Uwaga na nowego TW5000

Meloman69

New member
Bez reklam
Nowe egzemplarze mogą mieć problemy z interpolacją klatek.
Szerzej na projectorcentral.com...

ps. najbardziej niepokoi to "stopniowe" gubienie ostrości. :(
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Wady interpolacji klatek i gubienie ostrości zostały już jakiś czas temu poprawione.

Za to TW5000 jest znów (chyba?) "pierwszy" w innej dziedzinie.

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1163535

TW5000.jpg

Czyli "wypalenie się" pasów po dużej ilości projekcji filmów głównie w aspekcie 2,35:1...

Słyszał / widział ktoś o takim przypadku w projektorze? :confused:
 

maracz

New member
Muszę zwrócić uwagę na to u siebie, oby jednak to nie miało miejsca bo....
Jak widzę ten pofalowany ekran to aż mi cierpnie skóra brrr...
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
W DLP taki myk się raczej nie zdarzy, chyba że zawiasy w mechanizmach mikrolusterek zardzewieją... :-D

Ekran faktycznie nietegez, szczególnie w zestawieniu z cokolwiek zacnym Epsonem... ;)

Zapodany screenshot oczywiście nie uwidacznia w pełni wagi problemu, bardziej cytat: "...I noticed that the areas where the black bars in 2.35:1 movies are, these areas are brighter or show a bluish tint!"
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Być może, ale mój nieco tylko pofalowany ekran za około 300...400 PLN prezentuje się znacznie lepiej od tego na fotce... :) Stąd to zdanie o zestawieniu, pomijając większą lub mniejszą (bo chyba nie znikomą?) zacność TW5000... ;)

A wracając do meritum, może to nie wina Epsona a taki fuks u MHefler'a, że obejrzał 150...200 filmów w 2,4:1 a potem dopiero na pierwszym 16:9 uwidoczniły się pasy? Może na każdym projektorze LCD karmionym przez pierwsze kilkaset godzin cinemascope'm wystąpiłby ten efekt? W końcu nie od parady w instrukcjach TV LCD ostrzega się przed podobnym zjawiskiem pozostałości po bocznych pasach przy wyświetlaniu audycji w 4:3; traktowane jest to jako "dobrodziejstwo" inwentarza i nie może stanowić podstawy do reklamacji...

O ile w plazmach i CRT wypalenie się jest trwałe, o tyle (jeśli się nie mylę) w LCD takie pozostałości mogą być usunięte (lub znacznie zmniejszone) poprzez karmienie TV/monitora (i zapewne projektora) odpowiednim sygnałem...
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
To może być zupełnie jednostkowy przypadek - na dodatek diabli wiedzą czy to co on wyświetla na pewno jest planszą testową a nie częścią filmu gdzie kolor tła może być przecież różny od napisów. Tak czy inaczej za dużo numerów jak na tak wysoką cenę (która nota bene w Polsce nie odzwierciedla klasy tego sprzętu)
 

George_Stark

New member
Witam,
ja posiadam TW5000. Mam wyświecone 220 godzin i nie zauważyłem żadnej z opisywanych wad. Oglądam filmy 16:9 jaki i 2:40 (częściej te drugie).

To gubienie ostrości dotyczy interpolacji klatek. Funkcja zupełnie mi i pewnie wielu osobą nie potrzebna. Przez ponad pół roku nie włączałem tego nigdy! Faktycznie przy szybkich scenach kiepsko to wypada. Obraz trochę się rozmywa. Zresztą te "upłynniacze" psują cały klimat oglądanego filmu. Efekt - "teatr". Jak ktoś lubi, to OK, ale dla mnie to lipa.

TW5000 to odpowiednik 7500UB a nie 6500UB.
6500UB nie ma:
- wbudowanego trybu anamorficznego, trzeba korzystać z zewnetrznych dekoderów.
- nie posiada certyfikatu ISF - 7500UB (TW5000) ma.
- rożni się jeszcze drobnymi szczegółami takimi jak, gwarancja, dealerzy itp

Tidus1024, powiedz mi, dlaczego wg Ciebie to najmniej udany projektor Epsona? Wcześniej miałem TW2000. Był świetny, ale porównywanie go z TW5000 nie ma sensu. Jest lepszy pod każdym względem.
 
Ostatnia edycja:

dread

New member
Bez reklam
Gubienie ostrości i kiepska implementacja interpolacji klatek to są dwie różne sprawy.

Robiłeś aktualizację firmware ? Znacznie poprawili interpolację klatek tzn. brak "teatrzyku" w trybie Low (dedykowany dla 24p czyli filmów na BD) + znacznie ograniczony judder.
W trybach Medium i High jest teatrzyk i są one zalecane do gier/sportu...

Co do gubienia ostrości w nowych Epsonach (defocus) to z tego co wiem problem dotyczył pierwszych partii tych projektorów.
 

George_Stark

New member
Jeszcze nie robiłem aktualizowałem frimware'u. Czy nowy frimware poprawiał coś jeszcze poza interpolacją?

Kiedy weszły pierwsze partie TW5000? Czy to się jakoś rozpoznaje po numerze seryjnym?
 

dread

New member
Bez reklam
George_Stark napisał:
Jeszcze nie robiłem aktualizowałem frimware'u. Czy nowy frimware poprawiał coś jeszcze poza interpolacją?
Tak - poczytaj ten wątek.

Kiedy weszły pierwsze partie TW5000? Czy to się jakoś rozpoznaje po numerze seryjnym?
Z tego co wiem to Epson nie podał numerów seryjnych modeli narażonych na stopniowe gubienie ostrości - pewnie z obawy przed masowymi zwrotami... :)
A kiedy kupowałeś ?
 

dread

New member
Bez reklam
Aktualizacja odbywa się za pomocą kabla null modem rs232 (może być też przejściówka na usb), którym łączysz projektor z komputerem.

Zadzwoń do Epsona i powinieneś dostać najnowszy firmware wraz z instrukcją co i jak. Nie wiem jednak czy u nas zezwalają na samodzielną aktualizację (w USA nie robią z tym problemów) czy trzeba wysyłać do serwisu... generalnie jak się czujesz na siłach to napisz w wątku, który podałem poniżej z prośbą o najnowszy firmware wraz z instrukcją i na pewno ktoś ci podeśle (do europejskich modeli też pasuje).

Co do ostrości to zrób u siebie teścik - ustaw focus idealnie jak się da, na planszy testowej zapamiętaj sobie jak się ma ostrość po środku i po bokach i sprawdź po seansie jak ma się sprawa. W tych trefnych modelach gubienie ostrości było zauważalne już po 30-40 minutach.
 

George_Stark

New member
No więc tak, zrobiłem test.

Uruchomiłem projektor w trybie pełnej jasności. Poczekałem chwilę żeby urządzenie się nagrzało (testowanie na zimnym to głupota, tym bardziej, że Epson bardzo mocno się nagrzewa podczas pracy, co pewnie ma znaczenie na jakość wyświetlanego obrazu). Trwało to kilka minut. Między czasie zrobiłem sobie herbatę.
Wrzuciłem film z płyty DVD. Zmniejszyłem obraz zoom'em tak, aby obraz 16:9 zmieścił się na moim ekranie 2,40:1. Ostrość skorygowałem na idealną jak na moje oczy :) Oglądałem przez 55 minut i nic się nie działo. Ostrość nie rozmywała się.
Później włączyłem film z Blu Ray'a. Proporcje 2,40:1, więc obraz musiałem znów powiększyć (kurde, muszę mieć inny ekran, z maskownicami od góry i dołu). Po przeskalowaniu obazu sprawdziłem jescze raz ostrość, ustawiłem na "żytelę" i zacząłem ogladać. Mineła kolejna godzina i nic. Nie było zmian. Obraz był cały czas ostry.

Co do firmware to mam wczesną wersję. Musze pomysęc nad aktualizcją.
Tylko szkoda, że to takie przekombinowane. Powinno być normalnie dostępne po podłączeniu porojektora do komputera z netem. Jak w większości innych urządzeń.
 
Ostatnia edycja:

Droo

New member
Witam

przepraszam za odpkop, ale chyba lepiej sie dopisac niz zakladac nowy temat. Powaznie sie zastanawiam nad zakupem tw5000 i od jakiegos czasu czytam o nim sporo, jak do tej pory w samych superlatywach. Dopiero tutaj spotkalem sie z pierwszymi narzekaniami, co zasialo u mnie ziarenko watpliwosci. Chec zakupu pojwaila sie glownie po tym jak uslyszalem o obnizce cen o jakies 3000 na tym modelu, co oznacza ze mozna go kupic teraz za niecale 9000zł.

Obecnie jestem posiadaczem epsona tw700 czyli troche starszego modelu i przede wszystkim nie full-hd, co przy duzych rozmiarach ekranu troche boli. Moje pytanie brzmi, jak duzej poprawy obrazu powinienem sie spodziewac po przejsciu na tw5000 (oprocz oczywiscie wiekszej rozdzielczosci). Czy poprawa bedzie tak duza ze szczeka mi opadnie, czy raczej niewielka (jesli mam wydac tyle pieniedzy to wolalbym raczej opadnieta szczene ;) Czy warto w niego zainwestowac? Czy moze wystarczy kupic jakis tanszy projektor full-hd, powiedzmy w granicach 5000zl.

Obecnie oprocz braku pelnego full-hd w moim projektorze przeszkadza mi troche srednie odwzorowanie barw (porownujac np do telewizora lcd) ten sam obrazek wyglada zupelnie inaczej, czasem troche za slaby kontrast i jasnosc.

pozdrawiam
 

Fanek

New member
Bez reklam
przyłaczam sie do Droo, także mam tw700 i myśle powoli o czymś full hd, mile widziane wszelkie wypowiedzi :D
 
Do góry