ustawienie REL T5

achim69

Member
Ktoś tu wcześniej napisał że po podłączeniu T5 zestaw gra klasę wyżej,u mnie chyba z dwie klasy wyżej.
Niesamowite jak z takiej małej skrzynki wydobywa się taki ogromny i miękki basik.
Wcześniej używałem ogromnego JBL E250P i dla mnie różnica w jakości basu to jest przepaść na korzyść REL-a.
Udało mi się zakupić 2 miesięczną używkę w stanie sklepowym z gwarancją.
Myślę że cena 1150 pln też chyba dobra.
Mam jeszcze pytanie do osób które to cudeńko mają troszkę dłużej.Jak jest cisza w pokoju i podejdę bardzo blisko suba to słyszę delikatne buczenie,czy to jest normalne,czy też tak macie?
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Fajnie, że jesteś zadowolony:) Podzielam Twoje zdanie co do jakości basu:) Co do buczenia to u mnie też delikatnie buczy. Ale muszę ucho bliżej niego przystawić. Zastanawiam się czy nie zmienić kabla LFE na jakiś lepszy, może to by pomogło.
 

achim69

Member
Fajnie, że jesteś zadowolony:) Podzielam Twoje zdanie co do jakości basu:) Co do buczenia to u mnie też delikatnie buczy. Ale muszę ucho bliżej niego przystawić. Zastanawiam się czy nie zmienić kabla LFE na jakiś lepszy, może to by pomogło.

U mnie zmiana kabla raczej nie pomoże,delikatne buczenie słychać nawet jak kable są odłączone.
 

achim69

Member
to moze wczesniej wspomniana listwa master-slave?

Listwa raczej odpada,ponieważ i tak suba wyłączam z tyłu jak go nie używam,mi to troszeczkę przeszkadza jak jest włączony np. w czasie przerwy między utworami lub w trakcie oglądania filmu jak jest całkowita cisza.
Może jak Krzyśkowi1980 nic nie buczy a mi tak to może zdecyduję się odezwać do serwisu.
Orientuje się ktoś czy serwis REL-a jest ok?
 

grzegorzb

New member
Witam,
ja po około 5 miesiącach użytkowania T5 mogę coś więcej na jego temat napisać. Najpierw plusy. Stosunkowo ładny wygląd. Po długich i żmudnych ustawieniach udało się w końcu otrzymać zadowalający efekt. Gra całkiem ok jednak nie potrafi wytworzyć fali, którą można by odczuć na ciele, niestety rozmiar w tym przypadku ma znaczenie :) Do cichego wieczornego plumkania może się nadać.
Na tym niestety plusy się kończą. Rel T5 to taka mała popierdółka, która udaje, że jest dorosłym subwooferem. Zdecydowanie za drogi, legendarna jakość wykonania kończy się na błyszczącej obudowie (czyt. wyglądzie zewnętrznym). Grubość ścianek to jakiś żart. Brak przejścia w stan czuwania, pomimo takiej wzmianki w instrukcji. Pomierzyłem i okazało się, że sam transformator pobiera około 9 Wat, po podłączeniu "elektroniki" pobór wzrasta do około 16 W, a to już dużo. Dodatkowo buczy, bez względu na to czy jest podłączony kabel sygnałowy, czy też nie, więc dajcie sobie spokój z wydawaniem kasy na lepsze kable. Ja problem buczenia i wyłączania rozwiązałem stosując przekaźnik, który załącza T5 wraz z amplitunerem, tym samym jest taniej i cisza.
Podsumowując T5 nie jest wart takich pieniędzy, ale za to jest ładny i miekko gra. Pewno osoby, które mają byle jakie kolumny odczują poprawę brzmienia, jednak ja uważam, że lepiej było zainwestować w konkretne kolumny, a efekt byłby zdecydowanie lepszy.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Widzisz, to jest właśnie tak jak kupuje się w ciemno, a później pretensje do całego świata. To sub do pomieszczeń ok. 17mkw, do tego jego zadaniem nie jest wytworzyć ogromnej fali w kinie, bo to sub zamknięty i kładzie nacisk na kontrolę basu. Ja uważam że jest bdb. W kinie potrafi dać mocny bas i nie powoduje dudnienia, buczenia czy rozciągania basu, jak to czasami ma miejsce przy konstrukcjach BR. Miałem wczesniej sub wytwarzający dużo większe ciśnienie, ale co z tego jak przy szybkich scenach wybuchów nie było słychać zróznicowania, tylko jednostajne buczenie, bo po prostu nie nadążał. Jasne, że jak ktoś szuka potwora żeby w kinie czuc bylo bas niosący się po ciele i podłodze, to nie tędy droga. T5 przydaje się jak nie mamy zbyt wiele miejsca i akustyka też kuleje, szczególnie w niewielkich metrażach. Już kiedyś pisałem, mnie nic nie buczy. Jedynie jak przyłożę głowę do obudowy to słychać delikatne bzyczenie, co jest normalną sprawą. Co do ceny i budowy, to po pierwsze mozna go kupić w dużo niższej cenie niż te 1990zł, a po drugie uważam że jest bardzo solidnie wykonany. Sama waga prawie 12kg, przy tak niewielkich wymiarach mówi sama za siebie. Tobie nie przypadł do gustu, więc pozostaje Ci wymiana na coś mocniejszego w BR. Mnie tam pasuje, i mam go rozkręconego na 1/3 głośności przy dodatkowym wyciszeniu w ampli. Kidyś dla zabawy dałem go na 3/4 mocy i podbiłem na plus w ampli, bas był bardzo mocny i nawet na ciele odczuwalny, ale przecież w poprawnej kalibracji systemu też nie o to chodzi.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
grzegorzb przypomnij na jaki masz metraż? I jakiego wcześniej miałeś suba? Co do stanu czuwania to wydaje mi się, że nie ma o tym w instrukcji. Jest coś tylko w stylu, że podczas braku sygnału przechodzi w tryb maksymalnej oszczędności energii. Co oczywiście może byś ściemą. Tu się zgodzę, że taki typowy tryb czuwania by się przydał.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja tam go wyłączam po obejrzeniu filmu, bo po co ma czerpać prąd jak nie korzystam z kina. Może kolega ma zbyt wygorowane oczekiwania co do basu, lub z samym subem jest coś nie tak? Ja właśnie przed chwilą obejrzałem animację "Frozen" ( fajna bajeczka na niedzielne popołudnie z dzieciakami:)) i przy głośności ampli 40dB basu miałem naprawdę sporo. Problem może tkwić jeszcze w akustyce, bo jak ja wejdę do łazienki czy pokoju obok, to bas jest słychac jak na dyskotece. Czyli w salonie jest go akurat, a w pomieszczeniach obok i pewnie u sąsiadów jest on bardziej odczuwalny i podbity. Ale tego już nie przeskoczymy.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja nie testowałem za dużo subów, ale mnie basu nie braku. Sporo tak jak piszesz zależy od akustyki. Ja mam go ustawionego w rogu pomieszczenia i wg mnie tam gra najlepiej. Volume mam na godzi. 11 i jest ok. Ostatnio jak już oglądami filmy to raczej dość głośno. Na amplitunerze ustawiam około 60 i jest ogień:)
 

grzegorzb

New member
krzysiek, ja do nikogo nie mam pretensji. Wyraziłem tylko swoje zdanie na temat przereklamowanego i zbyt drogiego pierdziołka. Poza tym wolałbym posłuchać u siebie a nie u sasiada ;)

Pomieszczenie w jakim stoi T5 to dokładnie 17,5 m2 i pewno napiszesz ze o 0,5 metra za dużo :)

To jest mój pierwszy "duży" subwoofer. T5 nie miałem okazji posłuchać przed zakupem, jednak miałem 5 dni na testy. Został dłużej ponieważ miałem nadzieję, że się wygrzeje i będzie ok - wiem naiwniak.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie napiszę że to 0,5m za dużo;-) Jak już wspomniałem, akustyka w Naszych pomieszczeniach odgrywa bardzo ważną i niekiedy pomijaną rolę, podobnie jak własne preferencje. Podam Ci przyklad. Ja mam na 15mkw kolumny Oli 30 i basu mam sporo, ale było tu na forum dwóch kolegów co pisali że u Nich lepiej zagrały Oli 40, które przeważnie wstawia się do ponad 20mkw. Podobnie jest ze subem. Kolega Mors111 ma suba z przetwornikiem 20cm na 30mkw i zawsze powtarza że basu ma wystarczająca ilośc i więcej nie potrzebuje, gdzie inni wstawiają duzo większe suby na sporo mniejsze salony. Nie uważam ten subwoofer ani za przereklamowany ani za drogiego pierdziołka. Jak możesz oceniać coś, do czego nie masz punktu odniesienia? Porównywałeś go z innymi subami w tej samej klasie, i co za tym idzie skąd wiesz jak zagrają inne w Twoim salonie? Sam piszesz że to Twój pierwszy większy subwoofer. Wygrzanie tez poprawia mięsistość basu, ale nie oczekujmy że z niewielkiego suba zrobi się po wygrzaniu potwór. Ludziom się wydaje że jak kupią suba czy kolumny za 2k, to już sam z siebie powinien powalić na kolana. Trzeba wszystko dobrać pod swoje preferencje, pomieszczenie i resztę komponentów. Nie mowiąc o odpowiednim ustawieniu i kalibracji. Gdybyś był z okolic Łodzi, to bym Cię chętnie zaprosił abyś posłuchał jak gra ten sub w kinie na połowie gwizdka. Dużo tez zależy czego słuchamy i w jakim trybie. Puść sobie dobry film z efektami w DTS i wtedy można ocenić jak gra subwoofer, bo przy stereo czy PL II to faktycznie dupska nie urywa ( żaden subwoofer). A na akustykę nie masz większego wpływu, niezależnie czy wstawisz kolosa z BR czy taki subik zamknięty. Mozna stosować maty wygłuszające itd., ale materiału z czego są ściany nie zmienisz. U mnie jak sąsiad puści muze, to na podlodze czuję ( mieszkam nad nim). Kiedyś się go spytalem co tam ma za sprzęcior, a on na to że to głośniki komputerowe ze subwooferem:) Podejrzewam, że u niego ten bas jest mniej odczuwalny niż u mnie.
 
Ostatnia edycja:

grzegorzb

New member
krzysiek, masz rację, w tym przypadku efekt końcowy uzależniony jest od zbyt wielu czynników. Faktem jest, że nie miałem wcześniej suba, ale jakieś tam pojęcie mam. Trochę posłuchałem zestawów 5.1 u znajomych oraz w sklepo-salonach.
Ja nie mam zastrzeżeń co do generowanego przez T5 basu, tylko do stosunku cena/jakość. Poza tym sprzęt sobie mruczy codziennie nawet podczas oglądania TV i jakoś sobie razem żyjemy w symbiozie :). Filmy w DTS HD również oglądam, ale brakuje mi tego uderzenia odczuwalnego na przeponie :) (wiem, że z takiego maleństwa tego nie otrzymam). Generalnie podsumowując: dźwięk ok, wygląd ok, reszta za droga.
Pozdrawiam
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko wydając niemałą kase powinien być efekt zadowolenia, a nie że "no gra sobie ok":) Jak napisałem, calkiem możliwe że to nie wina suba a akustyki. Nie możesz wziąć tego suba do kolegi i podłaczyć? Zobaczysz czy zagra podobnie jak u Ciebie. Co do basu łupiącego w klate, to często jest to nie do osiągnięcia w małych pomieszczeniach, a związek ma to z długością fali basowej. Możesz poczytac o tym w necie.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nawet już nie chce mi się dyskutować, bo sprzęt dobiera się mocą i wielkością pod konkretny metraż a także oczekiwania. Ja kiedyś też raz siedziałem z boku w Mercedesie S, i jakoś nie padłem z wrażenia:D
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Bo T5 to konstrukacja zamknieta a dodatkowo ma maly zasilacz i w wiekszym pokoju przy kinowych efektach moze brakowac tego cisnienia i to jest zrozumiale. Rel jest bardziej muzycznym subwooferem bo dobrze kontroluje bas. Do kina to stosuje sie suby BR z mocnym zasilaczem i glosnikiem min. 25cm a jak zamkniete to z wydajnym zasilaczem np. JBL studio 550p, taki REL T5 moze byc za slaby jesli ktos oczekuje wibracji mebli podczas ladowania samolotu :)
 
Do góry