
Update: Niestety z przyczyn odgórnych zmuszony byłem o usunięcie większości zdjęć z hal produkcyjnych, także kto się załapał ten zobaczył fotorelacje, teraz została sama relacja.
Zastanawialiście się może czasem jak powstają nowoczesne telewizory? Jeśli tak, to zapraszam na wirtualne odwiedziny w niemieckiej fabryce Loewe w Kronach.
Firma powstała w 1932r. w Berlinie. Założyli ją bracia Siegmund i David Loewe. Jak wiele koncernów, tak i Loewe przechodziło różne etapy podczas swojej działalności. Firma zaczynała tworząc radioodbiorniki, jednak nie można zapomnieć o dużych krokach dokonanych przez nią dla branży AV (audio-video). Przykładowo w 1931r za pomocą urządzeń powstałych w laboratoriach tej marki udała się pierwsza elektroniczna transmisja telewizyjna. Także inżynierowie tej marki mogą się pochwalić pierwszym na świecie magnetowidem z możliwością nagrywania.

Jeden z pierwszych radioodbiorników.

Oraz...

...kolejne...

...generacje...
Przeglądając historię firmy natrafiamy na dość niespotykaną i tajemniczą historię przeprowadzki. Jak dobrze prosperująca berlińska firma znalazła się w bardzo odległej miejscowości Kronach? W tym wypadku obecna lokalizacja zakładów wiąże się w dużej mierze z przypadkiem, ponieważ podczas przymusowej wyprowadzki z Berlina pociąg przewożący wszystkie materiały zepsuł się. Postanowiono wypakować się z wagonów, a wszystko to działo się na wysokości miasta Kronach.

Jeden z pierwszych... o tak wyrafinowanym desig'nie

Pierwszy magnetowid

Kiedyś firma nazywała się Loewe OPTA.
W ten oto sposób dojeżdżamy do malowniczej miejscowości położonej między Dreznem a Frankfurtem nad Menem. Gdy zobaczyłem budynki fabryki, jak i stosunkowo małą ich powierzchnię byłem dość zaskoczony. Niskie budynki wtopione w krajobraz domków jednorodzinnych oraz okolicznych fabryk ładnie komponują się z otoczeniem. Teren fabryki jest zamknięty i aby się dostać trzeba pozwolenie.

Pogoda była zamówiona wcześniej


Czy to aby na pewno tutaj ?

Dział technologiczny... Każdy kto wpadnie na pomysł obniżający koszt produkcji o klika centów zostanie obficie nagrodzony...

To gdzie ta nowoczesna fabryka?
Przygodę zaczęliśmy od szkolenia (na nim się także niestety skończyło) odnośnie najnowszej linii produktów o których bliżej już niedługo. Idąc w kierunku hal produkcyjnych minęliśmy po drodze malutkie muzeum Loewe ze znaczącymi produktami. Są tam wspominane już radioodbiorniki, magnetowid czy pierwsze telewizory.

Wyprawka

Nowy pilot, znajdzie się w najnowszych produktach, także będzie możliwość dokupienia go w opcji.
W pierwszej fazie produkcji powstają płyty główne telewizorów, które w odróżnieniu od komputerowych płyt, nie są nazywane mainboards, a chassis, czyli w dosłownym tłumaczeniu podwoziami. Po niedawnej modernizacji tej części hali pozostało tutaj niewielu pracowników obsługujących proces drukowania płyt. Większość obowiązków przejęły maszyny.

Powstałe tutaj płyty trafiają do następnej hali, gdzie są uzupełniane o brakujące elementy. Prawie po każdym etapie drukowania, dodawania tranzystorów czy chipów następuje weryfikacja poprawności wykonanej czynności a wadliwe płyty usuwane są z linii produkcyjnej.

Każdy pracownik biorący udział w produkcji płyty głównej był uziemiony
Gdy mamy już gotowe płyty główne i przygotowane wszystkie części włącznie z dyskami twardymi, możemy zabrać się do montażu telewizora. W pierwszej kolejności na taśmę "ląduje" przednia część obudowy. Warto zauważyć, że przy tym etapie produkcji bierze udział stosunkowo największa załoga. Następnie, dwoje pracowników montuje do niej matrycę. Mijając kolejne stanowiska produkt uzupełniany jest o najważniejszy element czyli płytą główną, oraz dodatki jak wspominany dysk, dodatkowe moduły etc.





Kryształki

w całej okazałości

Możliwość dużej konfiguracji kolorów.

Oraz wyrafinowany design.




I odjeżdżamy do domu, szkoda, że nie takim transportem