisze po jakimś czasie i upewnisz się czy jest możliwy dobry odbiór trzech MUX-ów u ciebie.
 

digitalus

Banned
Jutro się jeszcze pobawię kablem, ale wydaje mi się w porządku. Być może problemem jest lokalizacja, z jednej strony górka wysokości bloku, a na niej wieżowiec, z innych stron bloki i górki. Analogowych nie szukałem, wcześniej na pokojówce jakieś mi wyszukiwało.
Jesli udalo sie wyszukac analogowe kanaly to zmieniajac kierunek anteny postaraj sie uzyskac mozliwe najlepsza jakosc obrazu kanalu analogowego np tvp1 kanal 9 . Analogowy sygnal tvp1 jest z nadajnika lublin piaski. Jesli jakosc obrazu tego kanalu bedzie dobra to nie zmieniaj juz ustawienia anteny, odbierzesz mux 1 i 2 . Nie powinno byc problemu.Analogowy kanal tvn i czworka nadaje z raabego.Jesli jakosc obrazu bedzie dobra to odbierzesz mux 3. Przejdz do strojenia kanalow cyfrowych.Moze tak bedzie latwiej wyszukac kanaly dvb-t.
Tu wykaz nadajnikow analogowych i cyfrowych
http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php
http://www.telewizja-cyfrowa.com/nadajniki.html
 
Ostatnia edycja:

xnoz

New member
Wybaczcie że się podepne pod temat, ale pytanie mam takie:
Mam babcie w rudniku pod lublinem. Na antenie pokojowej ze wzmacniaczem odbieram tylko mux2(w tym kanały kodowane), zalezy mi bardziej na mux3. Czy w takim przypadku wystarczy antena zew skierowana na piaski?
 

xnoz

New member
Generalnie to rozchodzi mi się o odbiór tvp 1,2 i regionalna. Nie wiem czy można odbierać obydwa muxy jednoczesnie, bo nie zgłebiłem jeszcze tv cyfrowej.
 
Do góry