Użytkownicy Onkyo 605

wmwjas

New member
Witam,
Chociaż od roku używam zestawu Onkyo z ampli 605 to ciągle mam dylemat co do wyboru trybu odsłuchu. Zestaw z dvd 504 podpięty jest przez hdmi, ale też analogowo 5.1 ze względu na SACD.

Zazwyczaj tryb odsłuchu filmów ustawiony mam na Dolby Pro Logic II. Niestety, jak wykazuje praktyka ścieżki dźwiękowe nagrane są bardzo nierówno i bardzo często dżwięk puszczony wielokanałowo przez Multichanell jest znacznie bardziej wypełniający przestrzeń w pomieszczeniu.

Pytanie moje brzmi, jakie są Wasze odczucia z korzystania z innych trybów dźwięku przestrzennego w tym ampli.

Pozdrawiam wszystkich b. serdecznie
 

lepp

New member
Bez reklam
Jedyną słuszną metodą w tym i innych ampli jest słuchanie takiej ścieżki jaką wypuszcza dvd.
Jeśli dobrze zrozumiałem używasz Dolby pro logic II stworzonego aby ze stereo robić dźwięk przestrzenny. Ale przecież większość filmów już takowy ma i tylko psujesz sobie efekt. Chyba, że czegoś nie zrozumiałem w twojej wypowiedzi.
 

wmwjas

New member
Dzięki za szybką reakcję.
Napisałeś bardzo interesującą i wydaje mi się, że ważną rzecz, a mianowicie, iż: "słuszną metodą w tym i innych ampli jest słuchanie takiej ścieżki jaką wypuszcza dvd". Ale jak ja to odczytam w ampli? Czy zatem mam wybierać inny tryb "Theatre", "Orchestra" czy coś innego?

Zadałem te pytanie ponieważ intuicyjnie coś mi nie pasuje, zwłaszcza, że przez analog, jak napisałem wcześniej" często dźwięk w przestrzeni brzmi lepiej.

Może masz rację, iż nie wykorzystywałem do tej pory możliwości ampli, ale mogło być to spowodowane informacją w instrukcji, że te ustawienie wiernie reprodukuje nagraną przestrzeń.
 

lepp

New member
Bez reklam
Wogóle nie należy kożystac z DSP (theatre, movie itp), kożystaj z dekoderów DTS i Dolby Digital. nie wiem jakie to jest ustawienie w Onkyo, może być norlam, auto albo coś podobnego. Poszukaj w instrukcji. Jeśli mimo tego nie będzie dźwięku 5.1 ( na wyświetlaczu znajdzie się napis Dolby digital lub dts w zależności od wybranej ścieżki na płycie ) sprawdź czy w setupie odtwarzacza nie jest ustawiony downmix do stereo po hdmi, a może dvd wogóle nie wypuszcza 5.1 po hdmi.
To co słyszysz z wejścia analogowego 5.1 to dokładnie to samo co powinno być po cyfsze. Jednak po cyfrze powinno być odrobinę lepiej.
 

wmwjas

New member
Muszę przyznać, że nieco zgłupiałem.
Gwoli wyjaśnienia ja nie pisałem, że nie mam 5.1. Mam, ale coś nie do końca mi pasuje.

W dv504 mam w pozycji Digital/HDMI Audio Out takie możliwości: All, PCM oraz Off. Kiedy zaznaczone jest All oraz Off to w głośnikach nic nie słychać. Dla wyjaśnienia wg instrukcji: All: Sygnały DD i DTS są przesyłane bez konwertowania.
Sygnał dźwiękowy przekazywany jest z dvd po zaznaczeniu opcji PCM czyli wg instrukcji: DD i DTS są konwertowane na 2 kanały i przesyłane jako PCM.

Mam zatem prośbę do wszystkich użytkowników takiego zestawu, jak najoptymalniej dokonać ustawień audio zarówno w dv504, jak w ampli TXR605.

Z góry serdeczne dzięki
 

meksykanin

New member
Nie mam co prawda 605 tylko model wcześniej 674 z tym samym dvd. Ustawione w digital/ hdmi audio out na ALL , downmix na OFF, dolby prologic na OFF. Wysłane na ampli optykiem lub coaxial i wszystko ładnie działa - sam wykrywa jaki jest sygnał i go dekoduje(dolby digital 2.0 , dolby digital 3/2.1 i dts 5.1 - można sprawdzić po naciśnięciu DISPLAY na pilocie.Tryby odsłuchu- surround, direct lub pure audio.Pozostaje jeszcze konfiguracja ampli z dvd - input setup.Może coś tam poprzestawiane masz.
 

wmwjas

New member
Dzięki meksykanin. Jedno co pewne, to fakt, iż pomiędzy dvd, a ampli nie mam ani coaxiala, ani optyka, a tylko HDMI, no i oczywiście analog 5.1.

Podłączę dvd z ampli coaxialem. Rozumiem, że w tym przypadku w ampli w ustawieniach "Input Audio-dvd" powinienem wówczas dokonać zamiany parametru "hdmi" na "coax".

Jeszcze raz dziękuję
 

lepp

New member
Bez reklam
Nie pisałeś, żę nie masz 5.1, ale wydedukowałem, że tak jest i okazało się, że miałem rację :D
Tak jak pisał kolega użyj coaxiala bo coś nie do końca działa ci to przez hdmi.
 

wmwjas

New member
I słowo ciałem się stało :D.
Połączenie przez coaxial i przestawienie parametrów w setup-ch zrobiło swoje.

Jest wreszcie pełna przestrzeń.
A teraz to ja mogę się trochę powymandrzać :grin::grin::grin:.

I tak:
- Dźwięk przez hdmi ma "przestrzeń", ale trochę wycofaną. Aby otrzymać jej wyrazistość przesterowałem wcześnie dB suround-ów;
- Dźwięk przez coaxial pełna dynamiczna przestrzeń. Przesterowanie surround-ów wróciła do setupu Audyssey. Jedynie co zostawiłem na zwiększonej dynamice to sub.
- Dżwięk przez analogi (5.1) przepuszczony przez "multichannel" nadal pełny, choć przez coaxial znacznie wyrazistrzy.

Dzięki wszystkim.
 

rav_net

New member
Nie mogę się z Tobą zgodzić, że cyt.:
"Dźwięk przez hdmi ma "przestrzeń", ale trochę wycofaną"
Powodem Twojego wrażenia mogło być złe ustawienie w DVD. Sam napisałeś, że w ustawieniu Digital/HDMI Audio Out na All i Off nie masz dźwięku, tylko na PCM masz. A tu jest już konwertowanie do 2 kanałów. Na amplitunerze też pisałeś, że głównie używasz trybu Dolby Pro Logic II, czyli sztuczne surround ze stereo. I stąd ta "wycofana przestrzeń".
Możliwe, że masz coś nie tak z połączeniem po HDMI, lub z ustawieniami. Przecież surowy dźwięk 5.1 po HDMI czy po coaxialu to to ten sam sygnał, dekodowany dopiero w ampli i rozdzielany na kolumny.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
wmwjas napisał:
... ...dźwięk przez hdmi ma "przestrzeń", ale trochę wycofaną ... ...

Dekodery w Twoim Onkyo-605 są znacznie lepsze niż w tym DVD

1. Jeżeli umiesz podłącz je ze sobą kablem HDMI, wypuść z DVD BitStream a onkyo je napewno dobrze zdekoduje, ja też mam 605, eksperymentowałem z jego DSP, połaczeniem 7.1 audio, coaxial, optical.

Wszystko to NIE TO. HDMI i dekodowanie audio w amplitunerze, to Ci polecam :eek: , zrobisz oczywiscie co zechcesz.
 

wmwjas

New member
Drogi Guciu,
Napisałeś: "wypuść z DVD BitStream". OK, ale za bardzo nie wiem, jak to zrobić? Przepraszam, może moje podejście jest trochę laickie w tej materii, ale mam taką zasadę, że jak nie wiem to pytam.
Pozdrawiam
 
Do góry