ustawienie kina 5.1

robirem

New member
Witam wszystkich
kino domowe zkompletowalem jakieś 6 miesięcy temu . W zasadzie przez cały ten czas coś zmieniam w ustawieniach. Zczytałem ileś tam artykułów o kinie, akustyce itp. Zastanawiam się czy są jakieś specjalisyczne i profesjonalne firmy którę moga coś w sprawie pomóc. Na początku wydawało mi się że sam dam radę ale zaczyna mnie optymizm odpuszczać. Ciągle widzę a raczej słyszę jakieś braki. A najbardziej nurtujące mnie pytania to:
1. odleglość kolumn głównych od krawędzi telewizora (przekątna 52" )i ewentualnie kąt ustawnienia do sourrund
2. co z kolumną centralną - u mnie jest pod telewizorem dosć nisko ale po kolejnym czytaniu ustawiłem podstawki tak żeby przetworniki promieniowały mniej wiecej w stronę miejsca odsłuchowego. Czy tak jest ok ?
3. sourrundy - największa klapa.kable mam umieszczone pod tynkiem ale tak nieforunnie że brakuje mi ok 1 m żeby były dokładnie po bokach odsłuchu. Kolejny błąd jak myślę to wysykość ich zawieszenia ( ok 2 m ) . Czeka mnie kucie jak nic. Dodatkowo coś jest nie tak z kablami ( chyba ) bo prawy kanał muszę podbijać ok 5db żeby efekt był zrównoważony z lewym ( kolumny już przestawiałem i jest to samo )
4. sub - w zasadzie chyba najmniej problemów - jest ustawiony pod schodami w rogu pokoju ( konstrukcja ażurowa schodów :) ) dość mocno odsunięty od ścian. jedyna żecz denerwująca to trzeszczenie szyb w jednym regale. nie umiem tego wyeliminować
Samo pomieszczenie to ok 45m 9x5 z czego scena odsłuchowa to ok 20m tj tam gdzie cały sprzęt się znajduje. ogólnie to akustycznie bez szału: panele bez żadnych dywanów. skromne firanki bez zasłon. Z mebli to komplet 3,2,1 oraz stół i 6 krzeseł. Są też 2 regały w tym ten nieszczęsny z drgającymi szybami :) . reszata do dodatki
Sam sprzęt to :
kolumny główne - ESA vivace 3
centralny - Esa vivace
sourunndy - monitor audio brfx
sub - velodyne cht 15r
ampli - yamaha 3800
tv - sony kdl 52w5500
to chyba wszystko. autokalibracji wykonałem setki. A i tak na końcu sam coś korygowałem. Zaczynam dojrzewać do kosultacji z kimś kto naprawdę jest profi w temacie. jak zaczne kuć i uskutecznać kolejne poprawki to wolalbym to wykonać poprawnie. Sorry za tak długi post. osobiście wydaje mi się że odpowiednia kalibracja kina wcale nie jest łatwą sprawą i zapewne wielu z was mialo z nią kłopoty
pozdrawiam
 
Do góry