większe kolumny w mniejszym pokoju i jest lepiej?

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
608 ma podobnie z DynamicEQ. Ja jeszcze u siebie podbiłem każde wejście ( TV/CD, BD/DVD) o parę db. Można to zrobić w setup. Poza tym z tego co pamiętam z instrukcji to są jakby dwa zakresy regulacji głośności. Jeden normalnie od 0 - 100db a drugi można ustawić chyba od -xxx - 80db, czy jakoś tak. Może masz to drugie ustawienie?
 

Prokop

New member
Bez reklam
Ale moc wyjściowa przy obciążeniu wszystkich końcówek jest sporo mniejsza np. 100W x 5 a już 60W x 7. Nawet ampli muszę bardziej podgłaszać.To są przykładowe dane bo nie chce mi się w instrukcji szukać. Tylko w Bi-ampingu to wydaje mi się że nie ma znaczenia bo i tak z 2 końcówek zasilana jest jedna kolumna (osobne sekcje), więc na mój rozum nie ma znaczenia czy zasilę kolumnę jedną końcówką - 100W czy dwoma 2x50W. Wychodzi mocowo podobnie.
Jest mniejsza dlatego, że transformator nie jest w stanie zasilić wszystkich końcówek, a nie dlatego, że jest 5 końcówek po np 50W i w stereo są mostkowane, a w wielokanałowym odsłuchu rozdzielane. Wszystkie są po 100W, dlatego producent pisze, że łączna moc to np 5x100W, ale nie wspomina że transformator ma 150W i tylko tyle łącznie mocy odda. Przykład, masz transformator o mocy 200W. Jak zasilisz nim 2 końcówki mocy 100W to na wjsciu otrzymasz max po 100W, ale jesli pod ten sam transformator podepniesz 4 końcówki 100W i je wysterujesz na max to i tak będziesz mial w sumie te 200W łącznie bo transformator nie odda więcej mocy, chociaz końcówki mogą przez siebie przepuscić 100W. Tak więc jesli podpinasz w bi-ampingu to zasilasz kolumnę nie jedną, a dwiema końcówkami o mocy 100W (a nie 2x50W). Czy jest różnica czy nie o tym się nie wypowiadam, kwestia sprzętu, mocy, ucha słuchacza itp itd.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Czyli z tego co piszesz to potwierdzasz to co napisałem, bo piszesz że przykładowo - transformator jest 200W, każda z końcówek ma max. 100W, więc przy zasilaniu 2 końcówkami pójdzie po 100W na każdą. W bi-ampingu zasilamy parę kolumn z 4 koćcówek , więc te 200W podzielą się na 4 i pójdzie na każdą po 50W, gdzie przy tym podłączeniu kolumna otrzyma i tak 100W bo zasilają ją 2 końcówki? Dobrze rozumiem?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ubudu

New member
Jak ja interesowałem się Rothami też odradzali 40 do 16m2. Bez możliwości posłuchania 30 kupiłem 40 i powiem fakt potrzebują trochę miejsca z tyłu i tu problem w większości małych pomieszczeń. U mnie stoją około 30cm od ściany bas jest ładny nie dudniący. Dzisiaj kupiłem sobie płytkę Yello i basik w pure direct normalnie wymiata nie wspominając reszcie sceny. Rothy grały w tym co na dole.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No właśnie to jest taki dylemat jak ma się pokój takiej wielkości. Jak ma się 10 mkw wybór jest jasny, jak 20 mkw - też a już 15 mkw to tak nie wiadomo czy większe czy mniejsze? Ja jak szukałem to koledzy porównywali Oli 40 do Klipsch RF 62, oczywiście jeśli chodzi o bas. No nie wyobrażam sobie wstawienia RF 62 do mojego pokoju, więc brałem 30-tki. A jak masz, jak podgłosisz dość znacznie, bas też pozostaje dobrej jakości czy zaczyna dudnić? Z tego co teraz czytam to jak ktoś ma salon 25 mkw to już powinien brać Roth 50:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mors111

Active member
Bez reklam
Czyli z tego co piszesz to potwierdzasz to co napisałem, bo piszesz że przykładowo - transformator jest 200W, każda z końcówek ma max. 100W, więc przy zasilaniu 2 końcówkami pójdzie po 100W na każdą. W bi-ampingu zasilamy parę kolumn z 4 koćcówek , więc te 200W podzielą się na 4 i pójdzie na każdą po 50W, gdzie przy tym podłączeniu kolumna otrzyma i tak 100W bo zasilają ją 2 końcówki? Dobrze rozumiem?

może i tak jest przy małej mocy amplitunerach
w mocniejszych może być już odwrotnie
jak już pisałem , czytałem kiedyś że głośnik wysoko tonowy z racji jego budowy i jaką ma też zastosowaną zwrotnicę pobiera realnie 10-15W ( jakoś nie wyobrażam sobie aby na membrankę o średnicy 25mm z małą ceweczką stojącą w bezruchu poszła realnie większa moc ) , dlatego kiedy amplituner ma np 7x160W ( ale podłączamy 5 kolumn ) i mamy zasilacz 610W to skoro słuchamy w stereo to realnie ba basy można podać 2x160W ( zasilacz jest w stanie tyle podać i testy też mówią że można tyle podać to te dodatkowe 20-30W na tweetera też wydobędzie z siebie i to z sporym zapasem

mały teścik :
Onkyo TX-NR609 A/V Receiver HT Labs Measures | Home Theater

amplituner potrafi podać ponad 2x180W dla dwóch kolumn 4ohm i zniekształceniach 1% ( dla zniekształceń 0,1% ponad 140W na kanał ) więc przy takim zasilaczu te +30W nie zrobi mu wielkiej różnicy

ja mam kolumny frontowe podłączone w bi-ampingu i jak dla mnie jest bardzo dobrze
kolumny podłączone kablem 2x4mm + 2x2,5mm2 z miedzi beztlenowej i dźwiek jak dla mnie z amplitunera jest bardzo dobry
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
mors111 a podłączałeś kiedyś kablami o przekroju 2.5 mm? Jest słyszalna różnica między 2.5 a 4mm? Pytam tak osobiście, bo na temat kabli to można książkę napisać. Ja jakoś w większe przekroje nie wierzę ale może ty masz inne odczucia?
 

ubudu

New member
A jak masz, jak podgłosisz dość znacznie, bas też pozostaje dobrej jakości czy zaczyna dudnić?:)


Przy głośnym słuchaniu nie zauważyłem żadnego dudnienia raz bas jest intensywny bardzo długi taki przenikający drugi raz króciutki i zwięzły i naprawdę suba nie trzeba, zaznaczam tylko, że jakość nagrań ma duże znaczenie.
 
D

Deleted member 121090

Guest
może i tak jest przy małej mocy amplitunerach
w mocniejszych może być już odwrotnie
jak już pisałem , czytałem kiedyś że głośnik wysoko tonowy z racji jego budowy i jaką ma też zastosowaną zwrotnicę pobiera realnie 10-15W ( jakoś nie wyobrażam sobie aby na membrankę o średnicy 25mm z małą ceweczką stojącą w bezruchu poszła realnie większa moc ) ,
W każdym sprzęcie zasady fizyki są takie same. Lepsze amplitunery mają większą wydajność ale zasada jest taka sama. Ja mam Onkyo 905( czyli jeden z najbardziej wydajnych prądowo sprzętów na rynku) a o jakości kina domowego przekonałem się jak dołożyłem mu na fronty Pioneera Elite M-91(1KW na zasilenie samych frontów i 30kg wagi). Co do mocy idącej na kolumny nie o sam głośnik chodzi, po drodze jest jeszcze zwrotnica. A jeśli oceniamy jakość amplitunera i wzmaka to nie same Waty się liczą.
Ważniejsze jest jaką ma wydajność prądową przy różnej impendancji pracy przetworników. Ten Pioneer którego mam oddaje do 250W-8Ohm i 300W-4Ohm. Ale najczęściej pracuje oddając 2-20W. Ale za to bardzo liniowo. Bez spadków napięć i to słychać. Poza tym Onkyo 905 po odciążeniu go z napędzania frontów wyraźnie lepiej napędza resztę kolumn. Mimo że przecież ma moc 7x220W z tego co pamiętam a przy normalnym odsłuchu pewnie więcej niż 10-30W na kanał z niego nie wychodzi.
Generalnie nie spotkałem się jeszcze z amplitunerem który by poradził sobie wybitnie z napędzanymi kolumnami.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

miesny_pies

New member
A jak u Ciebie kolego miesny_pies te kolumny Oli 30 grają pod wzmakiem? Ja jedynie przetestowałem pod ampli do kina. Bas powinien na wzmaku być jeszcze lepszy i pełniejszy.

dopóki nie posłuchałem Oli 40 to trudno było coś im zarzucić. ten bas w Oli 30 smakuje dlatego tak dobrze, że świetnie zgrywa się ze średnicą i wysokimi. to nie Heco, gdzie jest dużo dołu i im wyżej tym bardziej pozamiatane.


po odsłuchu Oli40 mogę powiedzieć, że w Oli30 brakowało trochę tąpnięcia, wstrząsu podłogą, bo nie można powiedzieć, że ogółem basu brakowało. teraz jest po prostu bardziej sceniczny, koncertowy, realny. nie wiem jak to jeszcze ująć.
 

mors111

Active member
Bez reklam
mors111 a podłączałeś kiedyś kablami o przekroju 2.5 mm? Jest słyszalna różnica między 2.5 a 4mm? Pytam tak osobiście, bo na temat kabli to można książkę napisać. Ja jakoś w większe przekroje nie wierzę ale może ty masz inne odczucia?

na samym początki miałem podłączone kolumny bez bi-ampingu przewodem 2x2,5mm2 przewoden naszej produkcji ( Technokabel ) z miedzi beztlenowej OFC
po jakimś czasie podłączyłem te same kolumny w trybie bi-amping jako 2x2x5mm2 + 2x2,5mm2 oczywiście z OFC , różnica wg mnie jakaś tam była , ale wynikało to zapewne z samego typu połączenia ( bi-amping )

jako że handluję na co dzień kablami i przewodami jeden z przedstawicieli przywiózł mi za free 2x4mm2 z miedzi beztlenowej Bitnera ( nasz polski producent ) , więc podłączyłem ampli z kolumnami tym kablem i wg mnie ( a może to tylko złudzenie ) bas się jakby minimalnie poprawił , ale wiem też że w samych kolumnach mam zastosowany przewód 2,2,5mm2 , być moze to jest tylko złudzenie że jest lepiej , jednak bardzo pasuje mi ten dźwięk , bas jest niski schodzący ( suba mógłbym nie mieć w sporym pokoju 30m2 a kolumny mają tylko po jednym basiku 17cm - ale to Visaton jest ) i póki co tak pozostanie

sam jestem ciekaw jak by zagrały u mnie takie Oli 30/40, bo pasmem przenoszenia do moich DIY troszkę im brakuje 45/40hz ( a moje mają od 35hz i w kinie są wyśmienite )

W każdym sprzęcie zasady fizyki są takie same. Lepsze amplitunery mają większą wydajność ale zasada jest taka sama. Ja mam Onkyo 905( czyli jeden z najbardziej wydajnych prądowo sprzętów na rynku) a o jakości kina domowego przekonałem się jak dołożyłem mu na fronty Pioneera Elite M-91(1KW na zasilenie samych frontów i 30kg wagi)

do moich kolumn Onkyo 609 spokojnie wystarczy ( sam je składałem i choć basiki mają na "goło" po 60W a w obudowie 100W , spokojnie to wystarczy do mojego pokoju , ale jakbym miał kolumny 200/400W pewnie przydał by się jakiś konkretny piecyk )

Ale najczęściej pracuje oddając 2-20W

jak to zmierzyłeś ?


Mimo że przecież ma moc 7x220W z tego co pamiętam a przy normalnym odsłuchu pewnie więcej niż 10-30W na kanał z niego nie wychodzi.

u mnie wg pomiarów watomierza amplituner potrafi z trybie 2.0 pobrać z sieci bliski 300W a w trybie 5.0 ponad 400W więc gdzieś ta moc idzie , ale obstawiam że nie jest to 10-30W , tylko 50-70W ( a podają testy że może maksymalnie nawet do 90W na kanał dojść w trybie 5.0 a w stereo 180W na kanał - to i tak są bardzo duże wyniki aby nagłośnić spory pokój w kinie domowym , w stereo lekko brak dynamiki w pure direct , po kalibracji jest już OK jak na amplituner KD )
 
D

Deleted member 121090

Guest
na samym początki miałem podłączone kolumny bez bi-ampingu przewodem 2x2,5mm2 przewoden naszej produkcji ( Technokabel ) z miedzi beztlenowej OFC
po jakimś czasie podłączyłem te same kolumny w trybie bi-amping jako 2x2x5mm2 + 2x2,5mm2 oczywiście z OFC , różnica wg mnie jakaś tam była , ale wynikało to zapewne z samego typu połączenia ( bi-amping )

jako że handluję na co dzień kablami i przewodami jeden z przedstawicieli przywiózł mi za free 2x4mm2 z miedzi beztlenowej Bitnera ( nasz polski producent ) , więc podłączyłem ampli z kolumnami tym kablem i wg mnie ( a może to tylko złudzenie ) bas się jakby minimalnie poprawił , ale wiem też że w samych kolumnach mam zastosowany przewód 2,2,5mm2 , być moze to jest tylko złudzenie że jest lepiej , jednak bardzo pasuje mi ten dźwięk , bas jest niski schodzący ( suba mógłbym nie mieć w sporym pokoju 30m2 a kolumny mają tylko po jednym basiku 17cm - ale to Visaton jest ) i póki co tak pozostanie

sam jestem ciekaw jak by zagrały u mnie takie Oli 30/40, bo pasmem przenoszenia do moich DIY troszkę im brakuje 45/40hz ( a moje mają od 35hz i w kinie są wyśmienite )



do moich kolumn Onkyo 609 spokojnie wystarczy ( sam je składałem i choć basiki mają na "goło" po 60W a w obudowie 100W , spokojnie to wystarczy do mojego pokoju , ale jakbym miał kolumny 200/400W pewnie przydał by się jakiś konkretny piecyk )



jak to zmierzyłeś ?
Końcówka Pioneer Elite M-91 ma wskaźniki wysterowania wyjść wyrażoną właśnie w Watach. I drabinka najczęściej pracuje w okolicach 2W, jak jest bardzo głośno to 20W a skala jest do 300:)
Co do Onkyo 609 jak masz od kogo to pożycz od kogoś dobrej jakości wzmak, końcówkę i podłącz do swoich kolumn. Usłyszysz w czym rzecz.
 

mors111

Active member
Bez reklam
pewnie i dźwięk byłby wyśmienity ale nie mam takiej opcji póki co
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

bumbum

New member
U mnie oli 30 grają w 30m/kw .wzmacniacz onkyo integra a-8780 sporej mocy i kolumny grają wyśmienicie. Trochę jedynie wycofana góra pasma ale ogólnie nic nie brakuje ,a raczej głupie przyzwyczajenie mi zostało po jazgotliwych jamo s606 . Do hard rocka, metalu, hip hopu raczej nie polecam ale do rocka progresywnego, classic rocka, jazzu bluesa to wręcz oli 30 sa stworzone. Na pewno oli 40 byłyby lepsze, ale już nie miałem kasy a mniejsze też grają dobrze na takich metrach.

Wysłano z HTC Desire z użyciem Tapatalk
 

and3k

New member
Tak czytam wasze opinie o Oli 30 i sam już nie wiem co myśleć. Mam pokój 12m2 i byłem przekonany, że mogę zapomienić o podłogówkach i mam zamiar kupić Oli 20.

Co myślicie o tym? czy może jednak celować w podłogówki Oli 30?
Wzmacniacz to PMA-560

Kolumny stały by od siebie jakieś nie całe 3m i tak samo od słuchacza też około 3m.

Z góry dzieki za opinie.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja mam pokój 15 mkw (dokładnie mierzone 14,60) i u mnie Oli od ściany stoją ok 30cm i od słuchacza podobnie jak u ciebie. Grają świetnie. Podejrzewam że te 2,5 mkw takiej różnicy nie robią że trzeba by było brać Oli 20. Oczywiście wszystko zależy od akustyki w pomieszczeniu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

and3k

New member
No właściwie to mam troche pokój zawalony a właściwie taki standard (meble, wersalka, biurko). Musiałbym zrobić małe przemeblownie aby stały obok TV.

Więc pokój 3,40m x 3,40m. Ścianka meblowa o szerokości ~50cm z TV 42" powieczony na ścianie (na środku w poziomie) a po przeciwnej stronie wersalka i biurko komputerowe. Więć od kolumny do słuchacza siedzącego na wersalce będzie około 3m no może 2,5m

A co myślisz o tym denonie 560 z Oli 30? czy moze np. rotel 931 by był lepszy?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Z uwagi że sam mam w dalekich planach kupno jakiegoś wzmaka to ja też mam pytanie do kolegów z forum odnoście kilku modeli wzmaków do ok 2k. Po poczytaniu trochę informacji w necie wytypowałem kilka modeli, tylko nie ma konkretnych opinii o tym sprzęcie. Niektórzy zachwalają a inni krytykują. Tj. Advance Acoustic MAX 150/250, , HK 980, HK 3490 (ampli), marantz PM6004/6003, Nad C 326 BEE, CAMBRIDGE AUDIO AZUR 650A. W sumie odnośnie marantza i HK jest sporo pozytywnych opinii ale nie wiem nic na temat 3 pozostałych. Który z nich najlepiej zgra się z Oli 30? Wymagania jak większośc ludzi na forum:) Równe pasmo, dynamiczny bas, detaliczność i selektywność w górnym paśmie, żeby nie grały za ciepło i muląco ale też nie tak zimno jak Onkyo. Muzyka głównie starszy Rock, Pop, w sumie wszystko co dobre.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry